Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért nem értik meg, hogy nem...

Miért nem értik meg, hogy nem bolti eladó, kocsmáros vagy gyári munkás akarok lenni életem végéig, hanem többre vágyom?

Figyelt kérdés

21 éves vagyok, ebben az évben fogok végezni az egyetemen (nyelvi alapszak). Még eldől, hogy konkrétan mit és hol, de abban egészen biztos vagyok, hogy tovább szeretnék tanulni és alapvetően azt gondolom, hogy kell is. Eddig egy vidéki egyetemen tanultam és tanulok, amit sok szempontból szeretek (pl. kisebb, barátságos és hangulatos város, jó a közösség, nagyon szeretem a tanáraimat is, akik nagyon segítőkészek és támogatóak), viszont itt kevesebb lehetőséget látok (pl. diákmunka, gyakorlat, kapcsolatok, szakmai fejlődés) és emiatt szívesen mennék Budapestre is.

Erről már többször beszéltem otthon is, viszont a szüleim csak abban gondolkoznak, hogy én itt most majd lediplomázom, hazaköltözök és akkor ott élek, dolgozom... Na most egyelőre még nem döntöttem el, hogy a főváros vagy a jelenlegi egyetemi városom, de az tuti, hogy én nem otthon képzelem el az életemet. Az egy pici kisváros, ahol nekem nulla lehetőségem van és nincsen semmi, ami engem haza tudna csábítani. Nincsenek a korosztályomnak való szórakozási és kikapcsolódási lehetőségek, eleve nem is nagyon van korombeli lakos, van egy-két bolt, egy-két étterem és ennyi. Számomra semmi picikét is szakmai munkalehetőség nincsen, és hangozzék bárhogyan is, én nem azért tanultam és tanulok, hogy ezt feladva beálljak a kiskocsmába vagy a sarki boltba, esetleg elmenjek egy gyárba dolgozni. Nem nézem le ezeket a munkákat és embereket sem, nincsen velük semmi baj és én azzal is tisztában vagyok, hogy az én végzettségem nem egy orvosi vagy egy mérnöki diploma, de én még fiatal vagyok, szeretnék még tanulni, fejlődni és erre úgy semmi lehetőségem nem lenne. A szüleim viszont csak a magukéval példálóznak, hogy az xy mennyit keres a közeli gyárban végzettség nélkül, három műszakban és az milyen jó, mert nem is nehéz az a munka vagy, hogy a nemtudomkicsoda is ott végzett mint te és most ott dolgozik a boltban (mert elvárták a felsőfokú nyelvtudást, csak soha nem használja, mert nincsen rá szükség) vagy a nemtudomhogyhívják is milyen jól el van az önkormányzatnál, nem kell csinálnia szinte semmit és mégis kifizetik... ha pedig megjegyzem, hogy én nem nyolc általánossal rendelkezem, mint az xy vagy pályakezdő fiatalként nem olyan munkát szeretnék, ami abból áll, hogy a bokámat vakarom napi 8 órában, vagy hasonló, akkor én vagyok a hülye, mit képzelek magamról, ez van, itt ilyen az élet, ezt kell csinálni stb. (hozzáteszem, hogy ők sem ilyen munkahelyen dolgoznak). Pontosan tudom, hogy ott ilyen az élet és én pont ezért nem akarok visszamenni.


2020. jan. 6. 14:35
1 2 3 4 5 6 7 8 9
 51/83 anonim ***** válasza:
67%
*ha nem akarsz gyárba vagy boltba menni dolgozni. stimmt.
2020. jan. 7. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/83 anonim ***** válasza:
90%
MINDENKI többre vágyik, kiscsillag. Csak aztán felnő, és észhez tér ha nem tartják el a kis hátsóját.
2020. jan. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/83 A kérdező kommentje:

