Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogos az az elvárás, hogyha a...

Jogos az az elvárás, hogyha a szüleink már nem lesznek, én gondoskodjak az öcsémről?

Figyelt kérdés

72 és 83 évesek. Fizikailag és mentálisan is épek, ellátják magukat, de ők sem lesznek már fiatalabbak.

Én 49 éves vagyok, öcsém 47.

Ő a mai napig oda jár hozzájuk napi kétszer enni, beül délelőtt 11-kor a nappalijukba tv-t nézni, internetezni, délután 3-4 között edzeni van, majd megint megy hozzájuk este 8-9-ig. Telente már korábban megy, hogy a fűtést csak este kelljen bekapcsolnia otthon. Teher nekik, mert semmit nem csinál, semmiben nem segít (ha kérik, akkor sem). Ezzel szemben követelőzik, neki heti 5-6 alkalommal hús kell ebédre, vacsorára is meleg ételt akar, mi az, hogy a szüleink a kevesebb adós tv csomagot választják, nem elég gyors az internet, stb. Ha nem engedik be, áll a ház előtt és veri az ablakokat, meg kiabál. Slusszpoén, hogy a szüleink háza a mi kettőnk nevére lett véve még anno, nekik "csak" haszonélvezeti joguk van. Így ha nem nyitnak neki ajtót, rendőrséggel fenyegetőzik... Meg mondja is, hogyha valamelyikőjük meghal, akkor a másikat otthonba kell tenni sürgősen és azt a házat eladni, mert neki nincs pénze. Ez a fő gond, hogy nem dolgozik. Egész életében úgy dolgozott, hogy éppen amennyit muszáj. Fiatalon óceánjárókon melózott, akkor kicsit jobban megszedte magát, vett lakást, autót, de azóta dolgozik évente 1-2 (max. 3) hónapot külföldön, és amit akkor keres, azt éli fel az év hátralévő részében. Ami könnyű, mert lényegében semmit sem kell fizetnie. Enni a szüleinknél eszik, anyu mossa a ruháit, kenyeret, hidegélelmet szintén tőlük visz, szóval lényegében a rezsijét és a benzint állja. De egyszer fel nem ajánlja, hogy bevásárol mondjuk havi kétszer hozzájuk, vagy elvinné őket, hogy ne a két öreg járja a várost biciklivel (apukánk már nagyon bizonytalanul vezet). Szóval egy igazi élősködő, és ahogy telik az idő, már nem igazán talál olyan könnyen munkát magának, mint régebben. Alapvetően pincér, felszolgáló volt mindenhol, de közel 50 évesen nem bírja azt a tempót már. Mivel Magyarországon szinte sosem dolgozott, nyugdíja nem nagyon lesz. Most anyukánk elmondta, hogy egy külön számlára gyűjti neki a pénzt titokban és azt szeretné, ha majd azt én kezelném, ha ők meghaltak. És ne egybe adjam oda az öcsémnek, mert akkor elherdálja, hanem havonta abból segítsem és reméli nem nagy kérés, ha napi egy tál ételre is futná majd... Én nem olyan vagyok, mint ő. Dolgozom 17 éves korom óta, saját vállalkozást vezetek és családom van. A férjem ki nem állhatja, többször összevesztek nagyon csúnyán, a gyerekek sem szeretik. Ha én nem vagyok itthon, nem nyitnak neki ajtót. Én sem akarom, hogy itt legyen napi szinten, a mi hűtőnkből egyen, a kanapénkon tespedjen. Mert neki természetes, hogy mindent megkap, nem kell dolgoznia, mert valaki megoldja helyette.

Mondtam anyánknak, hogy ne haragudjon, de én ezt nem fogom megtenni sem a családommal, sem magammal. Nem lehet mellette megmaradni, mert egy gonosz, kötözködő ember, aki mellé még idegbeteg is. Nyilván ha beteg lenne, vagy lenne bármi problémája a lustaságon kívül, akkor más lenne a helyzet. De így nem tartom fairnek, hogy már most az van mondogatva, hogyha a szüleink nem lesznek, akkor sem lesz semmi gond, mert jön a következő balek, aki eteti, eltartja és ott lesz, mint egy védőháló.


