Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Anyukám megütött, mit tegyek?

Anyukám megütött, mit tegyek?

Figyelt kérdés

Vezető beosztásban dolgozik, és itthon se tudja levetkőzni a stílusát, úgy beszél velem, mintha egy túlfizetett alkalmazottja lennék. Kiskoromban még nem zavart, de kb. 12 éves koromtól néha kritizálom a stílusát, és fel szoktam neki vetni ha veszekszünk, és megkérdezi, hogy ki nevelt, hogy nem ő, mert kicsiként alig volt velem, 10 éves koromig dadám is volt.

Mostanában elég stresszes a munkája miatt, és egyre gyakrabban vitatkozunk. Nagy szívfájdalma, hogy a sok évnyi munka után a családi vagyonból kb. semmi sincs a nevén, minden apukámé a papírok szerint, még a ház is, amiben élünk. Kb. 5 éve költöztünk vissza ide anyuval (csak mi ketten, apu nélkül, de nem váltak el). Ma reggel megint csúnyán összevesztünk a nyaralás miatt, ami odáig fajult, hogy azt mondta, hogy nem kell, hogy vele menjek, elvisz helyettem mást, én pedig a fejéhez vágtam, hogy akkor elmegyek apuval a hivatalba, és a nevemre irattatom a házat. Erre nagyon dühös lett, pedig én el is nevettem a szövegem végét, mert annyira se gondoltam komolyan. Mondta, hogy takarodjak a szobámba, és amíg összeszedtem a könyvemet, addig felkapott egy vízösszehúzót, és amikor mentem ki kétszer erősen hátba csapott. Korábban is előfordult már, hogy megütött (havonta, kéthavonta), de most sokkal agresszívabbnak tűnt. Nagyon megijedtem tőle. Ha egy hirtelen mozdulatot tesz, akkor már akaratlanul is emelem a fejem elé a kezemet.

Ráadásul gyakran emlegeti mostanában, hogy majd ha már késő lesz, és hogy meg fogom bánni. Napi témája a halála, pedig még nem is idős annyira. Úgy érzem, hogy ez valami lelki terror, hogy megcsináljak dolgokat.

Olyan is volt már, hogy nyilvános helyen kezdte el ráncigálni a hajamat, ami meg nagyon megalázó volt. Gyakran megígér dolgokat (pl elmegyünk vásárolni, elvisz a konditerembe), de aztán mindig közbejön neki vmi, és a teljes nap helyett már csak max. 1 órája van rám, amiről meg inkább le is mondok, mert úgyse lenne elég semmire. Ilyenkor mindig nagyon dühös lesz, és kiabál, közben szerintem nekem lenne okom kiakadni, hogy semmibe veszi a nekem tett ígéreteit.

Bocsi a sok információért. Kérlek segítsetek, hogyan kezeljem? Elköltözzek egy időre apuhoz?

Előre is köszönöm válaszokat!

15,5L


2015. jún. 26. 00:08
1 2 3
 21/24 anonim ***** válasza:
25%

Ha tárgyilagosan írtad le a dolgokat, akkor anyukád sajnos nagyon nincsen rendben lelkileg, pszichésen.


Ha olyan szinten nem ura a saját indulatainak, hogy rendszeresen fizikailag bántalmaz, nyilvános helyen a hajadat ráncigálja stb., akkor szerintem szüksége lenne terápiás segítségre, pszichológusra, mielőtt még jobban szétcsúszik.


Már csak azért is, mert a halál témájának a mindennapos emlegetése nem csak egy nagyon durva, manipulatív érzelmi játszma (még egy felnőttel szemben is, nemhogy a saját kamasz gyerekével), hanem jó eséllyel a kezeletlen depresszió tünete.


Akármilyen bántó, amit veled tesz, próbálhatnál tekintettel lenni az állapotára, és nem tovább hergelni az olyan megjegyzésekkel, mint a ház nevedre íratása, mert hiába nevetted el magad, és nem gondoltad komolyan, nincs okod csodálkozni rajta, hogy anyukádat minimum rosszul érinti egy ilyen beszólás, ha a válás után nem a hosszú évek során belefektetett munka arányában, nagyjából igazságosan lesz köztük elosztva a családi vagyon, ezért nehéz lesz anyagilag talpra állnia, új életet kezdenie.


