Ha pl. MyVipre feltöltök egy képet aláírhatom, hogy a jogaimra hivatkozva nem engedem meg más oldalon való közzétételét semmilyen formában?
szerinted ettől nem fognak szarni rá?
nagyon helyesen persze, ha hülye fotót teszel ki akkor viseld a kritikát;)
Lehet, hogy szarnak rá de onnantól ők lennének a felelősek a jogaim megsértéséért. Csak megjegyzem, hogy a hülye kép nem mindenkinek ugyanaz. Mindenkinek más az ízlése tudod jól.
De mivel a kérdésemre nem kaptam választ ezért a te válaszodat OFF-nak minősítettem ezért értelemszerűen lepontoztam. :P
Hallottál már olyanról, hogy a napiszar.hu weboldal készítőit felelősségre vonták volna, vagy megbüntették-e amiatt, mert lelopták a képeket az iwiw-ről vagy a myvip-ről és az ő oldalukon kirakták a saját keresetlen kommentárjukkal???...
Nyugodtan bármit kiírhatsz a képeid alá, attól még simán kimásolhatja bárki és bárhová felteheti a neten...
SEMMIT nem fogsz tudni csinálni!
1 biztos megoldás van : ne tegyél ki saját fotót a netre! (Sehová!!!)
Ha mégis kényszert érzel, hogy a privát fotóidat megmutasd a barátaidnak, ismerőseidnek, akkor készíts a Google-n saját fotóalbumot és jelszavazd le, a jelszót meg csak a barátainak, ismerőseidnek add meg.
(Azért tudd, hogy a jelszót így is bárki megtudhatja, a barátaid/ismerőseid is elmondhatják másoknak, végül kinyomozhatatlan, hogyan kerültek ki a fotóid a netre.)
Köszönöm a válaszoka. Valóban nem olvastam el a szabályzatot de köszönöm, hogy figyelmezettél.
Utolsó válaszolónak külön:
Az kedves első válaszolónak azért adtam ilyen minősítést, mert utalni akartam rá, hogy az ilyen tartalmú válaszokra nem vagyok kíváncsi. A te válaszod, azért nem lesz OFF számomra mert megválazoltad a kérdésemet miszerint benne van a szabályzatban a váárt válaszom.
Tudod sokmindenki nem viszonozza a kérdésfeltevő felé azt a stílust ahogy ő feltette a kérdését. Ez most lehet, hogy teljesen hidegen hagy de azért leírtam, hogy tisztában légy azzal, hogy a kedves kérdező nem mindég fogja értékelni az ilyen válaszokat így lepontozás lehet a vége, ami a szavahihetőségednek ugyebár nem ad plusz pontot.
Mégegyegyszer köszönöm a válaszokat, további szép estét.
Az, hogy a Napixar oldal tojik a jogszabályokra, nem mentesíti a felelősség alól. Egy dolog, hogy nálunk nem nagyon indultak még ilyen perek, de indulhatnának, ha az emberek ismernék a lehetőségeiket.
Jogilag az általad készített fotót vagy amin te szerepelsz, nem használhatja fel más az engedélyed nélkül.
A szerzői jogi védelem tárgya
1. § (1) Ez a törvény védi az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokat.
(2) Szerzői jogi védelem alá tartozik - függetlenül attól, hogy e törvény megnevezi - e - az irodalom, a tudomány és a művészet minden alkotása. Ilyen alkotásnak minősül különösen:
a) az irodalmi (pl. szépirodalmi, szakirodalmi, tudományos, publicisztikai) mű,
b) a nyilvánosan tartott beszéd,
c) a számítógépi programalkotás és a hozzá tartozó dokumentáció (a továbbiakban: szoftver) akár forráskódban, akár tárgykódban vagy bármilyen más formában rögzített minden fajtája, ideértve a felhasználói programot és az operációs rendszert is,
d) a színmű, a zenés színmű, a táncjáték és a némajáték,
e) a zenemű, szöveggel vagy anélkül,
f) a rádió - és a televíziójáték,
g) a filmalkotás és más audiovizuális mű (a továbbiakban együtt: filmalkotás),
h) a rajzolás, festés, szobrászat, metszés, kőnyomás útján vagy más hasonló módon létrehozott alkotás és annak terve,
i) a fotóművészeti alkotás,
j) a térképmű és más térképészeti alkotás,
k) az építészeti alkotás és annak terve, valamint az épületegyüttes, illetve a városépítészeti együttes terve,
l) a műszaki létesítmény terve,
m) az iparművészeti alkotás és annak terve,
n) a jelmez - és díszletterv,
o) az ipari tervezőművészeti alkotás,
p) a gyűjteményes műnek minősülő adatbázis.
!!!(i pont kiemelve)!!!
továbbá:
Név nélkül vagy felvett néven nyilvánosságra hozott mű
8. § Ha a művet név nélkül vagy felvett néven hozták nyilvánosságra, a szerzői jogokat a szerző fellépéséig az gyakorolja, aki a művet először hozta nyilvánosságra.
