Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Szülők! Ti mennyi zsebpénz...

Szülők! Ti mennyi zsebpénz szoktatok adni a gyereknek (forintban) és milyen gyakran?

Figyelt kérdés
Értelemszerűen a keresettel nem rendelkező ifjúk is válaszolhatnak.

2015. aug. 14. 17:07
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:
21%
#6 Az egy hónapban negyvenezer D:
2015. aug. 14. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:
92%
Semennyit, mert "meg kell tanulnom a pénz értékét". Diákmunka nyáron, ebből kell vennem mindent 1 évig, bérleteket, füzeteket stb
2015. aug. 14. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
91%
Másik városban vagyok fősulis és 10 ezer ft-ot kapok hetente évközben.Nyáron meg keresek hozzá plusz zsebpénzt.
2015. aug. 14. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:

A két egyetemista gyerekemnek heti átlagban 6 ezret utalok fejenként (árvaságit és időnként szoctámot is kapnak), ebből fedeznek a kollégium és ruházkodás kivételével mindent. Nyáron melóznak az extra igények fedezésére.

A kicsinél változó, egy időben kitaláltunk egy meglehetősen bonyolult (többváltozós) zsebpénz-rendszert, de belegabalyodtunk.:-) Nyáron adtam neki párszor 2-3 ezret, ha indult a haverokkal valamerre és a kis gyűjtött pénze már elfogyott. Ősztől úgy heti 1000-1500 körül gondoltam (gimibe megy, edzés, egyebek miatt gyakran előfordul, hogy csak késő délután ér majd haza, a menzás kaját pedig nem szereti.)

2015. aug. 14. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:
26%
Sosem kapok zsebpénzt, de bármikor elmegyek enni-inni-bulizni a barátaimmal mindig kapok 10-20.000 Ft-ot. Ha szükségem van valamire, vagy bármennyi pénzre, mindig kapok akármennyit. 😊
2015. aug. 14. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 anonim ***** válasza:
94%

#11

Ez még hogy jött ki neked? Másodikos matekóra pls

2015. aug. 14. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/38 anonim ***** válasza:
80%

Pénzügyesként a téma nálam szakmai ártalommal fertőzött. Sajnos napi szinten szembesülök vele, hogy mennyire nincsenek képben az emberek a pénzügyeikkel, úgyhogy nálunk némi oktató jelleg is van.

6 éves kora óta kap, az összeg évente kicsit emelkedik, mondhatni inflációkövető. Tinédzserkorban lesz komolyabb változás a rendszerben, amikor már tud munkát vállalni, de az még messzebb van.


Most 8 éves, napi 50 Ft-ot kap. Azért napi, mert ennyi idősen még nem igazán tudnak komolyabb időtávokban gondolkodni, pár év múlva majd heti, később havi "fizetés" lesz.

Idén vezettük be a házibank fogalmát, az alap matematikai készségei már megvannak, hogy megértse.


A pénzt neki kell saját belátása szerint beosztani. Amit nem költ el, azt hétvégén összeszámoljuk és beteheti a bankba. Ez jelenleg egy befőttesüveg, amiben jól látszik a pénz fizikai mennyisége (igen, szivatjuk magunkat, mert állandóan váltani kell, megfelelő mennyiségű 50 Ft-os érmével ki tudjuk szolgálni). Ilyenkor az érték, mint átvitt fogalom, annyira nem jön át, ezért az érmék mennyisége kézzelfoghatóbb számára.


Tehát minden reggel kap 50 Ft-ot. Vasárnap leülünk és kipakolja, hogy mennyi maradt meg. A betett pénzre heti 40%-os kamat jár. Nem piaci kamatozású, de egyrészt kézzelfogható, másrészt 20 és 10 Ft-os címlet miatt lett 40%. Így minden megspórolt 50 Ft-os érme mellé leteszünk egy 20 Ft-os érmét. A korábban összegyűjtöttek mellé is jár. (A kamatos kamathoz még fiatal, de később az is bejön majd, általános iskola végefelé).

A kamat egy külön befőttesüvegben lakik.


