A tanárok alulfizetettsége mennyire lokális és mennyire globális probléma?
Szerintetek a tanárok jelenlegi alulfizetettsége tényleg egy lokális gond, vagy nagyjából arányosan kevesebbet keresnek régiós szinten mint a környező országok pedagógusai, és ez inkább annak a kicsúcsosodása, hogy Mo kipontózodik a globális árversenyből a béreivel és a fizetéseivel?
Például a cikk említi, hogy a romániai tanárok bére 150€-val alacsonyabb a magyarnál. Namost én egyre több helyen azt látom, hogy a román fizetések egy jó 20-25%-al magasabbak a magyarnál. Pl elkezdtem LinkedInen román állásajánlatokat kapni magyarnál jobb bérsávval. De ha megnézzük Szlovákiát vagy Csehországot ott is kb 10%-al van csak magasabban a felsőfokú végzettségűekhez képest a tanárok fizetése, mint itthon, ami így sem éri el a 75%-ot, azaz a diplomával rendelkezők fizetését tekintve az alsó felében, még annak is inkább a középső felében helyezkenek el. Lengyelországot a statisztika nem említi, pedig igenis érdekes lenne, ugyanis a lengyelek politikája és gazdasági helyzete nagyon nagy hasonlóságot mutat a magyarral.
Linkedin csalóka tud lenni, én abból önmagában nem indulnék ki. Plusz ha jártál romániában akkor látni is fogod, hogy az átlag román nem keres többet egy átlag magyarnál.
Alapvetően az alacsony tanári fizetések globális probléma, mert az oktatástól a legkönnyebb a pénzt megvonni. Ez a súlyos válság lokális probléma viszont. A tanárok bére irtózatosan le van maradva a versenyszféra béreitől, mikor egy betanított munkás többet keres egy tanárnál, ott már gondok vannak.
Egyértelműen lokális a probléma.
Nem kell ecsetelni remélem, hogy a magyar kormány már 10+ éve azon ügyködik, hogy a lehető legkevesebb szolgáltatást kelljen nyújtani az adókért cserébe és azt is a legolcsóbban. Ezt a legfájdalommentesebben úgy lehet elérni, hogy nem költenek karbantartásra (rezsicsökkentés KÖHÖM) és bérfejlesztésre. Most robbant a bomba, mert a forint szándékos gyengítésével, a feltornászott inflációval és a 2014-es DIÁKBÉREMET alig megközelítő tanárbérekből konkrétan ma már nem lehet megélni.
Lokális. Értelmes országokban, ahol nem autoriter féldiktatórikus rezsim uralkodik (pl Finnország) megfizetik a tanárt, mert tudják, hogy abban a jövő.
De a Fidesznek a tanult ember az ellensége.
9
A középiskolai tanárok munkája tényleg elég haszontalan volt. Toxikus ember volt az összes. Hála égnek az egyetemen már nagyon jó előadóim voltak, okos, szimpatikus emberek egytől-egyig. Nem hiába kapnak jobb fizetést.
"Szerintem több pénzt is kapnak, mint amennyit megérdemelnek. Nagy részük alkalmatlan a pályára."
Most tegyük fel, hogy igazad van, mert egyébként simán lehet az, hogy a te tanáraid nagy része alkalmatlan volt (nekem majdnem mind elég jó volt).
Mit gondolsz, miért maradnak ezek az alkalmatlan emberek tömegével a szakmában? Na? Segítek: mert nincs a helyükre senki más, nem lehet őket elküldeni. Na és miért nincs senki más a helyükre? Ismét segítek: mert már 10 éve is a saját tanárai akarták felpofózni azt a gimiben, aki bejelentette, hogy ő tanárnak megy. Ki a franc akar 140 ezres kezdőbérért egyetemre menni? Még egyszer mondom: 2014-ben, suli mellett, DIÁKKÉNT több volt a nettóm.
Szerintem az ok-okozati összefüggés inkább ott van, hogy a rossz bér, gyenge képességű tanárokat fog kitermelni, nem pedig ott, hogy a rossz tanárok bérét igazították lefelé. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!