Akiknek van lova, azokhoz szól a kérdésem (? )
Kedves kérdező! A pénz az egy dolog, a többibe belelehet tanulni, nem nagy dolog. Hanem van egy dolog, ami talán még macerásabb, mint a pénz. Ha valóban otthon akarod tartani, akkor ott az elsődleges probléma az idő. Nagyon jó dolog a lótartás, a saját ló, de nagy felelősség is. Jár némi lemondással, de ha ügyes vagy, akkor kitudod ezeket küszöbölni. Sajnos én egy Franciai Rivérára szóló utazást mondtam le, mert a lovamat nem hagyhattam senkire. Reggel, este a lónak ennie kell, kitisztítani a boxát, vízről gondoskodni, ha nincs önitató, és jártatni a lovat, és akkor még a többiről nem is beszéltem.
Nézzük sorjában a kérdéseidet:
-Féregtelenítés:
A hivatalos definíció szerint a kancákat a számított ellés elott 1 hónappal kell kezelni. A csikókat - ha szükséges- 1 hónapos kortól lehet féreghajtani, majd a választásig 2 havonta. A választási és az éves csikókat 3 havonta, a felnott lovakat 3-4 havonta kezelni kell. Ha egy állományban galandférgesség jelentkezik, akkor a legeltetési szezon alatt min. 2 havonta kell a féreghajtásokat ismételni. A féregtelenítőt adhatsz a lónak a takarmányba keverve, vagy van krém formában is, , vagy az állatorvos is beadhatja injekció formájában.
-Patkolás:
A lovat akkor célszerű patkolni, ha nem megfelelő a talaj, ha túl kemény, sokat megy aszfaltos úton. Ha felétek jó minőségű a talaj, akkor nem szükséges patkolni. Az árak helytől függnek. Nekünk egy ismerős kovács bácsi csinálja teljesen ingyen.
-Körmöltetni kb. 6-8 hetente szokták a lovat, attól függ mennyire nő a patája. Ezeket a dolgokat mi szintén maguk végezzük, mivel már kitanultuk a mesterséget (noha nem kovácsok vagyunk. Némelyik lónál nem árt pataerősítőt is használni (pl. a Biotin pataerősítő erre a célra tökéletesen meglel. Fontos a patát mindig kitisztítani, mert egy nagyon kényes részről beszélünk.
-Oltások, vakcinák:
Általában lóinfluenza, a ó herpeszvírus okozta megbetegedések elleni oltás, tetanusz, veszettség, lovak vírusos arteritis és lépfene ellen szokták a lovakat oltani. (az utolsó két betegség ellen nem kötelező vagy nem feltétlenül szükséges a vakcina).
Részemről szívesebben tartom otthon a lovam. Sokkal olcsóbban is kijön. A bértartásnál lehet, hogy tiéd a ló, de nem te gondoskodsz róla, nem te vagy vele ott mindig, csak elmész. Ott könnyebb kibújni a felelősség alól. Természetesen ezt magadnak kell eldöntened, hogy melyiket választod, és hogy melyik lehetőség a számodra megfelelőbb.
Arra is gondolnod kell, hogy milyen lovat választasz, mert a fajtán kívül a fő lényeg maga a ló, hogy mire akarod használni, hogy hogy néz ki, lábállás, nyakillesztés, hát, fej, viselkedés, életkor, előzmények, származás, egészségi állapot, a ló neme, stb, stb.
Szóval elég összetett dolgot kérdeztél....
Utolsóval vitatkoznék. Ha bértartásban van a ló, akkor nem kell tudnia, hogy hogy kell ellátni, meg minden. Elég, ha megmondja mit kapjon, meg ilyenek. Bár egyet értek, hogy tudja ezeket a dolgokat, én is így vagyok vele, de ez nem feltétele annak, hogy lovat tartson.
Én utánaolvastam, illetve ismerőssel is megbeszéltem, de akár állatorvost is fel lehet hívni, vagy a lovarda tulajdonosa is megmondja neked, ha kérdezed.
Kell az, hogy az ember tisztában legyen alap dolgokkal, a lovardatulajdonosoknak agyára bír menni pár kukacoskodó ügyfél akik semmit nem értenek a lóhoz, és ők akarják megmondani, mi legyen.
Meg lejönnek a pacikájukhoz, telitömik kajával, közben a többi ló idegbajt kap, stb.
Meg azért is jó, mert vannak gagyi bértartó helyek, és azt fel kell tudni ismerni. Koszos az itató, penészes a széna, ilyesmik..
Az se megoldás, ha drága helyen van a ló, ott is lehet rossz az ellátás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!