Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Menjek egyetemre, vagy tartson...

Menjek egyetemre, vagy tartson el a barátom?

Figyelt kérdés

a helyzet a következő. a szüleim nem keresnek rosszul, nincsenek anyagi gondjaink.

de a legalapvetőbb dolgaimat sem fizetik már, úgy mint a bérlet, vagy a szalagtűzőre a ruha, vagy kötelező tablóképek, nyomtatási pénz amit be kell adni a suliban stb.

kicsit nehéz a dolgom, mert ugye ezeket mind a barátom fizeti, mert valakinek ki kell. és ő szívesen is teszi, azt mondja hogy amit ő keres az közös.

de olyan rosszul érzem magam, mert nem az ő dolga lenne.

diákmunkát sem tudok most, főleg az érettségi előtt vállalni. valamint csak olyanok vannak, amik 8 vagy 12 órások hétközben is. és ki kéne maradni emiatt a suliból.

amit nem is engedne nekem a barátom, mert jól tanulok, szeretnék egyetemre is menni.

csak nem tudom hogy mennyire jó ötlet egyetemre menni,szívesebben mennék már pénzt keresni, hogy tudjam fizetni magamnak a tízóraim vagy az alapvető szükségleteimet.

rossz érzés hogy a barátom dolgozik érte.

szóval a kérdés az lenne, hogy ti mennétek továbbtanulni , ha szinte biztos hogy felvesznek mert kitűnőek vagytok, és a korábbi érettségik is 80-95% körül mozogtak?

vagy halasztanátok egyből egy évet hogy tudjatok pénzt keresni?

a szüleim ki nem állhatnak, és nem fognak támogatni , már most sem teszik.

még egy olyan opció van, hogy amint megvan a szóbeli érettségi, egyből kezdem az a 12 órás melót és csinálom egész nyáron amíg bírom . és ha szerencsém van lesz kb 200 ezrem, amiből év közben tudnék venni majd reggelire valót, vagy tampont stb amire szükségem van.

csak több lenne mint a semmi.

másik baj hogy olyan szakot írtam be, ahol elég sokat kell tanulni, és az órarend is elég csúnya, akik odajárnak gyakran estig bent vannak.

mit gondoltok? nagyon tanácstalan vagyok

merjek így belevágni az egyetembe?

lenne kedvem továbbtanulni, mármint érdekel a téma , csak hát értitek!..


2015. márc. 19. 19:43
1 2 3
 11/27 anonim ***** válasza:

A családi pótlék 20 éves korodig jár.

Ez úgy működik, hogy ha tanév közben töltöd be a 20. Életévedet akkor annak a tanév végéig még jár a családi, utána megszűnik.

2015. márc. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/27 anonim ***** válasza:
100%
Jól felpofoznám a szüleidet. Szomorú volt olvasni a történeted:(
2015. márc. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/27 anonim ***** válasza:
100%
Én kaptam tanulmányi ösztöndíjat és szociális támogatást is az egyetemtől.
2015. márc. 19. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/27 anonim ***** válasza:
100%

Ha az egyetemen a szociális támogatásnál igazolod, hogy önfenntartó vagy, akkor a maximális szoc.tám.-ot kapod. Nem tudom most mennyi, de olyan 25.000 körül van + 12.000 családi pótlék. Ha jól tanulsz, a második félévtől kapsz tanulmányi ösztöndíjat, abból is egy 20.000 ft körül össze lehet kaparni. Az már 50ezer forint és sak tanultál.


Engem sem támogattak. Nekem anyám azt mondta, hogy elmúltam 18, eddig eltartott, most már keressek pénzt, ha meg tovább akarok tanulni, teremtsem meg magamnak a feltételeket...és pasim se volt, aki segített volna.


Én az első évben dolgoztam suli mellett...nem volt könnyű, de a diákokmunkák nagy része nem egybefüggő több óra, hanem el lehet osztani. Volt hogy kora reggel suli előtt (6-8ig vagy 10ig) szórólapoztam, közvélményt kutattam, lyukasóráimban visszamentem. Este 8tól éjjel 2ig meg Tescoban pénztároztam (éjjeli műszak jó, mert nincs sok ember, lehet közben tanulni :) ). Ebből meg a szoc.tám, elvoltam egy ideig.


Második évtől volt jó ösztndíjam, aztán még a köztársaságit is elnyertem, így havonta 80ezret kerestem már csak tanulással, és nem kellett dolgoznom! Szóval meg lehet oldani mindent. Ha ilyen jó tanuló vagy, és szretnél továbbtanulni, akkor hajrá! Örülj, hogy a barátod támogat, és keress megoldásokat, ne törődj bele a helyzetbe. Lehet, hogy egy ideig kemény lesz (az első egyetemi év alatt alig aludtam), de később ,megéri!!!

