Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Fojtónyakörv használata?

Fojtónyakörv használata?

Figyelt kérdés

A Cerberos kutyasuliról olvasván derült ki számomra, hogy egysoros láncfojtóval dolgoznak. Én őszintén szólva egész életemben sima bőr/szövet nyakörvet használtam, és nem éreztem hiányát a fojtónak, de érdekelnek más módszerek is, tehát akinek van némi köze a cerbihez, vagy csak ő is fojtóval dolgozik a kutyával, mesélne egy kicsit, miért, hogyan?

Miben több, jobb, más a fojtó? Hogyan használják? Laza pórázos sétát pl. hogy tanítanak fojtóban? Megállós-kivárós módszerrel, vagy...? Egyáltalán milyen szituációban használják? Azt hiszem, a tanítás náluk is póráz nélkül megy, gondolom, akkor nem tanításnál. De akkor mikor?

Köszönöm a válaszokat előre is. :)


2014. nov. 23. 22:29
1 2 3 4 5
 31/43 anonim ***** válasza:

Akumi megmondta a frankót. Az egyik kutyámnál, akinek élete értelme, hogy valakinek engedelmeskedhessen, és egy hihetetlen gazdis kutya, nála hozott javulást a kötődési tréning, de utólag belegondolva nem is lett volna szükség rá, de első kutya volt, tapasztalatlan voltam.

A huskym viszont volt hogy egy hétig egy falatot nem evett, a most 20 kilós kutya 13 kg volt, teljes apátiába süllyedt, mikor is azt mondtam, hogy na ennek itt vége. Előbb halt volna éhen, mint engedelmeskedjen, mert ő nem hódol be akárkinek, neki 'ember' kell, kemény, következetes, igazságos vezető, nem kajaautomata.

A goldenről pedig: oké, hogy mi emberek megértjük, hogy valaki beteg, fáj valamije, rosszkedvű, egy kicsit vezetésre hajlamosabb kutya viszont annyit vesz le, hogy a vezér sz-rul van, be kell tölteni a szerepét. Egy erre nem alkalmas kutyának pedig stressz az élete.

2014. nov. 24. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/43 A kérdező kommentje:

Ezt már írtad. Sajnálom a huskydat, tényleg. Ezt is írtam már.


Egy szóval sem állítottam, hogy annak a goldennek így jó, és hogy a csajnak ne kellene változtatnia, betegség ide vagy oda. Csak az nem 2 perc, hogy felnőjön a kutyájához. Nekem sem két perc volt. Ennek ellenére nem mondták nekem, hogy akkor keressek neki valami más gazdit. (Amúgy kötve hiszem, hogy sokan kapkodnának érte - nem tudják, mi a jó. :))

2014. nov. 24. 19:02
 33/43 anonim ***** válasza:
Hát akkor másképp ismerjük a kötődési tréninget :) Én úgy tudtam, hogy arról szól, hogy a kutyának a napi kajáját feladatokért osztod ki, vacsi nincs, nasi nincs, csak akkor kap enni, ha viselkedik. Nem otthon a szobában nyilván, hanem sétán. Ti hogy csináltátok? Mert ez a kimész magas ingerkörnyezetbe és ott eteted kézből nálam most úgy csapódott le, hogy kiviszed a Nyugatiba és két mozgó vonat között adagolod neki a kaját a semmire, de nyilván nem így értetted :D
2014. nov. 24. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/43 anonim ***** válasza:
A golden 4 éves volt, 8 hetes kora óta a lánynál volt. Ezért is volt olyan meglepő.
2014. nov. 24. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/43 A kérdező kommentje:

akumi: Hát pedig majdnem. :)

Tényleg nem kapott máshogy kaját, csak sétán, lehetőleg magas ingerkörnyezetben (nem a Nyugatiban, mert az messze van, de mondjuk kerítés mögötti őrjöngő kutyákkal teli utcaszakasz, vaddal teli erdő, stb.) kapta meg a napi adagját. Nem feladatra, csak úgy. Nyilván ha épp rosszat csinált, arra nem erősítettem rá, de egyéb elvárás nem volt. :) 1 hétig nem evett amúgy az enyém sem egy falatot sem. A kutyasulin is, ahova sokszor jártunk, annyira feszült volt, hogy nem fogadott el semmilyen kaját. Esetleg a terápia végére kicsit kilazult és, akkor valamit. De tény, hogy nála egy beégett agressziós viselkedésről beszéltünk (ráadásul full mindegy volt neki, hogy kan vagy szuka, mindenre ment ami élt és mozgott), és anno. már akkor őrjöngött, ha 30 méterről kiszúrt egy kutya-szerű egyedet. Mondjuk ő max. 3 kilót fogyott ezalatt (pedig alapesetben nem 20 hanem 30 kiló), és egyáltalán nem viselte meg testileg. Nyilván a tetőpontnál, mikor már 1 hete nem evett, még egy fokkal nehezebb volt kontrollálni, de aztán ezen átgördültünk. Ha semmi mást nem tulajdonítok ennek a kötődési tréning dolognak, mint azt, hogy azóta nincs olyan, hogy nem vesz el jutalmat a sulin, utcán, erdőben, ezáltal tudom tanítani mindezeken a helyeken, szerintem már megérte. Semmilyen negatív változást nem vettem észre ennek hatására a viselkedésében.


kispalikee, írtam, hogy szinte biztos, hogy nem ugyan az a csaj, csak egy példa, hogy hogyan lehetséges, hogy látsz valami ótvart, ami más szemszögből lehet, mégsem ótvar. :)

2014. nov. 24. 21:30
 36/43 anonim ***** válasza:

Akkor ez valami másfajta tréning lehetett, ha nála az is eredmény volt, hogy egyáltalán elfogad kaját. Én a simán gazdára szaró kutyáknak kiadott kötődési tréningről beszéltem eddig, ami arról szól, hogy csak akkor eszik a kutya, ha engedelmeskedik.