A módszer egyelőre jól működik. Ha valamit szeretne, akkor kijelölünk egy célösszeget, amit "önerőként" le kell tennie. Ezt általában úgy számoljuk ki, hogy valamennyire modellezze egy felnőttkori beruházás szituációját. Ha moziba szeretne menni, az 50 Ft. Könnyen megtakarítható, egy napi "kereset" ára. Felnőtt fizetésnél is hasonló az arány.

Ha biciklit szeretne, az két havi "bér". Innentől rajta áll, hogy egyáltalán nem költ és két hónap múlva megvan, vagy költ belőle és később kaphatja meg.


Hitel nincs. Ha túllépte a keretet, akkor nullán megállunk és ismét el kell kezdenie gyűjteni.


A feltételek természetesen idővel szigorodni fognak, de egy 8 évesnek még elég nehéz lenne elmagyarázni, hogy miért a jegybanki alapkamat szerint mozog a kamat - ami ráadásul számára értékelhetetlenül kicsi lenne. A hangsúly az alapelvek gyakorlati megértetésén van. A semmiből nem vásárolunk, viszont takarékoskodással jól lehet járni. A kamat fogalmát alapszinten már ismeri. Ezt szeretném lépcsőzetesen bővíteni, hogy mire 18 lesz, ne tudják megvezetni jól hangzó marketingszövegekkel.


Tinédzserkorban annyi változtatást tervezek, hogy a saját maga által megkeresett pénzre már hitel is jár. A piacinál persze kedvezőbb, de azért nem túl bőkezű feltételekkel. (A jelenlegi helyzetben havi 5%-os kamatra adnék, ha most lenne tini.)

Akkor már választhat, hogy "hitelt vesz fel" tőlünk, vagy inkább összespórolja a pénzt és utána költi el arra, amire szánja.

2015. aug. 14. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 anonim válasza:
70%

Napi 1000 kajára ( mivel nem igazán eszem, ezt általában kottára költöm :D) + ha kell valami, akkor arra.

16L

2015. aug. 14. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/38 anonim ***** válasza:
0%
Azért elég durva utolsó, hogy te a 16 éves gyerekednek hitelt adnál,hogy vegyen egy mittudomén telefont amit aztán vissza kell fizetnie?
2015. aug. 14. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 anonim ***** válasza:
85%

#19: Olyanra kapna hitelt, ami nem létfontosságú, de neki mégis szüksége van rá valamilyen oknál fogva.


Pl. szeretne majd valamilyen fesztiválra menni, de nem elég rá a pénze. Ekkor eldöntheti, hogy a nyári keresetéből és a zsebpénzéből ELŐRE összespórolja, vagy ha ez nem megy, akkor ott a hitel lehetősége. Igen, legyen súlya annak, hogy nem fán terem a pénz.


Telefon esetében, ha két hónap után készüléket akar cserélni, mert az új szebb/csicsásabb/menőbb, akkor azt nem fogjuk finanszírozni, hanem szintén magának kell megvennie.


A spórolás lehetősége mindig ott lesz, eldöntheti, hogy él-e vele. Ezek mellett természetesen a költségeit fedezzük, oktatásra, lakhatásra, étkezésre, orvosi ellátsra neki nem kell költenie, amíg teljes munkaidős állása nem lesz (ezt 22-23 közé saccolom). De szórakozásra már nem fogunk korlátlanul(!!) pénzt adni. Azt ki kell gazdálkodnia. Ezért kapja a zsebpénzt, ami ha nem lesz elég, akkor dolgozhat mellette, illetve ha egyik sem megfelelő, akkor bizony érezze, hogy a hitel nem jó dolog.


Két dolog lesz, amire bármikor, korlátlanul fogunk pénzt adni: oktatás és egészségügyi ellátás. Ha olyan pályát választ, aminek az oktatási költsége nagyon drága (pl. orvosi), akkor teljes mértékben fedezzük a tanulmányi, megélhetési költségeit. Természetesen addig, amíg a képességeihez mérten elvárható tanulmányi átlagot tud felmutatni. Az "ebben a szemeszterben 10 vizsgából 9-en megbuktam, mert tanulás helyett buliztam" jellegű tanulást már nem biztos, hogy finanszírozni fogjuk.

2015. aug. 14. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!