Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Téged is állandóan sürgettek...

Téged is állandóan sürgettek a szüleid/nagyszüleid az evéssel?

Figyelt kérdés

Az idősebb generációnak egy sor elmebeteg rituáléja kapcsolódik az étkezéshez. Ezek egy része megmagyarázható a háború utáni élelemhiánnyal (pl. hogy akkor is beletömik a gyerekbe az ételt, ha ott menten kihányja), de az, hogy miért kell lélekszakadva, eszeveszetten habzsolni az ételt, sosem értettem. Hova rohanunk?


Nálatok is ment ez? Fölötted is ott álltak a szülők, nagyszülők, esetleg az óvónő, és rád ripakodtak, ha egy pillanatra is megállt a kanál a kezedben? Neked is mondogattak ostoba életbölcsességeket, miszerint "aki lassan eszik, lassan is dolgozik", vagy egyszerűen csak "lapátoljad, lapátoljad!" volt a biztatás? Anyu, nagyi nekiállt tüntetőleg leszedni az asztalt, elkezdeni mosogatni, amikor te még ettél volna, jelezve, hogy letelt az idő?


Nálatok is síri csendben kellett fogyasztani az ételt, mert "az asztalnál nem beszélünk", illetve "magyar ember evés közben nem beszél"? Tilos az ivás az asztalnál, mert "nem vagy kacsa"? Muszáj megenni az utolsó cseppig a legundorítóbb kotut is, mert különben nagymami hisztizik, hogy "válogatós" vagy?


Nem, nem arra vagyok kíváncsi, hogy önjelölt pszichológusok hogyan elemeznék a vélt gyermekkori traumáimat, meg hogy kinél NEM volt ilyen, hanem hogy akinél volt, hogyan dolgozta fel, mikor jött rá, hogy nem így kellene élni. Esetleg hogy miért találtak ki ilyen ostobaságokat a felnőttek a XX. század végén.



2019. nov. 26. 22:37
1 2 3 4
 11/32 anonim ***** válasza:
58%
Mikor óvodás voltam, akkor aki nem evett, vagy lassan evett, azt megtömték az óvónők. Ez jutott eszembe a kérdés kapcsán.
2019. nov. 27. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/32 anonim ***** válasza:
52%

Mert nem a gyerek a világ közepe, akire mindenkinek várni kell és akire külön főzőcskézünk, közösségre kell szoktatni.

Az oviban sem fognak ott állni a gyerek fölött, mire végre eszik valamit. Megadott idő van az evésre, ha nem fejezi be vagy finnyáskodik, éhen marad.

Nálunk sincs órákig tartó evés. Ha a gyerek nem akar enni akkor nem kötelező neki, majd eszik a következő alkalommal. A háziszabály az, hogy ha feláll az asztaltól, akkor az evésnek vége. Tudnia kell, hogy nem akkor eszünk amikor épp kedvünk van.

Nem nassolunk evés helyett, nem eszünk kutyafuttában két játék között, nem eszünk TV előtt. Azt a fél-egy órát kibírja mindenki az asztalnál.

Nincs alternatív menü, nem rohangál apu-anyu fejvesztve, hogy találjon valamit, amit hajlandó megenni.

A gyerek értelmes, azonnal levágja, hogy egy kis hisztivel kiharcolhatja magának a kedvenc ételeit. Onnantól a szülő csak engedelmeskedhet, aztán sírnak, hogy engedetlen a gyerek.

Tudom-tudom, az új nevelési módszerek szerint tilos fegyelmezni és büntetni a gyereket, mert 100% lelki sérült lesz belőle és macskákat fog pörköltnek felkockázni.

2019. nov. 27. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/32 anonim ***** válasza:
54%

#13: "Tudom-tudom, az új nevelési módszerek szerint tilos fegyelmezni és büntetni a gyereket, mert 100% lelki sérült lesz belőle és macskákat fog pörköltnek felkockázni."


Persze, "pontosan" így van, "valóban" ezt mondják az új nevelési módszerek. A régiek meg azt, hogy a gyereket kötelező véresre verni, elnyomni stb.


Vagy talán egyik sem ilyen szélsőséges? Ja, tényleg...


A "mindig a gyerek kedvencét főzzük" és a "ha nem tetszik a hal, éhen maradsz" között azért vannak még fokozatok. Nálunk az volt, hogy akinek nem tetszik az ebéd, kaphat vajas kenyeret. Nagyobb gyerekek esetén meg csinálhat magának olyan szendvicset, amilyet ő szeretne. Ettől senkinek semmi baja nem lett.

2019. nov. 27. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/32 anonim ***** válasza:
38%

Nem :) Se a szüleim, se a nagyszüleim. Pedig az én nagyszüleim is éltek a háború alatt.

Sőt! Pont hogy nem illik habzsolni, gyorsan befalni valamit. Meg kisgyerekként a poci is megfájdulhat tőle. Szóval nem sürgettek.

Nálunk a közös étkezéskor beszélgetni is lehetett. Jó volt, hogy összejött a család.

Szóval azért, mert a te családod ilyen, ne vonj le ilyen következtetéseket.

2019. nov. 27. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/32 anonim ***** válasza:
59%

ma 09:20

Ha pedig az sem tetszik neki, akkor benézted, mert ilyenek a gyerekek. De azért megnéztem volna a gyerek fejét, akinek nem tetszik a hal, de az alternatíva mindig a vajaskenyér. Príma megoldás.

