Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Segítség! Mit ronthattam el a...

Segítség! Mit ronthattam el a 16 éves lányommal?

Figyelt kérdés

Az a baj, hogy úgy érzem, a lányom szeretne minél messzebb kerülni tőlem érzelmileg.

Egyébként nagyon értelmes leányzó, felnőttesen gondolkozik.

Sokszor mondja, hogy szerinte nagyon pesszimista vagyok, ami valahol igaz is, hiszem elég stresszes munkám van, így sokszor megyek haza feszülten.

Lehet, hogy ezért van az, hogy ha a barátaival van, mindig vidám, nevet, de ha velem megy valahova, sokszor kedvtelennek látom. Főleg akkor fordul elő, ha panaszkodni kezdek valamire, pl. a közbiztonságra, munkahelyre, stb.

A másik pedig az, hogy amikor pl. mentünk egy házibuliba, és megkínálták alkohollal, rögtön nemet mondott rá, tényleg nem szokott sosem inni, még az illatára is húzza a száját. Ekkor mondtam a vendéglátónknak, hogy én sem örülnék neki, ha inna, erre a lányom azt válaszolta, hogy nem azért nem iszik, mert én nem akarom, hanem azért, mert ő ezt így érzi. Egyébként sokszor fordult már elő, hogy ha valami számára szokatlan dologra hívták volna, nemet mondott, és amikor én mondtam, hogy az veszélyes neked, és nem örülnék neki, akkor is ez volt rá a válasz, hogy ha ő akarná, megtenné, de nem akarja.

Szerintetek mi váltja ki belőle ezeket? Szeretne önállóbbnak látszani, vagy azt akarja, hogy bízzak benne?

49/N


2010. aug. 27. 15:42
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

én is 16 éves lány vagyok, és nálam is szinte ugyanez a helyzet, én nem aggódnék az Ön helyébe, mert amiről kell,hogy tudjon,arról biztos beszámol a lánya (legalább is ha magamból indulok ki)

Szerintem nem szeret beszélgetni a dolgairól. Vagy vannak olyan dolgai, amiről úgy gondol,h nincs köze hozzá vagy nem örülne neki és jobban megérti ezeket a barátai. Gondolom én...

2010. aug. 27. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

lehet h azt hiszi h te még mindíg gyereknek tartod őt

persze tudom ő még gyerek is

de gondolj bele ő azt hiszi h még gyereknek gondolod aki nem tudja eldönteni h mi a jó neki

pedig ez nem igaz ő is eltudja dönteni h mi a jó és mi a rossz

2010. aug. 27. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Korral jár. Ne erőltesd rá magad, inkább örülj hogy nem iszik és nem csinálja a mai 16 évesek hülyeségeit. Majd kinövi.
2010. aug. 27. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Gyerekfejjel gondolkodva nem igazán értem, hogy miért ilyen a lánya. Ő pedig igazán megérthetné hogy ha néha fáradtabban megy haza a munkából és rossz kedve van. Talán tényleg felnőttesebben szeretne gondolkodni, és néha tényleg a gyerekeknek is kell egy kis kikapcsolódás, és talán a barátaival jobban el tudja engedni magát. Egy jó beszélgetés általában sokat segít.

15/L

2010. aug. 27. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
78%

Lázad. Az első probléma amit leírtál, az hogy nem érzi jól magát melletted viszont baj... Sajnos tudom milyen, az én édesanyám is kedvtelen mufurc mostanában, bár én már kinőttem a lázadó korból de mégis kevesebbet vágyom a társaságára. Előtte együtt jártunk koncertre, mindenhova... Próbálj olyan közös programot szervezni vele, amiről tudod hogy szereti, és azalatt az idő alatt próbálj meg végre te is megszabadulni a hétköznapi gondoktól. Azt még én sem érthetem milyen családfentartónak lenni és ez mennyi stresszel jár, de épp ezért le merem neked írni: a gyerekek sosem fogják megérteni miért stresszelnek annyit a felnőttek. Próbáld meg a legtöbb problémát vidáman felfogni, és ne midnig keseregni rajta. Ha hajlandó vagy visszamenni a tinikorba nagyon jól kijöttök majd a lányoddal.

