Eszébe sem jut, hogy nekem ez kellemetlen vagy akár sértő lehet? Vagy tudja, csak nem érdekli?
Sziasztok! A férjemmel hosszú évek óta együtt élünk, a szüleinkhez viszonylag közel, de saját, külön lakásban. Már gyerekünk is van, önálló család vagyunk. Az anyja mégis még mindig főz rá, és hordja, küldi a kaját neki, illetve hívja őt el ebédelni.
Ez nem is lenne baj, nekem is küld néha anyám kedvességből ételt, évente néhány alkalommal. Főleg olyasmit, amiről tudja, hogy szeretem, de ritkán kerül az asztalra, mert pl. macerás az elkészítése. A férjemnek viszont nemritkán heti többször is képes főzni az anyja, babfőzeléket küld neki, pörköltet enni hívja el.
Tudom, "sose legyen nagyobb bajom", mégis zavar. Úgy érzem, azért eteti a férjemet hetente többször, és ilyen alap fogásokkal, mert talán azt gondolja, hogy én nem csinálok neki semmi rendeset, még egy nyamvadt pörköltet sem tudok összerakni, ezért neki kell helyettem is etetnie a fiát, mert szegény csak akkor kap valami normális ételt.
Nem tudom, hogy gyereknek néz engem, vagy bénának, de mindkettő rosszul esik. Ahogy az is, hogy időnként miatta megy pocsékba a főztöm fele, mert nem tudok róla előre, hogy a férjemet aznap az anyja szándékozik jóllakatni. Olyan, mintha semmibe venné a munkámat. Máskor az anyósom bedobozolt kajáját dobjuk ki romlottan a hűtőből. Minek főzzön folyamatosan két ember ugyanarra a háztartásra? Nem nyilvánvaló, hogy erre nincs szükség? Mások nem is csinálják ezt a felnőtt, különköltözött, családos gyerekükkel, legalábbis én még nem láttam rá példát. Nem is beszélve arról, hogy akkor sem kéne ennyire etetnie a fiát, ha egyedül élne, mert legyen már képes egy harminc fölötti ember ellátni magát.
Én azért költöztem el a szüleimtől, mert önállóságra vágytam, és alig vártam, hogy a környezetem is akként kezeljen. Ehhez képest most olyan, mintha egy kihelyezett gyerekszobában élnénk, ahol még mindig anyuci gondoskodik az ennivalóról. Vagy mintha az anyósom úgy tekintene az otthonunkra, mint valami kolira, ahová beköltözött a fia, és küldeni kell neki a rántotthúst, ahányszor csak lehet.
Az anyósomnak pontosan tisztában kell lennie vele, hogy rendszeresen főzök, mindig van itthon főtt étel, amit ráadásul a fia szeret is. A férjem is mondta már neki és a saját szemével is láthatta számos alkalommal, mikor itt járt. Ennek ellenére nem hiszi el, vagy mi?
Azt hittem, idővel megszokja, hogy a fia már nem szorul az ő ellátására, de az "egyél, vigyél, viszek neked, küldök neked, gyere enni" nem ritkul, sőt az utóbbi időben még intenzívebbé vált.
A férjem sem hiányolja az anyjától az ellátást, és engem is megért, de persze sokszor elfogadja, hogy ne bántsa meg.
Mostanában gyakrabban utasítja vissza, mint ahányszor elfogadja, de anyósomnak ebből nem az jön le, hogy nincs szükség/igény ilyen gyakran az ételre tőle. Minden visszautasítást egyszeri esetként kezel, és ugyanolyan sűrűn próbálkozik.
Néha magamban haragszom rá, úgy érzem, lekezelő velem szemben, amit csinál, és biztos tudja is hogy az, mert józan paraszti ésszel egyszerűen nem lehet nem tudni. Máskor elbizonytalanodom, hogy talán ez tényleg csak valami túlburjánzott "étellel szeretés" a fia felé, akit nem igazán tud elengedni, hozzám pedig az egésznek semmi köze, és lehet, hogy fel sem merül benne, hogy nekem ezzel kellemetlenséget okoz.
A kapcsolatunk egyébként kedves-illedelmes, de inkább formális, sajnos nagyon különbözőek vagyunk, nem igazán kerülünk egy hullámhosszra. Jól példázza ezt, hogy az itt vázolt szokása előtt is elképedve és értetlenül állok. Az én világomban a kirepülés, az önállósodás támogatandó dolog, létfontosságú a felnövő gyereknek, a szülőnek pedig büszkeség és megnyugvás, míg a túlgondoskodás, el nem engedés olyasmi, aminek semmi értelme és végsősoron mindenkinek árt.
Nem arra kérek javaslatokat, hogy hogyan "állítsam le", csak a motivációját szeretném megérteni, hogy miért csinálja ezt. Attól függően gondolkodnék el rajta, hogyan álljak hozzá, mit mondjak neki. Aki hasonló helyzetnek részese vagy tanúja volt bármelyik oldalról, kérem, ossza meg velem a tapasztalatait.
