Alternatíva a wpl érték leváltására?
A WpL-ről.
Egyszerű mint a faeke, osztjuk a wattok számát az akvárium literjeivel. 0.3 gyenge, 0,4-0,6 közepes 0,8 felett erős fény. Jó iránymutató, de hiányoltam belőle a realitást különböző körülmények között. Köztudott, hogy kis, nano akváriumokban az 1 wpl szabály valahogy máshogyan máködik, mint mondjuk 100 liter felett... Miért lehet ez, mikor mindkét esetben az érték 1wpl? Ezt szerettem volna kiküszöbölni, így született meg a fejemben ez a kis egyenlet, egy pontosabb "wpl" érték megadására.
Az általam kitalált érték logikája az, hogy kiszámolom, hány lumen érkezik átlagosan egy cm2 talajfelületre. Ehhez persze feltételezzük, hogy a fényforrások úgy vannak elhelyezve, hogy teljesen lefedjék az akváriumot, nagy része a fénynek hasznosuljon.(mindenki erre törekszik)
Ekkor vesszük a fényforrások lumen értékeit, majd elosztjuk a kapott cm2 értékkel, ami tehát az alapterület.
Ennek az értéknek pedig egy bizonyos százalékát vesszük, a vízmélység függvényében. Ezt az értéket egy akvarista.hu-n található blogból vettem, név szerint cyranose-tól. Ő lux mérő műszerrel mérte le a fényforrásainak értékét különböző vízmélységekben.
20000 lux-ról indult, 20 cm mélyen 10.000-ret kapott, 40 cm mélyen 5000 luxot mért. Ez durván(ahogy a mérés is zajlott, nem laboratóriumi pontossággal), 20 cm-en 50%-a, 40 cm-en pedig 25%-a ér le a fénynek.
[link] ( az említett blog, köszönet neki!)
Tehát kell:
Akvárium hossza és szélessége = akvárium alaterülete
Az akváriumot megvilágító fényforrások lumen értéke szummázva.
Lumen érték / alaterület = x lm/cm2
x * Az akvárium aljára lejutó fénymennyiség.
Ezt az értéket a cikkből vett értékek alapján adjuk meg. Tulajdonképpen az akvárium mélységét kell nézni, de természetesen megnézhető az érték másik mélységben is.
0 cm --> 100%
10 cm --> ~75%-a jut le (0.75)
20 cm --> ~50%-a jut le (0.5)
30cm --> ~37,5%-a jut le (0.375)
40 cm --> ~25%-a jut le (0.25)
Ezek az értékek tehát csak körülbelüli értékek, nem a pontosság a lényeg, hanem az arányok.
A kapott számnak a mértékegysége lm/cm2 x "fényerősség-érték" Elnevezésre nincs ötletem :D
Egy példa, hogy megmutassam, mire gondoltam:
Kiszámoltam a nanoakváriumom fényerejét, ami 9 literes, 9 wattos kompakt izzóval. Ez 1wpl.
20 x 30 x 15magas
lumen: 570 (9 w kompakt)
alapterület: 600 cm2
570 / 600 = 0.95
0.95 x 0.625
Az érték 0,59 lett.
Ugyanez ez 96 literes akváriumnál , ahol 5 x 18 wattos cső világít, a wpl 0.93.
Az érték pedig 0.67.... Hiába közel 1 wpl a kicsinél, és a nagynál is, a 96 l-esnél több fény jut le az akvárium aljára.
Nem vagyok matematikus, így szívesen fogadok kritikákat, észrevételeket. remélem valamit sikerült elindítanom, mert ez a dolog eddig hiány volt véleményem szerint az akvakertészet palettáján.
Mondok egy példát.
V= s/t. Sebesség. Ezt használják, alkalmas a sebesség jellemzésére. De hol van a képletből a föld gravitációs ereje, ami a mozgással kissé ellentétesen hat. Vagy a légellenállás?
Igen, amikor számoljuk a hozzá valü értékeket, ezek is bekalkulálódnak, torzítják az eredményt,
de olyan kis értékben, hogy nem említjük őket.
Így van ez ezzel az értékkel is. Amikor fényerőt mérsz, ugye a különböző hullámhosszúságú fények erejét méred. Egyenként felesleges tudni. Vagy a lámpa távolságát a vízfelszíntől. Mind belekalkulálódik az eredménybe, de lehet, hogy 0,00001%-ot változtat csak rajta. Mivel nem a részletekre vagyunk kíváncsiak, "csak" a "sebesség" érdekel, ezért azokat nem számolgatjuk külön, és vonjuk ki vagy adjuk hozzá, egy pontosabb eredmény miatt.
A mutató tökéletesítésére két dolgot kell megtudni:
- a fény elnyelődése csapvízben: ahol ez a mutató igazán számít, az a növényes akváriumok, ott pedig általában rendben van a szűrés, a víz közel csapvíz átlátszóságú.
- t5 és t8 csövek fényerejét lemérni reflektorral, mert ebben az esetben bocsátják ki a teljes lument. Természetesen sok mérés kell. Azért csak t5 és t8, mert ezeket használjuk legtöbben.
Talán még LED-ek esetében érdekes.
Több változó mérése felesleges, nincs számottevő hatással a mérési eredményre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!