Egyébként az ötszöri étkezéssel nem marad éhen a gyerek, csak megtanulja, hogy nem alkalmazkodik mindenki hozzá.

2019. nov. 27. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/32 anonim ***** válasza:
60%

Az óvodában volt egy dawn-os kislány, így soha nem sürgettek minket. A családomban a közös étkezés egyfajta program :) beszélgetés, nevetés stb. Nem kényszerítettek soha, hogy egyek meg mindent, ráadásul elég válogatós is voltam, de a szüleim mindig azt mondták: csak annyit egyél, amennyi jól esik, és kóstolj meg mindent, mert addig nem tudod, ízlik-e.

Nálunk kb mindenki úgy eszik,mint egy csiga, ami a páromnak furcsa. Sajnos náluk az volt a szokás, hogy ami ki van szedve, azt meg kell enni, és ne üljön órákig a tányér felett :/

2019. nov. 27. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/32 anonim ***** válasza:
97%
Válogatós gyerek voltam, csak az otthoni koszt ízlett, amit a szüleim főztek. A nagyszüleim titokban savcsökkentőt raktak a málnaszörpömbe, mert azt hitték hogy azért vagyok rossz étvágyú, mert sok a savam. Úgyhogy a málnaszörp volt az első dolog, amit megtanultam magamnak bekeverni ovisként, mert mindig lebuktak a gyógyszerrel, ami a mosogatóban landolt. Kamaszként megjött az étvágyam, kezdtem látványosan enni, akkor meg az lett a baj. Úgyhogy gyorsan megtanultam főzni, hogy senki ne szóljon bele az érkezési szokásaimba.
2019. nov. 27. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/32 anonim ***** válasza:
96%

Leves után gyakran voltam szomjas. Ha kértem inni, anyám mindig elcsodálkozott, hogy "de hát most ettél levest!". Persze nem tudtam megmagyarázni, miért vagyok szomjas. A sokadik kiakadás után sem. Miért is kéne megmagyarázni a szomjúságot? Viszont sosem volt tilos inni, csak anyám mindig ideges volt tőle, ezért igyekeztem visszafogni... biztos attól félt, hogy nem eszek a másodikból, ha sokat iszom. Ez amúgy nem fordult elő. Jó étvágyú gyerek voltam. Mindig is dundi. 11 éves koromra pedig túlsúlyos is lettem. (Azóta is az vagyok)


A gyors evés nem családban alakult ki. Középsuliban aki tehette, nem ment menzásnak, én viszont szerettem dél tájt meleget enni. Rajtam kívül két ember gondolta így. Hármunk kedveért nem volt elnézve 5 perc késés a hetedik óráról, bezzeg ha a fél osztály menzázott volna, akkor kénytelenek lettek volna elfogadni, hogy 20 perc kaja szünet nem elég. Így lassan megszoktam, hogy tömöm az ételt. Ráedződtem a forró levesre és most már én vagyok az, aki "nem érti", mit kell annyit totojázni meg fujkálni.

2019. nov. 27. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/32 A kérdező kommentje:

Ó, igen, ez a "levesre nem iszunk" döbbenet nekem óvodában volt meg. Konkrétan szigorú büntetés járt érte, ha valaki a leves után fel merészelt állni és odamenni a vizes kancsóhoz. Kommunizmus volt...


Amúgy hadd másoljak ide egy privát üzenetet, amit az egyik kedves olvasótárstól kaptam ehhez a kérdéshez. Avagy van itt baj, kérem szépen:


------------------------------------------------------------


"Az első hozzászóló voltam. Már nagyon korán feltűnt, hogy te valami remdkívül ocsmány pszichés játszmát játszol, főleg az utolsó hozzászólásod alapján.


Észrevettem, hogy te vagy az az önjelölt pszichológus, aki nagyon durva, aklattomos és aljass módon épp hogy másokból akarod kicsellózni a traumikat. Nekem nagyon durván írsz, holott én kérdeztem rá arra, hogy mi bajod van - mert feltánt neked is, sdegtalicska - nomen est omen - hogy azonnal átláttam egy pszichopatán. Kellemesebb egy ilyen emebrt eltakarítani a füórumról, igaz?


Azok az evésproblémák, amikről te írsz,k nem szoktak hatalmas traumaákta okozni, még 5 éves korban sem. Még ha megtömnek egy tál spenóttal, akkor is max. az óvónőt utálod meg, és a spenótot. De ez max. mikrotrauma.


A kérdésed jelentettem, a neked madott pökhendi válaszodat dettó, és ha még reggel fenn lesz a kérdés, újra meg újra jelenteni fogom.


Leveleket ne írj, azonnal olvastalanul kivágom.

Ugyanis én nem önjelölt pszichológus vagyok, tündérke."

2019. nov. 27. 16:43
 20/32 anonim ***** válasza:
7%

A privátot írónak teljesen igaz volt. Engem is lepontoztál, csak azért, mert nekem nem okozott traumát, valamint undorítónak tartom a teliszájjal való pofázást és képes vagyok az ételt megfújva folyamatosan, normál tempóban enni.

A felhasználó neved valóban sok mindent elárul rólad...

2019. nov. 27. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!