Miért ilyen alacsonyak Magyarországon a fizetések?
Tisztelt Előző Hozzászóló,
Ez a komment gyanúsan hasonlít az ezen a weblapon [link] publikált cikkhez, ami arra enged következtetni, hogy magyarország jelenlegi kormánya már erre a fórumra is kinyújtotta a kezét...
Ez eléggé szomorú. Ez a szólás szabadságába ugyan még bele is férne, ha nem egy az egybe másolta volna be a cikket a Tisztelt Hozzászóló, de azt gondolom mégis, hogy ez a fórum semmilyen módon nem szolgál a kormányzati propaganda helyszínéül.
Egyetértek, a magyar gazdaságnak rendkívül jót tesz a hazai termékek és szolgáltatások fogyasztása, de a hazai termékek külföldi értékesítése (export) szintén jót tesz neki, sőt adott esetben még jobbat is tehet neki, mint a hazai termékek belső értékesítése, ha nagyon sokat sikerül értékesíteni külföldre. Erre nagyon jó példa Németország, ahol a hazai termékek iránti nyújtott belső kereslet nagyon erős, de a világpiacon értékesített (versenyképes) termékek mennyisége is hatalmas (pl. autó- és gépipar).
Tisztelettel megjegyezném, hogy ez az ide is bemásolt cikk sarkalatos és demagóg, közgazdaságilag helytelen. Hazai termékek vásárlása önmagában nem fogja közvetlenül megoldani sem a gazdaság, sem a produktivitás sem az alacsony bérek problémáját. Ez nonszensz. A termelési hatékonyságot kellene növelni, melyhez a kutatást és fejlesztést, az oktatást kellene támogatni, és nyugati szintre juttatni. Ez olcsóbb termeléshez, versenyképesebb termékekhez és végső soron többlet-értékesítéshez vezetne, mely pedig majd mahasabb béreket eredményezne.
A legégetőbb probléma Magyarországon nem a belső kereslet kérdése, hanem az adóék, amely az egyik legmagasabb egész Európai viszonylatban. Ezt kellene csökkenteni (kevesebb adóbevétel), és máris mingenkinek magasabb bére lenne, (magyar termékek várárlása nélkül). Ehhez viszont csökkenteni kéne az állami kiadásokat. Kevesebb embert kellene alkalmazni a közszférában, hatékonyabb (olcsóbb) közszolgáltatásokat kellene nyújtani, valamint korrupciómentes közbeszerzési politikát kellene folytatni. Minden nyugdíjas számára azonos összegű, az állami adóbevételek szintjéhez képest megengedhető nagyságrendben kellene nyugdíjakat folyósítani.
Jövedéki adót is le kellene csökkenteni, ez Európai probléma. A gazdaság-élénkítéshez erre égető szükség lenne, ld. USA.
Ezek a gazdaságpolitikai intézkedések, együttesen járulnának hozzá egy kiegyensúlyozott hazai bérszínvonal-emelkedéshez.
Üdvözlettel:
Okleveles közdazdász (MSc)
Egyesült Királyság
Kedves előző!
Valóban arról az oldalról idéztem, de nem véletlenül. Tudom, hogy kik a szerkesztői, és nem mondanám róluk azt, hogy kormánypártiak.
Más programjukat is olvastam, és természetesen ők se gondolják azt, hogy attól még, hogy a kistermelőtől megveszem a paradicsomot, fellendül a gazdaság.
De a gazdaságunk annyira a béka feneke alatt van, hogy ezen a szinten kell kezdeni az építkezést.
Minden országban arra törekednek az emberek, hogy a helyi terméket vásárolják. Ezzel legalább egy stabil belső kereslet van. Nekünk még ilyen sincsen. Még a legcsóróbb ember is iPhone-al jár, de ha a magyar paradicsom drágább 50 ft-al, mint a 2000km-ről idehozott, agyonvegyszerezett spanyol, akkor "micsodarabláseznadekérem" címszó alatt szó nélkül megveszi a spanyolt.
Előbb a belső dolgokat kellene rendbehozni. Leszögezném, hogy nem vagyok ilyen "csúnyamultik" féle ember. De be kell ismerni azt, hogy a magyar GDP tekintélyes része nem magyar termelésből származik.
Mert amúgy nekünk magyaroknak valami Svédországhoz, vagy Dél-koreahoz hasonló modellt kellene követnünk.
Ezek az országok belátták azt, hogy csak akkor lehetnek sikeresek, ha olyan terméket vagy szolgáltatásokat hoznak létre, amelyekkel globális szinten jelen tudnak lenni. Így lett a Volvo,IKEA,Electrolux stb. Hasonló a helyzet Dél-Koreával is: Samsung, KIA, LG stb.
Ezek az cégek globálisan jelen vannak, és áramoltatják a nyereségeiket haza (persze miután befizették az adott országbéli társasági adót).
Tudsz mondani olyan magyar céget, vállalkozást, amely nemzetközileg van jelen, és hozzájárul az itteni jóléthez?
Idehaza a munkáltatók még mindig ott tartanak, hogy zsigereljük ki a munkavállalót, szivassuk ahol tudjuk, a kötelező minimumon kívül ne is álmodjon juttatásokról, nemhogy tisztességes nyugati bérről, ha nem tetszik, kirúgjuk, úgyis van másik ötezer balek aki elvállalja a melóját majd...
Eeegen, ennek meg az lett a vége, hogy a munkavállalók húznak kifele külföldre, mint a vadliba, a fszfejű munkáltató meg ajvékol, hogy jaj jaj nincs munkaerő, csődbe megy a cégem, prümm prümm prüüüüüüüüüüüüüüüüümmmmmmmmmm....
Igen bmag, mert igavonó barmokként kezeled a beosztottjaidat, akik a profitot termelik neked. Azért. Azt kapod, amit érdemelsz.
"Rosszul látod! Nyugat-Európában az árak magasabbak. Az egy dolog hogy van ami hasonló, pl a kenyér, stb, de a többség jóval drágább."
Meglehet. Viszont ott keresel is annyit, hogy a magasabb árakat is röhögve kifizetheted. Nem úgy mint idehaza, hogy hónap végén már kenyérre nincs pénzed.
Hasonlíts össze egy német koldust egy magyar koldussal! Ég és föld a különbség!
"Nincs mit az országnak eladnia, akkor nem is lesz pénze csak az adóból, így az embereknek nem tudnak adni nagy fizetést."
A multik ellenben tudnának jó fizetést adni az embereknek. Csak nem akarnak. Mert dolgozzon csak a hülye rabszolga éhbérért.
Az államhatalom pedig nem tesz semmit, pedig lenne reális lehetőség az alapjövedelem, bérunió bevezetésére.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!