Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ki örököl, ha nem vagyunk...

Ki örököl, ha nem vagyunk összeházasodva?

Figyelt kérdés

A párommal 42 éve vagyunk együtt, de vallási okokból nem házasodtunk össze, és semmi egyéb hivatalos.


Nekem korábbi kapcsolatomból vannak felnőtt gyerekeim (az házasság volt, elváltunk), mostani párommal viszont nincs közös gyerekünk. És a páromnak egyáltalán nincs gyereke.


Neki két nővére meghalt már, azoknak sincsenek utódai, szülei sem élnek, hanem csak unokatestvérei.

A legközelebbi unokatestvéreivel jó a kapcsolata, de szerintem csak az örökség miatt jópofiznak a párommal.


KÉRDÉSEM:

Ilyen hosszú nem hivatalos együttélés után, ha a párom halna meg előbb, akkor lehetek én az örökös, vagy a bájolgó rokonai visznek majd mindent?


(Beszéltünk már róla, hogy írjunk mindketten végrendeletet, de nem nagyon hajlik rá. Azt mondja ne aggódjak még ilyenek miatt. Szerintem csak nem akar haragot a rokonaival.)


Mit tehetnék, hogy bebiztosítsam magam?

Vagy ha sose lesz hajlandó végrendelkezni a javamra és véletlen meghal, akkor tehetek valamit, hogy enyém legyen a ház? (A ház egyébként az ő saját tulajdona, amit örökölt szüleitől, én csak ott éltem vele és rengeteg munkát és pénzt áldoztam már bele.)


2018. nov. 3. 06:39
1 2 3 4 5
 11/42 anonim ***** válasza:
89%

9!


Ha olyan melyen vallásos valaki, hogy elvált emberrel nem házasodul, akkor elég röhejesen jön ki, hogy "vadhazassagban" együtt el vele, nem gondolod ? Nem kicsit visszás....

2018. nov. 3. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/42 anonim ***** válasza:
10%
Az unokatestvér nem egyenesági rokon, neki a vilàgon semmi köze nincs az örökléshez. Ők garantáltan nem örökölnek utána, annál még neked is nagyobb esélyed van, azért ez nagyon hosszú közös élet ahhoz, hogy ne vegyék figyelembe.
2018. nov. 3. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/42 anonim ***** válasza:
96%
De, örököl az unokatestvér, higy ne örökölne. Az örökléséi sorrend lemenő, felmenő, oldalági. Tehát először a gyerek, aztán a szülő, aztán a testvér, stb.
2018. nov. 3. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/42 anonim ***** válasza:
72%

Az élettárs SOHA nem örököl. Csak a szerzés arányában keletkezik tulajdonjoga, amit alkalmasint hosszú pereskedésben kell bizonyítania.


Igen, a házasság nem csak egy papír, hanem jogi következménye is vannak.


[link]


A ház SOHA nem lesz csak a tied, még ha feleség lennél, akkor sem. És akkor sem, ha végrendeletben rád hagyná, mert ebben az esetben az oldalági rokonok örökölnek, és kötelesrész nekik is jár.

Igen, oldalági rokon is örököl, ha nincs le- vagy felmenő.

2018. nov. 3. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/42 anonim ***** válasza:
100%

polgári házasságot köss akkor, ha vallási okból egyházit nem tudsz.

de így semmi örökségre ne számíts.

2018. nov. 3. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/42 anonim ***** válasza:
100%

Élettársként végintézkedés hiányában nem leszel örökös, az unokatestvérek fognak örökölni. Az élettárs nem örököl (kivéve az azonos nemű bejegyzett), akkor sem, ha regisztrált az élettársi kapcsolat, az élettársak vagyona a szerzés arányában oszlik meg (tehát nem feleződik!), természetesen az általad az ingatlanra költött értéknövekményre eső részt is követelheted.


Ez a gyakorlatban több éves pereskedést jelent, ha a törvényes örökösök bármit vitatnak ezzel kapcsolatban, és általában a túlélő élettárs bukni szokott rajta, mert nagyon nehéz évtizedekre visszamenőleg megfelelő mértékben bizonyítani a vagyonszerzési arányt.


Kérdező, menjetek ügyvédhez, ő az élettársadnak is el tudja magyarázni, a te szempontodból nézve nyilván az lenne az optimális, ha a párod végrendelkezni, anélkül nagyon nehéz helyzetben leszel.

2018. nov. 3. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/42 anonim ***** válasza:
100%

A rokonai orokolnek termeszetesen, mert ok azok, akik jogilag elismert formaban is hozzatartoznak. De biztos halasak lesznek neked, hogy ujitgatod a penzedbol a leendo tulajdonukat.

Ilyenek miatt kell osszehazasodni polgarilag (a jogot sem baratno, sem pedig a pap nem erdekli) legalabb.

2018. nov. 3. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/42 anonim ***** válasza:
93%
Basszus, ez azért elég szomorú és lehangoló. Leél valaki egy életet valakivel, feccöl pénz a házába és még arra sem hajlandó, hogy végrendelkezzen a javadra. Nagyon megbecsülhet téged... A előbb hal meg a párod, mehetsz az utcára. Ez úgy lenne fair, hogy a párod erre gondol. De nem. Nem gyagyult meg veletlen öreg korára? Elég furcsa ember lehet....
2018. nov. 3. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/42 kovpet ***** válasza:
91%

"Szerintem csak nem akar haragot a rokonaival."


Haragot? Öröklés akkor van, amikor majd meghal. Akkor már nem tudnak rá haragudni, max az emlékére.

2018. nov. 3. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/42 anonim ***** válasza:
98%
Ezt a kérdést szívesen odalinkelném most a "Mi az értelme a házasságnak?" Jellegű kérdések alá. Például ez.
2018. nov. 3. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!