Közös megegyezés és a munkavállalói rendes felmondás között mi a különbség jelen esetbe?
Ha te felmondasz akkor van felmondasi ido.
Ha nem tart ra igenyt akkor errol kozosen megallapidtok irasban.
Nem er hatrany, mert a vegkielegitest semmikepp sem kapnal
Nem jar neki végkielégítés. Munkavállalói felmondasnal nem jar, maximum kozos megegyezes soran allapodhatnak meg (barmiben)
Alapbol akkor jar végkielégítés ha rendes felmondassal mond fel a munkáltató a dolgozonak, de ez is csak akkor ha van 3evnyi ledolgozott ido.
Felmondás esetén van 30 nap felmondási idő. Ha ez alól felment, akkor viszont ki kell fizetnie a felmentési időre járó díjat. Egy havi bért még kapnál.
Közös megegyezésnél megállapodtok arra a napra, amikor utoljára dolgozol és addig leszel kifizetve.
Végkielégítés itt szóba se jön.
Valószínűleg meg akarja úszni a munkáltatód azt, hogy a 30 nap felmondási időre bért kelljen fizetnie munkavégzés nélkül is. Szerintem ezt fogja tartalmazni a "közös megegyezés"-es munkaviszony megszüntetés. Más oka nem nagyon lehet annak, hogy "bekéretett". Rájött, hogy átgondolatlanul tett ígéretet Neked.
Ha legalább írásba adta volna azt, hogy a felmondási idő ledolgozásától eltekint, tehát felment a munkavégzés alól -> én akkor be se mennék, hiába szeretné.
Majd írd meg, hogy mi volt.
Jelzem: Nem vagy köteles semmit aláírni. Viszont, ha nem adta azt írásba a munkáltatód, hogy nem tart igényt a munkavégzésedre, ezt simán letagadhatja, és akkor köteles vagy akár munkával is eltölteni a felmondási idődet (MT szerint 30 nap, ha a munkaszerződésed, vagy kollektív szerződés ennél hosszabbat nem ír elő).
Munkavallaloi felmondas eseten nem igen mentik fel a felmondasi idotol hisz ha a munkavallalo mond fel akkor valoszinuleg azonnal lepni akar.. Sokkal jellemzobb hogy inkabb eltekint a ledolgozastol. Ekkor azonnal megszunik a munkaviszony es nincs semmilyen felmentesiidore jaro ber.
A munkavallo fel akar mondani, a munkaltatot nem erdekli. Ez kozos megegyezeses azonnal hatalyba lepo felmondas lesz.
"Sokkal jellemzobb hogy inkabb eltekint a ledolgozastol. Ekkor azonnal megszunik a munkaviszony es nincs semmilyen felmentesiidore jaro ber."
A munkáltató nem dönthet úgy, hogy eltekint a felmondási időtől (nem a ledolgozásáról beszélek most), és X. Y. időpontban megszűnteti a dolgozó munkaviszonyát abban az esetben, ha a felmondást a munkavállaló kezdeményezte.
A felmondási idő munkával való eltöltésétől viszont eltekinthet saját hatáskörben, de arra az időre köteles bért fizetni. Ilyenkor a felmondási idő utolsó napjával szűnik meg a jogviszony.
A kérdező által leírtak alapján jogilag most az a helyzet, hogy a dolgozó benyújtotta a felmondását. Ha a munkaszerződése, vagy ha a munkáltató kollektív szerződés hatálya alatt áll, akkor a kollektív szerződés nem ír elő több felmondási időt, mint az MT, akkor az MT szerinti 30 nap felmondási idő lép életbe. A felmondási időt le kell tölteni a munkáltatónál, ami történhet munkával, keresőképtelenséggel, szabadsággal, fizetés nélküli szabadsággal. Tehát nem le kell dolgozni a munkáltatónál a felmondási időt, hanem le kell tölteni. Nem ugyanazt jelenti.
Mivel a dolgozó mondott fel, ezért a munkáltató nem köteles a felmondási idő felének megfelelő időtartamra a munkavégzés alól őt felmenteni bér fizetése mellett. Megteheti, de nem köteles.
A kérdező munkáltatója megtette, mert közölte a dolgozóval, hogy nem tart igényt a munkájára, tehát gyakorlatilag felmentette a felmondási idő (30 nap) teljes tartalmára a munkavégzés alól. Ezt lett volna jó, ha írásban teszi meg. Bér jár erre a 30 napra is, mivel a munkaviszonyt nem szüntetheti meg törvény szerint előbb, csak a 30 nap leteltével. Előbb kizárólag a dolgozó írásbeli kérelmére szüntetheti meg! Nyilván nincs az a düddő dolgozó, aki ilyet kér, ha kap bért, de dolgozni nem kell érte.
Valószínűleg ezt a tévedését, hibáját vette észre a munkáltató, és most megpróbál úgy megszabadulni közös megegyezés keretén belül a dolgozótól, hogy arra a 30 napra mégse kelljen neki semmit fizetnie, tehát X. Y. napon megszűnjön a munkaviszonya. Egyébként nincs semmi oka arra, hogy elkezdjen alkudozni a felmondott dolgozóval, csak ez.
Én nem mennék bele semmiféle alkudozásba, csak ha rögtön szabadulni akarnék, és már van másik munkahelyem. De lehet, hogy még akkor sem, ugyanis ezen a munkahelyen nem kell dolgoznom, de 30 napig még fennáll a munkaviszonyom úgy, hogy kapok bért is, az új munkahelyen pedig ez alatt nyugodtan dolgozhatok, ahol szintén bért kapok -> többes jogviszony...
Ostoba lennék ebből a kedvező helyzetből közös megegyezéssel kiszállni!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!