Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Menjek egyetemre, vagy tartson...

Menjek egyetemre, vagy tartson el a barátom?

Figyelt kérdés

a helyzet a következő. a szüleim nem keresnek rosszul, nincsenek anyagi gondjaink.

de a legalapvetőbb dolgaimat sem fizetik már, úgy mint a bérlet, vagy a szalagtűzőre a ruha, vagy kötelező tablóképek, nyomtatási pénz amit be kell adni a suliban stb.

kicsit nehéz a dolgom, mert ugye ezeket mind a barátom fizeti, mert valakinek ki kell. és ő szívesen is teszi, azt mondja hogy amit ő keres az közös.

de olyan rosszul érzem magam, mert nem az ő dolga lenne.

diákmunkát sem tudok most, főleg az érettségi előtt vállalni. valamint csak olyanok vannak, amik 8 vagy 12 órások hétközben is. és ki kéne maradni emiatt a suliból.

amit nem is engedne nekem a barátom, mert jól tanulok, szeretnék egyetemre is menni.

csak nem tudom hogy mennyire jó ötlet egyetemre menni,szívesebben mennék már pénzt keresni, hogy tudjam fizetni magamnak a tízóraim vagy az alapvető szükségleteimet.

rossz érzés hogy a barátom dolgozik érte.

szóval a kérdés az lenne, hogy ti mennétek továbbtanulni , ha szinte biztos hogy felvesznek mert kitűnőek vagytok, és a korábbi érettségik is 80-95% körül mozogtak?

vagy halasztanátok egyből egy évet hogy tudjatok pénzt keresni?

a szüleim ki nem állhatnak, és nem fognak támogatni , már most sem teszik.

még egy olyan opció van, hogy amint megvan a szóbeli érettségi, egyből kezdem az a 12 órás melót és csinálom egész nyáron amíg bírom . és ha szerencsém van lesz kb 200 ezrem, amiből év közben tudnék venni majd reggelire valót, vagy tampont stb amire szükségem van.

csak több lenne mint a semmi.

másik baj hogy olyan szakot írtam be, ahol elég sokat kell tanulni, és az órarend is elég csúnya, akik odajárnak gyakran estig bent vannak.

mit gondoltok? nagyon tanácstalan vagyok

merjek így belevágni az egyetembe?

lenne kedvem továbbtanulni, mármint érdekel a téma , csak hát értitek!..


2015. márc. 19. 19:43
1 2 3
 21/27 A kérdező kommentje:
Amúgy egy mérnöki szakról van szó, mert a matek a kedvencem, meg a természettudományos tárgyak. (Kivéve a földrajz)
2015. márc. 20. 06:39
 22/27 anonim ***** válasza:

Szociális támogatás már az első félévben is van. Szeptemberben leadod az igénylést, és kb októberben már kapod is, visszamenőleg szeptemberre is! Tehát kéthavit kapsz, aztán meg havonta. Persze nyáron ez nincs, de akkor meg lehet dolgozni. És igen, ha átjelentkezel albérletbe, akkor kapod a legnagyobbat, meg nem tudom még milyen igazolás kell hozzá, de én is így voltam!

Próbálj meg még esetleg kollégiumot. Az olcsóbb mint az albérlet!

Ha pedig tényleg jó tanuló leszel, akkor rengeteg ösztöndíj lehetőség lesz, Van az alap tanulmányi, később köztársasági + egyéb megpályázható támogatások. Albérlettámogatást is igényelhetsz. Mérnöki szakokon meg később méginkább. Nyitott szemmel kell járni. Nálunk pl. a vegyészmérnököket folyton figyelte a Mol és a legjobb tanulóknak nagyon magas ösztöndíjat kínáltak fel azzal a feltétellel, hogy diploma után hozzá menjenek dolgozni! Ami alapból nem rossz leehtőség :) Szóval hajrá, én végigcsináltam, azóta már 3 éves Phd ösztöndíjon is túlvagyok, amiből meg már mégszebben meg lehet élni :) Drukkolok!

