Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » Milyen a multi légkör?

Milyen a multi légkör?

Figyelt kérdés
Sziasztok! Bocsi a fura kérdésért. Lassan eljön az ideje, hogy jelentkezek munkahelyekre (IT munkakörbe) és az lenne a kérdésem, hogy a multiknál milyen a "légkör"? Kicsit intro vagyok, és jó lenne, ha lenne egy képem róla. Pl ha én egy adott részlegen vagyok, akkor javarészt csak azokkal az arcokkal leszek? Vagy vegyülés is van? Céges bulikon kötelező részt venni?

2023. nov. 30. 13:17
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
36%
Úgy gondolod minden multinál ugyanolyan a légkör? Vagy soroljuk fel, hogy melyiknél milyen?
2023. nov. 30. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:
Általánosságban. Kinek mi a tapasztalata.
2023. nov. 30. 13:23
 3/16 anonim ***** válasza:
92%
Céges bulikon nem kötelező a részvétel. Vegyülés elképzelhető, mivel terjed a shared desk, de nálunk úgy van hogy csak csapaton belül sharedelünk és ott is csak azok a kollégák akik nincsenek hardverhez/munkaállomáshoz kötve. Általában open office, én 2 éve nem tudom megszokni, de másnak meg nincs vele problémája. Rengeteg gyermeteg kolléga, bár ez is szbjektív és csapatfüggő. Az agilitás, scrum ki tud készíteni, ne lepődj meg ha színes kártyákat kell húzgálnod mint az oviban. A céges folyamatok relatíve lassúk. A munkaidő általában laza, nem lihegnek a nyakadban. Ne lepődj meg ha diversity, pride reklámmal találkozol. Az irodatér általában zárt, a légkondi ki tudja készíteni a szervezetet. A munkavégzés legtöbb helyen hibrid, heti 1-2 napot be kell menni, de vannak teljesen HO-s állások is. A mosdók igénytelenek, ha alul-fölül nyitott fülkék vannak akkor különösen. A konyhák is relatíve igénytelenek tudnak lenni, de ez is inkább csapatfüggő. Parkoló általában van, mélygarázsban. Relatíve sok csapatépítő van, ez van akinek jó, van akinek nem, nem szokott kötelező lenni. Én még egyszer sem voltam.
2023. nov. 30. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Gyakori a ho, így otthonos közegben melózhatsz.
2023. nov. 30. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
23%

Kérdésen kívüli jó tanács: az extra/intro dolgot engedd el, mindannyian omnivertáltak vagyunk, helyzettől, szándéktól, környezettől függően más-más oldalunk kerül előtérbe. Azért is kezdem ezzel, mert nálam leginkább a munka világított erre rá.

"Pl ha én egy adott részlegen vagyok, akkor javarészt csak azokkal az arcokkal leszek?"

Igen, el lehet akár éveket is úgy tölteni, hogy a közvetlen kollégáidon, a kiscsapatodon (ez lehet 4-5, de 12-20 fő is) senkivel nem vagy nemhogy beszélő, még köszönőviszonyban sem. Sokan így nyomják. Senki sem fogja az ellenkezőjét erőltetni, maximum szavakban. De ez csak rajtad múlik, alkalmazhatod az ellenkezőjét is.

"Vagy vegyülés is van?"

Ha keresed a lehetőségét, akkor van, szabad másokkal is ebédelni, másokhoz szólni a kávéautomatánál, vannak munka utáni foglalkozások, a munka jellege is lehet olyan, hogy más csapatok tagjaival kommunikálhatsz, meg szabad ott is kérdezni hogy hogy vannak, mi a helyzet, amiből kialakulhat egy beszélgetés. Sokan így csinálják, sokan nem.

"Céges bulikon kötelező részt venni?"

Nem. Én a piálós alkalmakat az egyik cégnél egy évig kihagytam, semmi nem volt belőle. Volt egy másik, ahol meg kompletten ki, ott se.

Más jellegű cégnél soha, vagy max. pár hónapot dolgoztam, nem bírtam tovább. Szerintem nagyon alacsonyan van a többségnek mind a munka-, mind a kommunikációs kultúrája (nem akarok hozzászólásokat kipécézni, de némelyiken itt is látszik), ettől bizonyos szinten és ideig-óráig meg tud védeni a multi.

