Mi értelme van a próbaidőnek?
A próbaidő után is bármikor ki tud rugni a cég azonnal felmondással, nem?
Talán azt tudom elképzelni, hogy arra a 1-3 hónapra bizonyos juttatásokat megvonnak a munkavállalótól arra hivatkozva, hogy csak próbaidő után jár, ezzel is spórolva egy picit.
1. Nem tud.
2. A próbaidő a munkavállaló által is megszüntethető.
Próbaidő lényege hogy a cég munkatársai megismerjenek téged és lássák hogy tudnak veled dolgozni, neked pedig hogy legyen időd átgondolni, hogy biztos ezt a lovat akarod -e.
Próbaidő után nem rúghat ki csak úgy a cég, konkrét indokuknak kell lennie ami nem annyi hogy ohh nem kell hirtelen ennyi ember, különben támadható jogi úton. Ezen felül ha ki akarnak rúgni fizetniük kell további hónapokat. Ha pedig te akarsz felmondani akkor le kell töltened a felmondási idődet.
#3 Ez max alja poziknál működik ahol nem kell betanulnod és sorban állnak az emberek rá. Nálunk pl a tényleges betanulási idő 6-12 hónap a komplex feladatok és infrastruktúra miatt, jóval többe kerül a cégnek keresni újat mint megtartani a régit.
"A próbaidő után is bármikor ki tud rugni a cég azonnal felmondással, nem?"
Nem. Próbaidő letelte után a munkáltatói felmondás indoklása kötelező! Ha az indok nem valós, és/vagy nem felel meg az MT-ben meghatározott feltételeknek, akkor jogi úton megtámadható. Ráadásként van felmondási idő is ilyenkor.
Azonnali hatályú felmondás megint más jogi kategória (próbaidőn túliról beszélünk). Ott nincs felmondási idő, azért "azonnali". Viszont minden más feltétele sokkal szigorúbb, mivel az ilyen jellegű felmondás valamelyik félre nézve kemény következményekkel járhat. Kötődik hozzá betartandó határidő (ok bekövetkeztét követő 15 nap), indoklási kötelezettség (mindenre kiterjedő) és az anyagi követelések tárháza (végkielégítés, felmondási időre jár bér felmondási idő nélkül is, sérelmi díj, kártérítési követelések). Nem véletlenül hívják szankcionális jellegű felmondásnak (is).
"Talán azt tudom elképzelni, hogy arra a 1-3 hónapra bizonyos juttatásokat megvonnak a munkavállalótól arra hivatkozva, hogy csak próbaidő után jár, ezzel is spórolva egy picit."
Lehet, hogy nálatok így van, nálunk nincs így. Semmi különbség nincs nálunk azok között, akik még próbaidőn vannak vagy már nincsenek.
Amilyen munkát én végzek, ott tényleg kell 6 hónap, hogy kiderüljön valakiről, valóban alkalmas lesz a feladat elvégzésére, vagy sem. Nem véletlen, hogy a maximális próbaidőt kötötték ki a szerződésben. Így utólag teljesen egyetértettem vele.
Maszekokat nem érdekli ez, támadjál ahol akarsz, nem fizetnek a tb alól kijelentenek és kész!
Ameddig szütyög az egész a jog rögös útjain neked addig is melóznod kell valahol vagy élned valamiből...
Utólag meg necces bármit is bizonyítani, főleg, hogy a munkáltató engedélye nélkül te mint melós szinte semmit sem hazsnálhatsz felé bizonyításhoz, tanuid meg nem lesznek az exkollégák közül.
Komolyan megnéznék egy ilyen "pert" úgy a valóságban, kb semmi esélye a melósnak, hogy bárhogy is nyerjen.
"Komolyan megnéznék egy ilyen "pert" úgy a valóságban, kb semmi esélye a melósnak, hogy bárhogy is nyerjen."
Ha tudtam volna, hogy érdekel, elhívtalak volna a saját munkaügyi peremre.
2 tárgyalás, ebből az egyik békéltető, a másik már az aktív szakasz. 9 hónap múlva fizetett a munkáltató, mint a katonatiszt. Nem erre számított, azt lehetett látni rajta, annyira biztos volt magában. Saját jogászuk sem tudta kihúzni őt a sz@rból.
Nyilván biztos volt, előtte megnyert 9 másikat, másik 30 meg el se jutott a tárgyalásig, na most pont volt egy pechje...
Csak egy fecske vagy aki sajnos nem csinál nyarat...
"Csak egy fecske vagy aki sajnos nem csinál nyarat..."
Hát igen, a bírónő is erre utalt az egyik tárgyaláson -> a dolgozók nem perelnek, pedig lenne miért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!