Szerintem egyértelmű, hogy ez nem egy olyan képzés, amely egy konkrét szakmát ad az ember kezébe és egyenes úton vezet egy adott munkakörhöz. Igen, van olyan is és én azt is értem, hogy úgy egyszerűbb, gyorsabb, átlathatóbb és logikusabb, de nem minden képzési terület ilyen és szerintem ez nem feltétlenül probléma. Én ezzel eddig is tisztában voltam, ennek tudatában kezdtem el és folytatom. Engem nem zavar, ha a jövőbeli munkám nem fedi le 100%-ban az általam tanultakat, ha látok benne valami értelmet, fejlődési lehetőséget, használhatom a nyelvtudásom, normális munkakörülmények között dolgozhatok és keresek annyit, amennyi a megélhetésemhez szükséges. Én nyitott is vagyok és attól sem zárkozom el, hogy új dolgokat tanuljak és új dolgokat próbáljak ki. Például egy nyáron dolgoztam egy külföldi önkéntesekkel foglalkozó szervezetnél, ahol az ő munkájukat készítettük elő, vezényeltük le és segítettük, illetve az önkénteseket “pesztráltuk” (pl. nyelvi problémák stb.), foglalkozásokat tartottunk magyarok bevonásával, teljesen jól éreztem magam ott. Vagy az egyetemen is dolgoztam, hasonlóképpen külföldi hallgatók téli és nyár egyetemein, ami szintén egy jó emlék volt. Az egyetemen azt is támogatják, hogy próbáljuk ki magunkat több területen, kutatások felé is terelgetnek minket, de ez még nyilván odébb van.


Nappali képzésre szeretnék menni. A jelenlegi képzési helyemen van levelező anglisztika mester (hétfő-kedd), de itt nem sok lehetőség van és bár szeretek itt tanulni, emiatt szívesebben mennék Budapestre. Budapesten az ELTE lenne a cél, ahol csak nappali munkarendben indul a képzés (egyedül a Károlin van levelező, ami nekem személy szerint nem szimpatikus). A fordító és tolmács mester pedig szintén inkább nappali munkarendben elérhető (tudtommal csak Egerben, Miskolcon és Veszprémben létezik levelezőn), de itt ugye azt is figyelembe kell venni, hogy mely egyetemen mely nyelvpárokkal indul képzés. Én ugyanúgy az ELTE-t néztem ki magamnak.


A “nem akarsz dolgozni” hozzászólásra nem reagálnék, aki szerint egyetemre járni csak időhúzás, láblógatás és munkakerülés, azzal szerintem nem értjük meg egymást.


Ha pedig valaki még egyszer leírja, hogy én elvárom, hogy az egyetem alatt eltartsanak, akkor agyvérzést kapok.... Már leírtam többször is, hogy konkrétan mi a helyzet, ezt vissza lehet olvasni. Ha valakinek nincsen hozzá kedve, nincsen rá ideje vagy szimplán nem érdekli, akkor nem kell válaszolni és olyanokat írni, ami nem igaz.


Persze, mindenki többre vágyik, csak nem mindneki tesz érte... 21 évesen, fiatalon, egészségesen, motiváltan, szorgalmasan stb., had ne legyen már olyan hozzáállásom és szemléletem, hogy “jajj itt minden szörnyű, nincsen munka, nincsen pénz, nem lesz házam, fújj a kormány, fújj az ország, fújj a szakmunkások, fújj a diplomások, fújj a gyerekesek, fújj a gyerektelenek, fújj a külföldre költözött magyarok, fújj a mit tudjam én még micsoda”.... Bocs, de én még igenis szeretnék tenni azért, hogy elérjem azt, amit szeretnék és jelenleg ezt meg is tehetem. Egyáltalán nem biztos, hogy ez majd a jövőben bármilyen formában is megtérül majd, de nekem az épp elég, hogy most megteszem, amit tudok. Nekek ez fontos, ezt szeretném és éppen ezért ezt fogom csinálni.

2020. jan. 7. 21:55
 54/83 anonim ***** válasza:
98%

Az a lényeg, hogy a nyelvész mester SEMMIt nem tesz hozzá a munkaerőpiaci értékedhez. Annál sokkal többet tudna adni a munkatapasztalat, és bármi, amit a munkahelyen tanítanak, amire ott beíratnak. (Bölcsész mestert végeztem, mielőtt felmerülne, hogy nem tudom, miről van szó.) Ezért van annyiban igazuk a többieknek, hogy még két év az hobbi. De mivel nem a szüleid tartanak el, így ez mindegy.


