Mire jó a Cesar Milanos lenyomós módszere?
Amikor a kutyát a nyakánál fogva a földre nyomja, és ott tartja.
Mert egy nevelési könyben sem olvastam hasonlót...
És mire jó? És mikor lehet alkalmazni?
És milyen kutyával lehet és kell megcsinálni?
És mi van ha átharapja a torkom, miután megpróbálom megfogni a nyakát?
Nem Cesar módszere, ezt jóval előtte is ismerték már, csak nem volt ennyire elterjedt.
Ha jól csinálod, azt közvetíted vele a kutyának, hogy "át tudnám harapni a torkodat", és ezzel jó esetben egy megadó tudatállapotba viszed a kutyát. A halálos fenyegetésnek a legtöbben azért behódolnak. Részemről csak agresszió ellen alkalmazom, mert azért elég durva üzenet. Nem is ajánlgatnám senkinek, hogy csinálja, amíg nem tudja, miért és mikor alkalmazza.
Minden olyan kutyával meg lehet és kell csinálni, aki úgy viselkedik, hogy ezt kell vele csinálni, ezt momentán nem tudom jobban elmagyarázni. Nagyon kell tudni, hogy miért agresszív éppen a kutya, félelemagressziónál például nem ez a megoldás, de agyatlan dominanciagondokra meg elég jó lehet.
Ha félsz, hogy átharapja a torkodat, miközben megpróbálod megcsinálni, akkor ne csináld meg, ilyen egyszerű. A kutya megérzi, hogy félsz, és azt is, hogy nem vagy biztos abban, hogy földre fogod kényszeríteni, meg nem tudod, hogyan és hol a legjobb megfogni, és pontosan mit vársz tőle (nem mindegy, hogy csak fizikailag fogod le, vagy agyban is te győztél), és ezek mind harcra sarkallhatják. Persze ha alapvetően nem agresszív emberrel, akkor nem fog hirtelen neked esni, csak nem fogja megadni magát, te meg bohócot csinálsz magadból a szemében :)
Szóval szerintem aki nem kutyás és/vagy határozott eléggé, az ne szórakozzon ezzel, amíg egy hozzáértő meg nem tanítja rá.
Hogy mire jó?
Megfélemlítésre, a kutya-gazda kapcsolat hazavágására, vagy arra, hogy bohócot csináljunk magunkból. Tüneti kezelésre esetleg, de sokszor csak ront a helyzeten...
De hát a farkasfalkában is így nyomkodják le egymást, akkor én is jól bemutatok a kutyámnak, hogy tudja már, ki a "domináns"... mert ez ám az igazi keménység...
Csakhogy az ilyen agresszív farkasfalkák fogságban élnek. Nem rokon egyedek, és ivarérettség után is össze vannak zárva.
Nem meglepő tehát, ha 3x annyi agresszív jelzést használnak, mint szabadon élő fajtársaik...
Természetes élőhelyükön elképesztően ritka az ilyen megnyilvánulás.
"Hála" Cesarnak viszont rengetegen használják ezt a "nevelési módot" nap mint nap indokolatlanul.
(Nem beszélve arról, hogy sokan annyira túldramatizálják a "dominanciaproblémát", hogy már olyan dolgokat is dominancia megnyilvánulásnak ítélnek, aminek az ég világon semmi köze nincs ilyesmihez - pl. ki megy ki előbb az ajtón, vagy a kutya felugrál a gazdi viszontlátásakor. Persze, ha ez valakit zavar, ne engedje...:) de azért ne álljon neki fojtogatni a kutyáját, mert az megörült neki, vagy nem ült le elsőre...)
(Félreértés ne essék, én szeretem, ha rám ugrálnak a kutyáim, de idegen emberre soha nem ugrálhatnak fel, illetve vannak itthon szabályok, amiket csak akkor nem kell betartaniuk, ha én feloldom - de bármelyik pillanatban ismét érvénybe léptethetem.)
Mellesleg még rossz is a kivitelezés, mert sem farkasok, sem kutyák közt nem fizikai erővel kényszeríti egyik kutya a másikat megadásra...(normális esetben.)
És nem is harapja a nyakát, csak feszít és fenyegetően áll felette.
A megadó fél pedig még csattogtathat a fogával védekezésképp, ettől még megadta magát, ha háton fekszik.
Aki bizonytalan a témával kapcsolatban, ajánlom nézzen meg ezek közül a kisfilmek közül párat:
Az 1. és a 4. rész különösen tanulságos, de a 3. rész sem piskóta!:D
A 10. viszont az aduász. Azt hiszem, hogy az oly sokak által istenített Cesar egy finom kis lepkefing Gáborhoz képest...:)
Azt gondolom, hogy ezt a módszert csak nagyon problémás kutyáknál, és a legvégső esetben kell alkalmazni.
