Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Ha valakit felvesznek gyakorno...

Ha valakit felvesznek gyakornoki állásra, akkor kap fizetést?

Figyelt kérdés

okt. 20. 10:13
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:
12%

Ehhez kapcsolódóan: Az ügyvéd jelölt is gyakornok, az orvos rezidens is gyakornok.

A felsőoktatás nagyon erősen elmélet-orientált. Ehhez, bizonyos szakmák esetén, szükség van gyakorlati ismeretekre is. Az ügyvéd jelölt nem praktizálhat ügyvédként, amíg nem tesz eredményes szakvizsgát. Az orvos rezidens sem nyúlhat beteghez a rezidensi statusza alatt (csak szakorvos aktív felügyelete mellett). Ekkor ők még nem szakemberek, hiszen a szakmájuk gyakorlati oldalát tanulják, azaz, gyakornokok.

okt. 20. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
9%

"A hallgatói munkaszerződésre a Munka Törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (továbbiakban: Mt.) rendelkezéseit kell alkalmazni, de Korm. rendelet a hallgatók számára az Mt.-nél kedvezőbb rendelkezéseket állapíthat meg – erről mindjárt szólunk részletesebben.


Díjazás tekintetében a törvény eltérő szabályokat állapít meg a szerint, hogy a munka közvetlenül kapcsolódik-e vagy sem a felsőoktatási intézmény képzési programjához. Amennyiben közvetlenül kapcsolódik a munka a képzési programhoz, akkor díjazás kötelezően csak akkor fizetendő a hallgatónak, ha a gyakorlat ideje egybefüggően meghaladja a hat hetet, ennél kevesebb időtartamra nem kötelező a díjfizetés. "


"A díjazás vonatkozásában van egy – a hallgatók számára nem túl kedvező – speciális szabály, miszerint ha a képzési programhoz közvetlenül kapcsolódó szakmai gyakorlatot költségvetési szervnél teljesíti a hallgató, akkor a munkavégzésre hallgatói munkaszerződés és díjazás nélkül is sor kerülhet (természetesen a hallgatót ez esetben is megilletik az Mt.-ben biztosított egyéb munkavállalói jogok). Ez azt jelenti, hogy amennyiben a hallgató úgy dönt, hogy a szakmai gyakorlatát pl. minisztériumban, önkormányzatnál vagy valamilyen hivatalnál teljesítené, akkor előfordulhat, hogy se szerződést nem kötnek vele, se díjazást nem fizetnek részére. Az Nftv. indokolása szerint ezen speciális szabály bevezetésére azért volt szükség, mert a hat hetet meghaladó gyakorlat esetén fizetendő díjazás kötelező előírása a képzés minőségét veszélyeztetve csökkentette a fogadókészséget mind a köz-, mind a magánszférában (bizonyos keretek között költségvetési szerv is végezhet vállalkozási tevékenységet, és az ott dolgozók is foglalkoztathatók az Mt. szerint).


A szakmai gyakorlóhely saját belátása szerint a díjazástól – vagy annak hiányától – függetlenül biztosíthat a hallgató számára egyéb juttatásokat és kedvezményeket (pl. utazási költségtérítés, étkezési jegy vagy utalvány). Ezek mértékét és nyújtásuk feltételeit a hallgatói szerződésben kell meghatározni.


A hallgatói munkaszerződés egyébként biztosítási jogviszonyt nem keletkeztet. A hallgatót nem terheli társadalombiztosítási járulékfizetési kötelezettség, a foglalkoztatónak pedig nem kell szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást fizetnie."


Itt lehet tájékozódni:


[link]

okt. 20. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
89%
Igen papírforma szerint jelenthet valamit a gyakornokság de attól még a gyakorlatban azt jelenti FŐLEG MUNKAERŐPIACI szempontból,hogy diákmunkás aki a szakmában dolgozik.
okt. 20. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:
9%

A diákmunkás az minden, csak NEM gyakornok.

A diákmunkás az natúr munkavállaló, néhány speciális, számára kedvező jogi kitétellel, legalábbis a sima munkavállalókhoz képest.


Olvasd, pintyőke:


"A gyakornoki foglalkoztatást első lépésben el kell határolni a diákmunkától és az ösztöndíjas foglalkoztatási jogviszonytól.


Diákmunkáról akkor beszélünk, amikor a nappali tagozatos tanuló vagy hallgató keretszerződést köt egy iskolaszövetkezettel és e megállapodás alapján végez munkát egy harmadik személy részére. Ebben a speciális munkaviszonyban tehát a munkavállaló nemcsak a felsőoktatási intézmény hallgatója lehet, hanem egyéb nevelési-oktatási intézménnyel hallgatói jogviszonyban álló diák is, aki adott esetben még nem is töltötte be a 18. életévét. Általánosságban elmondható, hogy diákmunkát rövid időtartamra, jellemzően speciális szaktudást nem igénylő munkakörökre szoktak létesíteni (pl. szórólapozás, call-center, éttermi kisegítői munka, árufeltöltő, stb.), tehát a gyakornoki foglalkoztatás célja (szakmai tapasztalatszerzés) az ebben a konstellációban létre jövő munkaviszonyban nem is teljesülhet. A diákmunkára vonatkozó rendelkezéseket idén szeptember 1-jétől a szövetkezeti törvény tartalmazza."

okt. 20. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:
76%
Gondolom akkor az it diákmunka hirdetéseknél csak viccből van gyakornoknak megnevezve a pozi…
okt. 20. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:
0%

25: Birge!

Látom, értelmezni nem tudod azt, amit elmondtam, leírtam.

Akkor legalább olvasd már el azt, amit szakmájukat értő, felelős jogászok írtak.


[link]


Az meg, hogy hülyőke gizella mit firkál össze, nem bír semmi relevanciával. Ha beszopod a hülyeségeit, ha nem.

okt. 20. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
0%

Plusz:


"A Nemzetgazdasági Minisztérium által kiadott 2012/73. számú tájékoztató segít eligazodni abban a kérdésben, hogy mikor tekinthető „klasszikus” munkaviszonynak a hallgatói munkaszerződés keretében teljesített szakmai gyakorlat. A munkaviszony alapvető feltétele, hogy a munkavállaló a munkáltató irányítása alapján köteles munkáját ellátni, amellyel szemben a munkáltatónak foglalkoztatási és munkabér fizetési kötelezettsége van. A hallgatói munkaszerződés keretében történő foglalkoztatás akkor tekinthető tehát munkajogviszonynak, ha ezek a tartalmi követelmények hiánytalanul teljesülnek. Az Nftv. alapján azonban a munkáltató nem köteles a hallgató részére díjat fizetni a hat hetet el nem érő szakmai gyakorlat keretében folytatott munkavégzésért, így nem teljesül a munkajogviszony egyik lényegi ismérve, a bérfizetési kötelezettség.


A hallgató ezen formában történő foglalkoztatása a díjfizetés hiánya miatt tehát nem tekinthető munkajogviszonynak."

okt. 20. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!