Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hogyan "szoktassam rá" a...

Hogyan "szoktassam rá" a családot a kopogásra?

Figyelt kérdés

14 éves vagyok, lány. Két éve kezdtem "nőiesedni" (szőrösödni is), és hónaljban rendezem is. Tavaly jött meg a menstruációm, és olyan dolgok közben nyitnak rám a fürdőben, amit nem szeretnék bárki előtt is elvégezni. Van saját szobám, ott sem kopognak, de az nem baj, viszont a fürdőben kellene, én is kopogok mindig, még az öcsémnél is (7 éves fiú), hátha legalább ő észhez tér, hogy így kellene.

Ezt ahogyan volt elmondtam anyának és apának, akikkel hál' Istennek elég jó a kapcsolatunk, de azt mondták "Előttünk nem kell szégyellened semmit, mindig a mi kislányunk maradsz." Csakhogy engem nagyon zavar, hogy nem cserélhetek nyugodtan tampont/betétet, vagy nem borotválkozhatok, vagy csak egyszerűen nem fürödhetetek, mert nincs kulcs, és nem tudom magamra zárni az ajtót. De őket ez nem zavarja. Mit tudnék tenni? Nyissak én is rájuk? Próbálkoztam már retesszel, de apa azt mondta, szereljem le, mert ha valaki bent van és valami baj van, nem tudnak bemenni. Raktam ki átfordíthatós "foglalt/szabad" táblát, de fordítgathattam, mintha ott se lett volna (jó nagy volt pedig). Mit csináljak? Most hajnalban fürdök, amikor még mindenki alszik, de a wc-t sajna egész nap használni kell.


2010. aug. 21. 21:54
1 2 3 4
 31/40 anonim ***** válasza:
77%
A férfiak úgysem bírnának végignézni egy menstruációval kapcsolatos tennivalót. Ha az apád orra előtt cserélsz betétet a fürdőben, legközelebb kétszer is kopog.
2010. aug. 21. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/40 anonim ***** válasza:
100%

Hali!

Sajnos a dilemmád nem ismeretlen a számomra sem.

Hosszú lesz, de a sztori igaz, talán szolgálhat némi tanulsággal is, neked ill. bárkinek.



Én már egy felnőtt srác vagyok, sajnos még otthon élek és ez gyakori probléma (főleg volt) számunkra is. Fater nem vmi érzékeny, érzelgős ember, túlságosan is makacs, önfejű, öntörvényű, akárcsak a nővérem. Anyám meg jellegzetesen tyúkanyó típus tehát elhiheted, nem könnyű velük. :T


Nővérem serdült, zárkózottabb lett, apám meg nem fogta fel magától mi a szitu, sikongatásokkal tarkított szobából kirugdosás lett fekvő testhelyzetben, ami fatert eléggé megviselte, hiába kérte a nővérem rá. Aztán én is serdülni kezdtem, faterommal megromlott a kapcsolatom részben az ő értetlensége és túlzott erélyessége miatt, én is vágytam magánéletre, de mivel nem értették meg a szitut (egyik szülőm se), így nem mertem a haverjaimat, osztálytársaimat felvinni, mert anyám folyton benyitogatott. Még akkor is, ha vendégem volt...

Mondok rosszabbat. Masszázsvendégem volt otthon, és anyám -- hiába kértem -- hirtelen kopogás nélkül benyitott reflexből ásványvízzel, poharakkal meg süteménnyel. ORRRDÍTANI LETT VOLNA KEDVEM!!! X@ (szerencsére a vendégem

még nem vetkőzött le...)

A végén természetesen már lehült idegrendszerrel elmondtam neki viszonylag udvariasan, hogy mi volt a baj, és mit szeretnék, azonban arra meg besértődött, hogy ő csak jót akart. (Jah...) Később persze lehiggadt és elfogadta legalább ebben a helyzetben.


Serdülőkoromban táblákkal, ikonokkal meg minden xarral próbálkoztam, nem jött be. Megkértem őket udvariasan, hogy ne nyissanak be, nem szeretem, kopogjanak előtte és várják meg míg visszajelzek. Erre ők: "De most méért??" Mi baj van azzal? Mondom: "Mert én is vágyom magánéletre!"