Itt van egy video, nem ismerem az előzményeket, de nem gondolom, hogy ennél a kutyánál szükség volt arra, amit csinált...
http://www.youtube.com/watch?v=tRJbnNLdN-I&feature=related
Nálam is volt már ideiglenesbe agresszív kutya, és engem mindig a hideg kirázott attól, hogy egy agresszív kutyát agresszióval neveljek. Értem, hogy ezzel ki lehet mutatni a kutya felé, hogy ki az erősebb, de nekem akkor sem szimpatikus a módszer.
A lenyomás, leszorítás egy mellérendelt küzdelem, nem szerzel vele tekintélyt. Önmagában semmi pozitív hatást nem von maga után, csupán egy nagy feszültséget okoz a kutyának. És persze a "kutya doki" sosem oldja ki ezt a feszültséget, gondolom, az nem menő. Ennél sokkal jobb, hatékonyabb és eredményesebb büntetések is léteznek, amik nem roncsolják a kutya-gazda kapcsolatot.
Az egyik részben, mikor néztem CM műsorát, egy félős kutyánál használta ezt. A kutya reszketett és rettegésében meg sem mert mozdulni, mire a "doki" azt volt képes mondani, hogy ez az eb milyen szép, nyugodt, megadó helyzetben van. Néztem már jó pár videót tőle, de még sosem láttam, hogy bármelyik kutyánál el tudta volna érni a megadó állapotot, a nyugodtról nem is beszélek. Nem tudtam itt, hogy hogy sírjak vagy nevessek az ostobaságon és azon, amit szülni fog.
Nekem is volt bizonytalan, félős kutyám és tudom, ha egy idegen csak úgy odament volna hozzá és leszorítja a földre, majd otthagyja ebben a hatalmas stresszben, kioldás nélkül, valószínűleg sosem tudtam volna elérni, hogy idegenek akár csak megközelítsék.
Szerencsére Nyugaton, sőt már Amerikában is egyre kevesebb figyelmet szentelnek ennek az embernek, egyre kevesebbre tartják. Már csak nálunk és egyéb, a kutyatartási kultúrában ennyire elmaradott helyeken használják, néhol sajnos istenítik is ezt a megfélemlítésen alapuló "nevelést". Biztató, hogyha lassan is, de már Magyarország is fejlődik és kezdi megvetni az efféle büntetést.
Kérdező, inkább a Fennel-módszereket használd, jelenősen eredményesebb is és ha helyesen használod, nem lehet negatív következménye.
Akumi!
Nem tudom, miért következik abból a sekélyes lelkivilág, hogy elmondom, hogy Cesar mennyi mindent csinál rosszul, és ebből szerte a világon mennyi kutyának származik kára.
Nem gondolhatod komolyan, hogy az zavar, ha valaki kutyákat ment.
Mellesleg meg "Korom Gábor és csapata" is ment kutyákat, nem is akárhogy és akármennyit.
7. rész. például.
A magam módján (ideiglenesezéssel) én is mentek kutyákat.
A maga módján Cesar is.
A fizikai lényüket lehet, hogy megmenti...
De hogy a lelkükön nem segít, inkább csak belerúg egyet, abban biztos vagyok.
Ez az ember hibát hibára halmoz.
Tényleg nagy szerencse, hogy lecsengőben van.
Örülök, hogy ilyen távolságból is meg tudod állapítani, mit tesz a kutyákkal...
Tudod, részemről azt szeretem a kutyázásban, hogy nem csak egy módja van. Rettentő alkalmazkodóképes lényekről beszélünk, akik többféle megközelítésre is képesek pozitívan reagálni. Régen a parasztok is problémamentesre nevelték a kutyáikat néhány jól irányzott sallerrel. Nem azért szegődött mellénk a kutya réges-régen, mert neki ez rossz volt, ez is egy módszer. Ma másképp csináljuk, többféle másképp, mégis azt látom, hogy sokan abba fektetik az értékes energiáikat, hogy a saját "szektájukat" akarják lenyomni mindenki torkán, mégpedig nagyjából felerészben azzal érvelve, hogy mert a többiek mennyire idióták.
Cesar Millan ha mást nem is tesz, felhívja az egész világ figyelmét arra, hogy hahó, ébresztő, a problémás kutyákon lehet segíteni, nem kell őket rögtön kidobni vagy altatni. Szerintem ez a munka önmagában megérdemel annyi tiszteletet, hogy legalább a szakmabeliek, akiknek többek között Cesar ad munkát a szemlélete terjesztésével, ne fikázzák már lépten-nyomon.
Lehet vele nem egyetérteni, de csináljuk már civilizáltan, csendben. Mindannyian a kutyákért vagyunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!