Algaevő harcsa megeszi a barna algát is? Mi az oka annak hogy az akvárium egyik falán barna másik felén zöld alga van maga az egész akvárium elsősorban zöld. Árt a vízi növényeknek az erős algásodás?
Értem viszont nem teljesen az van amit feltételezel.
Egy hatalmas 200 literes akváriumban van 20 darab ivadék guppi. A legnagyobb is kb kétharmada a teljes kifejlettségi méretnek. A többség meg egészen pici még ivadnék. És van hozzá lazán megfogva egy marékban simán elférő majmoha és egy minimális száras növény ami úgy tűnik hogy nem éli túl.
Nem tudom hogy pontosan mitől lehetnek feles a nitrogén vegyuletek, de azt hinném hogy nem abból van sok
Szóval Messze nincsen túlzsúfolva az akvárium, inkább alul van zsúfolva.
De abban ugye egyet értünk, hogy az algák élnek valamin?! Márpedig csak fényen nem tudnak!
Mennyit etetsz? Szűrő van az akváriumban?
Egy ekkora akváriumba 20 ivadékhoz nem használok szűrőt. Az alap elképzelés az volt hogy ilyen méretekben kevés hallalal szűrő nélkül megcsinálni. Szerintem lehetséges ha minden stimmel.
Annyit kapnak enni amit azonnal elfogyasztanak.
De végül is csak a túléltetésen és egy esetleges mégis szűrőbeiktatásban tudok gondolkozni ha nincsen más ötlet. Eső körben át akarnám helyeznyi máshova.
De akkor az is kérdés hogyha jól értem érdemes kitakarítani az algát mert nem tesz jót ha van és ha megszűnik akkor is probléma a lebomlása.
Múltkor volt egy kérdés, hová tűntek a régi válaszolók.
Hát, az ilyenek miatt tűnnek el. Mi értelme ennek?
Másfél oldalt pofáztunk végig, tök fölöslegesen, mire kiderül, hogy nincs szűrő az akváriumban...
" nem teljesen azt valamit feltételezel.
nem használok szűrőt.
egy marékban simán elférő majmoha és egy minimális száras növény ami úgy tűnik hogy nem éli túl
Nem tudom hogy pontosan mitől lehetnek feles a nitrogén vegyuletek"
Én meg akkor azt nem tudom, hogy mire gondolsz, hogy mitől nincs ammónia, meg nitrát...
Biológiai szűrés semmi, növény gyakorlatilag semmi.
Oxigént szarnak a halak?
Na az ilyenekbe lehet belefáradni.
Majd fél év múlva benézek
Az algának nem feltétlenül kell annyi oxigén mint a halaknak vagy a növényeknek (mert hogy a növények is fogyasztanak oxigént ha sötét van és épp nem fotoszintetizálnak). Ugyan úgy ahogy már korábban írtam, vannak algák amik kifejezetten egyes tápanyagok hiányát szeretik, vagy tápanyag túltengést, amit a növények szintén nem jól viselnek.
A legegyszerűbb az lenne, ha beszereznél egy szűrőt és ültetnél pár növényt. Nem kell egyből arra menni hogy esztétikus legyen, majd idővel szelektálsz a növényekből és kiszeded ami nem tetszik, vagy ritkítod stb. De pár gyorsan növő stemet mindenképp ültetnék, hogy az algáknak legyen konkurenciája, illetve a növények is hasznosítanak ammóniát (habár nem ez a fő funkciójuk és tápanyaguk, szerintem nálad minden segítség jól jön). Pár gyorsan növő növény amik elég "igénytelenek" is: egeria densa, vallisneria fajok, ceratopteris thalictroides és úszónövények (szerintem egyik leggyorsabban szaporodó a békatutaj vagy latin nevén limnobium laevigatum). Ezek a növények rövid távon segítenek kicsit stabilizálni az akváriumot és segítenek kivonni a felesleges tápanyagokat a vízből. De valami szűrésre szükség lesz szerintem, mert a pangó vizet kevés hal szereti, az algák viszont annál inkább. Főleg ha meleg is a víz, még nehezebben jutnak oxigénhez az amúgy is oxigénszegényes környezetben.
14-es vagyok...
Visszanéztem, mert láttam, hogy jött válasz.
"Ha Nincsen oxigén"
Mitől ne lenne oxigén??? Leöntötted olajjal a vízfelszínt, vagy mi?
#17 egy kép nagyon jó lenne hogy legalább lássuk hogy mennyire durva a helyzet. Így látatlanban ezt nagyon nehéz megmondani hogy mivel jársz jobban. Leírom hogy én mit csinálnék ha nem túl brutál a helyzet (van azért egy pont, ahol egyszerűbb lenne újra kezdeni az elejétől).
1) Azonnal elindítanék egy szűrőt, hogy minél hamarabb elkezdjenek szaporodni a nitrifikáló bacik és mozogjon a vízfelszín hogy legyen gázcsere.
2) Talajtisztítás, üvegkaparás és manuálisan annyi algát takarítanék le amennyit csak tudok.
3) 30-50% vízcsere hogy a lekapart és vízoszlopban úszó algát és algaspórákat megtizedeljem és felfrissítsem a vizet.
4) Növények beültetése, megfelelő tápozás kialakítása.
5) Első héten gyakori (akár naponta vagy kétnaponta) 20-30% vízcsere, mivel szűrés nélkül frissen ültetett növényekkel elkerülhetetlen hogy a növények bomlásából adódó ammónia ne gyűljön fel, ezt megelőzendő a gyakori vízcsere.
Lehet hogy a növények ültetése előtt lehetne tartani egy pár napos sötét kúrát is, de ez megint csak attól függ hogy mennyire durva a helyzet. Ha át tudnád rakni valahova a halakat erre az időre, az lenne a legoptimálisabb. Akkor mehetne egy teljes dark start az ültetés előtt. Vagyis 2-3 hétig sötétben járatod a szűrőt. Ez idő alatt kialakul a biológiai szűrés és az algák sem élnek túl fény nélkül.
De még egyszer mondom, hogy ez nagyon összetett dolog. Egy kép lenne a minimum a teljes üvegről hogy látszódjon hogy mennyire rossz a helyzet. Ez így csak találgatás, mert nagyon kevés adatot ismerünk.
Most nem vagyok otthon de majd fogok tudni fotót csinálni viszont így is van két kérdésem az egyik az hogy ez a dark start kúra során az a lebomló alga nem probléma?
Kérdés hogy miféle tápokkal kell a növényeket tápozni?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!