2020. jún. 29. 22:45
1 2 3
 11/29 anonim ***** válasza:
81%

Kérdező

A leírásodból nekem úgy tűnik, hogy egy egészséges, szellemileg ép felnőtt emberről van szó, aki képes (lenne) saját magáról gondoskodni.

Akkor mi is itt a kérdés?

Miért merül fel egyáltalán az, hogy bármit is tenni kellene vele kapcsolatban?

A szüleitek úgy döntöttek, hogy ellátják, kiszolgálják. OK, ez az ő döntésük, csak rájuk tartozik. De ez nem a te döntésed volt, téged nem kérdeztek meg róla, nem vontak bele amikor elhatározták - miért is kellene neked folytatnod helyettük?

Szerintem ne agyalj többet ezen a dolgon, csak ennyit tisztázz magadban: egy ugyanolyan felnőtt emberről van szó, mint te, ugyanúgy egészséges, mint te, ugyanúgy tud dolgozni, mint te - csak neked még van saját családod is mellé, vannak gyerekeid, te értük vagy már felelős. ha ez megvan, akkor a döntés egyértelmű - nem dolgod befogadni, kiszolgálni az öcsédet!

A szüleid, anyukád viszont meg lehet érteni, nekik mindketten a gyerekeik vagytok. Ők akkor is szeretnének ha te sérült lennél vagy éppen beteg, és mindenképpen gondoskodni szeretnének rólad, nem? Az öcséd sem más számukra, csak nem betegség vagy fogyatékosság ami a problémája, hanem valami más.

Vagyis köztes megoldást kell keresned, amivel te sem kerülsz olyan helyzetbe amit nem akarsz, de anyukádék is megnyugodhatnak.

Járj utána, keress ügyvédet, bankot, és anyukádéknak segíts létrehozni egy olyan számlát, befektetést vagy hasonlót, amit a végrendeletükben az öcsédre hagyhatnak vagy előírhatják, hogy számára fizessen rendszeresen pénzt. Írhatnak végrendeletet, amiben kikötik, hogy öcsédnek havonta lehet csak egy bizonyos összeghez jutnia az örökségéből. Ügyvéd segítségét kell kérnetek, hogy ennek milyen lehetséges módja van.

Mivel a testvéredről van szó, azt nem kerülheted meg, hogy valamiképpen segíts neki/rajta. Viszont senki nem várhatja el tőled hogy ezt olyan módon tedd meg ami neked ennyire rossz, nem kell beengedned a családodba, ellátnod, amikor pedig képes lenne rá ő saját maga is. Valójában csak el van kényeztetve és mivel ezt nem te tetted vele, nem is neked kell szenvedned miatta.

Szóval érdeklődj a bankoknál, hogy milyen olyan lehetőség van ahol egy olyan összeget amit anyukád félretett neki, azt le lehet kötni úgy, hogy csak havonta kis összeghez juthasson belőle hozzá, meg beszélj ügyvéddel, hogy a végrendeletben hogyan lehetne kikötni, hogy ne juthasson egy összegben az örökségéhez. Anyukádékkal ezek közül válasszátok ki azt ami őket is megnyugtatja és csináljátok meg! De azt határozottan mondd el nekik, hogy te nem fogod azt folytatni amit ők csináltak, annál többet ne várjanak el tőled, hogy segítesz nekik az öcséd felé ezt rendbe tenni - mert nem a te dolgod.

Van egy régi barátunk, akinek az öccse enyhén szellemi fogyatékos. De őt is megpróbálták a szüleik önállóságra nevelni, munkát találtak neki. Soha nem volt kérdés, hogy mindig segíteni fogja az öccsét ha már a szüleik nem élnek majd, de az fel sem merült, hogy miatta ne élhetné nyugodtan a saját életét. Már majdnem 20 éve külföldön él a barátunk a családjával, mégis meg tudták oldani a dolgot, nem kellett hogy magukkal vigyék vagy gondot okozzon nekik. Pedig az öccse egy nagyon kedves srác és nagyon szeretik is egymást. Ha egy ilyen fiúnál nem várták el a szülők, hogy a bátyja az életét alárendelje az öccsének - akkor mitől lehetne ezt tőled elvárnia a szüleiteknek?

