A közgazdasági szakok, mint az alkalmazott közgazdaságtan, közgazdasági elemző, nemzetközi gazdaság és gazdálkodás stb. tényleg sokkal többet érnek a munkaerőpiacon, mint az üzleti szakok?
A nemzetközi gazdálkodást ne keverd ide, az egy alacsonyabb színvonalú gazdasági szak.
A GPME szak a közgazdasági képzés csúcsa. Ők a legmagasabban képzett közgazdászok. Az alk. közgáz kb. “GPME lájt”, de egy SCM képzéssel az is használható. Tehát igen, ők a legképzettebbek.
… ami nem jelenti azt, hogy sikeresebbek is lesznek. Ha megtanulnak programozni és data scientistek / quantok lesznek, akkor valóban bankot robbantanak. De egyébként egy sima vállalati működés számára egy pénzügy vagy marketing szak jobban, közvetlenebbül használható.
Összességében attól függ a munkaerőpiaci értéked, hogy mit tudsz kihozni magadból. És ez nem csak az egyetemi szakodtól függ.
Nem tudom, hogy az NG-t miért tartjátok annyira üzleti képzésnek. A felvin is ezt írják róla
“ A képzés célja közgazdász szakemberek képzése, akik alapvető nemzetközi, mikro- és makrogazdasági, nemzetközi gazdaságpolitikai, európai integrációs, nemzetközi jogi, valamint nemzetközi üzleti ismereteik birtokában képesek nemzetközi jellegű közgazdasági elemző munkára.”
Ne ezt a részt olvasd el a szakleírásokról, hanem a tanterv felépítését. Bemásolom a vonatkozó részt az alkalmazott közgazdaságtanra, és a gazdálkodási és menedzsmentre vonatkozóan, majd az NG-t, és nézd meg, felépítésében melyikre hasonlít jobban.
AK:
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
- közgazdasági és módszertani ismeretek [matematika, statisztika, informatika, közgazdaságtan (mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan), vállalat-gazdaságtan, pénzügy, számvitel gazdaságelméleti, gazdaságstatisztikai, pénzügyi, elmélettörténeti, gazdaság modellezési, játékelméleti, gazdaságpolitikai, ágazati és funkcionális gazdaságtani, közösségi gazdaságtani, világ- és Európa-gazdaságtani, környezet gazdaságtani, közpolitikai, regionális gazdaságtani ismeretek, továbbá differenciált szakmai ismeretek] 155-165 kredit;
- társadalomtudományi alapismeretek (Európai Uniós ismeretek, általános és gazdasági jogi ismeretek, gazdaságtörténet, szociológia, pszichológia, politológia, szociálpszichológia, filozófia, szervezet- és vezetéselmélet) 15-25 kredit.
GM: A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
- közgazdaságtani, módszertani és üzleti ismeretek (matematika, statisztika, informatika, mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, pénzügytan, vállalati gazdaságtan, gazdasági jog, marketing, számvitel menedzsment, üzleti kommunikáció, szaknyelv, környezet-gazdaságtan, egyéb alapozó üzleti ismeretek) 80-90 kredit;
- társadalomtudományi ismeretek (európai uniós, általános és gazdasági jogi ismeretek, gazdaságtörténet, szociológia, pszichológia, filozófia) 10-20 kredit;
- gazdálkodási és menedzsment szakmai ismeretek (vállalati pénzügyek, számvitelelemzés, emberi erőforrás gazdálkodás, marketing menedzsment, vezetés és szervezés, értékteremtő folyamatok menedzsmentje, döntéselmélet és módszertan, kontrolling, üzleti etika, stratégiai tervezés, termelésmenedzsment, folyamat- és minőségmenedzsment, humánerőforrás-menedzsment, team-menedzsment, közmenedzsment, szervezésmódszertan, információgazdálkodás, továbbá választható specializációk) 70-90 kredit.
NG:
A szakképzettséghez vezető tudományágak, szakterületek, amelyekből a szak felépül:
- közgazdaságtani, módszertani és üzleti ismeretek (matematika, statisztika, informatika, mikro- és makroökonómia, nemzetközi gazdaságtan, pénzügytan, vállalati gazdaságtan, gazdasági jog, marketing, számvitel menedzsment, üzleti kommunikáció, szaknyelv, környezet-gazdaságtan, egyéb alapozó üzleti ismeretek) 80-90 kredit;
- társadalomtudományi ismeretek (európai uniós, általános és gazdasági jogi ismeretek, gazdaságtörténet, szociológia, pszichológia, filozófia, szervezet- és vezetéselmélet) 10-20 kredit;
- nemzetközi gazdálkodási szakmai ismeretek (nemzetközi kereskedelemi és gazdasági intézmények, világgazdasági folyamatok és régiók, külgazdasági politika, elemzés és piacfejlesztés, nemzetközi pénzügyek, nemzetközi ügyletek, nemzetközi marketing, interkulturális menedzsment, az Európai Unió közösségi politikái, nemzetközi tárgyalási technikák, nemzetközi etikett, protokoll, továbbá választható specializációk) 70-90 kredit.
Elméleti közgazdaságtanból pont ugyanannyit kell tanulniuk, mint bármelyik másik üzleti szakon. Nyilván ez egyetemenként változó, de az NG pont ugyanolyan üzleti szak, mint a TV, a GM, a KM, a HR vagy a PSZ.
Nagyban függ ez attól, hogy milyen munkakörben szeretne elhelyezkedni az ember. Én úgy gondolom (de ez csak az én véleményem), hogy összességében igen, mélyebb tudás, erősebb kvantitatív skillek, kevesebben is végeznek jóval. Bár kevesebb olyan hely van, ahol ezt igénylik, ez is igaz - marketinges minden kkv-hoz jól jön, makroközgazdászra kevesebb szükség van. De elemzősebb, kutatósabb helyeken ezerszer többet ér. Nagyon jó iránynak tartom, mellette erősítve a soft skilleket, amiket lehet az üzleti képzések jobban nyomnak.
A legtöbb dologban egyetértek a másik válaszolóval és a legtöbb NGG mesterszak tényleg inkább üzleti, viszont az említett MNB-s az erős kivétel, megtévesztő a neve, inkább makroközgazdasági elemző szak (csak NGG néven volt akkreditálva a képzés amit átvettek és nem változtat(hat)tak, ha jól tudom). A mintatantervből látszik mi a fókusz, nem üzleti:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!