Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért kell mindig mindent...

Miért kell mindig mindent most rögtön és azonnal? Illetve ha mégsem ez a gond, mert megbeszéltük, hogy mikor, akkor miért kezdi el sokkal hamarabb nélkülem?

Figyelt kérdés

Az előbbi inkább nyaranta/kora-ősszel szokott probléma lenni. Eltervez valamit, mit tudom én, befőttet/savanyúságot csinál. Ő már egy héttel előre tudja, hogy a következő hétvégén ez lesz a program, és én segíteni fogok neki. Viszont nekem kbaszottul aznap szól, amikor nekiáll, hogy na most rögtön és azonnal menjek. És akkor így elvárja, hogy akármit is csináltam, azt hagyjam félbe. És nem az a baj, hogy csinálnom kell valamit, hanem az, hogy én szeretem megtervezni a napomat, és dühít, ha váratlanul és indokolatlanul fel kell borítanom. Márpedig elég indokolatlan, hogy anyám egy hete tudja, hogy kell a segítségem, de csak akkor tud erről szólni, és ELVÁRNI, hogy rögtön ugorja, amikor már elkezdte. Ha meg mondom, hogy várj, ezt a fejezetet még elolvasom/ezt még végig nézem/most tervezek beszélni xy-nal hívásban, már tegnap megbeszéltem vele, kb fél óra, de aztán megyek/BÁRMI akkor meg kiveri a hisztit, hogy én semmit nem csinálok, tőlem semmit nem lehet kérni, stb. Pedig de, megcsinálom, csak egy nappal előtte szóljon már legkésőbb... Ha meg megmondom ezt neki, akkor meg megsértődik, veszekszik, hogy mi az, hogy neki kérvényt kell benyújtania, hogy én csináljak bármit is...

A másik kedvencem, amikor véletlenül mégis megbeszéljük, hogy valamit fix időben csináljunk meg együtt. Megbeszéltük, hogy majd mit tudom én, szombat délután kettőkor meg csináljuk. Én délelőtt tanulok, lehet ki se jövök a szobából, ezért észre sem veszem, hogy már elkezdte, ő meg bszik szólni. Erre ő megcsinálja délelőtt, aztán délután puffog, hogy megbeszéltük, hogy segítek, de nem segítettem. Ha meg megmondom, hogy ok, de nem ezt beszéltük meg, akkor hisztizik, hogy de ő nem hajlandó rám várni, mire én méltóztatok megmozdulni.


(Feltételezéseket nem kérek, hogy én nem csinálok semmi házimunkát, mert ez nem igaz, itt a nem mindennapos teendőkkel kapcsolatos konfliktusról van szó.)


Komolyan, mire jó az, hogy minden rögtön és azonnal kell?

És az miért jó neki, hogy ha véletlenül mégis megbeszélünk valamit, azt ő elkezdi sokkal hamarabb, aztán felhánytorgatja, hogy neki egyedül "kellett" megcsinálnia, holott semmi szükség nem lett volna erre, ha tényleg akkor kezdjük el, amikorra megbeszéltük..?


2022. nov. 2. 12:38
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
92%

#2

Szerintem egyértelmű. A szülő-gyerek kapcsolat témakörben van a kérdés, a kérdező a gyerek, akivel az anyja nem tudja leegyeztetni, hogy mikor jöjjön segíteni a befőzésben.


Kérdező, ahogy idősödöm (most 34), kezdem azt gondolni, hogy ez egyfajta túlhajszoltság miatti feszültséglevezetés. Ez persze nem mentség, mert nem így kéne levezetni, ez ronda. Ha viszont a szemébe mondod, hogy hibás, annál jobban felhúzza magát. Talán kipróbálhatnád azt, hogy

-egy: azt mondod neki, hogy tudod, hogy mindig sok a dolga, biztos ezért szokott ideges lenni

-kettő: de sajnos van ez a fenti probléma ("hisztizik", "bszik szólni" és hasonló kifejezések nélkül!), ami miatt néha annak ellenére sem tudsz segíteni, hogy egyébként tényleg szeretnél

-három: ezért szerinted be kéne vezetni valami más rendszert, mondjuk te érdeklődnél (hogy ne neki kelljen "kérvényt benyújtania") minden héten kétszer, hogy van-e valami terve a következő pár napra. Ő pedig elmondhatja, 1-2 mondat az egész, nem rabolod az idejét.


Tudom, ebben nincs megoldás arra, hogy a megbeszélt időpontnál hamarabb, szó nélkül nekiáll, de lehet, hogy a készséges hozzáállásodtól kicsit kisimul, és normálisabb lesz. Te pedig nem árt, ha aznap még korábban odaszólsz, hogy "anya, akkor kettőkor befőzés, ugye?", vagy "szólj majd, ha kezdhetjük". Neked kell jobban megfeszülni, és önuralmat gyakorolni az ügy érdekében, mert sajnos semmi más nem fog működni (ez sem garantált, hogy fog, de egyedül talán ennek van esélye), anyádat "helyretenni" nem tudod.

