Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért elfogadható, ha valamit...

Miért elfogadható, ha valamit külső "nyomás"/"befolyásolás" hatására teszek, ami anyám szerint amúgy elfogadhatatlan? Mivel jobb az, ha "manipuláció" hatására teszek szerinte rosszat, mintha ugyanazt a saját szabad akaratomból tettem volna?

Figyelt kérdés

Az a helyzet, hogy hiába járok a húszas éveim elején, hiába ez a nyolcadik év az életemben, hogy kollégista vagyok, anyám igyekszik úgy tenni, úgy kezelni mintha egy életképtelen kisgyerek lennék. Ahogy tehetné, korlátozna is. Az más kérdés, hogy ez ekkora távolságból lehetetlen.

Anyámmal az a baj, hogy túlreagál dolgokat, olyasmiket minősít rossznak, sőt egyenesen elfogadhatatlannak, ami igazából totál átlagos, nem probléma.

Például bulizás. Itt ne arra gondoljunk, hogy mértéktelenül, minden nap, hanem ritkán. Én egyetem előtt egyszer buliztam, azt is is a szalagavató after party-n, azt is titokban tartottam, kifejezetten iskolai rendezvénynek festettem le otthon, az anyámnak oké volt, utána meg egy barátnőmnél aludtam. Én úgy gondoltam az első egyetemi évem elején, hogy jó ötlet anyámnak megemlíteni, hogy jól kijövök a szobatársaimmal, voltunk együtt bulizni csütörtök este (akkor nem volt pénteken órám). Anyám meg tökre kiakadt, hogy mi az, hogy elmentem bulizni, majd maga megnyugtatására elkezdte kérdezgetni, hogy de ugye erre a szobatársaim vették rá, és nem magamtól akartam ezt. Eskü, addig kb halál nyugodt volt, amíg azt tudta hinni, hogy nem magamtól mentem. Aztán megint kiakadt, amikor közöltem, hogy azért mentem, mert menni akartam.

Vagy ilyen elfogadhatatlan dolog még az, hogy alkoholt fogyasszák, akár kulturált mennyiségben. Idén volt egy nyári programom anyuval meg pár munkatársával (én azért voltam ott, mert én voltam az egyetlen, aki ismeri a várost, ők meg nem értenek a Google mapshez). Egy ponton egy parkban megálltunk egy bódénál, anyám munkatársai söröznek. Anyu nagyban dilemmázik, hogy neki milyen mentes sör kell, kérdezi, hogy én mit iszok, mondom meggyes sört, erre nagy szemekkel néz rám, hogy dehát az nem mentes, mondom tudom, meg kérdezi, hogy ittam-e már ilyet, vagy csak a munkatársait utánzom, én meg így mondom, hogy amúgy ittam már ilyet. Ok, kitalálta, hogy akkor ő is azt issza, ha már mindenki más is. Hazafelé meg számonkért, amikor már ketten voltunk, hogy én mégis mikor iszok alkoholt, neki nem is mondtam. Én meg annyit mondtam, hogy egy barátokkal bográcsozáskor ittam, lassan két éve, azóta soha(ez nem igaz). Ő meg megint elkezdett jönni azzal, hogy de ugye csak rád tukmálták, nem magadtól ittál. Én meg megmondtam, hogy de. Amin, meglepetés: kiakadt.

De legutóbb elhitettem vele, hogy piercinget szúrattam az orromba(majd fogok, de ez igazából még csak kamu ékszer). Kiabált, ordítozott, hogy ez ronda, ő ezt nem engedte meg, mit képzelek, hogy nem szóltam róla. Én meg mondtam neki, hogy hát, csak tetszeni akarok valakinek, akiről tudom, hogy bejönnek neki a piercinges lányok. Chill out, valójában nem létezik az a srác, akinek "tetszeni akarok" az anyámnak prezentált sztori szerint, 10 éve akarok piercinget magamtól, csak kíváncsi voltam, hogy elfogadhatóvá válik-e anyám szemébe, ha nem azt mondom, hogy kva régóta akarok, hanem azt, hogy más miatt csináltam. És az a durva, hogy működött. El is múlt a kiakadás, nem kell hallgatnom azt, hogy ez minek kellett, pedig amúgy ő az a tíz évig is felhánytorgatós típus. Rögtön tök oké lett az orrpc, amint "megtudta", hogy nem simán magam miatt akartam.


