Aki ad/adott pénzt a gyerekének házimunkáért, az mire és mennyit ad/adott?
Aki ennek ellene van az kérem ne válaszoljon, én pozitív tapasztalatokat olvasnék, hogy van-e ilyen, volt-e aki évekig csinálta és a gyereke ebből tanult vagy ettől jobb lett a családnak, szülőnek, az ingatlannak, a jövőbeli félretett pénznek?
Külföldön élő rokonomnak panaszkodtam, hogy már nem győzöm a háztartás vezetését,a rengeteg házimunkát,azt, hogy a velem együtt élők között van olyan, aki felnőtt, de az se segít be, még a saját szobájának a renbetételébe, takarításába, nem hogy a közösbe. Magától senki semmit. Ez korábban nem így volt, és nem vagyok még csak tisztaság vagy rendmániás se, de ami nálunk kezdett kialakulni az elmúlt kettő évben az tarthatatlanná vált. Emiatt takarítónőt fogadtam fel, aki természetesen nem kevés pénzért, azt ami a családom szerint nem fontos, amit nem csinálnak meg vagy nem tudnak megcsinálni, azt most pénzért megcsinálja egy "külsős".
Külföldön élő rokon erre rávágta, hogy de hát elég nagy az egyik gyerekem, beszéljem meg vele, hogy ha ő vállalja az vagy annak jelentős részét, amit a takarító végez, akkor ő is kapjon érte pénzt és azt tegyük neki félre.
Mielőtt valaki rákérdezne, a gyerek a saját szobáját rendben tartja, takarítja, és ha megkérem a szemetet is leviszi, kitereget hasonlók. És elsőnek a tanulást tartom, nem azt szeretném, ha helyettem takarítani, főzne, mosna, bevásárolna, de valami motivációval szeretném megmutatni, hogy ez a házimunka, igenis munka, és nem olyan, amit egy embernek kell végeznie egy családban, mindenki más meg élvezi a tiszta ruhát, ingyen főzést, rendes lakást és hasonlókat, hanem ennek is komoly "ára" van. Másik, hogy komoly fizikai erőfeszítést és időt is igényel, még ha gépíesített is a háztartás nagy része (gondolok arra, hogy maguktól nem repülnek vissza poharak a szekrénybe a mosogatógépből és a tiszta, száraz ruha se masírozik be a ruhásszekrénybe, sőt a WC se öntisztul, és a vízkő se gondolja azt havonta, hogy lehámlik a zuhanykabin faláról vagy apor nem a szellőztetéskor száll ki a szőnyegekből, le a polcokról és alakul porfelhővé odakint :-D.
A lényeg, hogy van valakinek erről tapasztalata, mit, hogy és van/volt haszna?
https://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__szulo-gy..
ez nem az én kérdésem volt, de itt mindenki csak szidta/lehúzta a kérdezőt, de érdemi válasz nem igazán született.
Alapból kezd ott, hogy aki felnőtt, az is csináljon házimunkát. Gyerekként én sem voltam könnyen rávehető a házimunkára, miközben azt láttam, hogy apám nem csinál semmit. Gyerekként arra fogsz gondolni, hogy nem fair, hogy van olyan családtag, aki tv előtt döglésen, alváson, evésen és szráson (meg később piált is rendesen) kívül soha semmit nem csinál, sőt, ha beviszi a kaját a szobába, akkor még nem is kell kivinnie a tányért, majd más kiviszi helyette. Ha azt látod, hogy opció semmit csinálni, akkor nem fogsz semmit csinálni, és ez a gyerekekre, kamaszokra hatványozottan igaz.
Aztán ha azt akarod, hogy házimunkát végezzen, akkor legyen konkrétan dolga(ne csak neki, hanem mindenkinek), amit el kell végeznie. Ezt beszéld meg vele, hogy mi az, és meddig kell elvégezve lennie a feladatnak, ne az legyen, hogy eszedbe jut, hogy na akkor most és azonnal. Engem azzal is ki lehetett kergetni a világból, hogy csináltam valamit, anyám szólt, hogy na most azonnal menjek mert xy-t kell csinálni. Ebből többnyire veszekedés volt, vagy nemet mondtam. Mit tudom én, ha azt akarod, hogy segítsen neked kerítést szerelni, akkor ne az legyen, hogy most azonnal gyere, hanem mond azt legkésőbb az előző nap, hogy pl délután kettőkor gyere te is kerítést szerelni. És ne azt csináld mint anyám, hogy ő szólt előre, hogy du. 2-kor kezdjük, erre délelőtt 11-kor már jött be mártírkodva, hogy egyedül kellett megcsinálnia, hanem tényleg várd meg a megbeszélt időt.
