Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit gondoltok erről a helyzetről?

Mit gondoltok erről a helyzetről?

Figyelt kérdés

Öten vagyunk testvérek. A szüleink három gyereket terveztek, ez meg is valósult. Közülük a legfiatalabb is elmúlt már 10 éves, amikor én megszülettem. Nem voltam tervben, csak "becsúsztam". A fiatalabb testvérem azért született, hogy ne legyek egyedül, legyen velem egykorú testvérem.


A három idősebb testvérem már lediplomázott, saját házuk van, és mindegyiküknek van már gyereke. A fiatalabb testvérem és én még otthon lakunk. Ő most szerezte meg a szakmáját, amiben dolgozni szeretne, de eddig is dolgozott. Én idén kezdem az egyetemet, de mellette teljes munkaidőben dolgozok, hogy tudjam fizetni a tanulmányaimat.


Amikor az idősebb testvéreim még itthon laktak, soha nem kellett beleadniuk a rezsibe, pedig ők is dolgoztak. A szüleink mindig azt mondták, hogy tegyék félre, később jól fog nekik jönni. Évekig ez volt, de aztán szép sorban elköltöztek, élik az életüket.


Eltelt pár év, kijártam a gimnáziumot, a fiatalabb testvérem pedig a szakiskolát. Mindketten dolgozni kezdtünk, más-más okból. Ezután hívott félre anyukám, hogy akkor beszéljük meg, hogy mennyit fogunk beadni a közösbe.


Meglepődtem, és elég rosszul esett, mivel az idősebb testvéreimtől soha nem fogadtak el pénzt, pedig akkoriban nem álltunk olyan jól anyagilag, mint most. Persze nem szóltam, megegyeztünk egy összegben, amit minden hónap elsején kifizetek. (Telefont, ruhát, cipőt, tisztálkodószert, nasit is magamnak veszem már jó ideje, pedig tőlük sose kaptam zsebpénzt, csak a nagyszüleimtől 5000 Ft-ot havonta.)


Eltelt pár hónap. Éppen az öcsémmel beszélgettem, mikor szóba került ez a dolog. Neki se esett jól. Viszonk közben kiderült, hogy neki feleannyit kell fizetnie, mint nekem, mert állítólag ő többet segít itthon. Ez amúgy marhára nem igaz, csak ő olyan dolgokat csinál, ami látszik, pl. néha vág fát, összeszerel egy bútort, felfúr egy polcot, kicserél egy égőt, amíg én vigyázok az idősebb tesóum gyerekeire, takarítok, néha sütök, és megoldom az egész család informatikai jellegű problémáit. Ő nem csinál ilyesmit, és én sem olyasmit, amit ő.


Nektek mi a véleményetek erről a helyzetről?



2020. júl. 24. 07:58
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
95%

Szerintem szólnod kellett volna, vagy legalábbis megkérdezni, hogy mi az oka a különbségtételnek. Lehet, hogy most más anyagi helyzetben vannak, azért biztos idősödnek ők is, gondolni kell az idős éveikre, nem tudom.... így ahogy leírod, igazságtalan persze, de arra sem sarkítanám ki, hogy azért viselkednének így veletek, mert titeket nem terveztek eredetileg.


Az idősebb tesók amúgy hol vannak, ők nem tudnák támogatni a szülőket, ha esetleg tényleg az anyagi helyzet lenne rossz? Ez lenne a legkorrektebb, ha már neki tényleg nem volt gondjuk semmire.

2020. júl. 24. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Nem szerettem volna arra fogni a dolgot, hogy nem terveztek eredetileg. Azért írtam mégis le, mert fontosnak gondoltam leírni, hogy nagy a korkülönbség köztünk, aminek ez az oka. De sosem éreztették, hogy emiatt kevésbé szeretnének.


Amikor az idősebb tesóim gyerekek voltak, akkor sokat jártak nyaralni. A Balatonra is eljártak, de voltak külföldön is, a rendszerváltás előtt is. Velünk csak egyszer mentek nyaralni, máskor még moziba vagy strandra se tudtunk menni, mert nem volt rá pénz. Ebben az időszakban már dolgoztak az idősebb testvéreim.


Úgy látom, hogy most sokkal jobb az anyagi helyzetünk. Anyukámék minden évben elmennek egy hétre nyaralni, felújították a házat, napelemekkel oldjuk meg az áramellátást, pár éve vettek egy elég drága kocsit, van pénz minőségi ételre, el tudnak járni naponta többször kávézni és van félretett pénzük.


