Megteheti a munkáltató, hogy 12 órás műszakban egy szabadnapot másfél napnak számol el?
Február 1-től kezdődik a 12 órázás a gyárban (3 nap munka, 3 nap pihenő), eddig 4 műszak folyamatos volt 8 órában.
Több pont is van, amiben nem vagyok biztos, hogy jogszerű.
Pl.:
- A szabadnapot másfél napnak fogják elszámolni
- Az ünnepnapot nem fogják másfél napban fizetni, azt bezzeg csak 8-ban...
- A gyárba sokan messziről utaznak, céges járattal, valakik másfél-2 órát buszoznak, de a többség egy óránál többet. Valakiknek csak az utazással töltött idő így 4 óra, vagyis 8 óra pihenője már nincs meg, ha fürdeni és enni is akar. A cég azzal érvel, hogy a munkába járással töltött idő nem tartozik a munkaidőbe.
- Műszakonként 4ezer embert foglalkoztat (szóval szorozzuk meg 4-gyel, plusz folyamatosan jönnek az új emberek, mert bővítés van), mégsincs és nem is lesz 24 órás orvosi ügyelet, csak délután 4-ig, így pl. mikor este 6-tól reggel 6-ig dolgozunk majd, nem lesz orvos sem. Pedig már 8 órában is rengetegen vannak rosszul.
- Tudtommal kellene biztosítaniuk egyszeri meleg étkezést, de csak fizetés ellenében teszik, amire idő sincs elfogyasztani, ha valaki soron van, mert sorban kell állnia a kilépőnél, és nincs ideje a maradék időben meleg kajára várni és enni. Még extra cafeteriát sem fognak adni.
- Van jogilag előírt minimum műszakpótlék 12 órázásnál?
Kérem, aki jártas a témában, az válaszoljon!
A teljes munkaidős foglalkoztatás azt jelenti, hogy átlagosan napi 8, havi 40 óra (ebbe nem számít bele az ebédidő, az alapesetben nem része a munkidőnek, a munkáltató ettől a dolgozó javára eltérhet, ha akar) A foglalkoztatásnál megállapíthatnak munkaidő keretet (akár több hónapra is), vagy egyenlőtlen munkiadő beosztást. Mivel a bérszámfejtésnél a ledolgozott órákat nézik, jogos, hogy a szabadságot másfél napnak számolják (8+4 óra)
Az ünnepnap bérszámfejtése is jogos, 1 nap = 8 óra.
A munkába járás időtartama nem számít bele a munkaidőbe, a munkavégzés és a munkakezdés időpontja között kell meglennie a törvényben előírt mértéknek.
Sőt a munkaközi szünetek sem számítanak bele, így a munkahelyen töltött idő kétszer 20 perces szünettel számolva 40 perccel meghosszabbodik (erre bér nem jár): [link]
Ha a kollektív szerződésben nincs benne, nem kell biztosítaniuk semmilyen étkezést.
Az üzemorvos alkalmazása kötelező, de valószínűleg nem kell 24 órás orvosi ellátásnak lennie, viszont kell elsősegélynyújtó helynek lennie a munkahelyen.
A műszakpótlék a szerződésben szereplő munkaidő beosztástól függ, így látatlanban nem lehet mit mondani rá. Munkaidő keretnél a napi munkaidő lehet 12 óra, és akkor nem kell pótlékot fizetni.
Ha megvan a szerződésed, keress rá a neten a törvényekre, jogszabályokra és azokból sok mindent megtudsz. Főleg a munka törvénykönyvét olvasd át alaposan.
Köszönöm második! Még ha nem is túl jó hírek. :( ezek szerint ez a szemét banda tudja, mit csinál...
Harmadik: Nem, ez F-fel kezdődik és s-sel végződik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!