Mik a fő bajok a tükörmódszerrel?
"Tükörsuliban használják a palackot, csak nem ovis kutyáknál..."
na de mi van, amikor az ovis kutya akarja felenni a hajléktalan kakát? Jó kis kevert illata van. Szeretik a kiskutyák.
"Persze, h ritkán flakonoznak, mert először hanggal próbálják meg leállítani, amit le kell. Ha meg nem jön össze, megy a flakon erősítésnek."
Hát persze. Csak Popper Péter írta egyszer, hogy a kutyák kaja dolgában nem ismerik a tréfát. Amikor valami veszedelmes dolgot kezd enni, akkor nincs idő csieregni. És hát ugye egy nagy ellentmondás megint, hogy mi az, hogy ovisoknál nem alkalmazzák tiltott dolog evése ellen? Ha az ovisnál lehet anélkül, akkor felnőttnél miért kell alkalmazni? Logikusan nem fordítva kéne lennie? Nem úgy kéne lennie, hogy ovis korban alkalmazzuk, de a felnőtet már szóval is ki lehet hívni?
Szia.
Amit leírtál, hogy az oktatód használja, azok eddig mind olyan módszerek, amik alapfokos anyagok. Ovin ezek nincsenek, mert jelenleg az az alapelv, hogy ovin, ovis korban hagyják a kutyát szocializálódni, gyakorlatilag nem raknak rá semmilyen pressziót, stb. (Nehogy bárki félreértse, a szocializáció azért nem az, hogy összerakjuk a kölyköket, és csinálhatnak, amit akarnak.) Így nincs pórázfegyelem, és nincs kb. semmilyen büntetés. Ez mondjuk rövid időn belül meg fog változni amúgy.
Alapfokon a tematika része a pórázfegyelem, amikor először láttam ilyet, az oktató az én kutyámon mutatta be, olyanokat rántott rajta, hogy a kutya szó szerint repült utána. (Nyilván nehogy mindenki azt gondolja, hogy ez itt az egyetlen megoldás, egy érzékeny kutyát nem fognak így megrángatni, az enyémnek meg kb. meg sem kottyant.)
A tűz-víz technika szintén az alapfokos tematika része. (Aki nem tükrös annak írom, mert biztos ismeri, csak nem így hívja: a tűz-víz technika alatt a gyors, éles tiltás, amint a kutya abbahagyta amit csinált, rögtön dicséret, oldás kombóját értem)
Alapvetően arra törekednek, hogy a gazdának is legyen egy olyan hangja, ami a kutyára kb. olyan hatással van, mint a palack, viszont van erre éles próba, és ha valamelyik gazdának nagyon nem megy, mert zavarban van, stb, adnak neki palackot. (Tükör-féle neve: varázspalack. Tiszta szekta, mi?) A tűz-víz és a pórázfegyelem amúgy az alapfokú vizsgában is benne vannak már.
Alapvetően én azt mondom, hogy csillió érved van, ezt az oktatódnak is elmondhatod. Lehet, hogy azért elmondja a saját érveit is, de szerintem ha kitartasz, akkor meg fog érteni.
Ha mégis a tanfolyam mellett döntenél: ha kritikus vagy, az nem gond. Nálunk pl. kifejezetten örülni szoktak, ha van olyan a csapatban, aki nem hisz el elsőre semmit. (Bár ez nem Népsziget.) Ha vannak akár provokatív, de konstruktív kérdéseid, az szerintem nagyon előrevisz mindenkit.
Viszont. Ha elmész egy tanfolyamra, tény, hogy lesz olyan, akinek pl. gondot okoz leültetni a kutyáját. Ha te ehhez csak úgy fogsz majd tudni hozzáállni, hogy basszus megint rá kell várni, én lebeszélnélek a tanfolyamról. Én pl. úgy jártam végig az alapfokot, hogy nagyon sok újat nem mondtak, mert igazság szerint az e1-es vizsgát minimumra ugyan, de már előtte is tudtam volna teljesíteni a kutyámmal. A többeik problémáiból viszont, és néhány új kihívásból, amit ott a kutyám állított elém, rengeteget tanultam. De ha te erre nem vagy nyitott, akkor tényleg nem sok értelme van, és inkább pénzkidobás.
(Írtad amúgy, hogy ennyi pénzből az oktatódhoz mész 20-szor, az alapfok pont 21 alkalom, ha hét közben is elmész.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!