A kutatás nagyon izgalmasan hangzik, de nehéz bekerülni, és kb a tanári pálya bérszínvonalával kecsegtet.


Szóval nincs összefüggés a mesterképzés értelme és a szüleid szándékai között. A tesód már eltávolodott, téged ott akarnak tartani, hogy ne maradjanak egyedül. Ez csak egy pánikreakció részükről.

2020. jan. 8. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/83 anonim ***** válasza:
38%
Hát nekem több nyelvész mesteres ismerősöm multiknál,kisebb irodában dolgozik. Sőt egy teljesen ugyanilyen ismerősöm, szintén 3 nyelven beszélő,szintén kínai, német,angolos jelenleg irodai asszisztensként dolgozik pesten nagyjából 250 nettóért, ami ugye tudjuk mire elég. Sajnos ha nem vagy olyan személyiség, nincs jó kiállásod és életképtelen vagy,akkor nem fognak sosem tolmácsként alkalmazni. Az előbbi példa is ugyanilyen 'jajj nem tudok mit kezdeni magammal' lány volt, évekig munkanélküli,amíg kínai tolmács munkát próbált keresni mert természetesen ő is a képzettségének megfelelő állást akart. Na ezt 32 évesen adta fel és szépen elment irodai asszisztensnek... szóval ha nem vagy rátermett és multizni sem akarsz, akkor rád is ez a jövő vár a nyelvész szakjaiddal.
2020. jan. 8. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/83 A kérdező kommentje:
Én soha nem úgy közelítettem meg semmit, hogy mennyi haszna lesz vagy mennyire éri meg. A jövőt sem látom, nem akarom megjósolni, hogy nekem milyen munkám lesz, mennyit keresek vele és az mire elég. Ha így gondolkoztam volna valaha is, akkor most nem lenne semmim, nem tudnék semmit, soha nem mentem volna sehova... talán a 8 általánosom meg lenne, aztán otthon ücsörögnék a négy fal között. Én azt akarom csinálni, ami nekem éppen jól esik, amire vágyom, ami érdekel, ami örömet okoz, ami az én meglátásaim szerint előbbre visz és pont nem foglalkoztat az, hogy ez mennyire lesz haszos vagy kifizetődő, mert nekem nem ez jelenti azt, hogy megérte.
2020. jan. 8. 14:00
 57/83 anonim ***** válasza:
96%

Ez nagyon szépen hangzik (lópikulát, ostobán), de a felsőoktatas nem szórakoztatóipari intézmény, hanem kőkeményen befektetés. A jövődbe.



De több időt nem vesztegetek erre, nyilvánvalóan terméketlen a talaj.

2020. jan. 8. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/83 anonim ***** válasza:
88%

Hát a szüleid helyében ilyen hozzáállással,mint az utolsó válaszod így még egy alapszakot sem fizettem volna neked. Az iskola nem szórakozás,ahogy az előző is megírta.

Te is ott fogsz állni majd 30 évesen 4 szakmával, 3 nyelvvel és a szüleid fognak eltartani,mert egy db munkahely nem fog felvenni ilyen 'azt csinálok amihez épp kedvem van'hozzáállással. Vagy neked nem lesz egyik sem megfelelő. Szállj le kicsit a talajra és kezdj el a jövődön gondolkodni ahelyett, hogy most éppen mi esik jól.

Ha épp az esik jól,hogy beb*szol és lefekszel 10 pasival egymás után akkor azt is megteszed mert ennyire nem érdekel a jövő? Ez a való világban nem így megy.

Kedvtelésből csinált mismásolós munkából nem fogsz megélni. Éhen fogsz halni,ha csak nem fog vmi hülye pasi eltartani.

De látom nem fogod fel,hogy milyen szánalmas a hozzáállásod, ezért teljesen értelmetlenül írogatunk neked...

