Miért ilyen alacsonyak Magyarországon a fizetések?
Kedves kérdező,én már elhúztam...
Egyébként a kérdésre adott válaszokra én is kíváncsi vagyok!
"Úgy látom, hogy az árak azonos szinten vannak (ha nem lentebb) "
Rosszul látod! Nyugat-Európában az árak magasabbak. Az egy dolog hogy van ami hasonló, pl a kenyér, stb, de a többség jóval drágább.
"szolgáltatások ára szintén"
A szolgáltatások drágábbak külföldön! Pl. Magyarországon 32.000 Ft volt az autóbiztosításom. Idekinn 550 €! Akkor melyik az olcsóbb? A rezsiárak pedig hasonlóak, ez igaz. Fölösleges áltatnod magad, a magyar árszínvonal még messze nem nyugati. Ahogyan a bérek sem.Magyarországon a fizetés alacsony, ez igaz, de külföldön még magasabbak az árak! A különbség az árak és a fizetések aránya!
Nos a válasz is nagyon összetett, ha pedig az okokra is kíváncsi vagy az még hosszadalmasabb fejtegetés, és nem kis részben politikai a kérdésed, nem gazdasági, de megpróbálom.
(Nekem informatikus mérnöki végzettségem van de technikusként állok alkalmazásban, volt alkalmam a munkahelyem jóvoltából többször is külföldön dolgoznom, és itthon rengeteget politizálok, főleg az interneten.)
Gazdasági oldalról megközelítve a dolgot főleg a munka(helyek) illetve azok hiánya és az így előálló munkaerő piaci helyzet az egyik fő ok.
Mivel mindenki munkából él és így kénytelen elvállalni alacsonyabb bérért is ugyanazt a munkát itthon mint amit a nyugatabbra élők ott jóval magasabbért, különben fölkopik az álla a munkavállalónak, mert bőven van kit a helyére fölvenni. Erre jön még rá hogy itt szétverték a szakszervezeti rendszert mondván hogy komcsi maradvány, senkit ne zavarjon hogy a Franciáknál vagy Nyugatnémeteknél ez olyan erős hogy a munkaadók félve közlik még a semleges híreket is velük, a rosszat nem is merik. Sőt itt még az "új munkatörvénykönyve" még inkább a multik kezébe adta a hatalmat a munkavállalók fölött. Ezzel kedvez (segget nyal) a kormány nekik hogy idejöjjenek hogy maradjanak.
Saját példa: egy Francia projectre azért nem utaztunk ki elhozni a melót, mert a dolgozók megtudták és betörtek a gyárba kihordták a dokumentációkat és a köpenyeikkel együtt elégették a gyár előtt! (2008-as eset)
A másik erő ami ezt okozta az áll rendszerváltás az ország szét rablása, majd az unióba lépésünk volt.
A rendszer váltás előtt volt sok jó és sok rossz Magyar cég az országban. De mind tőkeszegény (önerőből nem tudott fejlesztésre költeni), de nem túlzottan vagy egyáltalán nem eladósodott cégekről beszélünk.
Erre jött a kamu rendszerváltás és mindet szépen bedobták a mély vízbe hogy versenyt "ússzanak" a "mankósok" a tőkeerős nyugati cégekkel.
Szerintetek kik vesztettek? Amikor már eléggé eladósodtak a Magyar cégek akkor még aki talpon maradt azt 1 Ft-ért (szó szerint is értsd) eladták a nyugatiaknak. Ahol még volt esze az önkormányzatoknak ott érzékelték a bajt és ideig óráig szóló fönntartási szerződést kötöttek velük, hogy ne zárják be azonnal őket hanem tovább üzemeltessék.
Csak egy példa a sok közül, mástól halottam: A Siemens megvette a Szegedi kábelgyárat (nagyon jó versenyképes elektromos kábeleket tudott gyártani a gyár, és gyakorlatilag minden félét, ezüst, réz, minden feszültségre...) 7 éves fönntartási szerződésük volt. Amint lejárt a 7 év azonnal bezárták (kirúgtak mindenkit) a gépeket szétvágták épületeket ledózerolták. Mire az önkormányzat észbe kapott már semmit nem lehetett menteni. Így lett vége Magyarország egyetlen kábelgyárának, ami még csak veszteséges sem volt, nem elvitték Kínába, modernizáció helyett dózer. Nem kellett nekik a KONKURENCIA! (Szerintem Monopólium törvényt is sértettek de mindegy.) De ide írható lenne még ami ismertebb pl: az Ikarus, a Videoton... (Meg az ilyen ügyeket a GVH még ma is vizsgálgathatná ha akarná! Állami projectekből ki lehetne tiltani az ilyen cégeket, feltéve ha vissza nem építi.)