2015. márc. 19. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/27 anonim ***** válasza:
100%

Menj egyetemre és járj utána, hogy milyen támogatásokat kaphatsz. Az első évben jár alaptámogatás, azt mindenképpen megkapod, kb. 60 ezer. Pályázz az egyetemen szoctámra, bár ha a szüleid jövedelme magas, akkor nincsenek túl jó esélyeid. Pályázz Bursa Hungaricára is az önkormányzatnál, ahol laksz, nem nagy összeg, de több a semminél.

Második félévtől már tanulmányi ösztöndíjat is kaphatsz, ha jól tanulsz. Ennek az összege nagyon változó, attól függ, milyen szakon vagy. Pályázhatsz köztársasági ösztöndíjra is, ha van valamilyen nagyobb eredményed.


Összességében egy jó szakon pusztán azzal, hogy tanulsz, elég jól meg lehet élni. Ha mégsem, akkor pedig bármikor vehetsz fel diákhitelt. Ami csúnyán hangzik, de ha ésszel veszed fel, akkor nagy bajod nem lesz belőle.

2015. márc. 19. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/27 anonim ***** válasza:

Utolsó: ha önfenntartóként igényli a szoctámot, akkor nem kérik a szülők keresetét, automatikusan a legnagyobb összeget kapja. Ehhez mondjuk át kell jelentkeznie egy másik lakcímre, de ha a barátja így támogatja, akkor gondolom ez megoldható...vagy kollégium.


A Bursa igaz, az eszembe jutott.


A diákhitel meg ha tényleg megélhetésre kell és be van osztva, nem tapsolja el valaki egyben az egészet, ténylg nem gáz, és ha csak egy évre veszed fel, munka mellett hiphopp visszafizeted! Sóval tényleg sok a lehetőség!

2015. márc. 19. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/27 anonim ***** válasza:

Off: Jár már egyetemistáknak is a családi?

On: Ha eddig a barátod fizetett neked mindent, biztosan támogatni fog a továbbtanulásodban is. Nem otthon ülsz, és vakargatod, hanem tanulsz, képzed magad. Biztos vagyok benne, hogy amint lesz szabadidőd, dolgozni is fogsz. Én is így vagyok, a párom "eltart" én pedig tanulok(ez az első félév, hogy nem dolgozom suli mellett).

Lehettek még olyan helyzetben, hogy te dolgozol, ő pedig munka nélkül lesz.

2015. márc. 19. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/27 anonim ***** válasza:
Családi pótlék felsőoktatásban nem jár (akinek meg mégis, az kérem, tanítsa meg, hogyan kell ilyesmit elérni, komolyan!). De mindenképp tanulj tovább (diákmunkát az érettségi után október 31-ig kapnál csak, ha nem tanulsz utána hol dolgoznál? Egy gyárban? Inkább tanulj!)! A szüleid meg férgek. Miért alakult így?
2015. márc. 19. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/27 anonim ***** válasza:

Szerintem is tévedés, aki leérettségizett, az már nem kap, (őutána már nem jár a csp)családit.

De a szoctám igen , ha öneltartónak jelented be magad, és második félévtől tanulmányid is lesz, ha jól tanulsz.

2015. márc. 19. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/27 A kérdező kommentje:

Szóval ha nem itthonra lennék bejelentkezve, hanem mondjuk egy albérletbe, akkor megkapnám majd a legnagyobb támogatást a szociálisból?És ez hogy működik egyetemen? Az első félévben még gondolom nincs semmi, hanem másodiktól kezdik utalni? Visszamenőleg is?

Köszönöm amúgy a sok választ!

Hosszú történet, már magam sem tudom miért alakult így. Én nem érzem, hogy bármi rosszat tettem volna ellenük. Kb 2,5 éve van.Az elején pont suli kezdés volt. Ugye kellett volna befizetni a tankönyves csekket. És akkor mondták először, hogy ez nem az ő gondjuk, oldjam meg. Onnantól kezdve még párszor próbálkoztam, főleg amikor ezek a kötelező dolgok lettek volna, amit szerintem a szülőnek illene még fizetni. És mindig elutasítást kaptam.

De ez van. Én voltam az egyetlen az évfolyamban szerintem, akinek a szülei nem voltak ott a szalagtűzőn, és nem jönnek a ballagásra sem.

Nem érdekli őket hogy mi van velem, azt se tudják hogy beadtam a jelentkezést a felvin.

Próbáltam velük kommunikálni , de már kb egy éve feladtam. Átnéznek rajtam,én is rajtuk azóta.

De lehetne is rosszabb a helyzet ha mondjuk vernének vagy tiltanának az egyetemtől vagy a barátomtól stb.

Egyébként a diákhitelről én is olvasgattam, lehet az is egy opció lesz, a szabad felhasználású. Mert 3.5 fél év az alapképzés, utána is lehet már jól fizető munkát találni vele. Legalábbis van ismerősöm aki ezen a szakon végzett, és alapképzés után 240ezres kezdő fizetéssel kapott munkát.

Mégegyszer köszönöm a válaszokat.:)

Szerencsére nagyon rendes a barátom, és én is próbálom meghálálni a sok mindent amit értem tesz.

2015. márc. 20. 06:38
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!