Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » A gyerekem folyton el akarjàk...

A gyerekem folyton el akarjàk vinni programokra, hogy engem kíméljenek, hogyan oldjam ezt meg?

Figyelt kérdés

2 kicsi gyerekem sokat betegeskedik, folyamatosan igénylik az egyik szülő jelenlétét. Pár órára vagy egy nappalra bármelyikünk be tudja vállalni, de napokra csak az apuka mehet el. Nagyobbik gyerekemet (aki azért szintén kicsi, de már suliba jàr) a rokonaim folyton el akarjàk vinni programokra. Az apukájától elváltam, ezért a nyárnak csak a felét tölti velem.

Már tavaly is elmagyaráztam a rokonoknak, hogy én is szeretnék a gyerekemmel lenni, vele programot szervezni, hogy nekem az nem jó érzés, hogy nálam van egy hetet és abból ők 6 napra elviszik, sőt azt akarják ott aludjon náluk. Valami miatt azt hiszik ez nekem segítség, amolyan egy gyerekkel kevesebb van velem és akkor a kicsikkel könnyebben boldogulok.

Tavasszal már kicsit erélyesebben, de kifejtettem, hogy nem szeretném, ha elvinnék, elcsalnák, elkérnék a nagyobb gyereket, hogy ők menjenek vele wellnesezni, kiràndulni, moziba és így tovább. Elmondtam szükségem van arra, hogy a gyerekemmel legyek, együtt legyünk, hogy inkább vele kettesben is tudjak egy pár órás programot tervezni.

Ennek ellenére már most elkezdték bejelentgetni, hogy ide vinnék, hogy leszervezték, meg amoda és már másokat is odahívtak tarsaságnak.


Hogyan kezeljem ezt le? Ha teljesen nemet mondok, akkor azt fogják híresztelni, nem akarom, hogy vele egykorú rokonaival nyaralhasson és hogy jól érezze magát.


Hogyan tudom ezt teljes besértődés nélkül kezelni?

Valakinek ötlete?



2021. jún. 28. 16:32
1 2 3 4
 11/38 anonim ***** válasza:
82%

#9

Olyan volt, mintha Vekerdy Tamást olvastam volna.

Nagyon szeretem olvasni az írásait.


Veled pedig egyet értek.

2021. jún. 28. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/38 anonim ***** válasza:
88%

#9 vagyok- nagyon köszönöm 11.


Az íràsból talán nem egyértelmű, hogy a kérdező anya neveli-e mindhárom saját gyerekét vagy csak a jelenlegi házasságából való(ka)t?

Ez jó lenne, ha tisztázásra kerülne, de a véleményem akkor is tartom, ha az anya a láthatásban érdekelt, nem a nagyobb fiúval élő szülő.


Az jutott még eszembe, hogy sokan nagyon be vagyunk betonozódva a saját szerepünkbe (igen, én is :)

Aki a mindennapokban neveli a gyerekét, mint én is (és ha jól sejtem a kérdező is)- nehezen értjük meg milyen hiányérzet van a másik szülő oldalán, aki meg csak időnként láthatja.


Kérdező: azt hiszem, a kérdésedhez, problémádhoz is kapcsolódik, így megosztom.

Nekem igenis kijózanító és nagy “aha-élmény” volt a saját “nagyfiammal” kapcsolatban megélni azt, hogy bizony nem mindig elérhető, nincs mindig ott.

Történt, hogy már ovis/elsős korában is ment a másik kontinensen élő apai nagyszülőkhöz és bizony a távolság (ès a nem két fillér útiköltség miatt) persze, hogy nem 1-2 hétre.


...és egyszercsak átkerültem a másik oldalra: hogy szóltam volna hozzá vagy hívtam volna telefonon, de aludt vagy programon volt vagy pár óra időeltolódás vagy csak szakadozott a vonal...

Teljesen átértékeltem a dolgokat és jószívvel ajánlom mindenkinek. Jó erre egyébként az egy hetes ottalvós edzőtábor, a nyár a mamánál (ahol pl a mi dolgozó életritmusunkhoz képest akár 8-kor is lehet, hogy kidől a gyerek, mire odajutnál, hogy felhívd).


