Miért nem nevezi el a szülő egyértelműen a gyerekét?
Elkereszteli "AB"-nek. De ezt nem fogadják el hivatalosan, így csak "A" kerül az iratokba.
De a gyereknek azt tanítja, hogy te "AB" vagy, így is mutatkozz be. Időközben otthon "B"-nek kezdik becézni, végül a család is, szomszédok is úgy tudják, a gyereket "B"-nek hívják. (teljesen más név a kettő)
Általános iskolában "AB" kerül az iratokba.
Középiskolában már a személyi adatai miatt "A" lesz a gyereknek neve.
Felnőtt korában is felemás neveken él az egyén. Közeli barátok "AB"nek, család, rokonok, egy másik baráti társaság "B"-nek, munkahely, kollégák "A"-nak.
Van ennek jelentősége a személyiségre?
Eddig úgy tűnt, semmi.
De most felmerült teljesen véletlenül, hogy az illető nemkívánt gyerek.
Mit gondoltok?
Nekem is volt ismerősöm, akit mindenki totál máshogy becézett, mint ami az igazi neve, hát aztán.
Meg olyan is, aki magának kreált nevet, mert már az oviban is 4 másik, az övével azonos keresztnevű csoporttársa volt :D
Egészen hihetetlen.
Ahelyett, hogy válaszolna néhány kommentelő, szétszedi a kérdésemet, és kamut kiált, kiforgatja a szavaimat, többen el se olvasták rendesen a kérdést, és az utána írt kommentjeimet. Akkor minek válaszolsz?
Minden szavam igaz, névtelen fórumon mi a lószarért hazudnék?
Nyilván a példa nevekkel csak szemléltetni akartam, és biztos, hogy nem fogom kiírni, egy külföldi eredetű név a személy neve.
De be is fejeztem a magyarázkodást, kár volt kérdést kiírni, mert azonnal szétszedik a kérdezőt.
Ha lehetne, töröltetném is a kérdést. :(
Azért annak a pár válaszolónak köszönöm.
Nem szokatlan ez még ma sem, régen pláne nem volt az.
Sógornőm utálja a keresztnevét, van egy hasonló csengésű beceneve 14 éves kora óta, ami egy önálló, de más keresztnév, mindenki így ismeri a szűk családot kivéve, meg nyilván az ilyen felszínes ismeretségeket, ahol csak a hivatalos nevén szerepel.
Több olyan kolléganőm volt, aki a hivatalos "cifra" helyett az egyszerűsített változatot használta (pl. Dorottya helyett Dóra vagy Dóri, Ágota helyett Ági stb.), e-mail címben, nem hivatalos papírok kitöltésénél is stb., de volt aki a 2. keresztnevét használta az 1. helyett.
Egyik nagynéném Erzsébet, de ezt csak iskolás koromban tudtam meg, amikor én címeztem meg a karácsonyi lapokat - nem értettem, hogy ki az a xxx Erzsébet. Nincs is ilyen nevű tesód anyu? Hát a Panni néni! :D
Apai nagymamám 10 éves volt, amikor az anyukája belehalt a húga születésébe. Nagymamám neve Eszter, a húgának a neve Janka lett. Átlag munkás családban akkoriban (1930-as évek) szinte lehetetlen volt, hogy az apa egyedül nevelje a gyerekeket, pláne egy újszülött csecsemőt, így a lányok a vidéki rokonokhoz kerültek. Akik azzal kezdték, hogy milyen nevek már ezek??? És átkeresztelték őket Rózsira és Katira. MINDENKI így hívta őket egész életükben, felnőttként is, munkahelyen is, családban is. Nagymamám névnapját Rozália napon ünnepeltük, nagy-nagynénémet Katalin napon köszöntöttük... Nekem is csak kiskamasz koromban tűnt fel, hogy nem ez a hivatalos nevük, akkor mesélték el a sztorit. :D
Anyai nagymamám cselesen direkt dupla nevet adott mindegyik lányának, egy "úriasat" meg egy egyszerűt, hogy mindenki használja, amelyiket akarja. :D
Hasonlóan voltam én is, nem tudom pontosan, mit mókoltak az anyakönyvvel de általánosban nekem is AB volt a nevem, gimiben meg B. 97-ben mentem iskolába, oda apám íratott be, gimibe meg anyám és akkor közölte, hogy innentől nem AB vagyok, hanem A mert ő úgy döntött. B nevet utána hivatalosan fel kellett vennem felnőttként, mert amúgy azt használom. Születéskor anyám bediktálta A nevet, 5 évesen pedig új anyakönyvet kaptam AB névvel, mert apám kikérte újra arra hivatkozva, hogy a régi eltűnt (anyám eldugta előle). Egy csomó évig mindkét anyakönyvi kivonat megvolt, nem is értem, hogy nem tűnt ez fel senkinek. Akkor még nem volt digitalizálva de akkor is.
Az életemre annyiban volt hatással, hogy így egy csomó ideig nem úgy szólítottak, amire hallgattam és persze a macera később a módosítással. Nálunk az egész abban gyökerezett, hogy apám meg anyám ezzel is egymás ellen játszmázott, hogy ki dönti el a gyerek nevét és szándékosan csesztek ki egymással (szerintük) amikor bediktálták az általuk választott nevet a másik háta mögött. Én meg kifejezetten rühellem ezt az ovis viselkedést tőlük, sajnos minden másban is csinálták és velem sokkal inkább kicsesztek, mint egymással.
Köszönöm a további válaszokat!
A József Attila-Pista történet nagyon érdekes...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!