Na ez sem ért szinte semmit sem. Ráadásul a fürdőszoba kulcsát fater szándékosan eldugta. Azonban haladás, hogy legalább zuhanyfüggönyünk van azóta...

Kissé nehezen érintette őket, hogy felnőttünk, és hogy vannak olyan részei az életünknek, amelynek nem kívánjuk, hogy a részesei legyenek, de hiába a szép szó, SEMMIT SEM ÉRT. Jöttek a benyitás utáni kiabálások, hogy "KOPOGNI?????" Hiába néhány hét, néhány hónap, semmi nem változott, ezek reflexes, motorikusan rögzült szokáscselekmények, tudatalatti dolgok. Rájöttem, a helyzet nem fog változni, és egy igazán elmérgesedett vita után betelt a pohár. Ekkor lett elegem, és léptem.


Önköltségen kicseréltem a szobám zárját, amelyhez már kulcs is volt, erre fater is, mutter is bosszúból eldugta, igaz, akkor akkor hatalmas patáliát vertem ki náluk, amelyből hamar elegük lett, és inkább visszaadták a kulcsot. Faterom azon dumája sem tántorított vissza erélyességemtől, hogy "Amíg az én házamban laksz, ezt nem teheted meg!" (Bocs, fater, ez nem egészen így megy. Az irodádba sem török be csak úgy akármikor, ahová előre egyeztetni kell veled... o.O)

Néhányszor ezt eljátszottuk... majd végül beletörődtek, hogy zárom az ajtót, és előtte hangosbemondót nem alkalmazok, mint a metróban. Reflexből benyitottak volna számtalanszor,... azonban az ajtót mindig zárva találták, és csak sunnyogva kérdezték meg tőlem, hogy miért volt erre szükség!?... beállítva a szitut úgy, mintha büntetném őket. //Lelkiismeret-furdalás keltése bennem, ügyes taktika, hatni a másik naív jószívűségére...// (Hát azért, mert hiába a szép szó, ha xart sem ér...)



HOGY MOST MI A HELYZET?

Ez a dolog átalakította a családunk szokásait. Figyeljük a villanykapcsolót a WC-nél és a fürdőszobánál, kopogás, majd jön a kérdés: "Ki vagy bent?" (Anyámat is volt, hogy megleptük a fürdőben meztelenül, és őt is kellemetlenül érintette... ez megkönnyítette a dolgunkat.)

A szobába belépés előtt apu-anyu kopog, igaz, apu sajna reflexből még mindig benyit közvetlenül kopogás után, ilyenkor még mindig jön a kiabálás, majd, hogy csukja vissza az ajtót!

Nehezen éli meg ezeket a dolgokat, (anyu már nem) és senki ne mondja rám, hogy egy szívtelen paraszt vagyok, mert igenis figyelembe veszem az ő érzéseiket, azonban vannak sajna időnként ennél fontosabb dolgok is. ;)


Neked is csak a kulcsos szisztémát tudom javasolni, akkor is, ha jönnek azzal, mi van, ha baj van... mert most választanod kell...

1.) Vagy a célod, ami mellen szilárdan kitartasz addig, amíg át nem automatizálódnak, át nem szoknak a kopogásra...

2.) Vagy megszokod, hogy rádnyitogatnak, és az állapot változatlan marad. Bennük ugyanis sajna MÁR reflex szintjén RÖGZÜLT a szabad ajtónyitás szokása, és ez empatikus kommunikációval sem fog változni. Újra meg kell tanulniuk ezt az egész új szitut "megszokni".

(Olyan zár nem vészes, amit belülről tekerhető átfordítós biztonsági zárral lehet csukni, azonban kívülről kulccsal nyitható, ami a kulcsosszekrényben baj esetén szabadon hozzáférhető...)



Remélem hozzá tudtam járulni személyes tapasztalataimmal a hozzám hasonló problémával küszködőknek a megoldás lehetőségéhez.

