Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ki örököl, ha nem vagyunk...

Ki örököl, ha nem vagyunk összeházasodva?

Figyelt kérdés

A párommal 42 éve vagyunk együtt, de vallási okokból nem házasodtunk össze, és semmi egyéb hivatalos.


Nekem korábbi kapcsolatomból vannak felnőtt gyerekeim (az házasság volt, elváltunk), mostani párommal viszont nincs közös gyerekünk. És a páromnak egyáltalán nincs gyereke.


Neki két nővére meghalt már, azoknak sincsenek utódai, szülei sem élnek, hanem csak unokatestvérei.

A legközelebbi unokatestvéreivel jó a kapcsolata, de szerintem csak az örökség miatt jópofiznak a párommal.


KÉRDÉSEM:

Ilyen hosszú nem hivatalos együttélés után, ha a párom halna meg előbb, akkor lehetek én az örökös, vagy a bájolgó rokonai visznek majd mindent?


(Beszéltünk már róla, hogy írjunk mindketten végrendeletet, de nem nagyon hajlik rá. Azt mondja ne aggódjak még ilyenek miatt. Szerintem csak nem akar haragot a rokonaival.)


Mit tehetnék, hogy bebiztosítsam magam?

Vagy ha sose lesz hajlandó végrendelkezni a javamra és véletlen meghal, akkor tehetek valamit, hogy enyém legyen a ház? (A ház egyébként az ő saját tulajdona, amit örökölt szüleitől, én csak ott éltem vele és rengeteg munkát és pénzt áldoztam már bele.)


2018. nov. 3. 06:39
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
82%

Vallási okból nincs esküvő? Ugye tudod, hogy csak és kizárólag a polgári esküvő a hivatalos és elismert?

Lehettek hivatalosan élettársak is, közjegyző kell hozzá. Engem amugy zavarna, ha a partnerem, akivel 42 éve élek együtt nem írna végrendeletet a javamra ilyen esetben....

Egyébként 10 év bizonyított együtt élés után kb úgy feleződik a vágyon, mint házasoknál. A ház nem lesz a tiéd, max özvegyi haszonélvezeti jogot kapnál rá, bár ehhez tudomásom szerint házasoknak kell lennetek. Majd kijavít valaki, ha tevedek

2018. nov. 3. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
98%
Már ne haragudj, de 42 év után mi a kérdés abban, hogyha véletlenül egy ilyen helyzet állna fent, ne kerülj az utcára. Ha ő nem akarja, hogy a gyerekeid örököljék az ingatlant, hanem az unokatestvérére akarja hagyni, akkor is egy haszonélvezetet elintézhetne neked.
2018. nov. 3. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 A kérdező kommentje:

MI az, hogy bizonyított együttélés?


A párom nem akar semmi hivatalosat, se bejegyeztetni a kapcsolatunkat, se végrendelkezni. Pontosabban mondja, hogy jó, majd. Mindig csak majd, és leráz.

Ha minden marad és én élnék tovább, akkor hogy bizonyítom az együttélést?

2018. nov. 3. 07:03
 4/42 anonim ***** válasza:
91%

Szomszédokkal, csaladtagokkal, barátokkal.

Állítsd választás elé ezt a fickót. Mi az hogy nem akar semmi hivatalosat? Oke, a házhoz semmi közöd, de 42 év az 42 ev

2018. nov. 3. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/42 A kérdező kommentje:
A házhoz miért nincs közöm? Sok évtizedes keresetemet nem dugdostam saját titkos bankszámlán, hogy saját nevemre házat vegyek, hanem az ő házára költöttem és költöm, mert van sok felújítandó rajta..
2018. nov. 3. 07:34
 6/42 anonim ***** válasza:
99%

És van aki leél így 42 évet valakivel, hogy öregségére totál bizonytalanságban marad...szép 42 év lehetett.

Szerelmemtől, aki pedig nő ember, is több biztonságot kapok.

42 év után annyi tiszteletet nem kapsz, hogy ezt megbeszéljétek, és nyugodt legyen, hogy te biztonságban vagy.

Egyébként áruld már el, melyik az a vallás, ami tiltja a házasságot?

De nem is kell hozzá semmi vallás, anyakönyv vezető, polgármesteri hivatal és 2 tanú. Ennyi. Még most sem késő.

2018. nov. 3. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/42 anonim ***** válasza:
75%
Azert nincs hozza kozod, mert azt o orokolte, sose lesh kozos vagyon, meg hazassag alatt se. Max ah erteknovekedes felet lehetne követelni, de hogy őszinte legyek, ha csak együtt éltetek arra vajmi kevés esély van.
2018. nov. 3. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 anonim ***** válasza:
14%

Egy ismerősöm hasonló szituban van, de ott már sajnos meghalt az örökhagyó 2 hónapja.


A nem bejegyzett élettársa teper ezerrel. Ő is mindenkinek azt panaszolja, hogy mennyit költött a társa lakására meg az autójára, stb. Holott mindenki tudja, hogy ebből semmi nem igaz, egész életében kihasználta a társát. Csak a saját hasznát és a saját gyerekeinek jövőjére gondolt. Persze közös gyerek ott sem volt, az örökhagyó utód nélkül halt meg sajnos. Utálom az ilyen élősködőket.


Nem tudom mi lett azóta, hogy örökölt-e végül, vagy rokonoké lett a vagyon.

2018. nov. 3. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/42 anonim ***** válasza:
100%

Mindkettötök után ugyanúgy a törvényes örökösök örökölnek, mintha nem lettetek volna élettársak, azaz utánad a gyerekeid, ö utána a rokonai.

Ami valamennyire számít, hogy az együttélés alatt szerzett vagyon közös, de a nem felezödik, mint házasság esetén, hanem a jövedelmetek arányában oszlik meg. (Ha netán te nem dolgoztál, akkor csak minimális részt kaphatsz).

Az összeköltözés elötti vagyon magánvagyon marad akármeddig, nem lesz közös, a ráköltött összegek viszont megoszlanak.


Ha a párod meghalna, akkor igen nehéz helyzetben leszel, mert hosszadalmas birósági eljárásra számíthatsz, amíg be tudod bizonyítani, hogy ténylegesen van részed a közös vagyonban és ez mekkora - addig meg csak a veszekedés megy.

Amihez feltétlen ragaszkodnék a helyedben, az az, hogy legalább haszonélvezeti jogot adjon neked a házra, akkor ugyan nem lesz a tuladjonod, de te használhatod kizárólagosan, te döntheted el, ki él ott, és senki nem költözhet be a beleegyezésed nélkül, azaz ugyanúgy élhetsz benne, mintha a tiéd lenne - az egyedüli különbség, hogy ha te is meghalsz, akkor nem a gyerekeid örökölik, hanem a párod rokonai. Természetesen ha idöközben bizonyítható, hogy neked részed van a szerzésben, akkor a te részedet öröklik a gyereid, de az egészet nem.


Feltétlen keress meg egy szakügyvédet és töle kérj pontosabb tanácsot, de ha a párod semmit nem hajlandó tenni, akkor készülj fel elöre, hogy tudd bizonyítani azt, hogy neked is van részed a vagyonban, mert különben nagyon ráfizethetsz!

2018. nov. 3. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 anonim ***** válasza:
13%
Én úgy hallottam, az új szabályok szerint egy társ ugyanúgy örökölhet, mint egy házastárs, ha nincsenek bejegyezve akkor is. Csak kell pár tanu, aki igazolja, hogy valóban együtt éltek.
2018. nov. 3. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!