Fundamentás tapasztalat valakinek? Mit gondoltok érdemes megkötni?
nünükének köszi a hozzászólást, két fontos dolog jutott eszembe.
"Fundamenta mögött ott az állam". És melyik? Mert ha pl. a Görög lenne ott, akkor jól jársz? Most a magyar van ott a Fundamenta mögött (na mondjuk, bár az állami források ugye nem az állam döntésétől függenek). A magyar állam besorolása jelenleg befektetésre nem ajánlott, és egy lépésre van a bóvli kategóriától (lehet, már 2....)
A magyar állam pl. adókból finanszírozott (sok más egyéb mellett). És most a rengeteg kiigazító csomag mellett pontosan látható, hogy meddig tartja be az állam a vállalt szerződéseit. Csak úgy jelezném... Bár az igaz, hogy mivel állampapírt ad el a Fundamenta a lakossági szegmensnek, ezért a kormánynak is érdeke most a fenntartása.
A baj csak akkor lesz, ha nem fogják tudni a refinanszírozást megszerezni...
Második gondolat:
Az életbiztosítással kombinált termékek (Unit-linked), egyéb befektetési formák közül is választhatsz olyat, amiben van hitelviszonyt megtestesítő értékpapír, vagy kölcsönügylet (kötvény, bankbetét). Vagy csak abból áll. (pl. pénzpiaci alapok).
És lehet benne olyat találni, ami tud többet, mint 6-7% évente (kamatos kamat).
A hozzáférése pedig 1000* jobb, mint a Fundáé...
A fundának ahogy már írtam még egy előnye lehetne, hogy bevállal előre egy maximális kamatot, amin folyósítani fog valamekkora fix hitelt. Ez a kamat azonban most kerül meghatározásra, és nem biztos, hogy majd a lejárati idő végeztével ugyanennyi lesz az aktuális piaci. Akik a válság előtt szerződtek le, nyilván jobban jártak, mert akkor alacsonyabb volt a kamatvárakozás. Aki pedig most szerződik le, járhat rosszabbul (legalább annyival, hogy nem tudja majd lehívni a hitelt a fundától).
Persze azon sem lepődnék meg, ha már a Funda is Bubor-hoz, Libor-hoz, vagy Euribor-hoz kötné a kamatozását az új szerződéseknél...
Első válaszoló vagyok, megkaptam, hogy miért hallgattam a névről, amiről beszéltem. Csak mert teljesen mindegy, hogy mi a neve a terméknek, ha egyszer jobb, mint a lakástakarék pénztár.
De itt okoska már megemlítette előttem, aki nagyon-nagyon sok igazságot írt, hiába mondják, hogy nem.
Én is a Unit-linked megtakarításokról beszélek. Ami egy befektetési egységekhez kötött életbiztosítás, ami magában egy megtakarítás.
És pont ez jutott nekem is eszembe, hogy az LTP mögött ott az állam, hogy ja, ha Görögországról beszélünk, akkor ez nem nagy biztonság. És ki tudja, hogy 5 év múlva mi lesz a magyar állammal?
Elnézést, újra pontosítanom kell.
1: Nem Bubor, nem Libor, fix kamat a megtakarításra, fix kamat a kölcsönre (felvehető, nem kötelező felvenni!)
2: A kamatok a szerződéses évfordulón tőkésednek
3: Ugyanaz a kamat jár a már jóváírt állami támogatásra, és szintén tőkésedik, értelemszerűen csúszással a számlanyitáshoz képest.
4: napi kamatszámítás van, tehát, ha minden hónap azonos napján (12-én) beérkezik a lakástakarékhoz az aktuális havi megtakarítás, a számlanyitáskor kalkulált megtakarításhoz képest elenyésző különbség lehet kiutaláskor.
5: Manapság nagy előnye a lakástakaréknak, hogy előre tudható, hogy a megtakarítás lejártakor mennyi pénzre lehet számítani kiutaláskor.
6: A megtakarításokat nem az állam, hanem az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) garantálja.
Én tudom, hogy minden üzletkötő a maga termékét kívánja értékesíteni, de a korrekt tájékoztatást, illetve a versengő, vagy hasonló termékek becsmérlését minden banki-, lakástakarék- és biztosítási szolgáltató szabályozza. Emellett az ügyfeleink és a termékeink (a lakástakarékpénztár is, és a biztosítások is) mindenkor méltók arra, hogy ne más termék becsmérlésével szülessen üzletkötés. Másrészt én sem ma, sem holnap nem kívánnék lesunyt fejjel az utca másik oldalára sietni bárki ügyfelem elől csupán azért, hogy megkapjak egy jutalékot!
Igen, van akinek az élethelyzetének a legmegfelelőbb a lakástakarék, van akinek a biztosítás. Ezért visel minden üzletkötő felelősséget, hogy ügyfele a lehető legjobb megoldást válassza életcéljának megfelelően.
Egyben elnézést kérek a kérdést feltevőtől, hogy kérdése kapcsán ilyen - kevésbbé nemes - versengés indult bizalmáért.
Önnek kell döntenie, attól függően, milyen célra takarékoskodna. Ha ingatlannal kapcsolatos, tényleg jó megoldás a lakástakarék. Ha másra kívánja felhasználni megtakarítását, valóban nem lesz elégedett, mert a kamatokat ugyan megkapja - még, ha idő előtt is felmondja a szerződést -, de a várt állami támogatást és annak kamatait nem.
Önnek is, és a válaszadóknak is jó egészséget, sikereket kívánok!
Marcsianyu
Én a Fundamentáról beszélek, Te az OTP-ről. A kettő között bőven lehet annyi különbség - ha más miatt nem, az egyéb tevékenység hiánya miatt a Funda hátrányára - amiről eddig beszéltünk.
Én egyébként nem versenyeztem a kérdező kegyeiért - leírtam a saját tapasztalatom alapján alkotott véleményemet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!