Én alapvetően nem adnék zsebpénzt minden megcsinált házimunkáért. Annak vagyok a híve, hogy a gyereknek legyen fix kötelessége, amit ha elmulaszt, akkor az szankcionálva van, de ha a Fox kötelességén FELÜL végez házimunkát, azt jutalmaznám, akár zsebpénzzel.
4-es, igen ismerős szitu, de sajnos itt a felnőtteknek már mondtam évekig. Meg volt is aki csinálta, de az idősödő családtag már nem bírja (tehát őt egészségügyi problémái miatt nem igazán lehet már teljes tagú felnőttnek, aki akármit is meg tud csinálni, mert lassan semmit). Aztán van olyan felnőtt, aki mint az apád, de annak meg már hova vitatkozzak x év után, mert úgyse csinálja meg vagy ha igen, abban nincs köszönet vagy csak utána csak azért is alám tesz (szándékosan morzsál, a szobában hagyja a tányért és ehhez nekem ninncs már kedvem, hog yugyanazokat a fölösleges köröket lefussam). És van olyan, aki meg csak nem akarja, mondván itthon sincs ideje java részében (emiatt szerinte nem koszol és fáradt)...
Ráadásul sajnos pont lánygyerekről van szó, és azt nem szeretném, hogy ezt a mintát vigye tovább, hogy neki mint nőnek vagy hogy egyáltalán egyetlen embernek kell mindenki helyett "ingyen" (se pénz, se megbecsülés) dolgoznia. Mert akárhogy nézem ez mégiscsak munka. Főleg mióta egy takarítónak fizetek (mert én is lebetegedtem átmenetileg) rájöttem, hogy azért, amit én egymagam csinálok itthon azért más kap óránként 3500-4000 forintot, hogy ez van ahol meg is van fizetve, és elnézve el is fárad rendesen a végére. Közben az apuka mikor meghallja, hogy mennyi pénzbe kerül ez, akkor sápadózik és sóhajtozik, hogy ez rengeteg pénz, amit kidobunk az ablakon, mire megkérdezem, hogy ezek szerint amíg ezt győztem csinálni, addig én spóroltam a családnak az ingyen munkával, hirtelen csönd lesz és nem válaszol soha és nem is segít ugyanúgy, mint előtte. Tehát valahol nem azt akarom továbbadni a lányunknak, mert ha már ennyire nem tesz hozzá más családtag ehhez, akkor ha ő a saját részein FELÜL vállalna és az honorálva lenne, akkor talán később se csúszna bele abba a hibába, hogy bárkinek is "ingyen" (értsd egyedül ő csinálja a szabadidejében, az igényessége miatt) vagy nem tudom. És az is fontos lenne, hogy ez a munka is értékes, mert ok hallja tőlem, hogy takarításért fizetek, de nem egészen érti ez milyen sok pénz és hogy vigyázni is kellene arra, amit más dolgozik . (Jó lehet úgyis felfogni, hogy kifizettem tiszta a lakás és akkor én is morzsálhatoka földre, de nem ezért fizetek én se, de az is egyértelmű, hogy ha használjuk a lakást, akkor az koszolódik, a rend "elmúlik" és így tovább. Csak, ha más költöm erre a pénzem, akkor lehet tényleg jobb, ha egy családtagom "jutalmazom" vele, aki ezt félreteheti (mert félreteheti, és azt is szeretném kommunikálni felé, hogy tegyük félre neki egy jelentősebb részét).
És hát nyilvánvalóan nem örökre szeretném ez, csak épp eg ykis ízelítő miatt, hogy hátha utána jobban elgondolkodik majd ő is, hogy lehet magától is többet segítenie. (Felnőtteknél ez már nem fog működni, mert túl öregek ehhez és be vannak gyepesedve).
CSak közben bizonytalan is vagyok, hogy ha egyszer bevezetek egy ilyet, akkor nem fog-e rosszul elsülni? A rokonom azt mondta, náluk ahol ő él a gyerekek otthon pénzért végeznek házimunkát, ebben semmi kirívó sincs, csak félreteszik nekik és ettőlmég senki nem lett lusta vagy nem tartotta utána rendben a saját ingatlanát, amikor felnőtt. De hát ők máshol élnek,nem itt Magyarországon a feudalizmusban :-)
"már nem győzöm a háztartás vezetését,a rengeteg házimunkát,azt, hogy a velem együtt élők között van olyan, aki felnőtt, de az se segít be, még a saját szobájának a renbetételébe, takarításába, nem hogy a közösbe. Magától senki semmit."
Hány olyan felnőtt családtagod van, aki nem segít be, és nem azért mert esetleg túl idős, vagy az egészségi állapota miatt nem képes erre?
Az ő ruháikat ki mossa? Ki vasalja? Ki főz rájuk?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!