Az, hogy azt mondta ha ő akarná megtenné de nem akarja szerintem annyit takar, hogy tudatni akarja veled, hoyg már nem te vagy az "úr" és nem "parancsolhatsz" neki. Tudod most kezdi el azt érezni hogy ő bizony önálló felnőtt ember, és te ugyan ne mond meg neki hogy mi jó neki:) nefélj, kinövi. Ezzel sokmindent nem tudsz kezdeni, esetleg annyit, hogy máshogy adod elő magad, és nem azt mondod hogy "ez vezsélyes neked, nem örülök neki" hanem valami más indokkal próbálod meg meggyőzni hogy ne menjen...

2010. aug. 27. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%
Ezzel akarja tudatni, hogy már nem gyerek, vannak saját döntései, amik nem is rosszak. Szóval egyszerre mindkettő. Tudatja, hogy bízhatsz benne, mert ugyanígy gondolkodott ő is, ugyanakkor borzasztóan idegesíti, hogy még mindig beleszól a dolgaiba, abba hogy iszik -e vagy sem. Én is ilyen voltam, engem is idegesített, ha anyum azt a döntést hozta, amit én is, ezt én is mindig durván az orra alá dörgöltem, tudatván, hogy ne nézzen már hülyének, tudok egyedül is értelmes döntést hozni. Na ez hosszúra sikerült, de fáradt vagyok, és nem bírok értelmesebben fogalmazni most. Remélem érthető.
2010. aug. 27. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
84%
Egyszerűen csak kamasz,és a kamaszok így viselkednek.Most próbál leválni rólad lelkileg,ez így normális.Az viszont már nem,hogy elkíséred a házibuliba...Nem bízol benne?
2010. aug. 27. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
90%

Szia!

Ez teljesen normális...Én is ilyen voltam és még most is húszas éveim elején is majdnem...

Pszichológia szakos vagyok, gyakran beszélünk ilyen dolgokról. A lányod önálló döntéseket szeretne hozni (és meg is hozza ezeket méghozzá helyesen) az ő szemszögéből nézve, pedig olyan mintha "nevelni akarnád" ezekkel a beszólásokkal és ő ettől már elzárkózik. Kezdett lejárni az az időszak, hogy megmondod mi a jó neki és ő akkor azt el kell fogadja. Természetes reakció az is, hogy tiltakozik, hiszen most abban a korban is van egyébként is.

Ilyen helyzetekben legközelebb hagyd rá, különben könnyen előfordulhat, hogy legközelebb még azért is megteszi:)

Én például még sosem szivaroztam, és anyukám folyton azzal henceg mikor megkínálnak cigivel, hogy nem cigizek, olyankor jön, hogy még azért is:D


Ez teljesen jól van így, semmit nem rontottál el ezen a téren, csak a lányod elindult az önállósodás nagy útján. Légy mellette, egyengesd az útját, de ne szólj bele nyíltan, sőt idegenek előtt még annyira se, mert ezzel letéped benne az önállóságnak induló szárnyakat!


Amúgy meg, hidd el, minden amit tesz elsősorban a szüleinek köszönhető, a közeli családtagoknak. A lélek harmadik összetevője, ami elsősorban azt szabályozza, hogy mit tartunk helyesnek teljes mértékben a nevelés eredménye!:) szóval csak pozitívan



A stresszel kapcsolatban meg. Az én anyukám is pont ilyen stresszes, állandóan panaszkodik. És hiába mondom, hogy a pozitív hozzáállás sokat segítene olyankor még jobban felháborodik. Még nem tudom, hogyan segíthetnék neki, mivel elég ritkán vagyok itthon.

2010. aug. 27. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!

Ez elgondolkoztatott, hogy még gyereknek kezelem, és azt hiszem igaz is, mert még mindig próbálom mindentől megóvni.

A "panaszkodással" sajnos az a baj, hogy sokszor már én sem veszem észre, csak a lányomtól hallom, hogy próbáljak már meg nem minden semmiségen fennakadni.

2010. aug. 27. 15:56
 10/16 A kérdező kommentje:
15.52: Egy közeli családi barátunk szervezte, és mindkettőnket meghívtak.
2010. aug. 27. 15:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!