Ha vannak nyugodtabb időszakai, jobb pillanatai, akkor szerintem érdemes lenne megpróbálnod őszintén, de minél higgadtabban és nyugodtabb hangnemben beszélgetni vele arról, hogy milyen érzéseket vált ki belőled a viselkedése, (arra törekedve, hogy ne őt magát kritizáld személyében, hanem azt mondd el, hogy téged hogyan érint, amikor ezt vagy azt teszi, mondja stb.).


Ez utóbbit hívják "én nyelvnek", ami nagyon sokat segít az erőszakmentes kommunikációban bármilyen konfliktus esetén. Ha kedved, itt olvashatsz róla röviden:


[link]


Másrészt apukádnak is beszélhetnél arról, hogy mi a helyzet, (bár gondolom, nyilván meg is teszed), de minél objektívebben, túlzásoktól és túldramatizálástól mentesen beszámolva arról, hogy hogyan viselkedik anyukád, hogy reális képe legyen a kialakult helyzetről.


Szerinted egyébként anyukád és apukád hogyan fogadná, ha úgy alakulna, hogy szeretnél apukádhoz költözni?

2015. jún. 26. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/24 anonim ***** válasza:
25%

A cry for helpet nem nevezném lelki terrornak, aki nem tudja, mit takar a fogalom, inkább ne kommenteljen.


Egyetértek azzal, hogy az anyának minimum pszichológusra lenne szüksége, a munkában és a magánéletében is válság van, nagyon úgy tűnik, hogy az összeomlás szélén áll. Ennek a tüneteit produkálja. 15 évesen nyilván nem tudhatod ezt, kérdező, csak azt érzékeled, ami rád nézve rossz, abszolút meg is értem, hogy nehezen viseled a bántalmazást.

Költözz el, ha gondolod, hogy úgy jobb lesz neked, viszont ha segíteni akarsz anyudnak, beszélj édesapáddal, cipeljétek el szakemberhez, mert ennek nem lesz jó vége.

2015. jún. 26. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/24 anonim ***** válasza:
100%

Engem is rendszeresen ütlegeltek a szüleim. Ha bármit szóltam, vagy ellent mondtam, rögtön jött a tarkómra a nyakleves. De ha csak apámmal matekoztunk és nem értettem valamit, akkor is tockost kaptam. Egyszer aztán, mikor már kicsit nagyobb lettem, apám utánam szaladt egy ellentmondásom miatt a szobámba, hogy jó szokásához híven megüssön.

Akkor elé álltam feszesen, a szemébe néztem és azt mondtam neki nyugodt hangnemben, hogy: "Hát üss meg!"

Lemerevedett, majd kiballagott a szobából. Utána soha az életben nem emelt rám kezet.

Anyám ilyen hasonló idegbajból, mint a tiéd, egyszer óvodás koromban véletlenül beszakította a fejemet, mert nehezen kezelte a stresszt. Tényleg véletlenül, mert nem ez volt a szándéka, tudom. Sírt is utána rendesen, jobban, mint én. Aztán még azt is elvárták, hogy hazudjak arról, hogy mi okozta a sérülést, amit be is tartottam.

Ezért azt mondom, hogy ha valaki azt írja, hogy megérdemled, meg stb. az biztos nem élt át ilyeneket, mert bár nekem nem rossz a kapcsolatom a szüleimmel mióta elköltöztem, de úgy érzem fenn maradt egy frusztráció. Érzem azóta is az erőfölényt részükről, zavar hogy felnőtt koromra sem merem megmondani az őszinte véleményemet. Szerintem ez nem normális, és közel 40 éves koromra szinte én is úgy vagyok, mint Te, hogy ösztönösen elrántom a fejem, ha valaki hirtelen mozdulatot tesz. Néha a férjemmel is így van, mikor csak megcsiklandozni akar, vagy viccből megijeszteni. Ekkor mindig megkérdezi, hogy "mi a bajod? vertek gyerek korodban?". Hát igen.

2015. jún. 26. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/24 anonim ***** válasza:
22%

ilyen beszolásért tölem többet kaptál volna

pépnzéhes antiszociális kis majom vagy

2015. jún. 26. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!