Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Hogyan alakul egy munkahelyen...

Hogyan alakul egy munkahelyen a felmondási idő ha az összes dolgozó egyszerre adja be a felmondását?

Figyelt kérdés

A jövő héten a munkahelyünk (szerencsére hamarosan csak volt munkahely) összes dolgozója (40) egyszerre adja be a felmondását. A cégnek egyetlen termelő dolgozója se marad, csak a főnök sleppje (műkörmös díszpitsa titkárnő és még pár lebzselő haver koma akik jó pénzért semmit se csinálnak).

Szó nem lehet közös megegyezésről, a felmondási időhöz és az összes elmaradt pénz maradéktalan és határidőre történő szolgáltatásához ragaszkodunk. Ha nem: 40 munkaügyi per egyszerre a cég ellen + NAV bejelentés.


Kérdésem: hogyan alakul majd a felmondási idő? Szabadság még mindenkinek van, amit időarányosan ki kell adni, és ha a dolgozó nem járul hozzá (és nem járulunk hozzá) pénzben sem váltható meg.

Szóval hogy adja ki a szabit hogyan mikor kell majd bejárni ha az összes dolgozó egyszerre mond fel?

Mert ha 1-2 ember mond fel? Kiadja a szabit és arra az időre bevon más munkatársat átadva a munkát. De így nem lesz kinek átadni a munkát. 40 embert ráadásul 40 szakképzett embert meg pótolni pár nap alatt? Hát sok szerencsét hozzá.


2015. okt. 10. 18:57
1 2 3 4 5
 1/41 anonim ***** válasza:
61%

Nem kell kiadnia a szabit.

Ledolgozzátok szépen a felmondási időt.

2015. okt. 10. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/41 anonim ***** válasza:
19%

Első:


De, KÖTELEZŐ kiadni a felmondási idő alatt az időarányos szabadságot az MT szerint. Csak és kizárólag akkor lehet kiváltani pénzben, ha a munkavállaló nem vette azt igénybe.


kérdező:

Semmi. A szabadságotok időarányos, megadott %-ával (ha még rendelkeztek) ti rendelkeztek, a többivel a munkaadó, ennek megfelelően kell kiadnia.


A felmondási idő a munkaszerződésetek és az MT alapján lesz. A ledolgozott időtől függ, hogy mennyi a felmondási ideje a dolgozónak.


A munkaerő pótlása legyen a munkaadó problémája.

2015. okt. 10. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/41 anonim ***** válasza:

125. § A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató az arányos szabadságot nem adta ki, azt meg kell váltani.


Mit is vált meg, ha köteles kiadni?

Nem köteles. A szabályok betartásával kiadhatja. De nem kötelező. Ha pedig a felmondási idő egy részében vagy egészében a dolgozó fel van mentve a munkavégzési kötelezettség alók, arra az időszakra nem adható ki.


Mutass ellenkező hivatkozást!

2015. okt. 10. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/41 anonim ***** válasza:

ez egy olyan szép álom, én is gondolkoztam ezen, mikor szemétkedett a főnököm.

visszatérsz majd elmondani, mi volt?


elmondom, én hogyan képzelem el: egy-egy negatív döntés után, vagy valami balhé után mindenki fel van háborodva, mindenki fel akar mondani, mindenki nagyon eltökélt és határozott.

és mindenki nagyon keméyn, hogy majd munkaügyi bíróságra megy.

istenem, hányszor voltam már úgy, hogy felállok és hazamegyek!

meg hányszor gondoltam magamban, hogy elmegyek a munkaügyi bíróságra! amikor 3-4 embert kellett helyettesítenem, de semmi plusz pénz, vagy jutalom nem volt! meg egy időben félreérthető (na jó, tulajdonképpen elég egyértelmű) e-maileket kaptam egy kollégától, amik kimerítik a szexuális zaklatás fogalmát.


de az lesz, hogy hétvégén szépen átgondolja majd mindenki, elmesélik az asszonynak, alszanak rá párat, elpárolog a düh, és a 40 emberből 38 már hétfőn is úgy fog bemenni, hogy "á, hagyjuk!"

mert nagyon szép elképzelés, hogy meg kell leckéztetni a zsarnok főnököt, de gondolom, itt nem 40 tanárról vagy 40 villamosmérnökről van szó, és a megélhetés múlik rajta. és mivel nem túl egyszerű munkát találni, főleg vmi gyári betanított meló után, a számlákat meg ki kell fizetni, a gyereknek enni kell adni, szépen maradni fognak.

a per lehetősége nagyon sok emberben felmerül, de nem fognak belevágni. évekig elhúzódik, költség, energia, és bizonyos szakmák eléggé belterjesek - ha a következő munkáltatók már az interjú során tudomást szereznek róla, fel sem veszik az embert.

