Hogy kezelitek a családon belüli társadalmi különbségeket?
A párom elég szegény családból jött, maximum képzettség náluk 1-2 embernél az érettségi, legtöbbjüknél az sem. Mi viszont diploma után elkezdtünk külföldön elég jól keresni, most is kiemelkedően keresünk és elég jól élünk. Mindig is ez volt a célunk, mi büszkék vagyunk, hogy az 5 éve vágyott életszínvonalat elérhettük. Rengeteget tanultunk és tanulunk folyamatosan, nyitottak vagyunk a világra, sokat utazunk, több nyelven beszélünk...stb. Tehát egy igazi jómódú, értelmiségi életet tudunk élni.
Az én családom bár nem gazdag, sok felső-középosztály belit ismer, barátaik is vannak ilyenek. Meg kell hagyni, a párom családjához képest minket igen normális körülmények közt neveltek (pl nem kellett közös vízben fürdnie a családnak, vagy megkaptunk márkás élelmiszereket, kifizettek bármilyen orvosi ellátást magánban, ha kellett...stb.). Ezért ott egy fokkal jobb a helyzet.
De a párom családjával folyamatosak a konfliktus közeli helyzetek, melyeket csak ritka nagy türelemmel bírok visszatartani. Félek, hogy egyszer kiszalad belőlem az összes véleményem.
Most épp azon volt hajszál híján vita, hogy megmondtam, én itthon állami kórházban nem fogok szülni (nem vagyok terhes, anyósjelölt magyarázza az unokát vagy 5 éve). A testvérem pár éve szült az illetékes kórházban, és a látottak, elmondottak alapján soha nem mennék oda. Szinte szememre vetette az anyósjelölt, hogy ha eddig külföldön is éltem, miért nem szültem ott a jobb kórházakban. 23 éves voltam akkor és egy fizetésből éltünk... de szerinte szülnöm kellett volna a semmire, mint ahogy ő tette. Illetve perpill egy egy félszobás, új lakásunk van, amit tervezünk hamarosan cserélni, de egy fél szobába nem akarok gyereket, nem férnénk el, ezen is megy a magyarázás, hogy más 5 gyereket felnevelt 30 m2-en. Aztán vadiúj autót vettünk, mert a régivel sok gond volt már, azért is kapjuk a fintorgást. Folyton azt erőltetik,hogy mi is olyan prolik vagyunk, mint akik közt ők élnek, mi is legyünk olyanok, mint ők, éljünk úgy, mint ők. Minek a magánfogorvos, miért élünk olyan tisztán (párom rászólt valakire, mert összetúrta mosatlan kézzel az egész rágcsálnivalót :D),.. Fogadok, hogy a gyerekeinkkel is majd így fognak bánni. Mert hát ha a szomszéd Julcsikának, akinek van két szülője 8 általánossal, jó a a leggyengébb iskola, hétvégente a sarki kocsma, mint kirándulás, és 18 évesen egy mondatot nem bír leírni helyesen, akkor én miért akarom a gyerekeimet jó iskolákba járatni és miért akarok intelligens, viselkedni tudó embereket faragni belőlük. Pl hangoztatják, hogy minek új ruha, minek utazgatni, minek új autó, minek nagyobb lakás, minek tanulunk 30 körül is... minden bajukra van, ami kicsit magasabb színvonal, mint az övék.
Akik szintén megéltek valami hasonlót, hogy kezelitek ezt? Próbálom türelemmel viseltetni feléjük, de a folyamatos kritikáik miatt nehéz. Más társadalmi réteg vagyunk, én mindig is az voltam a családom révén, a párom meg rég túlnőtt rajtuk, és nem bírják sem felismerni, sem elfogadni.
Miért van az, hogy ha a család arról beszélget, ki honnan szerzi a használt autógumikat magának (mert az újat ugye luxus lenne megfizetni), és én elszólom véletlenül magam, hogy mi újat szoktunk venni,
Látod, ez a baj. Nem az a téma, hogy ki vesz újat, ki nem, hanem ki honnan vesz használat. Ha te nem azt veszel, minek beledumálni? Persze, hogy dicsekvésnek veszik.
Sokféle csoportba sorolhatók nem csak a családtagok, hanem úgy általánosságban az emberek (falusi-városi, értelmiségi-munkás, gazdag-szegény, modern-konzervatív, stb).
Közöttük a kommunikáció csak akkor zökkenőmentes, ha legalább az egyik fél magas érzelmi intelligenciával rendelkezik és nem lekezelő a másikkal pusztán azért, mert ő a másik csoportba tartozik.
"Érdekes, én is más színvonalon élek, mint sokan a környezetemben, mégis tudok úgy beszélgetni velük, hogy ne az legyen a téma, mire és mennyit költök én."