2020. jún. 30. 02:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/29 anonim ***** válasza:
90%
Lusta emberről nem vagy köteles gondoskodni.
2020. jún. 30. 05:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/29 anonim ***** válasza:
95%

Anyaek hihetetlenek... Ennyi szar nevelés után, aminek ez a vágnivalo here az eredménye, meg mindig alomvilagban élnek, és ahelyett, hogy tarkonb*zna ezt a mihasznat, penzt gyűjt neki. Mert hát nehogy ne legyen hol élősködnie a feregnek, miután a gazdatest meghalt. Elkepeszto.

Én sem gondoskodnek róla, anyámnak meg megmondanam, hogy ebredjen fel, a penzgyujtest meg hagyja abba. Nincs is itt kiről gondoskodni. Adott egy lusta here, akit anyadek felreneveltek, nincs itt szó bármiféle valódi szuksegrol.

2020. jún. 30. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/29 babyboom567 ***** válasza:
96%

Megmondom őszintén, hogy az ilyen ember megérdemelné ,hogy hajléktalan legyen.

Sajnálom,hogy ilyen helyzetben vagy.

2020. jún. 30. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/29 anonim ***** válasza:
100%
Sajnos nem kicsit elrontották a nevelését. Elhiszem hogy a szüleid már nem akarnak vele vitázni, és elfogadják ezt az állapotot. De neked nem kell. Munkaképes, felnőtt ember. Pláne ahogy viselkedik, meg egyből otthonba adná a szüleid, tudod mikor segíteném... Szégyelje magát, mindazok után amit kap a kisujját nem mozdítja a szüleiért. Menjen majd ő otthonba... Neked nem kell vele foglalkozni.
2020. jún. 30. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/29 anonim ***** válasza:
2%
kérdező, ti a szülőkkel laktok?
2020. jún. 30. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/29 anonim ***** válasza:
100%

Ha jobban szétnéz maga körül az ember, akkor mindenki tud mondani olyan ismerőst vagy távoli rokont, ahol volt valami hasonló. Nálunk is a nem túl távoli rokonságban a 3 felnőtt gyerek közül a legidősebb egy agresszív, semmirekellő, alkoholista lett, aki nem csak kihasználta az anyját, de meg is verte, ha nem szerzett számára cigit vagy nem adott neki pénzt a kocsmára. Szőrnyű kimondani is, de mindenki megkönnyebbült, amikor meghalt és nem az anyja ment el előbb, hanem ő, mert a két húga lett volna, akiktől elvárja ugyanúgy hogy etessék, mossanak rá, fizessék a számláit, csak ne kerüljön utcára.

Nehéz ez a kérdés, mert ha 3 gyerekből 2 dolgos, rendes lett, akik a saját családjukban a saját gyerekeiket is hasonlóan nevelték fel, akkor ez csak nem lehet egyedül a szülő hibája, még ha nyilván ők is volt amit nem jól csináltak.

2020. jún. 30. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/29 anonim ***** válasza:
100%

Az utolso peldanal maradva,ott lehet az volt az ok,hogy az alkesz "ember" volt a ket testvere meg "csak" lany.A lanyok biztosan nevelve voltak,befogva hazimunkara stb,a fiut meg nem vagtak nyakon,amikor ugy 14-15 eves kora korul eloszor megkostolta az alkoholt,mert hat egy ferfinel ez termeszetes.

A kerdezoeknel is biztosan azert volt kinyalva a s**ge az ocsikenek,mert "ferfi".

2020. jún. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/29 anonim ***** válasza:
87%
Én már rég kidobtam volna a picsába. Nem vagy köteles gondoskodni róla, a szüleid pedig nagyon rosszul teszik hogy kinyalják a picsáját.
2020. jún. 30. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/29 anonim ***** válasza:
83%
Igen, sajnos a ferfiaknak minden elvan nezve. Nem vagy koteles gondoskodni rola, baszd ki a pibe!
2020. jún. 30. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!