2020. jan. 8. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/83 anonim ***** válasza:
96%
Egy kicsit én is realistábban állnék az élethez, bár értelek. Még fiatal vagy, de 25 fölött mindenki elgondolkodik kicsit, mert akkor már jó lenne egy lakás, jó fizetés, jó lenne ÉLNI. Kicsit szabadon, nyugalomban, jönni-menni, barátkozni, hobbizni, nem azon görcsölni, hogy mi lesz velem. Azért valami földhözragadtabbat csak találj ki magadnak.
2020. jan. 8. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/83 A kérdező kommentje:

Nem azért szereztem kitűnő érettségit, jogosítványt, három nyelvvizsgát és most sem azért szerzek jó jegyeket, mert sz*#%ok bele mindenbe... Tanulok, dolgoztam, kipróbáltam már magam itt-ott és ez szerintem nem azt jelzi, hogy nekem minden mindegy és nem érdekel semmi, nincsen kitartásom vagy szorgalmam. Egyáltalán nem vagyok sem felelőtlen, sem idióta, sem tudatlan, sem semmi hasonló, csak éppenséggel nem úgy gondolkozom, mint pl. ti és ezt nem tudom, hogy miért nem lehet megérteni és elfogadni. Pláne úgy, hogy számotokra semmi jelentősége nincsen annak, hogy milyen kimenetele és következménye lesz az én döntéseimnek, tetteimnek.


Én abba fektetek időt, energiát és pénzt, ami engem érdekel és ami számomra fontos. Ha abban gondolkozom, hogy mi éri meg, mi a leghasznosabb és a legközlséghatékonyabb, akkor igaz lenne, hogy sz*%# bele mindenbe és semmit se akarnék magammal kezdeni, kifogás kifogás hátán, de így marhára nem. Ha úgy gondolkozom, akkor most lenne nyolc általánosom, nem beszélnék egy idegen nyelven sem, soha nem dolgoztam volna sehol semmit, nem lenne jogosítványom és egy szép nagy kerek nulla lenne, amit elértem és véghezvittem. Az lenne a cél, annak kellene örülni és arra kellene büszkének lenni? Csak gratulálni tudok hozzá, ha valaki úgy gondolja, szerintem nem.


Én azt is tudom, hogy nem úgy gondolkozom mint a többség, de ez szerintem nem baj. Engem nem a materiális dolgok mozgatnak, engem ez nem érdekel és nekem nem az a célom az életben, hogy pl. legyen pénzem, házam, autóm, drága ruháim, márkás telefonom, ide járjak szórakozni meg oda járjak szórakozni. Én a családomban sem így nevelkedtem, nálunk nem erről szóltak az ünnepek sem és úgy egyáltalán nem ez az az irányvonal, amit én magaménak érzek és követni próbálok. Nem zavar az, ha bizonytalan a jövőm, nem zavar, ha nincsen félrerakva több millió forintom a kocsira vagy mit tudjam én mire, nem zavar, ha nem tudom pontosan, hogy hol fogok elhelyezkedni. Vannak olyanok, akik ebbe belehülyülnek, ezen aggódnak már évekkel korábban, bőgnek, depressziósak és minden bajuk van, de engem a legkevésbé sem aggaszt és ezen, ha akarnék sem tudnék változtatni, mert egyszerűen ilyen vagyok.


A tanulás pedig igenis lehet szórakozás, élmény, élvezet és nem csak “munka” vagy valami kötelező rossz, a pénzhez vezető út, kőkemény befektetés stb., stb... Ez megint felfogás kérdése. Én találtam valamit, ami érdekel és amivel szívesen foglalkozom, emiatt szeretem csinálni. Ha magamra erőltetnék valamit, ami cseppet sem érdekel és cseppet sem voz, akkor annak rohadtul nem lenne semmi értelme... Lehet, hogy vannak jól fizető és piacképes szakmák, de nem azok lesznek jól kereső szakmeberek, akik úgy kezdenek bele, hogy fikarcnyit sem érdekli őket.

2020. jan. 8. 19:46
1 2 3 4 5 6 7 8 9

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!