A kérdésemre szeretnék választ kapni: a testvéremnek ajándékoztuk a szülei házunkat, mivel nem született közös gyerek, ezt tudtuk, hogy nemzőképtelen, de halála után a feleség kéri a szülei házunk fél részét? Nem ott laktak. Jogosan kéri?
Nem örökli a feleség.
Ugyanis van egy speciális csak hazánkban meglévő öröklési jogintézmény, az ági öröklés.
Ha az örökhagyó életében vette volna, akkor szerzeményi vagyon lenne, de mivel felmenőjétől örökölte és nincsen törvényes leszármazója, ezért a magyar jogrendszer méltánytalannak tartja, hogy "ősi családi vagyon" a "beházasodottra" szálljon.Ez egyértelmű esete azoknak a kivételeknek, amikor a házastárs nem örököl.(legalábbis olyan hagyatékot, ami felmenőtől származik, és nincs lemenő ága az örökhagyónak.)
Egyrészt a feleség örököl a meghalt férj után.
Másrészt a feleség vagyonát örökölhetnétek, ha ö is meghalt volna, de amig él, addig nem.
A férj-feleség vagyonközössége azt jelenti, hogy ami az egyik vagyona, azt a másik örökli, ha nincs közös gyerek.
TEHÁT ebben az esetben a el házat, amit a testvér megkapott töletek.
A többi része MARAD a feleség tulajdonában, mert az nem örökség, hanem közösen szerzett vagyon, illetve a feleség külön vagyona.
HA a feleség is MEGHALNA, és neki se gyereke, se szülei, se testvére, AKKOR lennétek ti jogosultak erre az örökségre.
A 9:00-as vagyok: nem kell semmit átgondolni, MERT elöször volt egy ajándékozás, ami régen lezárt dolog. EZ AZ, amire nem vonatkozik többé az öröklés.
Ha valaki megvesz egy házrészt vagy ajándékba kap, - ami jogilag ugyanaz - , akkor utána ez saját tulajdon, amit ugyanúgy örökit, mint ha nem egy családi tulajdon lett volna elötte. (Ha nem rokon kapta volna a jádnékozás keretében, akkor is uganez lenne a helyzet.)
Az, hogy most a megajándékozott meghalt, csak annyit jelent, hogy - adott esetben a felesége örökli, mint a legközelebbi hozzátartozó.
Az korábban emlitett eset - amikor nem örökölhetné a feleség, mint beházasodott családtag -, akkor lépne érvénybe, ha (most meghalt) férje a házrészt direkt örökölte volna és nem ajándékba megkapta volna.
ERRE vonatkozott az a megjegyzésem, hogy nem öröklés, hanem ajándékozás áll fenn, nem az azt követö részre.
Ha tényleg megbizható információt akarsz, akkor menj el az ingyenes birósági panasznapra, ott ugyanis hozzáértök adnak tanácsot. CSak az itteni információk alapján pert inditani nem javasolt, mert ha elveszted, akkor igen sokba kerül nektek.
Az meg nem igaz, hogy a házassá elött szerzett külön vagyont közössé kellene tenni, ugyanis ez csak válás esetén játszik szerepet, halálozáskor - hacsak nincs külön végrendelet, ugyanúgy öröklödik, mint ha közös lett volna.
Szerintem sem közös!!!! Keress fel egy ügyvédet!
Házassággal nem lehet közössé tenni az örökölt vagyont, ingatlant (még szépen is néznénk ki!)
Aki meg azt mondja ez nem így van az pedig sok amerikai filmet nézett, de mi nem amerikaiak vagyunk nálunk mások a JOGSZABÁLYOK!
A kérdező figyelmébe ajánlom, hogy menjen ügyvédhez, mert ági vagyonról van szó.Az ilyen vagyonnak nem feltétele a 9órás rögeszméje, ez szerezhető öröklés és ingyenes juttatás(ajándékozás) alapján is.
4 törvényi feltétel van, amely alapján ilyenkor a felmenő visszakövetelheti a vagyont, ti az általad leírtak alapján ennek megfeleltek.Sikerrel hivatkozhattok erre, de a bizonyítás terhe a ti részetekre esik, vagyis rendelkeznetek kell az okiratokkal(ajándékozási szerződés).Olyan nincs hidd el, hogy az ilyen vagyon "beolvad", kivéve azt az esetet, amikor nincs ellenérdekű fél, és senki nem követeli vissza a vagyont(pl.kihalt rokonság).
Szóval, mielőtt a 9órás félrevinne, fordulj ügyvédhez, hidd el hogy ezt fogja mondani, mást nem is mondhat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!