Amint lehull a multis vakolat, előkerül az emberek valódi személyisége, ami elég gyakran elég visszataszító.

Kkv-s, vagy állami szférában ez a vakolat sincs meg.

Ami még vonzó lehet egy ilyen munkakörben hogy mindenre van szabály, a betanulásod is rendezett keretek között fog folyni. Ha azt mondják "mélyvíz" az komoly problémákról tanúskodik, de ebben az esetben is összeállíthatsz magadnak egy tervet.

Az épített, irodai környezet valóban lehangolóan sivár, a légkondit én sem bírom. Kérdes persze, hogy egy szoci épület mennyivel jobb.

Legjobb a HO, ezen a téren kettészakadt a mezőny, van ahol erőltetik, akár a heti 3-4 bejárást. Van, ahol teljes HO van.

Vezetői szinten ne számíts nagy durranásra, sajnos az alsó szintű menedzserek, azaz a TL-ek többsége fogalmatlan, frusztrált, munkamániás, beteg lelkületű ember.

Az egyszerű kollégák között is sok a személyiségzavaros.

Mindezt meg kell tanulni kezelni, együtt élni vele.

Aztán az se mindegy hogy USA, brit, német, netán ázsiai multi...

Az Agile és hasonló dolgoktól meg nem megijedni kell, hanem megtanulni alkalmazni. Még mindig ezerszer jobb sprintekben dolgozgatni és standupolgatni mint 19. századi módszerek szerint lapátolni, vagy teljes káoszban fulladozni a feladatok közt. Ezt saját káromon tanultam meg.

Az ideológiai vonulat a legtöbb helyen csak kötelező kör a cégek részétől, ettől is kár megijedni.

Röviden ennyi :)

2023. nov. 30. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
13%

"Lassan eljön az ideje, hogy jelentkezek munkahelyekre (IT munkakörbe) és az lenne a kérdésem, hogy a multiknál milyen a "légkör"?"


Ha neked semmi munkatapasztalatod nincs (ha lenne akkor tudnád milyen a légkör egy munkahelyen) akkor jó eséllyel fel sem vesznek IT részlegre.

2023. nov. 30. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
95%
Ezen jót nevettem. Életem első munkahelye IT-s, multis volt.
2023. nov. 30. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
69%

#5 Én az agilitást nem érzem hasznosnak, egy normális, mondjuk 20. századi projektvezetéssel jóval hatékonyabban dolgoztunk kis cégnél, hasonló projekten. Szerintem nagyon vékony az a jég, mikor az agilitás hasznos, a csapat összetétele sem mindegy, 20-on éves kezdőket, mediorokat tömörítő csapatban talán működik, de felnőtt mérnök embereknél kontraproduktív.


Az ideológia meg ahogy írod, inkább egy kötelező elem, csak ha érted a miértjét akkor nagyon frusztráló. Az agilitással együtt különösen, ha kicsit össze tudod kapcsolni a kettőt a háttérben.

2023. nov. 30. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:

"Szerintem nagyon vékony az a jég, mikor az agilitás hasznos, a csapat összetétele sem mindegy, 20-on éves kezdőket, mediorokat tömörítő csapatban talán működik, de felnőtt mérnök embereknél kontraproduktív."

Persze, ezzel egyetértek, a megfelelő menedzsment a megfelelő metódus kiválasztásával kellene, hogy kezdődjön.

Az ideológiával való összekapcsolódáson még gondolkozok, esetleg adhatsz támpontokat, tényleg érdekelne.

2023. dec. 1. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

"megfelelő menedzsment a megfelelő metódus kiválasztásával kellene, hogy kezdődjön."

Az a baj hogy a legtöbb esetben nem így van. Sőt, olyan emberek kerülnek TM, PO, TO, TL, SM pozikba, akik 8-10 éve vannak a cégnél, semmi hozott tapasztalatuk nincs arról, hogyan működik jól egy agilis rendszer. Nyilván ennek is meg van az oka, nem megyek bele.


A második felét viszont kifejtem, vagy megköpködsz vagy nem. :D

Mikor először szembesültem az agilitással, az volt a reakcióm hogy gyerekes. A daily standup, a gemba walk, a retrospectingek, elképedtem. Első munkanapomon egy régi ismerősöm aki szintén ott dolgozik csak másik temaben, úgy mondta, hogy ez egy baromi nagy ugrálóvár. Most már értem mire gondolt. :D De nem csak a felsorolt tételek és az agilitás elemei váltották ki ezt a gondolatot, sok más. Az outlookba érkező marketing levelek, a kisebb-nagyobb céges rendezvények is ezt sugallják.

