Üdv! Egyikismerősöm,dolgozott egy cégnél,máreljőtt,felmondott. De aláírattak vele egy papírt /Versenyklauzura/,hogy3 évig !!nem dolgozhat olyan cégnél ami hasonló profilú,ahol a cég által "fejlesztett" programot, vagy hasonló programot használnak?
Az a kérdésem megteheti ezt? 3 év az sok nem?
Nem elavult dolog ez?
Ennek fejébe valami "juttatás jár?
Benne van az is ,h külföldön se , hogyan ellenőrzik?
Valami ötlet, hol van infó erről.
Beperelheti ,ha még is elmegy
Egy."konkurens" céghez?
Nem tilos a versenytilalmi megállapodás, de ahhoz hogy érvényes legyen, több feltételnek kell megfelelni. Többek között pl a díjazásnak!
Ha nem szerepel benne díjazás, akkor semmis a megállapodás.
Közösen kell megegyezni abban, hogy milyen összeget kap a munkavállaló erre az időszakra. Mt szerint nem lehet kevesebb összegben megállapodást kötni, mint a tilalmi időre jutó bér egyharmada. Tehát egy 3 éves tilalom esetén legalább 1 évi bért kell kapnia.
Még annyi, hogy max 2 év lehet tilalom.
Nem tilos munkaviszony fennállása alatt fizetni akár a havi bérrel együtt, de ebben az esetben úgy kell számfejteni ezt az összeget, hogy egyértelműen kiderüljön, hogy ez a versenytilalmi kompenzáció.
De fizetni mindenképpen kell a cégnek.
En azt is merlegre tennem, hogy mennyire komoly maga a szerzodes (egyaltalan ervenyes-e mint ahogyan itt celoztak), a ceg, es az adott tevekenyseg jelleget, piacat amire vonatkozik a versenytilalom. Tovabba a tartalmat is erdemes normalisan ertelmezni, mert egy versenytilalmi szerzodes (ez sem szerintem amirol irsz, bar kodos a megfogalmazas) nem azt tiltja meg, hogy hasonlo vagy akar ugyan olyan munkakorben dolgozz. A ceg szellemi termeket vedi.
Az pedig megint egy mas tortenet, hogy hogyan bizonyithato a megszegese.
Ügyvéd
102. A versenytilalmi megállapodás
228. § (1) A felek megállapodása alapján a munkavállaló - legfeljebb a munkaviszony megszűnését követő két évig - nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné.
(2) Az (1) bekezdés szerinti kötelezettség teljesítéséért a munkáltató megfelelő ellenértéket fizet. Az ellenérték összegének meghatározásánál különösen arra kell tekintettel lenni, hogy a megállapodás milyen mértékben akadályozza a munkavállalót - elsősorban képzettségére és gyakorlatára tekintettel - újabb munkavégzésre irányuló jogviszony létesítésében. Az ellenérték a megállapodás tartamára nem lehet kevesebb, mint az azonos időszakra járó alapbér egyharmada.
(3) * A versenytilalmi megállapodást írásba kell foglalni.
(4) * A munkavállaló, ha munkaviszonyát a 78. § (1) bekezdése alapján szünteti meg, a megállapodástól elállhat.
(5) * A munkáltató személyében bekövetkező változás esetén a megállapodásból származó jogok és kötelezettségek az átvevő munkáltatóra átszállnak.
(6) * Kötbér kikötése esetén a Ptk. 6:186-189. §-a irányadó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!