Üdv mindenkinek! :)

2010. aug. 22. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/40 anonim ***** válasza:
82%

>...Mégvalami...

Találtam egy nagyon hasznos gondolatot az egyik topikban. A szülők sajnos gyakran hiszik azt, hogy azzal, hogy a világra hoztak bennünket, azzal az ő rabszolgáik leszünk mindenben, és mindig kizárólag a saját akaratuk szerint fogunk cselekedni, mint a az XX. század elejétől egészen a "szexuális forradalomig" (vagy hogyishívták azt az időszakot úgy a Beatles-korszakban, amikor a szexualitásról szóló szabad eszme elfogadottá vált?? o.O)


>> http://www.gyakorikerdesek.hu/csaladi-kapcsolatok__egyeb-ker..

INFÓ: [08-16 18:16]-os hozzászólás


SZERINTEM NAGGYON HASZNOS! OLVASSÁTOK EL!

Üdv: Az Előző



PS: @22:36-os

Naggyon behaltam a röhögéstől!!! XXXXD LOL

2010. aug. 22. 04:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/40 anonim ***** válasza:
84%
Eleve baromság, szemétség és önzés a fürdőt és a WC-t egy helységbe tenni ha nincs még egy WC külön. Szemétség azért, mert nem gondolnak a szülők arra (amikor így rendezik át a lakást) amíg kicsik a gyerekek valahogy elmegy. De nem tudom mit szólna a haverom, ha pl. nála együtt sörözgetnénk este, közben elszaladnék WC-re, s mikor benyitnék éppen a 17-éves lányára akadnék zuhanyozás, esetleg tamponcsere közben.
2010. aug. 22. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/40 anonim ***** válasza:
74%
08:20 örülök, hogy olyan anyagi helyzeted van, hogy te magad építhetsz házat...a többség kénytelen megelégedni egy panellel, amiknek 80 %-ban a budi a minifürdőben van ;) isten hozott a való világban ;)
2010. aug. 22. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/40 anonim ***** válasza:

A panelok nagy reszeben kulon van a wc meg a furdoszoba, csaladi hazaknal szokott egybe lenni, szerintem is hatalmas hulyeseg.

Egyebkent en csak megmondtam nekik, hogy ne nyissanak be, es nem nyitnak be.. Persze a szobamba meg most is kopogas nelkul, de mar kezdenek hozzaszokni. Szerintem probalkozz meg megint a zarral, mert ez igy nem nagyon allapot..:S

2010. aug. 22. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/40 anonim ***** válasza:

OFF:

Mi is panelbe élünk és külön van a wc...


Amúgy fősulis koliba egy 3*2m-es helységben volt besűrítve a klotyó, és a zuhany...mit ne mondjak?... a fogkefémet tuti nem tartottam abba a helységben! Tök hülyeség, bár az koli volt és csak ketten voltunk egy szobában, nem pedig egy 4 tagú család!


ON

2010. aug. 22. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/40 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat, akinek eszébe jut még valami, az írjon :)

Igen, tényleg ők cserélték a pellust, meg ők fürdettek, sőt volt, hogy még együtt is fürödtünk (4 éves voltam), és most biztos új dolog a szüleimnek, hogy nem akarom velük "megosztani" ezeket a dolgokat :)

Van elég pénzem zuhanyfüggönyre, holnap veszek. Azt hiszem, a wc-n kívül ezzel minden meg van oldva, ha meg wc, arra már csináltam ilyen kis drótkallantyút, amit mondtatok. Megittam 4 pohár vizet, alig várom, hogy kipróbálhassam :)

2010. aug. 22. 10:29
 39/40 anonim ***** válasza:
17%
8:44 - én is éltem panelben és nem raktam egybe a wc-t a fürdővel. Különben is alapból külön van, ahol nincs így az át lett építve. Köszi hogy téged is boldogít az én anyagi helyzetem.
2010. aug. 22. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/40 anonim ***** válasza:
na mi a helyzet?XD
2010. szept. 2. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!