én így gondolom, de azért azt kívánom, legyen erőtök és bátorságotok végigcsinálni.

2015. okt. 10. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/41 anonim ***** válasza:

# 3


121. § (1) A munkavállaló részére, ha munkaviszonya

év közben ... szűnt meg – .. – a szabadság arányos része jár.


122. §

(5) A szabadságot – a 125. §-ban foglaltakat kivéve –

megváltani nem lehet.


125. § A munkaviszony megszűnésekor, ha a munkáltató

az arányos szabadságot nem adta ki, azt meg kell

váltani.


Tehát:

Ha a munkaviszony év közben szűnik meg, akkor a szabadság arányos része JÁR. Kötelezően. Mind a munkavállalói mind a munkáltatói szabadság megfelelő arányban.

A 122/5 értelmében a szabadságot megváltani NEM lehet.


A 125-ös § a speciális esetekre vonatkozik, például az azonnali hatályú felmondásra - amikor értelem szerűen nincs lehetőség a szabadság kiadására. Viszont a munkavállalónak ez esetben is JÁR a bér, tehát ki kell fizetni!

2015. okt. 10. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/41 anonim ***** válasza:
Dehogy vonatkozik speciális esetre. A munkaviszony megszűnésére vonatkozik. Annak típusától függetlenül.
2015. okt. 10. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/41 A kérdező kommentje:

de az lesz, hogy hétvégén szépen átgondolja majd mindenki,



Hát ezzel már elkéstünk. Pénteken feladásra került a postán 40 db tértivevényes saját kezébe jelzetű levél melyet hétfőn/kedden visz ki a posta.

2015. okt. 10. 22:08
 8/41 A kérdező kommentje:

A felmondási idő a munkaszerződésetek és az MT alapján lesz. A ledolgozott időtől függ, hogy mennyi a felmondási ideje a dolgozónak.



Na nézzük. A szerződés a felm indőre vonatkozóan semmit se tartalmaz, tehát az MT az irányadó. A felmondási idő 30 nap vagy több, de mivel 1 éve se vagyuk itt, itt 30 nap lesz.

De.

Éves szabadság az MT szerint alapszíbi 20 mnap + munkában eltöltött évek miatt +3 mnao esetemben. Ebből eddig 2015-ben egy napot se vettem ki (akartam de nem vehetettem!!!) így megvan a 23 mnap szabi = 4,5 hét!


Ennyi szabim van egy évre és okt közepe van.


Ebben az esetben mi a helyzet? Nyilván ez a szabi el nem veszhet, ki kell adni/ki kel fizetni.

Márpedig ez a mocsadék cég kifizteni nem fogja az tuti. Egy fillért se. De akkor mit tesz? Kiadja? De az több mint a felmondási idő maga!

2015. okt. 10. 22:16
 9/41 A kérdező kommentje:

Tehát:

Ha a munkaviszony év közben szűnik meg, akkor a szabadság arányos része JÁR. Kötelezően. Mind a munkavállalói mind a munkáltatói szabadság megfelelő arányban.

A 122/5 értelmében a szabadságot megváltani NEM lehet.


Hát az érdekes lesz!

2015. okt. 10. 22:18
 10/41 anonim ***** válasza:

"Hát ezzel már elkéstünk. Pénteken feladásra került a postán 40 db tértivevényes saját kezébe jelzetű levél melyet hétfőn/kedden visz ki a posta."


sajnos nem késtetek semmivel el. A kétkedő kommentelőnek igaza van, az elkövetkező pár napban igen esélyes, hogy egy pár ember majd átgondolja, és megbeszéli a főnökkel, hogy tépjék szét azt a papírt, ő inkább marad.


Sajnos a legtöbbször ezért bukik el a sztrájk, és az összes hasonló akció, mert a végére a többség kenyér féltésből visszatáncol, ahogy egyre többen, úgy ijednek meg a többiek is, és a végén 2-3 bűnbak kivételével mindenki marad.

2015. okt. 10. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!