Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Magyarországon miért nem...

Magyarországon miért nem segítik sokan a gyerekeiket abban hogy elinduljanak az életben?

Figyelt kérdés

A legtöbb szülő számára a gyerek addig aranyos amig pici és elvan a játszótéren egy kiflivel a kezében. Amint megnő és jönnek a plusz költségek mint oktatás, különórák, ruházkodás már teher és leginkább az egyetemi tanulmányok azok amik elérhetetlennek egy átlagos családból érkező fiatal számára hitel nélkül. Nagyon kevesen, főleg az iskolázott vagyis középosztálybeli vagy felső réteg az aki segíti a már felnőtt gyerekeit és támogatja őket a jövőjük megalapozásában. Nem gondolják azt hogy miután valaki elérte a 18 teljesen önelátónak kell lennie.

A többség pedig azon a véleményen van, hogy maga keresse meg az árát és adjon bele az otthoni költségekbe, mert semmi nincs ingyen. Miközben a legirreálisabb, hogy pont azok mondják mindezt akik anno ingyen tanulhattak a felsőoktatásban és lakáshoz is ingyen juthattak az államtól ami ma már nincs semmien formában. De képtelenség szülői segitség nélkül elindulni milliós tanulmányi díjak és magas megélhetési költség mellett.

[link]


2021. júl. 19. 22:42
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 41/86 anonim ***** válasza:
83%
38- ez lehet, hogy régen működött, de ma már nem megy. 18 évig rakosgatnám a gyerekemnek a pénzt, aztán a 18. szülinapján vehetne egy doboz tojást rajta, mert az infláció miatt az pont kijönne belőle.
2021. júl. 20. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/86 anonim ***** válasza:
86%
#38 Ez csak a jó öreg cocializmusban működött és a hanyatló nyugaton úgy ahogy. Infláció megeszi az összeset. 20 év alatt kevesebb mint felét éri a pénzed bankszámlán. Nagyon meg kell nézni hova teszed, mert sok kamu meg átverős hely van. Ha mondjuk nem FT -ban tartod akkor az lehet majd jobban tartja az értékét.
2021. júl. 20. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/86 anonim ***** válasza:
89%
Nézzük a legutóbbit. Ma azért, hogy legyen lakhatásuk, sokan bevállalnak 3 gyereket ,CSOK, kedvezményes hitel ,babaváró, stb. Ezzel a saját lakhatásukat biztosítják , de a gyerekekkel mi lesz, amikor felnőnek?Ha a szülei csak így tudtak lakhatáshoz jutni, tuti nem lesz pénzük 3 gyereket megtámogatni lakással, bármivel. Reménykedjünk, hogy lesz akkor majd egy jófej kormány,aki segít rajtuk? Mert hogy a szülők nem tudnak majd , az biztos.
2021. júl. 20. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/86 anonim ***** válasza:
79%

#43 ez világos. CSOK az egy elhibázott dolog. Legfőbb baj vele hogy röghöz köti az embereket és bukják a mobilitást. Hitel amúgy sem jó megoldás. Persze a bankoknak jó lesz mert az ember hozzászokik. kell valami vegyünk fel hitelt. Lakás/ház jobb esetben öröklődik. Nem vész el... Segíteni nem tudnak, örülnek ha egyszer kifizetik a hitelt.


Kedvezményes lakhatás jobb megoldás mint a szénné hitelezés.

2021. júl. 20. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/86 anonim ***** válasza:
88%
Hát mondjuk el lehetne adni a haromszobas házat és venni belőle egy kisebbet? Mert az is egy jelenség hogy két öreg el a kétszintes házban panaszkodik a rezsire, de eszébe nem jut hogy kisebbre cserélje és a kulonbozettel támogassa a gyereket. És most nem a kis falvakra gondolok.
2021. júl. 20. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/86 anonim ***** válasza:
79%

a szülők örökségét majd az unokák élvezik. A szülők gyerekei nem. kicsi hozzá a korkülönbség. Mire megy azzal valaki, ha 50 évesen örököl egy lakást? (akkor lesz 75-80 a szülő, aki akár tovább is élhet ennél)

Addig is laknia kell valahol a gyereknek.

2021. júl. 20. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/86 anonim ***** válasza:
50%
44-milyen mobilitásról beszélsz? Magyarország túl kicsi, ugyhogy ez nem szempont. Ráadásul pesten van a legtöbb munkahely.
2021. júl. 20. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/86 anonim ***** válasza:
79%

A szocializmust el kéne felejteni. A mai 18-20 évesek szülei, tehát a 40-50-es generáció még abban volt gyerek, de munkát vállalnia már a rendszerváltás után kellett. (Aki ma 50, az pontosan 18 volt 89-ben) Pontosan akkor volt a legrosszabb elkezdeni az életet és munkát találni. Sorra szűntek meg a korábbi biztos megélhetés biztosító gyárak és tsz-ek. Sokan próbáltak vállalkozni és jó sokan bele is buktak. Akinek sikerült elhelyezkedni az meg dolgozhatott minimálbérért. Ingyen lakás azelőtt se volt, de ez után még az addigi bérlakások nagy részét is eladták, tehát olcsó lakhatásnak is annyi lett. Ezek a szülők ilyen körülmények közt kellett elinduljanak. (Mellesleg az MSZP kormánynak volt egy időszaka a 90-es években, amikor még az állami főiskolai/egyetemi szakokon is kötelező volt tandíjat fizetni. Tudom, mert akkor jártam oda. Ennyit a szülők ingyenes főiskolájáról)

