Mindenképpen le kell dolgoznom a felmondási időt?
Semmiképp nem szeretnék adsig felmondani, ameddig nem lesz egy biztos, másik munkahelyem.
Viszont, ha már megtaláltam azt, és fel is vennének, kötelező ledolgoznom a 30 napot?
Illetve hallottam volt munkatársaktól, hogy aki felmond, a HR diktál neki egy szöveget, és így mond fel. Ezt nekem kötelező? Nem fogalmazhatom meg a saját gondolataimat?
Elnézést kérek a tudatlanságaimért, ez az első munkahelyem, a negatív válaszoktól kíméljetek.
Akárhogy fel lehet mondani.
Két kritériuma van a felmondasnak:
1: egyértelmű szándékot kell kifejeznie
2: meg kell, hogy kapja a munkáltató.
Erre jó az email, az SMS is akár, de a szóban felmondás annyira nem jó ötlet.
Felmondási idő alatt kiveheted az addig tárgyévben felgyűlt és még ki nem vett szabadságot, és a felmondási idő felére felmenthet a munkavegzes alól a munkáltató.
És persze közös megegyezés esetén akár már másnap megszünhet a munkaviszonyod, ha mindketten így szeretnétek.
A legtöbb esetben le kell tölteni a felmondási időt, de 30 napot simán megvár egy új munkahely. Természetesen a munkáltatóval megállapodhatsz abban, hogy rövidebb legyen a felmondási idő, feltéve, hogy beleegyezik.
És a felmondásod szövegét magad is megfogalmazhatod, csak legyen benne az, hogy munkavállalóként felmondasz és a dátum.
"Erre jó az email, az SMS is akár, de a szóban felmondás annyira nem jó ötlet."
Egyik sem jó!
Az felmondást MINDIG írásban kell közölni a munkáltatóval! SMS kizárt, mint ahogy a szóbeli is!
Elektronikus utat engedi az MT azzal a kikötéssel, hogy csak akkor számít az elektronikus módon való felmondás közöltnek, ha az elektronikus levél megnyitásában a munkáltató nem volt akadályozva.
Ha akadályozva volt benne, akkor jogilag nem mondott fel a dolgozó. Pontosan ezért nem is terjedt el az e-mailben való felmondás.
Felmondás esetén az felmondási időre az az irányadó, ami a szerződésben szerepel. Ha konkrétan nem jelöltek meg benne felmondási időt, akkor az MT lép életben, ahol dolgozói felmondás esetén a felmondási idő 30 nap. Naptári napban mérjük!
A felmondási idő letöltéséhez (nem ledolgozásához) a munkáltató ragaszkodhat. Viszont rövidebb időben is megegyezhettek, magyarul kérheted, hogy X nap helyett Y napon szüntessétek meg a munkaviszonyodat.
A munkáltató saját hatáskörben azt is eldöntheti, hogy nem kéri munkával tölteni a felmondási időt, hanem felment a munkavégzés alól vagy egy részében, vagy teljes egészében. Ha felment, akkor köteles arra az időre távolléti díjat fizetni még akkor is, ha nem végzel munkát, továbbá a felmondási idő utolsó napján szűnik meg a munkaviszonyod. Míg az előző bekezdésben leírtaknál ilyen nincs, ott akkor szűnik meg a munkaviszonyod, amiben ketten sikeresen megegyeztetek.
A felmondási idő a felmondás közlését (írásban történő átadását) követő napon indul el. Teljesen mindegy, hogy mi történik alatta, a meghatározott idő elteltével letelik, és annak utolsó napjával megszűnik a munkaviszonyod. Lehetsz alatta szabadságon, keresőképtelen, akár fizetés nélküli szabadságon is, valamint munkával is eltelhet. Semmi különbség nincs a többi nap között, mivel a felmondási időnek egyetlen lényege van, hogy előrevetíti a munkaviszony végét.
Létezik olyan fogalom, hogy próbaidő. A próbaidőt kizárólag szerződés keretén belül lehet kikötni. A próbaidő nem kötelező eleme egy munkaszerződésnek. Ha bele van foglalva, akkor van, ha nincs belefoglalva, akkor nincs. A próbaidőnek az a lényege, ha még alatta közli bármelyik fél a másikkal a felmondási szándékát, akkor az azonnalinak minősül, tehát nem kötődik hozzá felmondási idő. A felmondás napján a munkaviszony meg is szűnik.