Én szoktam vinni vagy küldeni kaját, de nem a fiamnak, hanem mindnyájuknak. Abban az esetben megy csak a fiamnak, amiről tudom, hogy a menyem és a gyerekek nem szeretik, pl. körömpörkölt
Viszont nálunk nagyon örülnek neki - a menyemnek nem kedvence a főzés, a fiam meg rendszerint csak hétvégén van otthon - még azt sem bánnák, ha mindennap csinálnám, de 50 km-ről nehézkes lenne. Nekem elképzelhetetlen lenne csak a fiamnak vinni.
Nem egyedül él, az apósommal. Nem igazán idősek, még egyikük sem töltötte be a hatvanat, bár a gondolkodásuk, életmódjuk sok tekintetben idősebbekre jellemző.
Annak, hogy inkább csak a férjemet látja el ennyire, több oka van. A férjem egy helyen dolgozik az apósommal, így a munkahelyére is tud küldeni kaját, oda nyilván csak neki.
A férjemet biztos azért egyedül hívja el hétköznap, mert egyrészt bizalmasabban tudnak beszélgetni kettesben/hármasban, másrészt tudja, hogy én pl. nem minden héten találkozom a szüleimmel, pedig teljesen jó, szerető viszonyom van velük. Úgy találkozunk, ahogy éppen ráérünk, az lehet öt nap vagy három hét múlva, ahogy esik, úgy puffan, nekünk ez a normális, de átlagban sincs meg a heti egy (hozzáteszem, a szüleimnek van más gyerekük, más unokájuk is). Anyósomékkal viszont menetrend szerint hetente találkozunk, mert minden hét napban feltétlenül látni akarják az egy szál fiukat és egy szál unokájukat. Anyósommal meg nincs olyan közvetlen viszonyom, hogy ennyivel gyakrabban akarjak vele találkozni, mint a saját anyámmal, hogy a hétvégi látogatások mellett még hétköznap is átjárjak hozzá ebédelni. Szerintem ezt ő is leszűrte, hogy nekem ez nem testhezálló program, ezért sem hív. Igaza van, és lehet hogy hülyén hangzik, de számomra ez egyenesen figyelmes dolog tőle :).
Általában ők járnak hozzánk, ritkán fordítva. Ha mi megyünk, anyósom megvendégel, olyankor eszem nála én is. Mikor ők jönnek, akkor pedig sokáig hozott ennivalót mindnyájunknak, ugye ez gyerek előtt ritkábban volt, gyerek óta hetente. Annyit hozott, hogy ha mind meg akartuk enni, 3 napig tartott, nem fértünk a hűtőben, óriási adagok voltak, tányérnyi húsok, hordónyi levesek.
Van, amit nagyon jól készít, a többi sem rossz, de általánosságban a sajátomat azért jobban szeretem - többnyire frissen - enni (szerintem ezzel sokan vannak így), mint a másét - napokig a hűtőből.
Egyszer-kétszer mondtam olyanokat, hogy köszönöm, de egyébként van itthon ilyen meg olyan kaja amit főztem, és még azt is el kell fogyasztani, meg hogy köszönjük, de ez nagyon sok lesz már itthonra. Úgy gondoltam, veszi a finom, udvarias utalást, anélkül, hogy ki kéne mondanom: "ne hozz". Nem vagyok egyébként ennyire bátortalan, de anyósomék érzékenyek, vagyis főleg anyósom, megismertem már ennyire az évek alatt. Letudta a célozgatásomat olyanokkal, hogy "nem baj", meg "majd elfogy az". Aztán egyszer az újabb szállítmány láttán konkrétabb voltam, és azt mondtam neki, hogy a gyermekágyi időszakban tényleg nagyon jól jött, hogy annyi ennivalót küldött, mert akkor rá voltam szorulva (valóban így van, fáradt voltam, fájt mindenem, ha ő és az én szüleim nem hoznak kérés nélkül enni, rendeltük volna a kaját), és azt mégegyszer köszönöm, de azóta eltelt vagy egy év, sok hónapja ugyanúgy főzök, mint azelőtt, és köszönöm, de már igazán nincs erre szükség. Megint jöttek a "hát de hozunk mi", "ugyan már, nem sok ez" és hasonló szabadkozások, láthatóan zavarba jöttek (az érzékenység, ugye), erre még egyszer-kétszer megerősítettem, hogy "nem, köszönöm, de tényleg megfőzök én", már nem akartam engedni.
Azóta is mindig megkérdezik a férjemet, főzzenek-e valamit a hétvégén (sőt néha inkább úgy kérdezik: mit főzzenek), de ő már következetesen visszautasítja ezt a hétvégi kaját néhány hete. Nem tudom, mikor fognak beletörődni, hogy nem kell hozni. Nekem megkönnyebbülés, hogy nem kell olyan gyakran a hűtőben dermedt, mikrózott ételt ennem, ami amúgy is jobban ízlene pl. kicsit máshogy fűszerezve, meg hogy nem állnak hegyekben az ételhordók a parányi konyhánkban.
