Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Édesapám apukája meghalt...

Drescher Gabriella kérdése:

Édesapám apukája meghalt tavaly január végén. Már 1 év eltelt és még nem volt hagyatéki eljárás. A többi családtaggal nem ápolunk valami jó viszonyt. Hogyan lehetne kideríteni ,hogy volt e már hagyatéki vagy sem?

Figyelt kérdés

#eljárás #hagyatéki eljárás #Hogyan lehet kideríteni hogy volt e hagyatéki
2024. márc. 2. 08:58
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
65%
Tavaly tavasszal volt hagyatéki, hivatalból senkit nem kerestek, mi nyilatkoztunk az örökösökről. Pontosan úgy van, ahogy a #8 írja.
2024. márc. 2. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%

Rokonságomban olyan volt, hogy nagybácsim meghalt (2023. februárban). Unokatesóm (nagybácsi idősebb lánya) várta, mikor lesz a hagyatéki. Aztán kiderült, hogy nem lesz, mert még életében eltartásit kötött a kisebbik lányával, tehát nincs hagyaték, akkor nincs hagyatéki tárgyalás sem.

Ilyen is van (mondjuk pofátlanság, hogy nem mondták neki).

2024. márc. 2. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
72%

#3: Valószínűbbnek tartom, hogy nemleges nyilatkozatot tettek és a polgármesteri hivatalban megszüntették az eljárást.

#4: A hagyatéki ügyintézőnknek sajnálatos módon nincs hozzáférése az anyakönyvekhez, sem a papíralapúhoz, sem az EAK-hoz. Néhány kivétel akad apró településeken, ahol mondjuk az anyakönyvvezető intézi a hagyatéki ügyeket is. Nagyobb városokban, budapesti kerületekben a hagyatékosnak "csak" ez az egy feladatkörük van, és nagyon korlátozott hozzáféréssel rendelkezünk.

Az #1 adott jó tanácsot. Hívd fel a nagypapa utolsó bejelentett állandó lakóhelye szerint illetékes polgármesteri hivatal hagyatéki ügyintézőjét és érdeklődj. Ha bármi módon lezárult már az ügy (meg ha folyamatban van, akkor is), célszerű lesz írásban bejelentkezni öröklésben érdekeltként. Ha még folyamatban van, felveszik apukádat a többiek közé, ha már lezárult és volt hagyaték alá vonható vagyon, akkor póthagyatéki eljárást kell kérni. Ha lezárult, de nem volt vagyon, akkor erről kérjetek végzést. Ha tudomásotok van arról, hogy pl. volt ingatlan a nagypapa tulajdonában, akkor lekérhetitek a tulajdoni lapot, és arról kiderül, hogy akié most, az milyen jogcímen lett bejegyezve. Ez lehet adásvétel, ajándékozás, öröklés, tartás (ha eltartási szerződést kötöttek). Ajándékozás esetén az a szerződés az örökhagyó halálát követő 10 éven belül polgári peres eljárás keretében, bíróságon támadható. Ha nyersz, az ajándékozottnak ki kell fizetnie apukád részét. Bírósági ügyekben már nem vagyok jártas, tehát az utolsó mondatrész nem biztos, hogy teljesen helytálló, annak nézz utána.

Ha értékes ingóságokról van tudomásotok (pl. festmények, egyéb műalkotások), akkor a póthagyatéki eljárás keretében kérhettek helyszíni ingóleltárt. Ehhez nektek kell felsorolni elsőként a keresett tárgyakat, és megadni a becsült értéküket. Ha az ingóságok összértéke nem éri a fejenkénti 300.000 Ft-ot, akkor nem kell hagyatéki eljárást indítani. (egy hagyatéki ügyintéző)

2024. márc. 2. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
72%
#11: De bizony, van amikor kutatunk, ha szükséges. Nagyon is sokat... Komplett családfák tucatjait raktam már össze az elmúlt 2,5 évben, mióta ezzel foglalkozom. Sajnálatos tény, hogy ezt nem mindenhol teszik meg, sok esetben került átadásra a leltár "Magyar Állam", mint szükségképpeni törvényes örökös megjelöléssel. A kutatás rengeteg idő és energia, ráadásul - ahogy fentebb írtam - nagyon korlátozottak a lehetőségeink, sokszor csak úgy jutunk adatokhoz, ha az anyakönyvvezetőktől kérjük meg hivatalos úton. Ami persze megint sok idő, ugyanis nincs minden az EAK-ban, olyankor fel kell rögzíttetni az adott település anyakönyvvezetőjével. Nagyon nem egyszerű, hiába hiszik sokan.
2024. márc. 2. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 anonim ***** válasza:
100%
13, nem apró település volt, hanem megyeszékhely.
2024. márc. 3. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:
56%
#15_ Ettől függetlenül az EAK-hoz (Elektronikus Anyakönyv) csak az anyakönyvvezetőknek van hozzáférésük. Plusz: nagyon sok régi adat nincs még berögzítve, alapból - ha jól tudom - 2012-től van csak EAK, addig papíralapú anyakönyvekben vannak az adatok, amiket lapozni kell. Na, ahhoz meg végképp nincs jogosultsága másnak.
2024. márc. 4. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!