...a történetben én nagyszülőket, tágabb rokonokat sejtek, akik “mindig vinnék”- nekem eszembe jutna velük kapcsolatban is ugyanez; kevés juthat az unokából, főleg ha maguk is aktív, dolgozó emberek még, esetleg messzebb élnek, vagy -mint pl az én kisfiam esetén is- a kérdező fia is mondjuk versenysportoló vagy van mondjunk sokszor hétvégi fix elfoglaltsága.


Nem tartom magam egy önző és hedonista embernek, de nekem igenis örül a szívem, ha tudom, hogy egy ilyen klassz nyári időben a csemetém a barátnőm kortárs kislányával sötétedésig bringázik vagy a haverjánál meg este 11-kor párnacsata volt, mert épp ott vannak a szülők 1-1 nap szabin.

Máskor meg nálunk van bandázás, esti fagyizás, ittalvós buli... és tudod mit kérdező: nekem az is megmelengeti a szívem, ha a 10 éves fiam napok/hetek múlva hazajön... más ez, mint a mindennapi találkozás.

Az is jól esik, amikor büszke rám, mert “jófej anyuka vagyok, aki a bandának pizzát süt és halloween bulit tart”.


Nem mindig a mennyiség a mérvadó és ok, nyár van, nekünk meló is ugyanúgy, a sràcainknak vakáció... de tudom, hogy az esős ősszel meg télen sokat fogunk mi ketten is társasozni vagy épp a nyári élményeket felemlegetni. Én egy darabig még “mindig ott leszek”- hagy élvezze a nyarat azokkal a barátokkal, nagyszülőkkel, apjával, akikkel valóban keveset van.

Mindenkinek jót tesz ez.

2021. jún. 28. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/38 anonim ***** válasza:
66%

Sokan itt pszichologizalnak, de sajnalatos modon nem is ertik mi a felallas (meg azt se hogy hany gyerek van.)

Pedig nem az volt a kerdes, hogy engedje-e tobbet a gyereket, hanem hogy tolakodonak tartja a rokonokat akik nem tisztelik az o anyai donteseit.


Talan sokan atsikllottak efelett: nálam van egy hetet és abból ők 6 napra elviszik,

2021. jún. 28. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/38 anonim ***** válasza:
84%

Kedves utolsó, akkor kérlek segíts nekünk... a társaság egyik fele azt gondolja, az anyánál van elhelyezve, a másik fele meg azt, hogy nem... te ezek szerint pontosan érted.

Segítenél nekünk?


(...ja és nem pszichologizálás egyik vélemény sem- jellemzően akinek van gyereke, az legalább egy részét megéli saját élménynek abból, amit a gyereklélektan tárgyal- de mi kérünk elnézést, hogy esetleg más nézőpontból is megvilágítjuk a kérdést.

Lehet, megnyugtatóbb lenne arra kapacitálni az anyát, hogy előbb generáljon feszültséget és veszekedést a családban, mint tisztázni, megérteni próbáljon?

Szerintem nem a szokásos : oszd ki, válj el, olvass be neki mantrálval lesz előrébb a kérdező, de kinek mi.


Itt egészen kultúrált válaszok születtek pro és kontra- nem kell leszólni senkiét. Sokan, sokfélék vagyunk. Majd jön a kérdező és választ, ami neki tetszik. Nekem nem fáj, ha nem azt végül, amit én fogalmaztam meg...

:)

2021. jún. 28. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/38 anonim ***** válasza:
85%
" mert a gyerek amúgy az apjánál él" Sehol nem írta ezt a kérdező, csak hogy az apja jobban el tud szabadulni a munkahelyéről.
2021. jún. 28. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/38 A kérdező kommentje:
Hu jaj. Varjatok. 13-as jol irta mi a gond. De igen igaza van a ketelkedoknek, nem irtam le mindent (félve tul hosszú lesz). Mindjárt pótlom.
2021. jún. 28. 19:41
 17/38 anonim ***** válasza:
34%
Ha a gyereked elég nagy lesz mondjuk 14 éves nem fogod tudni otthon tartani már . Akkor mi lesz ?
2021. jún. 28. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/38 A kérdező kommentje:

A legnagyobb gyerek nem él az apukàjànál. Fele-fele egész évben a leosztás. Sportol, így évközben is van, hogy suli után csak este a lefekvés előtti szűkös időt töltjük együtt. (((Az idei év (legalàbbis a tavaszi 2 hónap) digi oktatását inkább hagyom, de nálunk nem a nyugalom és béke időszaka volt, és igen hiányoztak az osztàlytársak, barátok.)))

