Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Hol a hiba ebben a számlázásban?

Hol a hiba ebben a számlázásban?

Figyelt kérdés

Egy furcsa esetet írok le és kíváncsi lennék a véleményetekre.


Egy közüzemi szolgáltató (mindegy az, hogy most víz, villamos vagy gáz energiáról beszélünk) számlázási gyakorlatában észrevettem a következő elméleti hibát:


Éves számlázás esetén 2014 áprilisban a mérőóra állás 100 egység volt, 2015 áprilisában 200 egységvolt, 2015 júliusában szolgáltatóváltás történt és a végszámla 250 egységet mutató óraállásnál történt, tehát a különbség 150 volt de ha összeadom az összesen kifizetett egységet 2014 áprilisa és 2015 július között kifizettem, az 160 egységről szólt.

Az érdekes része a dolognak az, hogy a 2014 áprilisa és 2015 július között csak 150 egységnyi energiát fogyasztottunk a mérőóra szerint.


A történethez hozzátartozik, hogy 2015 áprilisában az éves elszámolásnál 10 egységnyi energia többlet jött ki, tehát én ennyivel fizettem többet az előző fiszkális évben, és a szolgáltató ennek a Ft értékét le is vonta a következő rész számla értékéből ami persze megint csak becsült fogyasztáson alapult.


Kapcsolatba léptem az ügyfélszolgálattal, elmondtam nekik, hogy hogyan lehet az, hogy én egy kezdő és egy végszámla közötti óraállás közötti különbség helyett pont annyival fizettem többet számlákon keresztül mint amennyivel többet is fizettem a becsült számlák alapján és ez a többlet fizetés sehol sem mutatkozik a saját végelszámolásomban?


Azt is próbáltam megmagyarázni neki, hogy azt hiszem ott van a hiba, hogy ha az éves elszámoláskor pozitív tartozás jön ki, tehát a szolgáltató tartozik a fogyasztónak, akkor azt a konkrét pénz összeget ha levonjuk a következő csupán BECSÜLT számla összegéből akkor a konkrét fizikai pénzösszeg el is tűnik a süllyesztőben mert effektive pénzt ha levonunk becsült, kitalált összegből, annak a kivonásnak az eredménye nem lehet effektiv hanem csak kitalált, nem létező összeg. Az ügyfélszolgálatos meghallgatott de nem értette amit magyaráztam neki.


Még azt is említettem neki, hogy szerintem az lenne fair, ha az éves elszámolásnál a szolgáltatónak minden esetben vissza kellene hogy adja/utalja azt a pénzt amivel a szolgáltató tartozik a fogyasztónak mert különben ha a következő hónapban levonja egy képzelt összegből, a fogyasztó azt a pénzt sohasem mondhatta a magáénak.


Ez az egész különben csak szerintem azért jött felszínre, mert szolgáltatót váltottam fiszkális év közben és kellett egy végszámlát is kiállítani.


Mi a véleményetek erről, igazam van, vagy valahol tévedtem? Én a számlákon és a számokon többször is átrágtam magam hogy megkeressem, hogy hol tévedtem de akármelyik végéről néztem a számokat és a sima összeadást, mindig ugyanaz jött ki.


Szerintem bárki letesztelheti ezt az "elméletet" bármilyen becsült számokkal úgy, hogy az éves számlánál a fogyasztónak tartozzon a szolgáltató. Gyakorlatilag ez a szituáció úgy állhat fenn, hogy havonta a fogyasztó minden hónapban többet fizet mint amennyit fogyaszt és minnél drasztikusabb a különbség annál inkább érzékelhető a hiba. Pl. sok fogyasztó hónapokon át nem fogyaszt semmit mert nincs otthon de a havi 5000 Ft-pl. akkor is fizeti.



2015. aug. 28. 12:06
1 2 3 4
 11/35 anonim ***** válasza:

"Nem teszem fel az eredeti számlákat mert személyes adatokat tartalmaznak. "


Takard ki. Szerintem szimplán nem tudod értelmezni a számlát. Akinek mutattad, az meg vagy szintén nem érti, vagy rád hagyja, hogy előbb szabaduljon.

2015. aug. 31. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/35 anonim ***** válasza:

Egyszerűen vagy buta, vagy figyelmetlen, vagy részeg vagy. Leírod, hogy


"Jött a következő év, ahol is a 6. hónap végén végszámlát állítottak ki mert szolgáltatót váltottam:


2015 jan 20 Ft

2015 feb 100 Ft

2015 mar 100 Ft

2015 apr 100 Ft

2015 maj 100 Ft

2015 jun 100 Ft "


Majd ideteszel egy júniusi részszámlát, és azzal számolsz... Tedd fel a számlákat a valós számokkal, a személyes adatok kitakarásával, és megmutatom, hol tévedsz. Anélkül csak kamu buta kérdés ez.

