Mérnöki, IT-s szempontból szerintetek is halott ügy Ausztria meg Németország?
Ugyan nem vagyok IT-s kódíró, de egy elég speciális területen dolgozom villamosmérnökként (metró, villamos, nagyvasúti biztosítóberendezések), 5 éves magyarországi tapasztalatom van nagy német multinál, a nyelvet tökéletesen beszélem.
Jelentkeztem pár állásra, fel is vettek volna, nem győzték hangsúlyozni, hogy mennyire nehezen találnak erre embert, aztán kiszúrták a szememet egy nettó 2500 eurós ajánlattal.
Igaz, hogy ez 14 hónapon át jár, az úgy kb. 3000 Euro havonta, Németországban ilyen nincs, onnan értelemszerűen az ajánlat 3000 Euro volt.
Ismerőseim autóiparban próbálkoztak hasonló eredménnyel, a 2500-at is inkább nagyobb cégek adják, a kisebbek inkább csak 2000 körül. Nyomják persze az ilyen-olyan egyéb juttatásokat, de őszintén szólva én azt lesz*rom, mert bizonytalan, bármikor megvonhatják, a szerződésben szereplő bruttó alapbér a lényeg.
Úgy hallom, hogy IT-ben is kaka az egész, 3000-4000 Euro (legtöbb helyen inkább 3000), de annyit itthon is meg lehet keresni alkalmazottként, contractorként meg jóval többet is.
Ott ugye a hirdetésekben benne van, hogy minimum mennyit adnak, nézze meg mindenki, a legtöbb helyen Brutto Mindestgehalt kb. 2800-4000 Euróig, IT-nél elmegy 5000-ig. Na most az a tapasztalatom, hogy ezt nagyon nem is teljesítik túl, rádobnak 300-500 Eurót, aztán annyi.
Induljunk ki a nettó 2500-ból. Egy vendéglátós betanított munkás megkap 2000-et úgy, hogy szállást is kap hozzá, meg akár étkezést is, 13., 14. havi ott is megvan.
Ehhez képest keveslem, hogy pl. egy Siemens odadob mindössze 500 Euróval többet úgy, hogy szállást nyilván nem ad hozzá, azt oldjam meg magamnak. Rögtön 1 millió HUF a kukába kauciónak, aztán még havi 500-800 Euro a bécsi bérleti díj. Mondanom sem kell, hogy elküldtem őket meg az összes többit is a k. anyjukba, mert így konkrétan jóval szarabbul élnék ott mint itthon.
Úgy látszik, ott is egyre inkább a kulimunkára van igény mint itthon, a szellemi munkára meg van ember. Szakmailag pedig megfeleltem, nem győztek telefonálgatni nekem, hogy fogadjam már el, még megbeszélik intern, hátha tudnak többet adni, blablabla, de aztán nem tudtak.
IT-s szempontból Ausztria már régóta nem pálya. Valamiért azt hiszik, hogy sokkal kevesebbet keresünk náluk ... Németeknél már jobb a helyzet, de akkor meg inkább továbbmegy az ember Svájcba.
Gépészek egyébként ki szoktak menni Ausztriába, főleg ha itthon vidéken dolgoztak. Úgy elég nagy előrelépés nekik.
Nem tudok "beilleszkedni", nyilván. :D
Főleg úgy, hogy nem is volt semmilyen beilleszkedési fázis, csak jókedvű, jól sikerült interjúk, ahol a szokásos "2 héten belül jelentkezünk" helyett már a beszélgetés végén ajánlatot tettek, én meg rögtön vissza is utasítottam, mert hulladék volt.
Ahogy elnézem a válaszokat, tényleg halott ügy, telített a mérnöki szakma, de az IT se fizet jól, Németország valamivel jobb, de az sem éri meg a macerát.
Nem megyek sehova. Tulajdonképpen itthon is elvagyok, bőven átlag felett keresek, csak kíváncsi voltam, hogy mi a helyzet nyugati szomszédainknál, ezért unalmas HO napjaimon nyomtam pár online interjút.
A vízumos országokból (USA, Kanada) nem jeleztek vissza, angolokkal lett volna még interjú, de azt már lemondtam, mert addigra meguntam az egészet. Gyanítom, hogy onnan se lett volna semmi. Lehet, hogy az angolom sem az igazi, nyilván megértettük egymást teljesen, de amúgy semmi extra. A német jobban megy, azon a nyelven kicsit jobban tudok jópofáskodni.
Ezeknél mi lehet jobb? Skandináv országok, Hollandia? Ha nincs itthonról HO, márpedig nincs, ott a hétköznapi életben azért csak meg kellene tanulnom a nyelvüket, ami nagy macera, meg őszintén szólva nekem az már messze van. A legkényelmesebb Bécs lenne, de nyilván gondolom ezért is gagyi a pénz, mert az sok mindenki másnak is kényelmes.
Szerintem Németo megérheti, de csak bizonoyos esetekben. Fõleg mivel könnyű ott állást kapni, sok a nyitott pozi.
De akkor már miért nem Svájc?
Az IT elég nagy gyújtőfogalom. Ha nem írsz kódot, akkor nagyságrendileg ennyi reális, amilyen ajánlatokat kaptál.
Szoftverfejlesztőként meg lehet Németországban is 300 000 euró felett keresni, de valóban sokkal jobban megéri Svájc, Anglia, Hollandia (a 30% ruling miatt) pl., ha Európánál maradunk.
Ja persze, mert "fejlesztő", csak IT-s lehet nyilván, jól kisajátítottátok magatoknak ezt a fogalmat.
Valójában a gépész is fejlesztő, aki egy autó karosszériáját megtervezi, vagy egy építész, aki házat rak a fejed felé.
Az oké, hogy az IT alapvetően többet fizet, írtam is, hogy nem vagyok az, csak érintőlegesen (Safety terület). De a baj az, hogy sima mérnökként is konkrétan egy kis zsebpénzzel adnak többet Ausztriában mint itthon, valódi IT esetén meg semmi különbség nincs.
És akkor a marhája vagy ötször felhív, nem gondoltam-e meg magam, mikor már elsőre is érthetően megmondtam, hogy ez így nem éri meg.
300 000 Eurót meg nem adnak IT-snak se, ha csak nem 4-5 évi bruttó fizetést értesz alatta. :D
Contractori melókat meg németek nem nagyon hirdetnek, az inkább az USA-ra meg a többi angol nyelvű országra jellemző.
De mindegy, látom, hogy ez a realitás, nem vitatom, a Svájcot még megjátszom, de Németország is szóba jöhet még, ha valahol sikerül megrázatnom velük a malacperselyt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!