Még mindig ott a munkába küldött kaja és a hétközbeni ebédre hívás, amik így már csak a férjemre vonatkoznak, de én sem szeretném sem egyesével sütni, sem ötösével enni a csirkecombot itthon, mert a férjem vagy máshol eszik vagy nem (a gyerek még picike, az ő adagja nem oszt, nem szoroz). Heti egy alkalom is elég gyakori, de azzal már kibékülnék.
Köszönöm a válaszokat mindenkinek, most nyugodtabban állok a dologhoz. Ha még váladzol valaki, szívesen olvasom, de írni már elég regényt írtam ide :).
Szerintem inkább csak túlgondoskodás. Exem anyukája mindig rátukmált valamit mikor átment, egyszerűen mert megszokta hogy egy kondér kaját főz, nem változtatott, mikor csökkent a háztartás létszáma. De ha mást nem, két kiló krumplit biztos mindig hozott haza anyutól :D
Én örültem ha nem kellett főzni, vagy akkor csinálhattam valami olyat magamnak, amit ex annyira nem szretett. De előfordult hogy kiakadtam, ha
volt otthon dögivel főtt kaja, aztán az volt a vége, hohy valami ránk romlott.
😂😂😂😂😂😂😂
"
A férjem sem hiányolja az anyjától az ellátást, és engem is megért, de persze sokszor elfogadja, hogy ne bántsa meg."
Ha nem hianyolna: nem fogadna el! Sertodes ide vagy oda. Nem normalis az a mennyiseg amennyit az anyjaval tolt. De keptelen leszakadni a nagymutterol!
Nem szakadt el anyucitol a ferjed, egy nagy csecsemo!
"Nem akarja megbantani."- Jo duma. De teged siman MEGSERT:
-megsert mert odajar zabalni mint 1napkozis
-megsert mert az anyjaval bizalmaskodik mikor te ott vagy
-megsert mert 1x nem kerdezte toled h "dragam zavar e ez? Ha igen nem lesz ez.."
-megsert mert ahelyett h veletek lenne fut anyucihoz
-megsert mert nem engedi h NŐ legyel mellette mert o nem egy ferfikent viselkedik
-igenis megsert mert NEM a Te velemenyed keri ki..hanem az anyjaet
-megsert mert ez a sz@r szerinte rendben van !!!!
24n
1 szo..mint 100..
"
A férjem sem hiányolja az anyjától az ellátást, és engem is megért, de persze sokszor elfogadja, hogy ne bántsa meg." --> Ot nem serti meg... DE TEGED IGEN..
Es ez a baj. H az szamit neki h ot be sertse meg. De Teged igen..hiszen nagyon erezni azon amit irsz..hogy ez a szived melyen sincs rendben,zavar. Es azert zavar mert ez GAZ. Es ennel jobbat erdemelsz.
Folytatom:
-megsert mert: nem te vagy elol es ez nagyon nem oke..
-megsert mert ha kozolned h nem palya az ilyen gyakori talija veluk es toltson veletek tobb idot is.. se az lenne
Gyerekrol nem irtal bovebben. De ahol 1 nagyszulo... Mar bocs de BSZIK kuldeni barmit az unokanak kozbe meg hivja a fiat heti 4x...
Ki akar titeket furni.. es jo uton jar..
Nagyon felment a pumpám ezen a kérdésen.Vazze,hol élsz te,álomvilágban ? Itt arról regélsz ezer mondatban,hogy nyűg a plusz kaja,amit anyós tök szívesen csinál meg,és igen,ha már jó anya,és csinál neki kaját,hol itt a gond ? Nem akarok sablonos szövegekkel jönni,de rohadt sok ember éhezik,ha ennyi lenne a gondja,örülne mint majom a farkának.
Ki se írtam volna kérdést erről,inkább örültem vna hogy jön vmi plusz kaja,mélyhűtőbe berakom,aztán szevasz.
Marha nagy gondjaid vannak.
A kellemetlenséggel meg elmehetsz a nagy facba,mivel ez nem az ,de ha annak érzed,húzz onnan el jó messzire,az ilyenek tovább úgyse bírják 2 napon túl,ha nincs meg a komfortfokozat.
Én nem értem.
Szóval férjed apukájával dolgozik ahová az anyukája küld neki kaját. Aztán a férjed munka után anyuhoz megy és ott eszik és még csomagol is neki? Mivel azt írtad heti egyszer mennek hozzátok ezért küldeni csak úgy tud ha a férjed naponta ott van.
Mert ha ez a helyzet engem jobban zavarna, hogy munka után nem haza jön hanem az anyjához megy. Ebben az esetben nem az étel a baj, hanem az, hogy a férjed nem vált el annak ellenére sem, hogy felnőtt és saját családja van. Itt nem az anyós a hunyó, hanem a férjed.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!