2015. aug. 31. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/35 A kérdező kommentje:

Teljesen felesleges személyeskedni, attól még nem lesznek barátságosabbak a számok.


Ha következő sort is elolvastad volna, ott látható a 2015-ös év végszámlának az eredménye 520 Ft a mérőóra állással:


idézem az idevonatokozó sorokat:

--------------------------------

Jött a következő év, ahol is a 6. hónap végén végszámlát állítottak ki mert szolgáltatót váltottam:


2015 jan 20 Ft

2015 feb 100 Ft

2015 mar 100 Ft

2015 apr 100 Ft

2015 maj 100 Ft

2015 jun 100 Ft

______

Összesen: 520 Ft FIZETVE, mérőóra állás: 1640

--------------------------------


Csak azt nem értem, hogy miért nem tudsz véleményt mondani a példa incidensre?


Függetlenül attól, hogy mi történt az én esetemben, a példa incidensről azért még adhatsz akár egy személyes vagy egy szakmai véleményt ha ebben a témában otthon vagy.


Lehet, hogy később felteszem a számlákat reductolva, lehet, hogy nem, de nem sok értelmét látom mert a végén te is csak azzal jönnél, hogy a számlákban nincs semmi hiba amit már én is tudok. Amire kíváncsi vagyok, arra meg a fehozott egyszerű példából is tudnál válaszolni ha akarnál: Miért nem egyenlő az efogyasztott és kifizetett energia a felhozott példában?

2015. aug. 31. 14:55
 14/35 A kérdező kommentje:

Innen letölthető a két fájl:

[link]

2015. aug. 31. 15:44
 15/35 anonim ***** válasza:
Nnna akkor most írd újra a példádat a számla adataival, hogy követni lehessen a gondolatmenetedet. Ja, és a végszámlának van egy harmadik oldala. Azt valamiért lehagytad.
2015. aug. 31. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/35 A kérdező kommentje:

feltöltöttem ugyanoda az igazi számokat.


A végszámla 3. oldala csak egy üres lap volt jelentéktelen információval rajta a tetején. A 2. oldalon is az alsó 1/3-ban már csak valami piros szöveg volt a Magyar Postával kapcsolatban.

2015. aug. 31. 20:46
 17/35 anonim ***** válasza:

OK, akkor már csak a részszámláidat nézd át (szkenneld), mert már csak azt tudom elképzelni, hogy nem a fizetendőt fizetted.


Állításod szerint többet számláztak és fizettél. A csatolt doksik alapján 735-öt számláztak. Az persze lehet, hogy többet fizettél.

2015. aug. 31. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/35 A kérdező kommentje:

Ahogy az igazi számlák összesítőjén is láthatod, a mérő óra állások különbsége volt csak 735, a szolgáltató 831 kwh-ról küldött nekünk olyan számlákat amiken a sárga csek is rajta volt illetve van mivel mi mindent banki átutalással fizetünk az összes számlán még mai nap is ott van a nagy sárga csekk az egyértelmű befizetendő összegekkel.


Most már nem fogok szkennelni és reductolni ennyi rész számlát, a rajtuk lévő sárga csekk összegeinek a listája van az összesítőn.


Tehát egyértelmű, hogy túl lettünk számlázva, az érdekes csak az, hogy pont annyival amennyivel a szolgáltató tartozott az elszámoláskor és ez is ott látható a banki összesítőn.


Ezért érdemes gondolkodni a példa elméletén, mert ott sokkal egyszerűbb számokkal is ugyanez jön ki.

2015. aug. 31. 23:52
 19/35 anonim ***** válasza:
100%

A 2092-ről hol van a számla és a csekk?

Csak mert ha 37kwh után 1451 a fizetendő, akkor a 163kwh után cirka 6500 lenne. De te csak 2092-t fizettél, a különbözet, amit NEM kellett kifizetned, az pont az előző időszakos 4199,-nyi túlfizetésed. Minden megvan, jól számláztak, mehetünk aludni.

2015. szept. 1. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/35 A kérdező kommentje:

Azon a számlán ahol 2092 Ft-ot fizettünk be valóban 163 kWh szerepel, és ez okozta a félreértést, de mivel a számla első oldalán ott van mindkét adat, hogy mennyi kWh van elszámolva, és mennyit kell befizetni, ez a fajta tálalás meglehetősen félrevezető.


Rendkívűl bosszantó, hogy ezek a számlák ennyire nem egyértelműek és zavarosak mert nem minden kWh érték mellett olvasható a Ft beli összege és fordítva, nem minden Ft beli összeg mellett olvasható a kWh értéke.


De a példát is megtudod így magyarázni? Mert ott nagyon egyszerű számok vannak mégsem egyenlő néggyel 2+2.

2015. szept. 1. 08:56
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!