Az általam említett gumis példa kb 5 éves, csak megmaradt bennem. Azóta én is rájöttem, hogy nem kell senkinek semmit elbeszélni. A nemrég megvett új kocsinkról sem szóltunk senkinek, csak aki látta, annak is annyit válaszoltunk, amennyit kérdezett. Utazásokról sem szólunk, csak ha kérdezik. Napi kiadásokról meg amúgy sem beszélünk már, nem akarunk ellenszenved kiváltani a dolgainkkal, mert sajnos drágábbak, mint amit egy átlag ember megengedhet magának.
"Közöttük a kommunikáció csak akkor zökkenőmentes, ha legalább az egyik fél magas érzelmi intelligenciával rendelkezik és nem lekezelő a másikkal pusztán azért, mert ő a másik csoportba tartozik."
Én személy szerint többször találkozom azzal, hogy a szegény nézi le a gazdagot, a buta nézi le az értelmesebbet, a tanulatlan nézi le a tanult embert, a hanyag nézi le a precízet, a rosszul tanuló gyerek gúnyolja a jól tanulót... úgyhogy úgy látom, 80%-ban nem a jobbik fél hibája, ha a kommunikáció nem sikerül. Én tudok az egyszerű emberekkel beszélgetni, de csak azzal az egy feltétellel, ha elfogadják, ha én valamiről máshogy vélekedem és nem akarnak görcsösen kioktatni az ostobaságokról, plusz elfogadják, hogy én más vagyok és máshogy élek. Aki nem bírja felfogni, hogy én 1,5 milliós fizetésből máshogy élek, mint ők a 300 ezerből és ez miatt állandóan cseszeget, annál nem tudom, miért én lennék a hibás, ha nem működik a kommunikáció (mert ugye korábban itt ment az utalgatás, hogy nekem kellene szót értenem velük).
Én még mindig úgy látom az összes hozzászólásodból, hogy túl magas lovon ülsz, és ez a probléma.
Mindenki aki kevesebbet keres nálad, az csakis szegény lehet, meg ostoba, meg koszos, meg egyszerű.
Azzal hogy azt mondod, te tudsz az egyszerű emberekkel beszélgetni, máris föléjük helyezed magad, mintha jobb vagy több lennél bárkinél.
Azt kéne megérteni, hogy bár mindenkinek mások a képességei és a pénzügyi helyzete, de mint ember, senki sem ér többet vagy kevesebbet a másik embernél.
Főleg hogy te a pénzügyi helyzet szerint skatulyázod az embereket, az már régen rossz.
Ez egyébként általános jelenség az olyan embereknél, akik nem a gazdagságba születtek bele, de később jól alakultak a dolgaik. Annyira nagy bizonyítási vágy van bennük, hogy szinte megvetik azt a réteget, ahonnan ők maguk is jöttek. Csak hogy saját maguk számára és mások számára is kiemeljék, hogy ők már túlnőttek ezen a színvonalon, nekik már semmi közük az átlag -netán az alatti- életvitelhez. Ezek az önértékelési problémák bizonyos fajtái egyébként.
Ha ismernél élőben, ezeket nem írtad volna le, mert nem vagyok az általad bemutatott stílus. Nem skatulyázom az embereket vagyoni helyzetük szerint. Tudásuk és tanultságuk, meg életfelfogásuk szerint talán, de ezt is igyekszem nagyon mélyen véka alá rejteni. Igazából ismerek sok pénzes, de iszonyat tahó embert, ahogy ismerek sok olyan volt egyetemi szaktársat, aki hiába volt színötös, nagyon buta az élethez amúgy. De nem ez az általános.
A legnagyobb bajom az olyan helyzetekkel vannak, mikor bele akarnak szólni az életembe, hogy mondjuk ők megélnek 300 ezerből, akkor én is éljek meg annyiból, ahogy tudok. Már az is zavarja a legtöbb ismerős szájízét, ha meglátja az új autót, vagy szó van az új lakásról. Magyarán ne mászkáljak a kocsimmal, és ne beszéljek az otthonomról. Ha ugyanez átlag magyar szinten lenne, senkit nem zavarja, csak azért zavar, mert nem átlagos. Másrészt, amikor pl mosatlan kézzel belenyúl valaki az ételbe, és én utána nem akarok enni abból, annak semmi köze a pénzhez. 18 évesen, csóróként sem ettem meg az olyat. És most sem enném meg, pénztől függetlenül. 20 évesen is hazajöttem a pároméktól, mikor megláttam, hogy vastagon széklettel van összekenve a wc papír meg full penészes a zuhanyzó. Ez nem pénzkérdés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!