Egy közeli ismerősöm részlegvezető volt egy másik multinál, beszélgettem vele erről a jelenségről. Ő úgy fogalmazott, hogy a munkavállalók kiskorúsítása multinacionális közegben teljesen normális. Tulajdonképpen azokra az ösztönökre próbálnak hatni (agilitás is erre épül), amik kisgyermek korban működnek, és amik által befolyásolható vagy. Persze, értem én hogy a multinak ez miért jó, szerintem evidens. Oké, ez van, lapozzunk.


Shared desk. Engem közvetlenül nem érint a munkám jellege okán, de az irodaházban körülbelül 60%-os a kihasználtság, van olyan szint ahol 20%. Szintenként 230 ember kapacitás van, a munkavégzés hibrid, van olyan emelet ahol 15-20 tag lézeng 1-1 munkanapon. Még is kötelezően emelik a csapatok shared desk kvótáját minden évben. Aminek persze van jó oldala is, de mire kényszerítenek rá vele? A saját helyed és a magántulajdon érzetének elengedését. Még ezen is át lehet lépni (főleg hogy nem érint), lapozzunk.


Az ideológia kérdése. Tulajdonképpen annak a látszatát keltik a munkavállalókban, hogy mindenbe van beleszólása, amiről én úgy érzékelem hogy nagyon sok kollégában hamis biztonságérzetet kelt. Apró, bagatel dolgokról szavazást készítenek, akár csapat akár domain, ágazat vagy komplett céges szinten. Az igazán fontos döntésekbe nincs beleszólás, sőt inkább információvisszatartás van. Továbbá minden közös, a munkaállomásod is megkell osztani, kicsit visszakanyarodva az agilitásra ott is annak a látszata van, hogy közösen osztjuk el a terhelést, ha valaki szarban van azonnal kihúzzuk. Ez működik, mindaddig amíg nem igényel túl nagy effortot és nem kell tartania a hátát senkinek. Ez engem a kommunizmusra emlékeztet, de nagyon. Pedig pont az ellenkezőjét akarják sugallni. :D


Megemlíteném még a diversity kérdését is. A diversity propaganda is indokolatlan szinteken megy. A cégnél sorra vonják el azokat az apró, értelem szerűen (nem nagy volumenű) anyagi ráfordítást igénylő gesztusokat a munkavállalóktól, amik úgymond otthonossá teszik a közeget. De minden hónapban van diversity témában egész napos előadás sorozat, az e-mailben a junk mappánk teli van diversity propagandával, idén nyáron már kaptunk a pride népszerősítésből is. Nyilván ez is az anyacégtől jön, úgymond kötelező elem. Meg lehet ignorálni, bár ahogy céges fórumokon látom egyre többeket zavar. Rendszeresen beszélek több teamből emberekkel, kb. egyezik a vélemény, hogy pont annál a cégnél ahol dolgozunk, ez abszolút nem indokolt. Lassan 3 éve vagyok ott, soha semmilyen formában nem történt olyan, hogy valakit a mássága miatt munkavállalói oldalról negatív megkülönböztetés ért volna. Egyszerűen indokolatlan ez a propaganda, már már úgy tűnik, hogy egy nem létező problémát akarnak generálni.


Mindezt összekötve: munkavállalók kiskorúsítása, magántulajdon érzetének elengedése, demokratikus jogok érzetének erősítése <-> közteherviselés hiánya, a nemi identitás és párkapcsolati magánélet feszegetése. Én ezt úgy látom, hogy a munkavállalók identitásának teljes elveszítése a cél a profit érdekében. És itt most nem a nemi identitásra gondolok, hanem egyszerűen a személyiséged, hovatartozásod pozicionálására. Tulajdonképpen nem előre triggerelik a személyiségfejlődésed, szociális képességeid, hanem hátra, oda ahonnan indult. Nekem ez nem jó, egyelőre próbálom ignorálni és megtartani az identitásomat. Csak úgy érzem, nem lehet a végtelenségig minden hülyeséget lenyelni, tulajdonképpen ez is beleszól az identitásunkba.

2023. dec. 1. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!