Felmondással kapcsolatos két kérdés, nem ismerem pontosan a törvényt? Valószínű ki akarnak rúgni.
Ha vissza szeretnék menni dolgozni Gyes alatt, akkor a tervezett munkába állásom előtt mennyi idővel kell a munkáltatót tájékoztatnom erről? Van erre valami törvényi előírás?
Gyanítom, hogy ki akarnak rúgni, és nem szeretném ha én lennék aki okot ad rá, mondjuk azzal, hogy nem írtam meg időben, hogy visszamegyek.
Lányom 2010. márciusában született. Onnantól kezdve hogy kell számolni a felgyülemlett szabadságokat, mintha végig dolgoztam volna? Gyed alatt is jár, vagy csak a Tgyásra?
Az hogy felvettek valakit a helyedre, nem lehet indok ( az a munkáltató baja), de ha nem szűnt meg az a munkakör,vagy maga a cég, akkor - elvileg - vissza kellett volna hogy vegyenek, különösen hogy július 1-je előtt történt az eset.
Ha ő mond fel, akkor is jár a végkielégítés ( pláne hogy jár, tehát nem azért kaptál mert közössel mentél el!) csak a közösben a cég számára az a jó, hogy utána már nem tudod pl. perelni.
Ha meg mindenáron ki akarnak rúgni, akkor a régi jogszabály alapján (is) a gyerek 3 éves kora után is megtehetik. Az hogy nem ajánlotta fel az üres pozíciót, arról árulkodik, hogy hosszú távon nem számolt veled.
Voltam bent tárgyalni.
Az volt amire számítottam, elém raktak egy közös megegyezésről szóló papírt a mai dátummal, azzal az indokkal, hogy nincs üres pozíció. (tudom, hogy betöltötték a helyemet és ezen felül még felvettek valakit ugyanolyan pozícióra.) Persze ezek nem szerepelt írásban, csak szóban hangzottak el, mármint, hogy nincs hely. Pénzügyileg azt tartalmazta amit a rendes felmondás tartalmazott volna, semmivel sem voltak jobbak a feltételek.
Nem fogadtam el a közös megegyezést, mondván,nekem ez nem jobb, mint a rendes felmondás. Kértem, hogy akkor mondjanak fel. A válasz erre az volt, hogy azt nem tehetik. Utaltam a június 1-i törvénymódosításra, hogy jövő héten akár fel is mondhatnának, de ragaszkodtak ahhoz az állásponthoz, hogy védett vagyok a gyerek 3 éves koráig és munkát kell biztosítaniuk számomra, de az nincs, ezért a közös megegyezést javasolják. Mondtam, hogy rendben, gondolkodom rajta, ha az nekem is jobb anyagilag, mint a felmondás. Javasoltam egy másik összeget, ezt most ők veszik fontolóra és itt áll a dolog.
Én ebből arra következtettem, hogy még senki sem tudja, hogy mi van abban az esetben, hogy még a jelenleg hatályos törvény időszakában adtam be a munkába állási papírom, de át fogok csúszni az új törvény idejébe. Azt látom, hogy mihamarabb szabadulni akarnak tőlem és bebiztosítani magukat a közös megegyezéssel.
Kitértünk arra, mi van abban az esetben, ha ők nem mondanak fel, én nem fogadom el a közös megegyezést. Erre nem nagyon tudtak válaszolni, szerintem reménykednek a megegyezésben.
Egyébként beszéltem jogásszal, a közös megegyezésnél is perelhető a cég, hiába van odaírva, hogy lemondok ezen jogaimról, az nem jelent semmit.
Semmiképpen nem írnék alá közöst ( ugye milyen érdekes, hogy nem mondtak még fel? Vajon miért?:)
Max abban az esetben, ha nagyon vastagon megfizetnek érte ( ezt a képzeletedre bízom).
Mindenképpen konzultálj akár több jogásszal, mert bár szigorodnak a feltételek a munkavállalói oldalról az Mt-ben, azért nem eszik olyan forrón a kását.
Nem kell semmit elkapkodni! Gratulálok, hogy ilyen okosan és ügyesen vetted az első akadályt!
10-es vagyok: pont ez történt velem is. Annyi volt a különbség, hogy az én főnököm már nagyon is jól tudta, hogy tájékozott vagyok, mivel előtte már többször voltam bent. Ezért nem is próbálkozott nevetséges összeggel lefizetni. Először így is nagyon összevesztem velük.
Amit ők ajánlottak:
Visszavesznek, de munka nincs, maradhatok otthon, kapom a bérem, a gyerek 3 éves koráig, aztán szó nélkül kirúgnak, ha lejár a védettség.
Vagy aláírom a közös megegyezést, és kapok 4 millió forintot.
Gondolták, hogy én ennek majd mennyire nagyon megörülök.
