Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Magán Ügyvéd vagy csillagász...

Magán Ügyvéd vagy csillagász (fizikus) melyik lenne a jobb munka választás?

Figyelt kérdés

Ha a csillagász képzés mellett döntök és elvégzem akkor valószínűleg külföldre mennék dolgozni (mert Magyarországon hogy úgy mondjam nincs jövőjük a csillagászoknak munka szempontból)

Ügyvédként itthon maradnék, de ott sem kizárt a külföldi munkavállalás

(majd egyetemet is ebből a "témákból" szeretnék végezni)

Mik a vélemények?


2017. ápr. 15. 22:16
1 2
 11/12 anonim válasza:
70%

Érdekes kérdés. Geofizikusként (aki majdnem csillagász lett) megpróbálok én is válaszolni, ha még nem késő :)

Azon túl, hogy humán vagy reál, illetve konkrétan melyikkel könnyebb elhelyezkedni abban is érdemes gondolkodni, hogyha bármelyiket választod, és mégsem sikerülne konkrétan abban a szakmában elhelyezkedni, milyen alternatívák vannak a munkaerőpiacon az adott végzettséggel. Őszintén nem tudom, hogy egy jogász (aki a jogi diploma megszerzése után még minimum 3 évvel később lehet csak ügyvéd), még miben tud jó lenni, miként tud elhelyezkedni... Csillagász esetében felvetődik a kérdés, hogy milyen alapszakról mennél Csillagász MSc-re?

1. Mehetsz Fizika alapszakról. Ekkor az BSc-s diplomád Fizikus lesz csillagász szakiránnyal.

>> Ez esetben, még meggondolhatod magad és még elmehetsz bármilyen más fizikusi mesterképzésre, akár egyéb mérnöki területeken is elfogadhatják ezt a diplomát.

>> Ha úgy gondolod mégsem mész továbbtanulni egy fizika alapszakkal is lehet már állást találni (Pl. Bosch, vagy akár Morgan Stanley (igen jól olvasod, pénzügyi cég ;) - és ezek csak a nagyobbak)

2. Mehetsz Földtudományi alapképzésről (én erre jártam). Ekkor az alapszakos diplomád: Földtudományi kutató - csillagász szakiránnyal.

>> Ha földtudományi kutató leszel, mindenképpen érdemes továbbtanulnod, mert önmagában ezzel a papírral nehéz állást találni - jelenleg - persze nem lehetetlen :)

>> Földtudósként is lehetsz csillagász, csak egy kicsit nehezebb, mert az alapképzésen jóval kevesebb elméleti fizikát tanulnak, mint a fizikusok, illetve egy csillagász számára nem teljesen optimális a földtudományis tantervi háló, mert túl sok geológussal tanul együtt :)

>> Viszont egy földtudományi alapszakot jóval könnyebb elvégezni mint egy fizikust.


És hát akkor térjünk rá a kutatói létre. Ugyanis egy csillagász nem egy átlagos munkavállaló, hanem mindenképpen kutatói életpályát jelent. Manapság egy csillagász munkája nem olyan, mint az amatőrcsillagászok tevékenysége. Vizuális észlelések alig vannak, inkább "száraz" adatelemzés az egész (persze van kivétel) és persze mindemellett állandóan cikkeket kell olvasni, meg írni, meg konferenciára járni előadást tartani... stb tényleg kutatni. Sok szorgalmat, önképzést és önállóságot kíván az ilyen szakma. Valakinek ez bejön :) - nekem nem, többek között ezért sem lettem csillagász.

>> Itthon Magyarországon a kutatókat nem igazán fizetik meg, egy frissdiplomás kb 200-220 bruttót kap kézhez (és nincs cafetéria), ami nettó 130-150.000 Ft + a pályázatokból befolyó random összegek. Nyilván ez a bérezés az idő múlásával növekszik, de lassan, és összesem lehet hasonlítani a piaci szektorral. És Budapesten nehéz megélni ennyiből egyedül..

>> Ha nagyon jó vagy, és nagyon nyomulsz az egyetemen, akkor nyerhetsz pályázatokat, ösztöndíjakat, amelyekkel külföldi kutatóintézetekben dolgozhatsz, és később akár kint is maradhatsz. Egy jóbarátom így került ki Sheffield-be, egy másik ismerősöm pedig a LIGO-nál dolgozik, az USA-ban, de ha nem csillagász, hanem elméleti fizikus vagy.. van két ismerősöm is, akik pedig a CERN-ben dolgoznak, vagy oda nyertek ösztöndíjat.

>> De ha Magyarországon dolgozol (pl. MTA), akkor is nyerhetsz pályázatokat külföldfre, egy másik barátom így volt az Atacama sivatagban nem messze a VLT-től, illetve Tenerifén, meg Dániában.


Na persze ezek csak azok az esetek, ha itthon végzed el a BSc-t és az MSc-t is. Mert itthoni BSc után még mindig elmehetsz külföldre is MSc-re. Két évfolyamtársam (geofizikusok) mesterképzésre más a Skandináv térségbe mentek, az egyik Aarhusba(Dánia), a másik pedig Kirunába (Svédország).


De ehhez az kell, hogy legyen affinitásod a matematikához, a fizikához és a programozáshoz, - igen ezt jól olvastad, ez ma már teljesen elengedhetetlen bármiféle reál jellegű kutatói pályán - illetve legyél elszánt, és legyél hajlandó az önképzésre, az önálló munkára, mert sajnos az egyetemen nem tanítanak meg mindent.


Szóval, ha csillagász, vagy asztrofizikus szeretnél lenni (és ez a kettő sem teljesen ugyanaz..), én személy szerint a fizika szakot javaslom, mert ha mégsem jön be a dolog, mármint a csillagászat, mint munka - és ez simán előfordulhat bárkivel - akkor még mindig válthatsz pályát, mert a fizikus az egy jó alap elég sok mindenhez. Ma már kevésbé számít a végzettség, inkább a tudás.


A jogászokról nem tudok nyilatkozni. Csak egy barátnőmet nézve látom, azt, hogy nagyon nagyon sokat tanulnak, magolnak napi szinten - nekem ez nem menne.


Remélem kielégítő volt a válaszom, szólja ha még van bármilyen kérdésed.

És bocsi a helyesírási hibákért, már nincs kedvem kijavítani.... :D

2017. ápr. 24. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Nagyon kielégítő válasz volt 🙂
2017. ápr. 24. 20:47
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!