A kisebbek betegeskedése kórhàzi ellátást igénylő történet szokott lenni, és nem tudom szabályozni mikor kerülnek be és olyankor kizárólag én megyek be velük, sajnálatos módon a nagyobb gyermeket azonnal passzolva rokonokhoz, apukához. Persze ez egyéni szocialis probléma, de a covidos időkben a kórhàzból se lehetett csak úgy kiugrálni, és egy kisbabát nem is szívesen hagy ott senki egyedül, ha nem muszáj.


Tehát adott a nyár, amikor végre nincs iskola, nincs homeschooling, nincs edzés és nincs kijárási, utazàsi, mozizási "tilalom" (😀). Viszont továbbra is tervezhetetlen, hogy az előre beosztott nyári hetek melyikében lesznek betegek a kisebbek. Tehàt, ha én végre el tudnék menni a gyerekemmel moziba vagy egy napot strandra, mert a kisebbek apukàja bevállalja, és nem betegek, vagy nem reggel kell velük kórhàzba menni, akkor hurrá. Nem nem kisajàtítani akarom a "saját" gyermekemet, hanem minőségi időt tölteni vele. És beleértem azt is, hogy igen jöjjön vele kis barátja, vagy menjünk az unokatesókhoz, rokonokhoz.


Nálunk azonban arról van szó, hogy a gyerekem nagyon jól el van nàla kisebbekkel és nagyobbakkal is, és olyan rokonok hívják meg, akikre hosszabb időre rájuk van bízva másik kisgyerek, akinek szerintük az én gyerekem társasága kell. Persze örülök, gyerekem is szívesen megy, de ők ezt úgy közlik velem, hogy ekkor és ekkor visszük majd milyen jól fogja érezni magát. Mintha velem nem érezné jól magát, ha én mennék vele kiràndulni vagy élményfürdőbe vagy ha én is ott lennék. És igen a mennyiséggel van gond. Tavalyról egy példa. 2 hét nálam, és minden kifejezett kérésem, kedves megjegyzésem ellenére de hát egész héten maradjon, mert a màsik gyerek s marad, màsik héten meg 5 napra program, de nap végén bejelentve á most nem visszük vissza, hanem itt alszik, mert innen közelebb van a holnapi program célpontja. Paff...


Tehát a gondom azzal van, hogy szeretnék néha én is elmenni a gyerekemmel, én szervezni neki programot (legyen az kettesben vagy màs gyerekekkel gyerekes program), kihasználva ha épp a kisebbek nem betegek, nem pedig betábláztatni azt a 6 nyári hetet előre, és úgy hogy nekik "kell" az "én" gyerekem.

Nem tudom sikerült-e jobban megfogalmazni.

Valahogyan azt próbáljátok elképzelni, hogy nem tudtok előre tervezni az időjárással, hanem ahogy kisüt a nap indultok is fel a hegyekbe a kilàtóba, hogy messzire ellássatok, mert ha beborul, esni kezd úgyse mehettek sehova. (A gyerekemet akkor úgyis le kell passzolnom, akármennyire is fáj a szívem érte.)


Nálunk a kisebbeket nem kell ápolnia, pesztrálni, amit tesz segít (játék velük) azt a kezdetektől sajàt magatól tette, jobb testvért a kicsik nem is kívánhatnak :-) maguknak.

Apukàjànál meg foylamatosan nagy, sok gyerekes tàrsaságban van, mert olyan helyen laknak.