Egy másik ok hogy egymást is lehúzzuk mi itt, most nem feltétlenül a rengeteg adócsalásra, vagy az építőiparban a behajthatatlan lánctartozásokra gondolok, vagy a kifizetetlen és behajthatatlan bérekre(mivel a felszámolásnál a Bank az első és utána nem marad semmi).
Ez semmi ahhoz képest amit a "managerek" tesznek az alkalmazottakkal.
Egy példán át szemléltetem, amit mástól halottam: Egyszer egy nyugati (talán Dán?) cég jött Pécsre, ország egyik legjobban fizető (sima munkásoknak is) cége volt. 1 év után a Nyugati vezetők már úgy látták hogy rendben a Magyarok kitanulták a dolgot mi megyünk ők vezetnek. Magyar management mit csinált? Túl magasak itt a bérek 1/3-ával csökkentették (a kiképzett jó munkaerő jobbik fele el is ment rögtön) a megnövekedett nyereség után a managerek extra jutalékot markoltak föl (mindezt Honfitársaik véréből verítékéből).
Az elment munkaerő miatt romlott a minőség, a céget később el is vitték máshova.
Na az ilyen HAZAÁRULÓKAT falhoz állítanám.
Aztán jött az UNIO akiknek egyértelműen csak piacnak kellettünk. Nem tetszett nekik hogy még termelünk is valamit. Ezt kvótákkal szabályozták, így lett vége a cukor és malomiparnak meg még sok másnak is. Így lettünk Exportőrökből Importőrök, ami valljuk be gazdasági szempontból nem valami jó!
De ilyen hülyeségeket is ránk kényszerítenek, mint a délkelet alföldi vízellátással amit művelnek, mert hogy ott uniós norma fölötti arzén tartalmú az ivóvíz. Csak ezzel 2 gond van nyomelemként amúgy is kell egy kevéske arzén az emberi szervezetnek, a másik gond hogy a határértéket a tengerparti népekhez lőtték be ahol a halakból és tengeri herkentyűkből rengeteg arzént esznek az emberek, ezért korlátozták az ivóvízben megtalálható mennyiséget nagyon alacsonyra. Na most itt mi mennyi ilyen dolgot eszünk? Hát nem sokat. De mégis Európa egyik vízben legellátottabb országának (2 milliárd embernek elég az ivóvízkészletünk) vizet kell csövön exportálnia a határ túloldaláról Romániából, hogy "fölhígítsák" a szerintük túlzottan arzénos vizeket. Hát én ott kb 20 évig ittam azt a vizet Szolnok és Békés megye határán de Makk egészséges vagyok!
Vagy például ott az a mézcsomagoló üzemmel rendelkező vállalkozó akinek a mézében amit magyar termelőktől vásárolt "túl sok" határérték fölötti C vitamint tettek méhek. Ezért a köjál kiöntetett vele 50 tonna mézet, kárpótlás nélkül! Röhej!
Újabb gazdasági ok: Nem vesszük meg a saját áruinkat, pedig sokkal jobb minőségűek mint a behozott hulladék!
Nem értem a végére, túl hosszú lenne.
Megpróbálok egy vég következtetést levonni és megmondani mit tehetünk magunkért, mert senki más nem fog értünk tenni semmit sem, nem érdekük. Ha ezt felfogtuk jó úton járunk.
A)- Meg kell venni a saját áruinkat, saját termékeinket ha kicsit drágább nem baj, mert annyival jobb minőségű is.
De lehet csereberélni is nem tilos sőt ÁFA mentes! Ugyanis az ÁFA kizárólag a pénzforgalmi vásárlásokat terheli. Ez nem adócsalás!
Ha megtesszük hogy a saját áruinkat vásároljuk, azonnal teremtődne vagy 100e munkahely, és később még ennyi. Az Import - Export arány jelentősen javulna, ami a GDP drasztikus növekedését eredményezné. Ez az infláció ellen hatna és az ország elkezdené az államadósságának "kinövését".
B) - Ki kell állnunk magunkért amennyire csak lehet a cégekkel és az állammal szemben is. (Tüntetni sztrájkolni kell ha szükséges, nem birkamódra eltűrni mindent!)
C)- Meg kell tanulnunk perelni is. Itt a Devizaadósok ügye UNIÓS bíróság mondta ki hogy az egyoldalú emelgetése a törlesztőrészleteknek, törvénytelen volt! Így mindegyik rövid úton megsemmisíthető, és az adós visszakapja minden túlfizetését. Csak el kellene menni érte perre. 300 Milliárdnál is több pénzt lehetne ezzel kiverni a rablókból! Ne legyünk már birkák ne hagyjuk rájuk!
