Lehetnek szakacs egy étteremben?
Persze, hogy lehetsz, csak nem így. A tévének nincs köze a valósághoz, a csúcson meg sehol nem fogod tudni elkezdeni, pláne nem szakképesítés nélkül.
Nem árt, ha legalább valami tanfolyamon szerzel valamiféle képesítést.
Utána pedig be kell vállalni a szecska munkát is, mert egy háztartási főzésre a kutya se kíváncsi egy étteremben.
Bele kell tolni pár évnyi energiát, elmenni mondjuk önkiszolgálóba főzni, hogy a főzés alapjait megtanuld, utána egy a la carte étterembe, utána egy szállodába, tudj főzni alakartozni, csoportokat , rendezvényeket lefőzni, stb...
És majd ha lesz róla papírod, és tudnak szakácsként alkalmazni, akkor majd az első 6-8 év után lesz rendes munkád is.
Ha nincs papírod, nyilván csak mosogatónak fognak felvenni, ez törvényi előírás is, max. úgy főzhetsz, ha van szakképzett ember is a konyhán, így meg nem fog neked egy vállalkozó szakmunkás bért fizetni, és szakácsként alkalmazni.
Ha van róla papírod, az is csak azt jelenti, hogy elkezdheted érdemben megtanulni a szakmát. Ez, tehetségtől függően, azért legalább 5 év gyakorlatot jelent, addig úgyis csak szecska munkákat fognak rád bízni, mert gyakorlatban akkor még fényévekre leszel attól, hogy önállóan dolgozni tudó szakácsként alkalmazzanak.
Szóval a leírtakból nekem nagyon az jön le, hogy elég nagy álomvilágban élsz.
Hogy szakácsnak felvegyenek, ahhoz azért jellemzően elvárt a szakképesítés. Végzettség nélkül esetleg konyhai kisegítőként, mosogatóként lenne esélyed bejutni egy étterembe. És persze ez esetben se valami csúcs 5 csillagos étteremre gondolj, ilyen helyekre már komoly tapasztalatot és referenciákat is kérnek.
Mindenesetre ha tényleg annyira szeretnéd, akkor hajrá neki! Jó szakácsok elég sok helyen keresettek, csak ugye mindenekelőtt neki kell állnod a szakképzésnek, a többi csak utána jön.
Kisegítőként el tudsz helyezkedni.
A Tv showk világa messze áll a valsógától azért, attól függetlenül, hogy időszakosan együtt dolgozok az egyik csapat séfével :-).
Napi 10-14 óra kemény talpalás sokszor szünet nélkül, párhuzamos ételkészítési folyamatokkal.
Végezz el egy tanfolyamot, mellette pedig vállalj el mosogatói, vagy kisegítő melót. Ha rugalmas vagy, van egy alap angolod, vagy német nyelvtudásod, akkor külföldön leginkább, és ne itthon kezd! Jobbak a konyhák felszereltségei, új tehcnológiák, "hülyebiztos" rendszerek vannak már beépítve a folyamatosan csökkenő szakmai munkaerő hiány és a színvonala miatt. Itthon meg ezeknek a kispórolása sok esetben.
Én anno 3 éves szakmunkást végeztem, majd 10 évig hajóztam. Mosogatóként szálltam fel, konyhafőnökként meg le, de egyszer sem kérdezték meg van e papírom. Ahogy mi sem, ha épp mosogatóból kellett betanítani, regeliztető szakácsot, vagy commis-t ( függetlenül attól, hoyg egyetemi MSC-je volt, vagy 8 általánosa ) . Akiből lett idővel Chef de Partie és sous chef, vagy mára már konyhafőnök is akár.
Nemzetközi tapasztalattal itthon jó helyekre is könnyen bekerülsz, Eu-s átlag közeli fizukért.
De előbb lásd át a folyamatokat, értsd meg a problémákat, adott szinteken és azt hogy mi az ami reálisan elvárható egy kisegítőtől is ( pl. hogy ne anyázzon a juniorod pár szívatónak tűnő monoton és aprólékos munkafolyamat közben, nagy mennyiségben, míg a többi csak kummant) , hogy utána jó vezető lehess és ne csak egy autokrata konyhafőnök.
"Jobbak a konyhák felszereltségei, új tehcnológiák, "hülyebiztos" rendszerek vannak már beépítve a folyamatosan csökkenő szakmai munkaerő hiány és a színvonala miatt."
Ezt mintha csak én írtam volna! :D (3-mas vagyok) Igen, sokszor teljesen más rendszerben működnek kint az éttermek, mert betanított munkával próbálják pótolni a szakmunka hiányát, ezért 3 nap alatt megtanulható részfolyamatokból áll a munka. (sok esetben)
"Nemzetközi tapasztalattal itthon jó helyekre is könnyen bekerülsz, Eu-s átlag közeli fizukért."
Na itt azért már elég fontos, hogy pontosan mi is az a nemzetközi tapasztalat.
Mivel a vállalkozók itthon is elkezdtek rájönni, (a nyugati trendek majmolása mellett, vagy épp azért) a fentebb idézett jelenségre, hogy elég primitív szintre van züllesztve a színvonal, még ha van is kint elvétve 1-1 képzettebb séf, az átlag szakács, a legtöbb étteremben pofátlanul alul képzett.
Szóval az, hogy "Londonban voltam szakács" az mára sokkal inkább hátrány lett, mert a honi vállalkozók is rájöttek, hogy az a szint az albán kecskepásztorok betanítására van kalibrálva, szóval attól még lehet, hogy egy bablevest se tud megfőzni az illető.
De alapvetően igen, a kérdezőnek inkább járható út a nyelv tanulás és a külföldi munka, kint a legtöbb átlag helyen inkább csak robotolni kell, szaktudás terén az elvárás, töredéke az itthoninak.
"Londonban voltam szakács"
illetve a "Jamie Oliver jobbkeze voltam" , típus de a tésztával is megúszok történet. :-))
Nyilván, összességében úgyis az lesz a mérvadó, hogy a pályán mit tud majd felmutatni x idő hazai, vagy nemzetközi tapasztalat után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!