Kispalikee, tedd már nekünk tisztába ezt légyszi, mégiscsak te voltál tükrös :D Most akkor mi a kötődési tréning? Hülyeséget beszélek-e, vagy sem? :)

2014. nov. 24. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/43 anonim ***** válasza:
Nekünk feladatra kellett adni a kaját kinti környezetben, lehetőleg behívásra, pl. kutyák között behívásra vagy macskáról lehívás, helyben maradás sok kutya között, tehát tesztelni, tágítani a határokat, hogy minél több feladatot csináljon meg. Ilyet még sosem hallottam, hogy 'csak úgy', de annak még kevesebb értelme van, mint ha feladatra adod. Aztán már volt olyan szakasz, hogy a huskym megunta az egész hülyeséget, akkor jött a 'néma séta', csak akkor kap, ha magától végrehajt bizonyos feladatokat. Rámnéz, leül az út szélén, stb. Az még sz-rabbul ment. Ja, és ezeket nem a kisujjamból szoptam ki, hanem a tükörsulin tanácsolták, de aztán felhívtam a Népszigeti főhadiszállást is, akik amúgy tényleg segítőkészek és rendesek voltak telefonban, szó sem róla, csak ez a tanácsolt néma séta nem működött. Amúgy nagyon egyet értek akumival abban, hogy a kaja csak egy gátat képez sok esetben a kutya és az ember kapcsolata között. Hadd legyen már az az igazi öröm a kutyának, hogy rajtam, a vezetőjén látja, hogy örülök, megdicsérem, megsimogatom a buksiját. Persze ehhez alapfeltétel a tekintély, ami meg nem jön kizárólag a kajától.
2014. nov. 24. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/43 A kérdező kommentje:

Többféle "erősségű" kötődési tréning létezik. (Top secret tükrös doksiból idézve: "A kötődési tréninggel kapcsolatban érdemes a Tüköroktatók tanácsát kikérni: van-e rá szükségünk, milyen erősségű programot kell kiviteleznünk, milyen buktatói vannak, stb.") Van az, amit te gondolsz, másik verziója pedig az, amit pl. én is csináltam a kutyámmal.

Én azt tapasztaltam, hogy az alapfokú tanfolyamok kb. felén csak beszélnek róla, hogy ilyen is van, de nem adják ki senkinek, hogy csinálni kell, maximum annyit mondanak, hogyha valaki érez magában rá kedvet, próbálja ki. (Ilyenkor arra szoktak figyelmeztetni, hogy a gazdák ne a tanfolyam 4. hete körül kezdjék el, mert akkor a kötődési kritikus 3. hete pont a vizsga idejére esik.)

A tanfolyamok másik felében pedig akad 1-2 gazda, akiknek kiadják, vagy "ajánlott" vagy "kötelező" feladatként. Eddigi tapasztalataim alapján inkább azt a verziót szokták ajánlani, amit én is megcsináltam a kutyámmal, feladat nélkül. Én még csak 2-3 olyan esetet láttam, hogy az általad ismert verziót ajánlották, vagy kötelezővé tették valakinek. Azok a gazdák azóta végigcsinálták, és szerintem nagyon látványos javuláson mentek keresztül. A tanfolyamok közepe-végefelé sokszor csináltatnak a gazdikkal egy olyan kis próbát, hogyha most, minden átmenet nélkül eldobják a jutalomfalatot, és a klikkert, (amit amúgy még nem kezdtek el kivenni a feladatokból) és lejárják a kutyájukkal a vizsgát a szabályok szerint (csak póráz nélkül), mi történik, hogy sikerül. Őszintén szólva én nem felejtem el, amikor az 50 kilós kan, aki a tanfolyam elején úgy érkezett, hogy hágott minden létezőt, és a gazdája nem tudott olyat csinálni, hogy bemenjen hozzá, 5 hét múlva úgy csüngött rajta mindenféle jutalom nélkül (a tartót látványosan otthagyták a másik pályán), ugyan azokkal a kutyákkal a pályán, és csinálta a feladatokat, hogy öröm volt nézni. Mondjuk ez egy olyan gazdi volt, aki tisztában volt vele, hogy nagyon nagy szarban vannak, és nagyon szeretett volna fejlődni. De pl. ott szerintem szintén nagyon bevált a kötődési tréning.

2014. nov. 24. 22:26
 39/43 A kérdező kommentje:
Amúgy nem tudom, kispalikee, te mikor hagytad ott végleg a tükörsulikat? Lehet, hogy ez is egy újítás, nem igazán tudom, régen milyen volt, mert én nem vagyok itt olyan nagyon rég, de látom, hogy sok mindenben újítgatnak, mostanában pl. a büntetésben kezdtek el tesztelgetni egy új módszert, amiről mindenki susmorog, de még csak a pletykák vannak róla. :) Azt hiszem, még csak 1 sulin használják.
2014. nov. 24. 22:30
 40/43 anonim ***** válasza:
Na de ha szó nélkül zabáltatod a kutyát az utcán, annak meg végképp mi köze a kötődéshez? :D Rehabilitációs céllal még úgy-ahogy lehet értelme, hogy a kutyának kényelmetlen szitukat így próbálják kioldani, de hogy a kapcsolatépítést ez hogyan segíti, arról elképzelésem sincs.
2014. nov. 25. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!