Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Karrier, fizetés » A tanárok alulfizetettsége...

A tanárok alulfizetettsége mennyire lokális és mennyire globális probléma?

Figyelt kérdés

[link]


Szerintetek a tanárok jelenlegi alulfizetettsége tényleg egy lokális gond, vagy nagyjából arányosan kevesebbet keresnek régiós szinten mint a környező országok pedagógusai, és ez inkább annak a kicsúcsosodása, hogy Mo kipontózodik a globális árversenyből a béreivel és a fizetéseivel?



Például a cikk említi, hogy a romániai tanárok bére 150€-val alacsonyabb a magyarnál. Namost én egyre több helyen azt látom, hogy a román fizetések egy jó 20-25%-al magasabbak a magyarnál. Pl elkezdtem LinkedInen román állásajánlatokat kapni magyarnál jobb bérsávval. De ha megnézzük Szlovákiát vagy Csehországot ott is kb 10%-al van csak magasabban a felsőfokú végzettségűekhez képest a tanárok fizetése, mint itthon, ami így sem éri el a 75%-ot, azaz a diplomával rendelkezők fizetését tekintve az alsó felében, még annak is inkább a középső felében helyezkenek el. Lengyelországot a statisztika nem említi, pedig igenis érdekes lenne, ugyanis a lengyelek politikája és gazdasági helyzete nagyon nagy hasonlóságot mutat a magyarral.



2022. okt. 5. 23:42
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez lokális kérdés. 12 éve vonják ki az oktatásból és az egészségügyből a pénzt, amíg hajlandó lesz a társadalom elfogadni, hogy vagy privát fizet érte vagy hülyén hal meg. Ez az utolsó ellenállássgikra az elfogadás előtt.
2022. okt. 5. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%

Linkedin csalóka tud lenni, én abból önmagában nem indulnék ki. Plusz ha jártál romániában akkor látni is fogod, hogy az átlag román nem keres többet egy átlag magyarnál.


Alapvetően az alacsony tanári fizetések globális probléma, mert az oktatástól a legkönnyebb a pénzt megvonni. Ez a súlyos válság lokális probléma viszont. A tanárok bére irtózatosan le van maradva a versenyszféra béreitől, mikor egy betanított munkás többet keres egy tanárnál, ott már gondok vannak.

2022. okt. 6. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem a probléma kicsúcsosodásáról van szó. A tanárok sehol sem tartoznak a legjobban fizetettek közé. Mivel az állam mint munkaadó a legtöbb helyen monopol helyzetben van az oktatásban, így nem alakul ki valódi árverseny a munkaerőért. Egy tanár tanárként nehezen tud elhelyezkedni máshol magasabb fizetésért. Bár nem törvényszerű de van rá példa, hogy Nyugat-Európában is többet lehet keresni egyszerű fizikai munkásként az ottani tanári fizetésnél. Lényeges különbség viszont, hogy ott a tanári fizetésből is tisztességesen meg lehet élni.
2022. okt. 6. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%

Egyértelműen lokális a probléma.

Nem kell ecsetelni remélem, hogy a magyar kormány már 10+ éve azon ügyködik, hogy a lehető legkevesebb szolgáltatást kelljen nyújtani az adókért cserébe és azt is a legolcsóbban. Ezt a legfájdalommentesebben úgy lehet elérni, hogy nem költenek karbantartásra (rezsicsökkentés KÖHÖM) és bérfejlesztésre. Most robbant a bomba, mert a forint szándékos gyengítésével, a feltornászott inflációval és a 2014-es DIÁKBÉREMET alig megközelítő tanárbérekből konkrétan ma már nem lehet megélni.

2022. okt. 6. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Lokális probléma
2022. okt. 6. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

Lokális. Értelmes országokban, ahol nem autoriter féldiktatórikus rezsim uralkodik (pl Finnország) megfizetik a tanárt, mert tudják, hogy abban a jövő.

De a Fidesznek a tanult ember az ellensége.

2022. okt. 6. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
12%
Globális jelenség, nem probléma. Szerintem több pénzt is kapnak, mint amennyit megérdemelnek. Nagy részük alkalmatlan a pályára. Nekem csak rossz tanáraim voltak. Tavasszal volt, h egy tanár öngyilkosságba kergetett egy tanulot. Hát hol élunk komolyan!? 50.000/hó fizetést adnék nekik. Nem erdemelnek tobbet. Ők tanítgatnak, az állam meg fizetget☝️
2022. okt. 6. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
81%
#7: Hát, az látszik, hogy nálad ténylegesen hasztalan volt a tanárok munkája, mert kergeted a tudást, de gyorsabb nálad...
2022. okt. 6. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
14%

9

A középiskolai tanárok munkája tényleg elég haszontalan volt. Toxikus ember volt az összes. Hála égnek az egyetemen már nagyon jó előadóim voltak, okos, szimpatikus emberek egytől-egyig. Nem hiába kapnak jobb fizetést.

2022. okt. 6. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
81%

"Szerintem több pénzt is kapnak, mint amennyit megérdemelnek. Nagy részük alkalmatlan a pályára."


Most tegyük fel, hogy igazad van, mert egyébként simán lehet az, hogy a te tanáraid nagy része alkalmatlan volt (nekem majdnem mind elég jó volt).

Mit gondolsz, miért maradnak ezek az alkalmatlan emberek tömegével a szakmában? Na? Segítek: mert nincs a helyükre senki más, nem lehet őket elküldeni. Na és miért nincs senki más a helyükre? Ismét segítek: mert már 10 éve is a saját tanárai akarták felpofózni azt a gimiben, aki bejelentette, hogy ő tanárnak megy. Ki a franc akar 140 ezres kezdőbérért egyetemre menni? Még egyszer mondom: 2014-ben, suli mellett, DIÁKKÉNT több volt a nettóm.


Szerintem az ok-okozati összefüggés inkább ott van, hogy a rossz bér, gyenge képességű tanárokat fog kitermelni, nem pedig ott, hogy a rossz tanárok bérét igazították lefelé. :)

2022. okt. 6. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!