Mik a fő bajok a tükörmódszerrel?
Én nyilván nem állítom, hogy a palack nem hasznos, mert nekünk is gyakorlatilag a legjobb barátunk. :D Pontosan ilyen gazdiknak ajánlják, akiknek pl. gondot okoz a városligetben üvöltözni. (Mert van, akinek nem. :) Meg sokaknak van annyira érzékeny a kutyája, hogy egy határozottabb hangocska is elég neki, és a palacktól a világból rohanna ki kb.)
De tény, hogy személy szerint én is használom pl., mert nekem ugyan nem gond éjjmározni sehok sem, de rám pl. az jellemző, hogy ha nagyon új a szitu, és többször kell tiltani, kb. a 3.-ra elfogy a hangom, és utána már inkább palack. Az én kutyám amúgy is terápiás eset volt, ott pl. rengetegszer jól jött.
(Ja és amúgy az oly sokat emlegetett meghajtásnál is igen gyakran használnak palackot. :))
Nyilván sosem annak a kutyának kell a flakon, aki szóra is működik :) De igenis vannak olyan kutyák, akik szarnak a gazdára, amíg el nem magyarázzák nekik, hogy ez nem opció.
Meg sokszor a gazdának is jó az, ha látja, hogy le tudja tiltani a kutyát flakonnal, utána már jó esetben úgy érzi, hogy flakon nélkül is hallgatnia kell rá a kutyának, és önmagában ettől az elvárástól is működni fog a kutya. Volt olyan gazdánk ovin, akinek hetekig tartott megtanulnia erélyesen rászólni a kutyára (ez ovin volt, bizonytalan kölyök is volt, úgyhogy nem flakonoztunk), meg rendesen elkapni a grabancát. Nem mindenkinek egyértelmű ez a dolog, de addig is nevelni kell valahogy a kutyát, amíg a gazda belejön.
Oké, csak ha a palack be van kondicionálva a kutyának és szépen fel van építve, h a kutya motivációja és a tiltás erőssége párhuzamban legyenek, egy idő után mindenből visszavehetsz.
Csak h mondjak egy példát, középfokon élelem megtagadás, teli torokból üvöltöttem a tanfolyamon az akkor még nehezen gátolható kutyámra, még sallert is kapott, szabályosan úgy löktem le az emberek által kínált egyszerű kis párizsiről, most pedig már az ember szart is egy egyszeri, de határozott fúj-ra ott hagyja - vagy rá se kell szólni és magától kikerüli.
A kettő között pedig azért van némi motivációs különbség a kutya fejében. Nálunk a kaka a csúcsok csúcsa volt. Ha meg nem kell más, csak egy kis kizökkentés, azt megint fel lehet építeni, h ne kelljen ordítani, csak ez megint idő és energia.
De persze úgy csinálod, ahogy akarod.
“(Nehogy bárki félreértse, a szocializáció azért nem az, hogy összerakjuk a kölyköket, és csinálhatnak, amit akarnak.)”
Igen, csak a népszigeten az a szocializáció, hogy állunk körben és beszélgetünk, közben a kutyák gengszterkednek a 3 centis dagonyában. Jól elhúzott beszélgetések, ahogy a 15, körben álló gazdával csoportos problémamegoldás zajlik, pld:
- (Oktató) Mit gondoltok, a kutya miért csinálja ezt vagy azt?
- szerintem azért mert….
- (Oktató) ühüm.. Na és ki mások szerint?
- (Oktató) Aha, ott már kapisgálják.
- Szerintem azért, mert azt hiszi, hogy …
- (Oktató) ühüm, na közeledünk.
(ezzel elmegy 20 perc)
-- (Oktató) Most futás, szélrózsa, behívás és innen folytatjuk!
(Mivel nem 6-8 fős csoportok vannak, hanem jóval több, ez úgy hangzik, hogy)
-Mutyúúúú! Bella!!!! Mangó!!! Kókusz!!! Bandi!!! Rexi!!!! Csibi!!! Brúnóóóó! Alfonz!!!! Jimmyyyy!!!! Bubuu!!!!! Fifiiiii!!! Jockeyyy!!!! Lali!!!! Jennyy!!!! Pimpii!!!! Muksi!!!! (és ez kórusban, kánonban 5 percig. Annyi a kutya, annyi a gazda, hogy a sok kutya összekavarodik, minsenkihez odamegy, ráadásul mindenkinek fekete kabátja van. Én azt látom, hogy ettől idegbeteg lesz a kutya, és nem a behívást tanulja meg. Azt max 5 kutya között lehetne nagyobb terepen, távol álló gazdákkal. Ez nem behívási gyakorlat, hanem össznépi kiskutyás fejeltlenség egy sártengerben. Én legalábbis ezt láttam.)
Aztén vissza körbe, beszélgetünk tovább, a kutyák meg folytatják a gengszterkedést a stárban.