2015. márc. 20. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
van családi potlék, lakhatási tám., szoc. tám, osztondij, bursa...meg még ki tudja mik. ismerosom havi 60 ezret kapott igy.
2015. márc. 20. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:
Szerintem akkor jársz a legjobban, ha most ezen abszolút nem stresszelsz, hanem kihozod az érettségiből a maximumot. Ha lement a szóbeli elmész melózni , nyár végén pedig megjön a levél ,hogy felvettek-e. Majd ráérsz akkor újra átgondolni ezt, és a fejed is jobban kitisztul mivel már letudtad a középsulit, és a felvételit is. Ha akkor úgy érzed, hogy inkább dolgoznál még 1 évet passziválsz. Akár ezzel is kezdheted az egyetemi életet. Sokan így is tesznek, pl 2. év technikusi még hátravan, de mellette már passziválva egyetemistaként is funkcionálnak. Aztán a technikusi befejezése után a nyár végén szimplán beiratkoznak és megkezdik ott a tanulást. Sőt én a helyedben mindenképp így csinálnám. Szép dolog, hogy tanulni is és dolgozni is akarsz (bevallom a cím alapján nem erre gondoltam), de ez mérnöki mellett nehéz. Ha a matek megy, eleinte nem igazán lesz nehézséged, mert az elején egyszerűbb matekpéldák mennek megint csak egyszerű fizikai körítéssel, de ennek ellenére készülni kell. Legalábbis ha el akarod végezni, ugye. Viszont hosszabb távon mindenképp jobban jársz, mintha most feladnád a sulit és 4 órában szórólapoznál, vagy 12 órában a soron állnál. Szezonális, vagy épp diákmunkát hétvégére tudsz vállalni (ha épp nincs annyi tanulnivaló vagy beadandó). Ha eléggé meghúzod a derékszíjat, akkor abból a kevés pénzből és a mellécsapott szoctámból ki tudsz jönni. Annyit még javasolnék, hogy az első félévet minél jobban told meg. Legyen meg minden tárgyad, és ne a kettesre utazz. Mérnökin elég alacsony szokott lenni a szakátlag, ebből adódóan az ösztöndíj index is. Ha jól tanultál ezt az indexet magasan felülről vered majd, az pedig elég komoly ösztöndíjat jelent. Mellesleg ha minden igaz, a szoctám megítélésekor is figyelembe veszik a tanulmányi eredményeket (a kreditpontokat) tehát jobb ha biztosra mész. Szerintem egy jó ösztöndíjjal, szoctámmal és a mellé beeső 4 munkanap vállalásából jövő pénzből ki tudod húzni, igaz nem lesz marlboro cigaretta, de gondolom ez most abszolút utolsó szempont. Továbbá a 2. félévre magadnak állítod össze az órarendet. A péntekeidet ha szabaddá tudod tenni, vagy délelőtt letudod az óráidat délután lehet dolgozni. Emellett ha a győri egyetemre jönnél és esetleg gépészmérnöknek akkor írhatsz privát üzit és küldök neked tételsort és tananyagot is, hogy azzal se kelljen szrakodnod már. :)
2015. márc. 20. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
Mindenképp menj egyetemre. Igényelhetsz mellette: szociális támogatást, diákhitelt, Bursa-t, ha jól tanulsz, kapsz tanulmányi ösztöndíjat, és ha nagyon jól tanulsz, akár köztársasági ösztöndíjat is. Van sok helyen szakkoli, az is tud segítséget adni, pl. ingyenes kollégiumi hellyel. Ugyanígy pl. BME-n van az a lehetőség, hogy ha pl. kolimentor vagy, akkor ingyen lakhatsz a koliban. A szakkoliban ha betöltesz valami pozíciót, akkor arra is kapsz egy kevés fizetést. Ezekkel összesen kb. 100 ezer körüli összeget is meg lehet keresni egy hónapban (persze ha mindent kapsz, tehát köztársaságitól a szoctámon át mindent). De ha simán kapsz egy 5-6 ezres bursát, egy 25-ös szoctámot, az már harmincezer havonta, és abból azért egy ebédre, vagy egy tamponra, bérletre telik már.
2015. márc. 20. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
Azt, hogy úgy csinálnám azt arra értettem, hogy a nyár végén gondolnám át a dolgot, nem a passziválásra bocsi.
2015. márc. 20. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
Szerintem nem kell a diákhitel, ha jól tanulsz kapsz sok ösztöndíjat, a szoctámot pedig ki tudod ügyeskedni úgy, hogy maxot kapj. A szoctám rögtön jár, első félévtől tudtommal, de ebben nem vagyok teljesen biztos. Viszont elsősöknek van úgynevezett alaptámogatás, ez egy egyszeri lehetőség, elsőévesek igényelhetik, mindenképpen pályázd meg, ez egy viszonylag nagyobb összeg. És igen, menj egyetemre mindenképpen. Megtérül, megéri.
2015. márc. 21. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!