És én egyszerűen nem értem. Miért jobb az anyámnak, ha befolyásolhatóság miatt teszek meg valamit, ahelyett, hogy ugyanazt azért csinálnám, mert én azt akarom csinálni?


szept. 13. 07:59
 1/8 anonim ***** válasza:
9%

Valójában mivel ez a kérdés ide kikerült, életképtelen kisgyerek vagy.

A felnőtt élet jele az önálló döntés, a függetlenedés és azoknak az embereknek a kiiktatása, akik mellett rosszul vagy. Pl. anyád.

szept. 13. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
61%

Nagyon büszke vagyok rád hogy legalább fizikailag ki tudtál ebből szabadulni!

A következő lépés az érzelmi függetlenedés. Ajánlom hogy valahogy spórolj össze egy jó pszichológusra, mert ebből a fajta érzelmileg manipulatív, kontrollmániás árnyékból egyedül vajmi kevés esély van egyedül kijönni.

Kérdésedre válaszolva; azért jobb neki, mert nem a te boldogságodat szeretné hanem a sajátját. Nehéz ezt hallani, de így van. Ő attól boldog ha mindent a saját kezében tarthat, minden úgy történik ahogy elképzelte, minden kis rongybabát kedve szerint rángathat, közben nem számít hogy a másik mit szeretne.

MENEKÜLJ. Érzelmileg is. Dolgozd fel a traumáidat, legyen egy nagyon szép, önálló életed:)

szept. 13. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
92%

Magát nyugtatja, hogy nem az ő hibája, hogy ilyen "züllött" lettél, ő mindent jól csinált, tökéletes gyereket nevelt, csak a környezet "ront el", amire neki nincs hatása.

Ezzel te nem tudsz mit csinálni, csak próbáld minél jobban ignorálni, illetve ahogy már tetted, ha tudod a kérdésére a "helyes" választ, akkor mond neki nyugodtan amit hallani akar. Ő álomvilágban akar élni és neked sem hiszem, hogy hiányzik az állandó feszültség.

szept. 13. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Érzelmi függetlenedés már megvan. Nem érzem rosszul magam attól, hogy nem mesélek el dolgokat, vagy épp nem a teljes igazságot mondom. Inkább kíváncsiság, hogy miért ilyen, hátha van más magyarázat, mint amire én gondolok.

Az inkább anyagi függésből adódó probléma, hogy néha csepegtetni kell infókat minimálisan, hogy ne tűnjek furcsán unalmasnak.

szept. 13. 09:00
 5/8 anonim ***** válasza:
36%

Nem, nem kell csepegtetni semmilyen infót.


Ha valóban olyan független volnál, ezt is tudnád és tennéd.

szept. 13. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
56%
Szerintem is a 3. válaszoló gondolja jól. Még arra gondoltam, lehet, ha másokra hivatkozol akkor el tudja fogadni, hogy "ilyenek a mai fiatalok", nem kell szégyenkeznie. A saját gondolkodását, elvárásait tartja normálisnak, de ha hallja, hogy nem csak te vagy ilyen akkor elfogadható. A sörből gondolom, hogy ha a többiek is azt isszák akkor ő is. Egyedül eszébe sem jutna ekkorát vétkezni.
szept. 13. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
#5 Anyagilag nem vagyok független, szóval de, muszáj minimális infókat csepegtetni. Az egyenlőre nem megoldható, hogy el is tudjam magam tartani.
szept. 13. 10:48
 8/8 anonim ***** válasza:

Tipikus rátelepedő szülő. Uralkodni akar.

Drukkolok, hogy mielőbb meg tudd teremteni a függetlenedésedet anyagilag, mert az ilyentől jobb minél messzebb menni.

szept. 18. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!