A mai 18-20 évesek meg 2000-2003 körül születtek gyerekkoruk nagy része a Gyurcsány kormány idejére és a gazdasági válságra esett, amikor a családtámogatás minimális volt. Se szocpol se bérlakás csak és kizárólag a családi pótlék egy minimális összeggel. Ha akár az egyik fél is dolgozott akkor meg semmi nem járt ingyen, se a tankönyv, se a menza. Tehát pont ez a szülő generáció szívta meg legjobban a gyerekneveléses időszakot is. Ilyen szempontból az egész kérdés hibás. Főleg, hogy a legtöbb szülő mindennek ellenére erejéhez mérten igyekszik segíteni a gyerekének. Az, hogy nem tesz lakást alá lehet, de ha a gyerek is megteszi a magáét (értsd: hajlandó tanulni) akkor legalább annyit megtesz, hogy eltartja, amíg olyan szakmát szerez, amiből meg is tud élni.

2021. júl. 20. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/86 anonim ***** válasza:
94%

A különórákra reagált valaki, akkor én az ingyenes oktatásra szeretnék….

Egyrészt ez pont nem úgy működik, hogy “hülye a gyerek”, de akkor egy teherautónyi pénzért cserébe őt is tárt karokkal várja a felsőoktatás. Az önköltséges képzésen tanulóknak ugyanazokat a felvételi követelményeket kellett teljesíteniük mint az államilag támogatott formában tanulóknak (magyarul nekik is kell ugyanaz az érettségi, ugyanaz az emelt, ugyanaz az alkalmassági vizsga). A különbség maximum a ponthatárokban mutatkozhat meg, de egyáltalán nem törvényszerű az sem, hogy az önköltséges szakokra kevesebb pont kell és így könnyebb bekerülni (valahol pont fordítva van, erre is van példa). A képzés pedig teljesen ugyanaz az állami és önköltséges hallgatóknak, tehát ott sincsen semmi különbség a hallgatók között.

A másik pedig az, hogy az ingyenes felsőoktatás sincs ingyen. Ha államilag támogatott szakon tanulsz, akkor azzal együtt vállalod pl. a hazai munkaviszony-fenntartási kötelezettséged. Valamint az egyetemi évek során azért elég sok járulékos költség van pl. a lakhatás (mert ez sokszor nem azon múlik, hogy “nem megfelelő a közeli főiskola/egyetem”, hanem nincs is a közelben főiskola/egyetem) ami vagy kollégium vagy albérlet (mert nem vesznek fel mindenkit kollégiumba, nagyon kevés a férőhely és nagyon “rá kell arra szorulni”), közlekedés, könyvek-jegyzetek, felszerelés, nyomtatás, de pl. sok helyen fizetni kell egy bukott tárgy következő felvételekor vagy az elmulasztott vizsgáért (és ne jöjjünk azzal, hogy “ ha hülye a gyerek”) vagy sok egyetemen idegen nyelvi hozzájárulást is kell fizetni, ha idegen nyelvű szakon tanulsz és lehetne még sorolni. Amilyen pedig a mai közoktatás színvonala (egy-két pozitív példától eltekintve persze, mert ilyenkor mindig leírja mindneki, hogy neki szuper tanárai vannak, csodálatos iskolába járt, youtuberól tanult meg franciául stb., el is hiszem, de nem ez az általános) azon sem kell meglepődni, ha valakinek külön tanfolyamra kell járnia vagy magántanárt kell fizetnie. Szóval semmi sincsen igazán ingyen. Járhat ösztöndíj persze, de a szociális alapon kiosztott támogatásokra azért nem jogosult mindenki, tanulmányi alapon pedig szintén nem könnyebb hozzájutni és nem is túl “nagyvonalúak”.

2021. júl. 20. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/86 anonim ***** válasza:
98%
#47 Nem mindenki Budapesten lakik. Sőt vonzás körzettel együtt is csak 2,5M. Maradék 7 millió nem Budapest függő. Mobilitás Magyarországon is nagy probléma. Egyik helyen a gyárban nincs elég ember a másik helyen meg nincs semmi munkalehetőség de nem tudnak elköltözni, mert röghöz vannak kötve vagy az új helyen nem elég a jövedelem. Ezért hozzák be a külföldieket, mert egyszerűbb.... Nem mindenki alkalmas minden munkahelyre. Ráadásul ha specializálódott az ember eleve nem minden munkahely elérhető egyből. ha egy Debreceni állást kapna egy Soproni cégnél akkor megy a fej vakarás hogy mi legyen... Ritka? Sokkal kevésbé mint gondolnád. Budapesten lakva kerestek meg mind Debrecen mellől, meg Sopron melől is rendszeresen. Vagy közép Dunántúl, dél Dunántúl. Nem az ahova könnyedén be lehet járni. Nagyon is komoly szempont. Cégek inkább sírnak minthogy olyan helyről hozzanak embereket ahol nincs munka. Komoly segítség kell a lakhatásban, de ilyenekre is van ezer féle megoldás, csak akarnia kéne a cégeknek. Nem csak irodai munka létezik. Budapesten sokan húzzák a szájukat ha 30 percet kell utazni a városban, más meg 1,5 órát utazik munkába egy irányban, majd délután megismétli haza. Komoly probléma a mobilitás hiánya Magyarországon.
2021. júl. 20. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!