A szerzői jogok keletkezése, a szerzői jogok a vagyoni forgalomban
9. § (1) A szerzőt a mű létrejöttétől kezdve megilleti a szerzői jogok - a személyhez fűződő és a vagyoni jogok - összessége.
A mű nyilvánosságra hozatala
10. § (1) A szerző határoz arról, hogy műve nyilvánosságra hozható - e.
(2) A mű nyilvánosságra hozatala előtt annak lényeges tartalmáról csak a szerző hozzájárulásával szabad a nyilvánosság számára tájékoztatást adni.
(2) Tudományos ismeretterjesztő előadás, továbbá iskolai oktatás céljára [33. § (4) bek.] képzőművészeti, építészeti, iparművészeti és ipari tervezőművészeti alkotás képe, valamint a fotóművészeti alkotás a szerző hozzájárulása és díjazás nélkül felhasználható. (más célra nem)
33. § (1) A szabad felhasználás körében a felhasználás díjtalan, és ahhoz a szerző engedélye nem szükséges. Csak a nyilvánosságra hozott művek használhatók fel szabadon e törvény rendelkezéseinek megfelelően.
(2) A felhasználás a szabad felhasználásra vonatkozó rendelkezések alapján is csak annyiban megengedett, illetve díjtalan, amennyiben nem sérelmes a mű rendes felhasználására és indokolatlanul nem károsítja a szerző jogos érdekeit, továbbá amennyiben megfelel a tisztesség követelményeinek és nem irányul a szabad felhasználás rendeltetésével össze nem férő célra. (itt sérelem történt)
valamint ha a képet bántó módon akarnák felhasználni:
Becsületsértés
180. § (1) Aki a 179. § esetén kívül mással szemben
a) a sértett munkakörének ellátásával, közmegbízatásának teljesítésével vagy közérdekű tevékenységével összefüggésben,
b) nagy nyilvánosság előtt
a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.
(2) Az (1) bekezdés szerint büntetendő, aki a becsületsértést tettlegesen követi el.
végezetül:
A személyhez fűződő jogok
75. §
(1) A személyhez fűződő jogokat mindenki köteles tiszteletben tartani. E jogok a törvény védelme alatt állnak.
(2) A személyhez fűződő jogok védelmére vonatkozó szabályokat a jogi személyekre is alkalmazni kell, kivéve ha a védelem - jellegénél fogva - csak a magánszemélyeket illetheti meg.
(3) A személyhez fűződő jogokat nem sérti az a magatartás, amelyhez a jogosult hozzájárult, feltéve, hogy a hozzájárulás megadása társadalmi érdeket nem sért vagy veszélyeztet. A személyhez fűződő jogokat egyébként korlátozó szerződés vagy egyoldalú nyilatkozat semmis.
76. §
A személyhez fűződő jogok sérelmét jelenti különösen a magánszemélyek bármilyen hátrányos megkülönböztetése nemük, fajuk, nemzetiségük vagy felekezetük szerint, továbbá a lelkiismereti szabadság sérelme és a személyes szabadság jogellenes korlátozása, a testi épség, az egészség, valamint a becsület és az emberi méltóság megsértése.
78. §
(1) A személyhez fűződő jogok védelme kiterjed a jóhírnév védelmére is.
(2) A jóhírnév sérelmét jelenti különösen, ha valaki más személyre vonatkozó, azt sértő, valótlan tényt állít, híresztel, vagy való tényt hamis színben tüntet fel.
80. §
(1) A személyhez fűződő jogok megsértését jelenti a más képmásával vagy hangfelvételével kapcsolatos bármiféle visszaélés.
(2) Képmás vagy hangfelvétel nyilvánosságra hozatalához - a nyilvános közszereplés kivételével - az érintett személy hozzájárulása szükséges.
(3) Az eltűnt, valamint a súlyos bűncselekmény miatt büntető eljárás alatt álló személyről készült képmást (hangfelvételt) nyomós közérdekből vagy méltánylást érdemlő magánérdekből a hatóság engedélyével szabad felhasználni.
84. §
(1) Akit személyhez fűződő jogában megsértenek, az eset körülményeihez képest a következő polgári jogi igényeket támaszthatja:
a) követelheti a jogsértés megtörténtének bírósági megállapítását;
b) követelheti a jogsértés abbahagyását és a jogsértő eltiltását a további jogsértéstől;
c) követelheti, hogy a jogsértő nyilatkozattal vagy más megfelelő módon adjon elégtételt, és hogy szükség esetén a jogsértő részéről vagy költségén az elégtételnek megfelelő nyilvánosságot biztosítsanak;
d) követelheti a sérelmes helyzet megszüntetését, a jogsértést megelőző állapot helyreállítását a jogsértő részéről vagy költségén, továbbá a jogsértéssel előállott dolog megsemmisítését, illetőleg jogsértő mivoltától megfosztását;
e) kártérítést követelhet a polgári jogi felelősség szabályai szerint.
(2) Ha a kártérítés címén megítélhető összeg nem áll arányban a felróható magatartás súlyosságával, a bíróság a jogsértőre közérdekű célra fordítható bírságot is kiszabhat.
(3) E szabályok irányadók akkor is, ha a jogsértés tilos reklám közzétételével történt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!