D) Vállalkoznunk, termelnünk kell, valódi értéket teremteni, nem holmi MLM -el meg, meg ilyen fiktív dolgokkal foglalkozni.
Néhány évtizede még mindenkinek volt kiskertje hobbitelke vagy legalább egy gyümölcsfája. És annyival jobban is élt!
E)A kormánynak is sok mindenen kellene még változtatnia, hibáik ellenére most végre jó úton indultak el. Ha szükséges és az UNIO-nak nem tetszik valami, hát akár ki is léphetünk, vagy megtagadni az adósságszolgálatot, mint írtam nem nekünk van rájuk szükségünk. Itt megterem minden ami az élethez kell.
F) Kellene a jövőnek is munkaerő! Nem születik elég gyerek. Pusztán az ha jövő évtől megduplázódna a mostani 40e-es gyerekszületés 80e-e, azonnal munkát biztosítana orvosoknak, nővéreknek, védőnőknek, pelenkagyártóknak, később játékgyártóknak, óvónőknek, tanárnőknek, ruhagyártóknak... évente plusz 40e gyerek plusz 50e-100e embernek biztosítana munkát. És ez azért is fontos mert jelenleg úgy néz ki nem lesz aki a mi nyugdíjunkat kitermelje.
Ezért Szüleink legnagyobb arculcsapása ha elmegyünk innen mert akkor már nekik sem lesz nyugdíjuk! Ki kell tartanunk, bármi áron.
És gondolom már sokan rájöttek hogy ami ezzel az országgal történt mondjuk a XX. században az nagyjából előre megtervezett és megfontolt SZÁNDÉKOS volt.
Valakik el akarnak minket innen űzni, de nagyon! Ne hagyjuk ne menjünk, a csak azért is makacs "Betyár" hozzáállásra van szükség! Mindig ez jelentette a megmaradásunk az egész történelmünk során.
"Kedves előző! Nem tudom h neked mit jelent az "idekint" Én ausztriában élek,ahol az árak igencsak hasonlóak mint otthon. Persze van ami drágább, de sokminden olcsóbb idekint. A szolgáltatások valóban drágábbak, az albérlet meg rohadt drága."
Németországban élek, és ha összehasonlítok két azonos márkájú terméket, akkor az itteni drágább! Az otthoniak a hazai jó minőségű árút hasonlítják az itteni Penny-s termékkel.Ki lehet emelni egy két terméket ami olcsóbb vagy ugyanannyi, de ez a lényegen nem változtat: Drágábbak idekinn a termékek, de főleg a szolgáltatások, lakhatás, közlekedés.
Azért mert a drága országunknak amikért mindenki csak kapar, és hátunk mögött meg lehúznak mindenkit csak az adóból van pénze.
Van iparunk? Nem
Gyártunk bármit is a boron kívül? Nem
Van valami cég ami magyar és világhírű? Nincs
A nálunk található cégek java része külföldi? Igen
Nincs mit az országnak eladnia, akkor nem is lesz pénze csak az adóból, így az embereknek nem tudnak adni nagy fizetést.
Véleményem szerint az alábbi okok felelősek a jelenlegi helyzetért.
-Trianon
-szovjet megszállás
-elhazudott rendszerváltás,és az azt követő rablóprivatizáció
-ipar,mezőgazdaság szétverése
-államadósság uzsorakamatainak feltétel nélküli fizetése
-nemzetellenes politika
-unióba való belépés szemétlerakóként
Abban talán egyetértünk, hogy itthon az EU nyugati feléhez képest valóban méltatlanul alacsonyak az átlag fizetések, ami ma kb. 102.000,- Ft/hó országos átlagot jelent. Nos, azt mindannyian tudjuk, hogy ez egy családos munkavállalónak igen szerény jövedelem, főleg akkor, ha esetlegesen egyedül neveli gyermekét, és esetleg még korszerűtlen panel lakásban is él gyermekével. Talán is merünk is ilyen munkavállalót.
Alacsony fizetés
Azt is tudjuk, hogy épp ezért sok fiatal, és aktív munkavállaló gondolkozik el azon, hogy elhagyja Magyarországot, és pl. az Egyesül Királyságban vagy Németországban, vagy más jóléti államban vállaljanak munkát itt hagyva családjukat, szeretteiket. Talán ilyen embert is ismerünk mindannyian.
Épp ezért fordulhatott már meg sok ember fejében az, hogy miért is van ez így? Mit lehet tenni?