Emellett az is igaz, amit írtál. Mindketten idősödnek. Apukámat leszázalékolták, ezért kap nyugdíjat, de emellett tud dolgozni, így ő összességében a helyi viszonyokhoz képest átlagon felül keres. Anyukámnak nagyjából 6-8 éve van a nyugdíjig, de szerencsére egészséges, energikus. Azért látszik rajta, hogy hamarabb elfárad, próbálok neki segíteni, de nem mindig tudok. Gyakran előfordul, hogy este találja ki, hogy mondjuk ki kéne pucolni a fürdőszobát. Alapesetben segítenék neki, de hajnali három, maximum négy órakor kell kelnem hétköznap, nem maradhatok fent éjfélig fürdőszobát takarítani. Ez is bánt, mert másnap látom rajta, hogy alig tud felkelni, de nekem is aludnom kell, és nem tudom megérteni, hogy miért nem várhat az a fürdőszoba másnap délutánig, amikor én is ott vagyok.


Az idősebb tesóimnak mostanában van elég problémája, sajnos nem tehetik meg, hogy támogassák a szüleinket.


Ez az egész amúgy nem zavarna, ha nem tudnám, hogy az idősebb testvéreimnek semmit nem kellett fizetniük, a fiatalabb testvéremnek pedig csak feleannyit. Ez utóbbi zavar a leginkább, nem érzem igazságosnak, olyan érzésem van, mintha az én segítségemet nem becsülnék meg annyira.

2020. júl. 24. 08:45
 3/17 anonim ***** válasza:
94%

Szerintem egyáltalán nem igazságos, hogy a testvérednek fele annyit kell fizetnie. Az, hogy az idősebb testvéreknek nem kellett, szerintem magyarázható azzal, hogy akkor még fiatalabbak voltak és nem gondoltak arra, hogy esetleg nekik is szükségük lehet rá idősebb korukban. Most viszont öregszenek, jön a nyugdíj, kellhet nekik is a pénz.

Nem tudom mennyi az az összeg amit elkérnek tőled, de én a helyedben kollégiumba költöznék. Vagy haverokkal összeköltöznék. Majd, ha nem lesz az amit eddig segítettél, akkor lehet jobban értékelik. Egyébként sem rossz egyetem alatt már egy kis önállóság, ezt tapasztalatból mondom.

2020. júl. 24. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
62%

Valószínűleg sokat romlott az anyagi helyzetük, ezért kell, hogy anyagilag besegítsetek otthon. 5 gyerekre azért volt nem kevés családi pótlék és családi adókedvezmény is.

A neha sütök meg vigyázok a tesóm gyerekeire nem segítség anyád és apad számára, ahogy az informatikai problémák megoldása sem.

Amúgy meg ida lehető állni eléjük és még lehet kérdezni, higy6apu, anyu, miért van az hohy nekem kétszer annyit kell itthon fizetnem mint a Pistinek

2020. júl. 24. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
78%
Kerdezd meg toluk mert van ez nema gyereknek anyja sem erti a szavat
2020. júl. 24. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
72%
Azért a takarítás és a sütés, nehogy már ne legyen segítség... Gondolom polcot sem kell összeszerelnie minden nap a tesónak. Arról nem is beszélve, hogy az informatikai problémák megoldása sem lenne olcsó, ha fizetni kell érte, mert a családban nincs senki aki megoldja. A nagyobb tesók gyerekeire vigyázás is valamilyen szinten segítség a nagyszülők el is, mivel így nem őket kérik meg. Ha úgy van, ahogy a kérdező mondja, akkor én nem látom hogy a másik tesó többet segítene, mivel amiket felsorolt elég alkalmi jellegűek (polc összeszerelés, felfúrás,favágás).
2020. júl. 24. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
100%
Beszéld meg velük.
2020. júl. 24. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Igazatok van, valóban nem gondoltam arra, hogy a közelgő nyugdíj miatt többet kell félre tenniük. Teljesen jogos. Lehet, hogy erre régen még nem gondoltak. Így megértem.


Kollégiumba nem tudok költözni amúgy, legfeljebb albérletbe. Az egyetemet levelezőn fogom végezni, elég messze van, és ugye dolgozok, a munkahely meg közel van. Dolgozni amúgy mindenképpen szerettem volna, hogy legyen egy kis félretett pénzem, mire elvégzem az egyetemet. A munkát sokkal jobban élvezem, mint a gimit.


Azzal nem tudok egyetérteni, hogy nem segítség, amit csinálok. Igen, természetes, hogy ezekbe besegítek, hiszen én is itt élek, de az is természetes, hogy a tesóm meg másban segít. Ilyen szempontból szerintem nem kéne, hogy ekkora különbség legyen köztünk.


Megkérdezni nem szeretném tőlük, hogy miért van ez, nem szertnék konfliktust. Csak érdekelt, hogy mások hogy látják ezt a helyzetet, mi a véleményük. És jól esett leírni.

2020. júl. 24. 09:48
 9/17 anonim ***** válasza:
0%

Koli/szoba bérlés és tipli minél hamarabb a saját élet felé.

Kapu becsuk és vissza se néz, mert ez csak rosszabb lesz.

2020. júl. 24. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
100%

Hát,igen,ez igaszságtalanság.

De szerintem ez nyugodtan felvetheted nekik,akkora nagy balhé csak nem lesz belőle.

2020. júl. 24. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!