A vállalkozók miért várnak el minimális fizetésért maximális munkamorált?
kis pénz kis foci, ennyi.
majd lesz munkamorálom ha fizetni is fognak.
Most elméleti szinten fogok levezetni néhány gondolatot ezzel kapcsolatban, ami lehet, hogy nem egy olyan válasz lesz, aminek örülni fogsz, de attól még nem kevésbé igaz, amit leírok.
Te aláírsz egy munkaszerződést a munkáltatóddal. Abban megígéred, hogy megfelelően fogod a munkád elvégezni, ezért cserébe egy bizonyos pénzbeni juttatást fogsz kapni. Ha aláírod ezt a szerződést, akkor elfogadod a benne foglaltakat, ezzel együtt a fizetést is. Tudatában vagy, hogy mennyit ígér a munkáltatód a te munkádért, így jogosan várja el a munkáltató, hogy a megbeszélt összegért megfelelően teljesítsd a rajtad levő feladatokat.
Másrészt, tekints el az emberi tényezőtől, gondolj úgy magadra, mint egy befektetésre. A befektetőnek (ez esetben a munkáltatódnak) az az érdeke, hogy a befektetés a lehető legnagyobb profitot hozza a rá áldozott pénzhez képest.
Ha a munkádra gondolsz úgy, mint egy befektetésre, akkor neked is az az érdeked, hogy a befektetett energiádért a lehető legtöbb nyereséged meg tudd szerezni. Ezt fizetésemeléssel, vagy nagyobb kezdőbér kialkudásával tudod elérni.
Persze tudom, ez nem mindig működik ilyen egyszerűen, ahogy leírtam, ezért mondtam, hogy elméleti szinten vezetem le az egészet. A valóságban az is közrejátszik, hogy versengés van vagy a munkahelyért, vagy pedig a dolgozóért.
Ha a munkahelyért van versengés, akkor a munkáltató azt tudja mondani, hogy vagy elfogadod a feltételeket, vagy jön valaki más a helyedre. Másik esetben pedig te mondhatod azt, hogy vagy olyan feltételeket ajánl, amik neked megfelelnek, vagy viszed máshova a tudásod. Persze mindkét esetben lehet valamennyi tárgyalási lehetősége a hátrányosabb félnek, ez az adott szituációtól függ.
A másik probléma pedig a profit. A munkáltatódnak a te munkádból valamennyi haszna származik. Nem feltétlenül közvetlen anyagi haszna (pl egy takarító nem termel direkt módon pénzt egy cégnek, mégis nagyon fontos a munkája), inkább hozzájárulása a profitszerzéshez.
Leegyszerűsítve: nem tud neked egy vállalkozó többet fizetni, mint amennyi a hozzájárulásod. Ez nem feltétlenül azért van, mert a munkád nem annyira értékes, lehet, hogy az értékesítéssel van gond. Viszont, ha többet fizetne, mint amennyi profitja van a munkádból, akkor mínuszba jönne ki, nem érné meg foglalkoztatni téged.
Az előző nagyon szépen levezette a klasszikus elméleti modellt, kapott egy ződ kezet, annak ellenére, hogy a közgazdaságtan legfontosabb tételét sajnos kifelejtette.
No, hogyaszongya:
"Há' minek fizessek többet, ha a marha ennyiért is megcsinálja?!"
Lehet vigyora fejeket rajzolni de attól még kapitalista létedre egy kommunista rendszerben épült lakásban vagy. Az olyanoknak mint te 0 erkölcsük van, mert nem érdekli őket ha a kapitalizmus mélyszegény réteget generál, és embereket éheztet halálra mint a munkatáborokban. A jóléti Európa Észak -Koreával szemben fényezi magát, hogy ott nincs elég kaja, azt a nagy jóléti Európádban is éheznek. Ja, egyre többen. Kommunizmusban nem éheztek. Nem is dőzsölt igazságtalanul kb. 2000 ember.
Nem tudom, hogy honnan veszed ezt.
Semmilyen törvény nincs arra, hogy szegény szülőknek szegény gyerekei kell legyenek. Nekem sok olyan kollégám van, akiknek szegények (voltak) a szülei, minimálbéren élnek/éltek panelban, a gyerekük pedig megdolgozott azért, hogy most 400-600e forintos fizetése legyen. Sőt, olyan ismerősöm is van, akinek földművesek a szülei, a kis kertjükben, amit megtermelnek, azt a piacon eladják, és a mai napig is ebből élnek (+ a gyerekük is segít nekik) 70 évesen, a gyereküknek pedig félmilliós fizetése van.
Az, hogy egy kapitalista rendszerben ne legyél tartósan szegény, minimum három dolgot kell tenned: érettségizz le, ne legyen gyereked házasság előtt, legyen bármilyen munkád. Ha ezt a három dolgot betartod, nem élsz nyomorban.
A kommunizmus nagy hazugsága, hogy a rendszer ellened van, azért élsz nyomorban. Ez nagyon kényelmes gondolat, mert leveszi a válladról a terhet, hogy tegyél is valamit a saját sorsod javításáért. Majd megoldják az elvtársak.
A kapitalizmus olyan társadalomban generál "mélyszegénységet", ahol az emberek elvárják, hogy az állam majd megoldja minden problémájukat, eltartja őket, munkát és pénzt ad nekik csak azért, mert léteznek. Az nem számít, hogy honnan jön az a pénz. Ha kapitalizmusban haszontalan vagy, nem vagy hajlandó dolgozni, akkor szegény leszel. A te felelősséged, hogy javíts a sorsodon, vállalnod kell a döntéseid következményeit, tenned kell azért, hogy jólétben élj. Ha tudsz olyat termelni, ami másnak kell, tehát hasznot nyújtasz a társadalomnak, akkor nem fogsz nyomorban élni.
Balázs csàó.
Ma már ne igyál elég lesz hidd el.
Miért fizessen neked többet olyan melóért amit egy kis pulya is elvégez?
Mondjuk ha vennéd a fáradságot az elsõ vàlaszadóval együtt két cigi és sör megivása között kitanulnàl olyam szakmàt amivel két kézzel kapkodnak utànad.
Igen szídd az informatikusokat most.
Engem megfizetnek rendesen,igaz ehhez kicsit tanulni is kellett,plusz nyelvek.
Két kézzel ragaszkodnak és igyekeznek megtartani a munkavàllalót,mert kevesen vagyunk,és folyamatosan fejlesztem magam.
Az budai villás és bömöses ember tudod TETT azért,hogy a legfullossabb nõt b..ssza meg,legjobb kajàt eszi,legjobb kecóban él.
Fejlesztette magàt voltak céljai,tett értük.
Ti mit tettetek ma azért,hogy többet kapjatok?
Tételesen.
"Lehet vigyora fejeket rajzolni de attól még kapitalista létedre egy kommunista rendszerben épült lakásban vagy."
A magyar egy súlyosan pszichopata nép még élvezi is hogy a szegények még albérletet se tudnak fizetni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!