Ezt azért írtam le, mert nem jelezted, hogy próbaidőn belül, vagy azon kívül fogsz felmondani. Egyáltalán van/volt próbaidő kikötve a szerződésben?
A felmondás egy egyoldalú jognyilatkozat. Ez annyit jelent, hogy nem kell a másik fél beleegyezése, hogy joghatást váltson ki. Joghatást azzal vált ki, hogy közlöd a másik féllel (írásban bizonyítható módon átadod neki) a felmondásod.
Egy rém egyszerű nyilatkozat:
Munkáltató neve, címe
Alulírott Buga Jakab (zárójelben a személyes adataid) az Önöknél X. Y naptól fennálló munkaviszonyomat felmondom.
Dátum, és az aláírásod
A dátumnak sincs jelentősége, mert te ezt a felmondásod papírra vethetted már vagy 1 éve, ha csak holnap nyújtod át a munkáltatónak, akkor a holnapi napon mondtál fel.
A felmondásba bármilyen kérést megfogalmazhatsz a munkáltató felé. Ha beleegyezik, akkor azt adja írásba! Szó elszáll...
A felmondást két egyező példányban kell megírni. Lehet kockás papírra, tollal is! Az egyik példányt átadod a munkáltatónak, a másik példányon pedig dátummal átveteted vele és megtartod. Az átvétel dátuma alapján másnap elindul a felmondási időd.
A felmondás átadásának dátuma alapján a munkáltató eldönti, hogy azonnali hatályúnak minősül vagy sem. Ha nem, akkor mennyi a felmondási időd, és az melyik napon telik le. Innentől kezdve köteles az MT-ben (vagy a szerződésben) foglaltaknak eleget tenni és annak megfelelően megszüntetni a munkaviszonyodat.
Közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés az nem felmondás!
Közös megegyezés alapján az van, amiben megegyeztetek. Semmiféle korlátja nincs a dolognak, bármiben meg lehet egyezni. Szó szerint bármiben. Szintén fektesse a két fél írásba az egyezséget, későbbi jogvita kizárása érdekében.
#4
Rosszul tudod.
A MT egyáltalán nem tiltja az e-mailben, SMS-ben való felmondást.
Ha mégis tiltaná, kérlek másold ide a vonatkozó részt!
Valószínűleg azért diktálják nekik, mert olyan sötétek, hogy nem tudnák azt a két mondatot sem megírni maguktól.
És igen, alapesetben a felmondási időt le kell dolgozni. Ettől közös megegyezéssel el lehet tekinteni. Viszont akkor már közös megegyezés, és nem jár a bér sem a le nem dolgozott felmondási időre. Mert ugye az nincs is
#5!
Munka Törvénykönyve->
III. fejezet -> A jognyilatkozatok megtételének módja
16. rész -> A jognyilatkozat közlése
" Az írásbeli jognyilatkozat akkor tekinthető közöltnek, ha azt a címzettnek vagy az átvételre jogosult más személynek átadják, vagy az elektronikus dokumentum részükre hozzáférhetővé válik,..."
Továbbá: "Vita esetén a jognyilatkozatot tevő felet terheli annak bizonyítása, hogy a közlés szabályszerűen megtörtént."
MT 15. rész -> Alaki kötöttség
"A megállapodást, ha írásba kellett foglalni, módosítani vagy megszüntetni csak írásban lehet."
A munkaszerződést írásba kell foglalni! Az írásba foglalás a munkáltatót terheli. Ha nem teszi meg, akkor a dolgozónak a munkába állását követően 30 napja van arra, hogy az ÍROTT SZERZŐDÉS HIÁNYÁRA hivatkozva a munkaviszonyát mindenféle következmény nélkül megszüntesse! A határidő jogvesztő! Ha elmulasztottad a határidőt, és utána mondasz fel, akkor már más szabályok vonatkoznak a munkaviszony megszüntetésére.
#7-8
Ezeknek pontosan megfelelő az SMS is.
Az átadásáról még digitális nyugta is kérhető. Írásbeli. És személyes kézbesítésre alkalmas.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!