((Tükör-féle neve: varázspalack. Tiszta szekta, mi?) Tényleg egyébként, de nem is ez a fő szekta dolog, hanem ez:
“Nálunk pl. kifejezetten örülni szoktak, ha van olyan a csapatban, aki nem hisz el elsőre semmit. “
Ez ugyanis azt jelenti már előre, hogy az illető szkeptikus, de majd elfogadja az igazságot. Az fel sem merül, hogy esetleg azért nem hiszi el, mert egész egyszerűen nem az van. A dolog nem igaz. És nem csak elsőre nem hiszi el, hanem soha. Ez azt is jelenti, hogy az iskola nem kritikus magával szemben, nem gondol bele, hogy esetleg egyes módszerei rosszak és azért nem hiszik el. Azt gondolja, hogy a módszer minden részében jó, és az illető azért nem hiszi el, mert még “elsőre” van csak. Majd később elhiszi, annyira igaz.
“Viszont. Ha elmész egy tanfolyamra, tény, hogy lesz olyan, akinek pl. gondot okoz leültetni a kutyáját. Ha te ehhez csak úgy fogsz majd tudni hozzáállni, hogy basszus megint rá kell várni, én lebeszélnélek a tanfolyamról. “
Igen, ez pontosan így van. Az iskola arra épül, - ahogy olvsom - hogy kutya és ember közt milyen a kapcsolat. A kutya viselkedése az ember “tükre”. Na most, ha nekem 15 percig azt kell néznem, hogy valaki szerencsétlenkedik a kutyájával, akkor előbb utóbb engem szétvet az ideg (mert én ezért a nézésért is fizettem, nem keveset), és a kutya a szétvetett idegemet fogja tükrözni. Hát, az oviban volt olyan, hogy valaki talicskába bemenés gyakorlat volt, vagy talicska mellett kellett a kutyával valamit csinálni. 10 gazdából mondjuk 6nak sikerült, a többi idő meg azzal ment el, hogy Kati néni a Bubut a talicska közelébe sem tudta vinni 10 percig. Én meg állok, a kutyám pedig dagonyázik egy másikkal, mert szegény ő is unja magát. És, miután Bubu nem ment oda, már agyvérzést kaptam, nekiálltunk kitárgyalni, hogy Bubu miért nem ment oda. Mi közöm nekem ehhez az egészhez?”
(Írtad amúgy, hogy ennyi pénzből az oktatódhoz mész 20-szor, az alapfok pont 21 alkalom, ha hét közben is elmész.)
Igen, de az oktató az csak az én kutyámmal foglalkozik, rádaásul másfél, két óra, sőt több is, a kutyám karakterét ismerve tanítja, és nem kell azt néznem az agyvérzés határán, ahogy monjuk egy lány Marcipán kutyája 15 percig tudomást sem vesz a gazdájáról. Nyilván az agyvérzést nem kell szó szerint érteni, de közben úgy elgondolkodik az ember. A baj az az, hogy nem tudom, hogy ezalatt más iskolában, más módszerű iskolában mi van.
Az oktató jó megoldás lehet, de úgy valószínűleg nem lehet vizsgázni, és én azért szeretném. Az okát nem tudom, lehet, hogy önérzeti a dolog. Ismerőseim kutyái is átmentek mindenféle vizsgákon, nehogymár az enyém ne menjen. Van benne egy ilyen önző érv is.
A népszigeti ovihoz nem tudok mit hozzáfűzni. Úgy tudom az ovis foglalkozás az, ami egyáltalán nem egységesen működik a tükörsulikon, de annyira nem, hogy pl. van, ahol a szoci a fő cél, van ahol a tanítás, stb. Erre csak azt tudom mondani, hogy rövidesen valószínűleg az egész ovi, mint olyan meg fog szűnni.
A tükörmóccer megszületése óta azért elég sokat változott, és most is egy elég nagy változás kellős közepén van.
Én erre akkor hangsúlyoznám csak, hogy ne menj tanfolyamra, pénzkidobás. A K99 vizsgák mindenki számára nyitottak, nem kell hozzá tükrösnek lenni. Ráadásul az alapfok végén már nem is a hagyományos k99 engedelmes1-es vizsga van, így ha csak ez érdekel, akkor tripla-mega-giga csalódás lesz.
" Erre csak azt tudom mondani, hogy rövidesen valószínűleg az egész ovi, mint olyan meg fog szűnni."
Miért?
Engem nem csak a vizsga érdekel. Leírtam korábban egy másik kérdés kapcsán, nyilván nem látta mindenki, hogy nekem volt egy nagyon szeretett kutyám, aki kicsit több, mint egy éve súlyos betegségben meghalt. Engem nagyon megviselt. Sajnos szegényt szinte egyáltalán nem tanítottam, nem képeztem, elvettem tőle - és magamtól - az élményekben gazdag kutyaélet és kutyásélet lehetőségét. És elhatároztam, hogyha lesz az életben újból kutyám, azt nagyon jól fogom tanítani, mindenre, időt és energiát nem kímélve. Lett ez a menhelyi kölyökkutyám, és emiatt foglalkozom ennyit a kérdéssel. Részben lelkiismereti kérdés is számomra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!