Ahhoz, hogy több munkahely és magasabb fizetések jöjjenek létre, ismerni kell a munkahelyteremtés alapvető törvényeit, amit korábban már itt bemutattunk. A fizetések mértékéhez azt a kiegészítést jegyeznénk még meg, hogy ebben a piacgazdaságban, amit ma megélünk, pont annyit fizetnek mindenért, amennyiért eladják, vagyis a kereslet/kínálat törvénye szabályozza a fizetések mértékét is, mint minden másét, pl. a forint értékét. Ha egy áruból sok van, de kevés a kereslete, akkor annak az árunak a piaci értéke alacsony, mint pl. a vas ára. Ha egy áruból kevés van, de sokan akarják megvásárolni, akkor annak az árunak az ára magas, mint pl. az aranya ára a vashoz viszonyítva.
Nos, ennek tudatában ki lehet jelenteni, hogy itthon, nálunk azért ilyen alacsonyak a hazai munkabérek az EU nyugati felén fizetett munkabérekhez viszonyítva, mert a hazai munkaerő kínálathoz képest kevés a hazai munkaerő keresletük. Ez annyit jelent, hogy ma itthon (és más országokban is) sokkal kevesebb magyar munkavállaló által elkészített terméket/szolgáltatást vásárolnak, mint amennyi magyar munkavállaló kínál munkát. Vagyis ha azt szeretnénk, hogy itthon magasabbak legyenek a fizetések, több magyar munkavállaló által készített terméket/szolgáltatást kell eladni, vagyis több magyar terméket kell eladnunk.
Leegyszerűsítve:
A szlovák termék vásárlása szlovák embereknek ad munkát és fizetést.
A német termék vásárlása német embereknek ad munkát és fizetést.
A magyar termék vásárlása magyar embereknek ad munkát és fizetést.
Na de kire számíthatunk leginkább, hogy több magyar termék fogyjon? Kínára? Indiára? USA-ra? Az Egyesült-Királyságra? Természetesen nem rájuk, hanem elsősorban magunkra. A többi országban csak azok a termékek tudnak elfogyni, amik rendkívül versenyképesek az ottani kínálathoz képest, és megéri inkább azokat megvenni, mint a helyit vagy egy másik versenyképes terméket.
További okok, hogy miért kellene előnyben részesíteni a magyar termékeket.
Jó tudni azt, hogy magyar termék megvásárlásával mit is okozunk valójában. Ahhoz viszont, hogy jól lássuk a magyar termék megvásárlásának hatásait, ismernünk kell a külföldről behozott importáru megvásárlásának következményeit is.
A külföldi áru megvásárlásának hatásai a hazai gazdaságra.
Államadósság-növekedés: a külföldi árut a pénztárnál ugyan forintért vesszük meg, de az importőr azt minden esetben valamilyen valutáért tudja csak megvenni, amit a gyártó cég is elfogad. Ilyen például az euró. Az átváltást az importőr kereskedelmi bankja végzi el az épp aktuális árfolyamon a saját eurótartalékából.
Ha a kereskedelmi banknak elfogy az eurótartaléka, akkor a bankközi piacon vásárol újat forintért. Mivel a Magyarországon működő bankközi piac devizafizetési mérlege hosszú évek óta folyamatosan deficites, azaz több deviza áramlik ki az országból, mint amennyi beáramlik, ezért a banki fizetési forgalom fenntartásához a magyar állam hitelből biztosít devizát a bankközi piacok részére, amit utána nekünk adófizetőknek kell adóban visszafizetnünk kamatra (!!!)
Tehát amikor importárut vásárolunk, akkor államadósságot hozunk létre.
Vagyis, amikor megkérdezzük, hogy miért 27 százalék az áfa, akkor ne felejtsük el, hogy ennek sok köze van az importáru-fogyasztásunk mennyiségéhez, azaz „amit a vámnál megspórolunk, azt a révész elviszi.”
A munkanélküliség növekedése: amikor külföldi árut vásárolunk, akkor azzal valamilyen külföldi vállalat jut bevételhez, a külföldi vállalat alkalmazottjainak lesz több munkája, de itthon, Magyarországon így senki sem fog ezáltal munkát kapni. Tehát a külföldi áru megvásárlása növeli a munkanélküliséget itthon.
A magyar termékek vásárlásának hatásai a hazai gazdaságra
Amikor lehetőségeink szerint magyar terméket vásárolunk, azzal több szempontból is jót teszünk vele nem csak magunknak, hanem másoknak is, akik ebben az országban élnek. Nincs államadósság-növekedés. Az importáru-vásárlás folyamatában leírt államadósság-növekedés magyar termék vásárlásánál nem jelentkezik. Persze az államadósság ettől még nem is csökken az, mert a csökkenés csak exportbevétel esetén jelentkezik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!