Aztán még reménykedhetsz benne, hogy esetleg viszonozni is kezdi a simulékonyságodat.

2022. nov. 2. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
92%
Ez a tipikus nárcisztikus. Lelki sérült. Engedd meg magadnak, hogy ne ugorj azonnal, ha nem szólt előre, megérdemled a tiszteletet annak ellenére, hogy fiatalabb vagy. A duzzogása elől csukd be az ajtót, és ne izgasd magad. Meg fogja tanulni, hogy akkor számíthat a segítségedre, ha előre jelzi.
2022. nov. 2. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 anonim ***** válasza:
81%
Költözz el, így csak akkor fordul elő az ilyen, amikor épp odalátogatsz. Nálunk is ez van, megszokták a tanyán, hogy mindig mindenki ráér, aki ott van. Nem kell ekkora feneket keríteni neki, na meg te is ki tudod nyitni a szád, hogy "figyi, ha du. 2-t beszéltünk meg, akkor én délig sehallok-selátok".
2022. nov. 2. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
10%

Fordítsd meg a dolgot, kérdezd meg te csütörtök-pénteken. Anya, tervezel valamit a hétvégére? Anya, fogsz most befőzni, kell a segítségem? Anya, van holnapra valami program? Mert akkor úgy szervezem a napomat. Nincs? Biztos?


A megbeszéltre ugyanígy emlékeztetheted. Anya, akkor a holnap két óra jó lesz, ahogy beszéltük, ugye? Mikor akarod kezdeni?

2022. nov. 2. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
100%

Jól figyelj, mert tanítok neked egy varázsszót:


N E M

2022. nov. 2. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 A kérdező kommentje:

Azzal tisztában vagyok, hogy erre a helyzetre nincs teljes megoldás, maximum ritkulni tud a vita, ha nem vagyok otthon annyit. A korom a kérdés szempontjából nem releváns, amióta az eszemet tudom ezt csinálja, már mindent megpróbáltam ezzel kapcsolatban, ami itt javasolt volt. Inkább a helyzet miértje érdekelt csak.


Ha szimplán nemet mondok neki a rögtön és azonnal felszólításra, akkor azt szankcionálja, korábban kisebb koromban büntetés+ordibálás órákig amitől semmit nem lehet csinálni, szóval inkább csinálom, amit akar, mostmár csak ordibál, úgy meg nyilván nem például tanulni, hogy ott üvölt, mint valami idióta. Ha a helyzet elébe megyek és megkérdezem, hogy van-e terve, akkor kiakad, hogy burkoltan ugráltatni akarom. Ha emlékeztem, hogy megbeszéltünk valamit, akkor jobb esetben bólogat, hogy igen, oké, de azért megcsinálja ugyanúgy sokkal hamarabb, és aztán felhánytorgatja,hogy egyedül kellett megoldania, rosszabb esetben meg kiabál, hogy én hülyének nézem őt, nem kell emlékeztetni arra, hogy mit beszéltünk meg, esetleg ezt is utasítgatásnak veszi.

2022. nov. 2. 14:36
 17/30 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyenek ezt élvezik, a mártírkodást, a panaszkodást. Hogy mindenki lássa, hogy ők micsoda áldozatokat hoznak, bezzeg ezt soha senki nem értékeli. Energiavámpírok. Nem tudsz velük mit csinálni sajnos.
2022. nov. 2. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
100%
Ez a rossz edukációnak köszönhető. Így nőtt fel, ezt tudja tovább adni. Ezen nem tudsz változtatni. Kérdezd meg tőle mi bántja olyankor, mit érez, amikor te nem az elvárásai szerint cselekedsz? Mi a gondja igazából? Volt már ilyen beszélgetés? Bár a legtöbb nárcisztikus sajnos fel sem fogja az asszertív közeledés lényegét.
2022. nov. 2. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:
90%

Oh, ez nagyon ismerős.

Ha sokat ismétled a mondandód, lehet, hogy egyszer célba ér a dolog. Nálunk legalábbis megoldódott, igaz, évek kellettek hozzá.

Persze, mert ő, ahogy írod, régóta rákészül, azon kívül az idősek általában igyekeznek korán kezdeni a munkát, mert hamar elfáradnak. Meg ott lehet a spontaneitás faktor is.

2022. nov. 2. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
100%

De egy utálatos viselkedes ez.

Van segítsége, de puffog magában, ahelyett, hogy szólna.

Direkt úgy csinálja, hogy megdicsőülve, a nagy nemzeti mártíranya képében tündökölhessen.

Nem tudsz vele mit kezdeni, ezek élvezik ezt a helyzetet, sosem változnak meg.

Meg nyílván ostobák is, mert nem a megértésre, családi harmóniára törekednek.

2022. nov. 2. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!