De én nem örültem, elmentem jogászhoz, a következőt mondta:
Ha felmondanak nekem, a ledolgozott évek alapján 3 havi végkielégítés jár (Én 5 évig dolgoztam ott). Ha beperelem őket, és kimondják, hogy jogtalan volt (esetemben valószínűleg kimondják), akkor további 5-12 havi bérem jár a végkielégítéshez. Tehát ha mindenben a maximumot kapom, akkor 15 havi munkabér. Ezt gondolom ők is jól kiszámolták, mert a 4 milla az nagyjából ezt fedezte. Perrel nem lehet elérni, hogy foglalkoztasson valaki, csak pénzbeli kártérítést. Szóval te is számold ki, hogy mennyi az annyi, és annál kevesebbért semmiképp ne írd alá a papírt.
Egyébként valójában megteheti, hogy kitesz, ha még nem írtad alá az új munkaszerződésed, mert július 1-jétől már érvényben van az, hogyha nincs neked megfelelő munka, akkor kitehet. De szerintem ettől még mindenki fél, mert ez a törvény elég újkeletű, és vannak itt értelmezési problémák. (Mint a válaszokból is kiderült.)
Én azért is írtam alá, mert ha valaki nem akar munkát adni, akkor hiába is erőltetem, úgyis pokollá tette volna az életem. Csak hát nem örülök, mert elég nehéz így 2 kisgyerekkel 4 év kihagyás után munkát találni.
Köszi a hosszú választ!
Nehéz okosnak lenni.
Amit felajánlottak, annak kb. a duplája járna ha kifizetnének a gyerek 3 éves koráig+felmondás. Én e kettő összeg középátlagát kértem, tehát kevesebbet mint amennyit maximálisan ki tudnék belőlük csikarni, ha a cég is "engedné".
De! Ha visszavesznek szó nélkül, akkor másnap kirakhatnak ( mert már nem leszek védett a visszavételtől számítva) és akkor megint ott tartunk, hogy csak annyit kapok amennyit eredetileg felajánlottak. Ha pedig nem tesznek ki, annyira ellehetetlenítenek, hogy én menjek el. Tudom, mert céloztak rá.:(
Ehhez kell okosnak lenni!!!!!!!!
A maximumot nem kérhetem, mert meg sem adnák és nekik akkor nincs benne üzlet. Akkor inkább kivárnak, lesz ami lesz alapon, hátha olyan irányba lépek ami nekik kedvezőbb.
Sajnos úgy látom, teljes mértékben ki lettünk szolgáltatva a munkáltatóknál!
Kedves utolsó! Akkor Te megkaptad a 15 hónapot?
Kedves Utolsó!
Szívesen segítek, elég jól kiműveltem magam ezen a téren az elmúlt hetekben, napokban. Legalább mi tartsunk össze!
Írj privit, addig leírom itt, amit tudnod kell.
1. Ha eddig nem jelentetted be a munkáltatódnak írásban a visszameneteli szándékodat, akkor június 1-től a munkáltatónak 90 napja van arra, hogy visszavegyen. Ez lehet az 1., de lehet akár az utolsó, azaz a 90. nap is. Addig nem kell téged alkalmaznia. Innentől számolj a pénzekkel is.
2. Ha jól értelmezem az új törvényt, akkor addig nem rúghat ki, míg otthon vagy, csak amint munkába álltál. Tehát, vegyük azt a példát, hogy hétfőn írsz egy levelet a munkáltatónak, akkor ő vagy visszavesz 90 nap múlva, vagy elkezd egyezkedni. Ha visszavesz, akkor másnap kirúghat rendes felmondással. Ekkor megkapod a felmondási idődet pénzben ( gondolom nem kell ledolgoznod), és végkielégítést is kapsz. Mindkettő törvényhez van kötve, függ a cégnél eltöltött időtől. Ezen kívül ki kell még adnia a szabikat, vagy pénzben megváltja, de az tulajdonképpen ugyanaz. KI kell számolnod, hogy ha felmond neked, akkor hány havi fizetés jár neked, ezt csak Te tudod, na meg a főnök.:)
Mondok egy példát, ha járna neked felmondásnál 3 havi bér, akkor megfontolandó az általa felajánlott legtöbb összeg. Ha járna 10 havi, akkor nevetséges amit ígért.
Ha nem tudsz többet kiszedni belőlük mint amennyi a rendes felmondásnál jár, akkor ne fogadd el a közös megegyezést, hanem mond meg nekik, hogy mondjanak fel és kész! Te semmiképp ne mondj fel, mert akkor egy kanyit sem kapsz!!!!
Ezen kívül még nagyon sok tényező van, gyed összege, kollektív szerződés, a saját munkaszerződésedben mi áll, hogy vettek e fel mást a Te pozíciódra míg otthon voltál, stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!