A kérdés tovàbbra is az, hogy hogyan lehetne ezt kezelnem, kommunikàlni. Igaz az eddigi vlaszok egy része alapján legyek határozott és mondjam nem, másik része szerint meg rá vagyok tapadva a gyerekre, és engedjem vigye mindenki én meg fogadjam el, hogy más gyerek fontosabb neki és a sokadik nagybácsi, nagynéni, minthogy velem nyaralhasson :-). (Bocs igen tudom, nem írtam elsőre regényt, de higyjétek el nagyon nem könnyű nyomulós rokonoknak nemet mondani, amikor azt gondoljàk ők jót tesznek, ha megmentenek a gyerekemtől....akit amúgy is sokszor ott kell hagyjak😢)

2021. jún. 28. 20:24
 19/38 anonim ***** válasza:
66%

Nyilván azért, mert nem vagyok benne, de nem látom tragikusan a helyzeted.


Illetve megfordítanám a kérdést Kérdező- gondolkodtál már azon, hogy esetleg nem görcsösen kompenzálni akarod-e a nagyot, mert mint írod: sokszor sajnos random le kell passzolgatni, amikor a kicsikkel gond van.


Nem írtál a kicsik koráról (csecsemők? Ikrek?) betegségéről... valamilyen krónikus betegség? Rendszeresen fellángoló akut, kórházi kezelést igénylő epizódokkal? Esetleg valamilyen hátránnyal, szellemi vagy érzékszervi fogyatékkal élnek?


Tökéletesen érthető, hogy ha a másik gyerek eü vészhelyzetben van, akkor menni kell, ez nem is kérdés.

De talán egy gondolkodást megérhet: egyrészt várható-e a kisebbek állapotában rövid időn belül változás vagy ez “örökre” így lesz, hogy “mindent eldob, kórházba lelép”- mert ez a bizonytalanság is lehet az, ami neked gond és a nagynak is.

Lehet-e a kicsik tulajdon édesapját is hadrendbe állítani (jobban)- hogy ne mindig csak te “fogd ki” a vészhelyzeteket?

Akár a rokonokat? Nagyszülő is tud csecsemővel kórházban lenni- akár nappal is, éjjelre is... most már a járványhelyzet is megengedi, de a beteg gyerek kezelőorvosával is talán lehet erről egyeztetni.


Attól, hogy anya vagy, nem törvényszerű, hogy csak a tiéd a hányás, sz*ros pelus, kárelhárítás... akkor sem, ha esetleg cseden, gyeden vagy.

A beteg kicsik édesapja az elsô kulcs a tehermentesítésben, de bizony a rokonok is.

Ha besegítenek, ezáltal te is kipihentebb/kiegyensúlyozottabb vagy és alapból több fér bele a naggyal kettesben, akkor talán visszafelé sem tűnne rémesnek a nyár...


Egy megfontolást, családi egyeztetést EZ szerintem megér és jobb optikája van, mint annak, hogy foggal-körömmel ne engedd (a végeredmény meg hosszú távon még jobb is :)

Arról nem is beszélve, hogy ha most van lelkiismeretfurdalásod vagy a kicsik betegsége miatt túlterhelt vagy- akkor bizony lehet, hogy még nagyobb lesz, ha nem engeded a nagyot, de megint beesik egy kórház...


Ha már ennyi jó ember, rokonok vesznek körül (hidd el, áldás- csak olvass ebben a kategóriában!), nem kell szégyellni segítséget sem kérni.

Ha a rokonság tényleg szeret téged és a nagy fiadat (és pl az idősödő mamának nem csak azért kell “tölteléknek”, hogy a sógorék gyerekeit lekösse :D - akkor lehet olyan megoldást találni, ami neked is jobb lehet.

2021. jún. 28. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/38 A kérdező kommentje:

9-es biztos mast írtàl volna, ha ismersz, ismered a pontos hátteret. Hidd el nehéz úgy jó anyának lenni, ha nincs veled a gyereked vagy keveset vagy mindig el akarjàk tőled vinni. Vàgyok a felnőtt társaságra, de ha 1 hónap kórház után választhatok egy barátnővel kávézgatok vagy a gyerekemmel végre sétálhatok egy nagyot, akkor az utóbbit vàlasztom.

A bajom azzal van, hogy vele KÖZLIK viszik és nekem marad a de ne nem szeretném...

Mindeközben senki nem mondja megyek hozzád, te meg menj aztán talalkozz egy barátoddal. (Vagy engem nem hívnak, pedig elvétve én is eljuthatnék fél napra.)

2021. jún. 28. 20:47
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!