Ha a páromnak van egy gyereke, akivel nem tartja a kapcsolatot, és a párom meghal, akkor minket a gyerek kitehet a lakásból?
A lakás a páromé, nekem van 2 gyerekem, így élünk együtt 4en a lakásban.
Lehet valamit tenni, hogy az én gyerekeim vagy én örököljünk?
Kérdező, persze, hogy lehet tenni, végrendeletnek hívják a dolgot:)
Ugye a törvényi öröklés csak az esetben áll az örökhagyó teljes vagyonára, ha nincs végrendelet, végrendelet léte esetén csak az úgynevezett "köteles részre", ami ma még a vagyon fele, de az új Ptk-ban 2014 áprilistól lecsökken a vagyon egyharmadára. Az azon felüli részről az örökhagyó szabadon rendelkezhet, bárkire hagyhatja a saját belátása szerint.
Szóval semmi mást nem kell tenni a párodnak, mint elmenni egy közjegyzőhöz, és okiratba foglaltani a következő 3 sort:
"Én, XY (adatok) a mai napon halálom esetére a következő végrendelkezést teszem: Halálom esetén a a bárhol fellelhető ingó és ingatlan vagyonomból az akkor hatályos törvények szerinti köteles részt örökölje a gyermekem, Y.Z, a köteles rész feletti hányadot pedig élettársam Y.X, akivel ekkortól meg akkortól élünk élettársi kapcsolatban."
Aláír, közjegyző aláír, lepecsétel, kész, örökség-téma letudva.
Kérdésed:
"Lehet valamit tenni, hogy az én gyerekeim vagy én örököljünk?"
Ha összeházasodtok, és csak jövőre hal meg a férjed, amikor az új Ptk. már hatályba lépett, akkor örökölhetsz 1 gyerekrészt, vagyis a fél lakást.
A gyerekeid nem örökölnek, csak ha örökbe fogadja őket a párod.
Ha párod végrendelkezik, akkor végrendeletében csökkentheti a vér szerinti gyermeke örökrészét. Aki azonban a köteles részt megkapja. Ez jelen állapot szerint a "rendes" örökségének a fele, azaz a fél lakás így is minimum az övé. Ha párod jövőre hal meg, amikor az új Ptk. már életbe lépett, akkor pedig a harmada, azaz a harmad lakás.
De gondolom már összeházasodtatok volna, ha párod el akarna venni.
Haldoklik a párod?
11: Tévedsz. A köteles rész nem a vagyon fele, hanem a törvényes örökrész fele.
Kérdező: írj végrendeletet és tagadd ki a fiút. Biztosan lehet rá okot találni. ha kitagadni nem lehet, akkor pedig még életedben el kell ajándélkozni a házastársnak mindent. ha nincs utánad semmi, nem fog örökölni semmit.
Le leszek pontozva, de akkor is leírom.
Én azt szeretném, ha apukám után a bátyám (féltesóm) nem örökölne.
Tök egyszerű okom van rá, amióta nagykorú lett (azaz 8 éve), nem beszél apuval. Az internetről tudtuk meg azt is, hogy a bátyámnak kisfia született...
Amikor kórházban volt több hónapig, akkor azért kereste fel, mert apu megszüntette a gyerektartást. (Bátyám akkor 23-24 éves lehetett)
Bepereltek, majd a pert elvesztették... Kiderült, hogy apukám majdnem 2 évig fizette a gyerektartást fölöslegesen, mert a bátyám elfelejtett szólni, hogy már majdnem 2 éve nem iskolába jár hanem dolgozik.
Apu normális volt vele (bár én másképp döntöttem volna), és nem kérte vissza azt a pénzt, bár az ügyvéd azt mondta megteheti.
Aki 1 évben egy sz.ros emailt nem tud küldeni az apjának, annak nem szeretnénk adni 1 fillért sem.
Jöhet a lepontozás
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!